Diskusia 1/2: Pohladenie holubím krídlom

Filmová história scifi

Diskusia

Veles
Pekný príbeh, krásne napísaný. Gramatické chyby som tam nevidel asi teda až na to moc, ale už začínam byť ako B.T. v tomto :D A táto veta „Odďaľoval som to, lebo som..." by sa mi viac hodila ako vnútorný monológ, ktorý hrdina rozpráva sám sebe. Ale to sú len maličkosti, je to kvalitná poviedka a pekný začiatok Nového roka :)
01.01.2023
MartinB
Pekne napísané. Akurát ten človek, ktorý za ním v prvej časti prišiel, mi prišiel zbytočný. Viac by sa mi tam hodila len hlavná postava a jej vnútorný hlas, najmä pre vybudovanie atmosféry. Ale to je len môj subjektívny názor, chápem, že bolo treba prezradiť nejaké informácie dôležité do ďalšieho priebehu. A na záver mohol chlapec povedať niečo mrazivejšie :) Inak tomu nemám čo vytknúť. Remeselne zručné, milé a celkom zaujímavé.
01.01.2023
kadas97
Dobre napísané, ale príbeh ničím neprekvapil od začiatku to smerovalo k happy-endu. Proste mi tam chýbal nejaký zvrat. Takto to na mňa pôsobilo ako strašidelný príbeh pre deti, ale nie moc strašidelný aby ho mohli počúvať aj tie najmenšie.
02.01.2023
BaconBacon
Chlap s bezstarostným životom, ale zato so spiacimi vnútornými démonmi zbadal vo veži ducha, ktorý naopak jednoduchý život nemal. Pekný príbeh, ľahký ako to pierko holúbka. Dobre sa čítal, akurát v prvej tretine ma vyrušovalo prečasté používanie zámen TO a TOTO. Neskôr ma zase vyrušovalo prihováranie sa autora čitateľovi. Ak by bolo prítomné počas celej poviedky beriem, ale takto mi prišlo len ako náhodné, a to sa mi nepáči.
Celkovo však dielo hodnotím nadpriemerne. Poviedka sa mi páčila.
02.01.2023
Arcey
Príbeh ako taký celkom fajn. ALE. Na začiatku som bol úplne zmätený, pretože dve postavy sa navzájom striedali, autor si neustrážil kto a kedy hovorí a je to veľmi zle podané. Raz jeden vstúpil dnu, potom sa z toho, ktorý bol dnu vykľula osoba v ich forme, potom zase opačne. Dialógy sú veľmi kostrbaté, naopak opisy sa mi veľmi páčili, tie boli napísané pekne. Veľa vecí mi prišlo nelogických a pointu som tušil príliš skoro. Veľmi veľa chýb, čo sa týka čiarok. Poradil by som autorovi / ke, aby písal o niečo jednoduchšie, lebo príliš veľa čiarok vo vetách výrazne kazí celkový dojem. Mám pocit, že chýbala sebakontrola. Keby sa odstránili, bolo by to o dosť lepšie. Hodnotím 5/10
02.01.2023
Ray Janonoff
Prirovnania a niektoré opisy sa mi páčili.
Dialógy mi nesedeli, neviem, či mal jazyk postáv evokovať nejaké staršie obdobie, alebo proste ladí so zvyškom textu, ale veľa slov by som vymenil. Vec, ktorá ma vyslovene rušila a zakaždým som premýšľal prečo sú samostatné slová v úvodzovkách - načo je tam "brehu", keď to je bežne pochopiteľný výraz? Podobne "šuflíček", hovorí to postava, tak aj keby to bolo tuším nespisovné, prečo je to zvýraznené? A ešte nejaké tam sú.
Podľa štýlu by som hádal Gorana, na rozdiel od dávnejších poviedok (to s Novým Rímom a Fénix, ak sa nemýlim), mi tu chýba niečo, čo by mňa osobne zaujalo a držalo.
03.01.2023
BaconBacon
Inak aj ja hádam Gorana za týmto dielkom :)
04.01.2023
Hieronymus
Táto poviedka sa mi čítala veľmi ťažko. Mal som napísaných asi dvanásť riadkov o tom, čo všetko nebolo dobre, ale všetko sa to dá zredukovať na to, že by som napísal dialógy inak, neviem, či modernejšie je správne slovo, ale skrátka tak aby postavy hovorili ľudia. Všetko okrem dialógov by som zredukoval na päťdesiat percent a dal príbehu nejaký zvrat. V poviedke nie je totiž nič, kvôli čomu by som si ju zapamätal.
10.01.2023
Goran
Hm, nič tam nie je? Poetika výpovede, lyrickosť, atmosféra, krása slova a pohladenie duše citlivého človeka... ale možno nie všetko na každého funguje, a to je úplne v poriadku. Ani, samozrejme, netvrdím, že to je najlepšia poviedka kola. Aj keď ja mám o literatúre a "literárnosti" zrejme iné predstavy. Česť výnimkám, lebo už sa tu vyskytli skutočne nádherné texty, a nielen zručné z rozprávačského hľadiska, ale zopárkrát i dačo, čo by som slovesným umením nazval, ale asi nebude scifi.sk tou správnou platformou, vo väčšine prípadov sú preferované jednoduchšie, "zábavové" texty a žánrová spisba prevláda nad autorskou výpoveďou. Čoraz viac si uvedomujem limity a ohraničenia literárnej fantastiky v podobe, do akej sa vyvinula, a vôbec žánrovej literatúry, čitateľsky sa tiež od nej čoraz väčšmi odkláňam, literatúra má nekonečne veľa podôb a rozmanitých atribútov; možno by autor dokázal napísať pútavý strašidelný príbeh o duchovi, a možno to vôbec nebolo to, čo chcel spraviť, ale mal celkom iný úmysel... navidomoči sa tu však natíska otázka, načo tu posielať práce, ktoré sú inak koncipované a štruktúrované a nemajú šancu uspieť medzi fantasy, sci-fi či horrorovými príbehmi? Možno nemá všetko racionálnu odpoveď, možno sa chce autor len podeliť, nájsť spriaznenú dušu, pohladiť ju holubím krídlom...
Ale tak či onak, je všetko v úplnom poriadku, každý čitateľ si niekde nájde to svoje, čo mu prinesie radosť, poučenie, uspokojenie.
10.01.2023
Hieronymus
Uznávam, že to z mojej strany bolo príliš kruté hodnotenie a nefér voči autorovi, ktorý si na texte dal určite záležať. Proste mi to nesadlo.
10.01.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.