Diskusia 1/2: Opravdové hrdinství?

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Monster príbehy mám veľmi rád, ale tuto mi to pripadalo ako jedna kapitola knihy, zo sveta veľmi podobnému Zaklínača. Osobne mám radšej, keď sa s príšerami zachádza inak - temne, iba poodhaľuje ich prítomnosť a vzhľad a buduje sa okolo toho atmosféra, miesto bojov s nimi, ale to je len môj osobný problém. Jedine, čo mi fakt vadilo bolo časté používanie slova "Zrůda", neviem ti poradiť so českými synonymami, ale zišlo by sa ich viackrát použiť. Nie som cieľovka, ale čítalo sa to dobre.
14.01.2022
WriterInTheDark
Veľmi dobré! Musím sa priznať, že mi to pripomína môj rukopis, ktorý mi doma leží, príšery sú podobné :) Naozaj sa mi to veľmi páčilo! Skvelá práca :)
14.01.2022
Goran
Krásna akčná fantasy, Lucka! :) Páči sa mi, ako máš vyváženú tú žensko-mužskú stránku v tomto príbehu. Hlavným hrdinom je sympatická dievčina, ktorá je uveriteľná, prechádza prerodom, z trochu namachrovanej bojovníčky, ktorá si vzápätí uvedomí svoje limity sa napokon stáva naozajstný hrdina, ale nie komiksovo parodický rek, čo kosí príšery po desiatkach, ale realisticky vykreslený. Mark Twain, tuším (i keď sa ten citát pripisuje viacerým) povedal: "Odvaha nie je nedostatok strachu, ale schopnosť strach prekonať." Je to silná ženská postava, a pritom žiadna traktoristka-lesba s obojručákom :) skrátka žiadny Conan v sukni. Chémia medzi dvoma hrdinami funguje dokonale a pekne sa dopĺňajú. Páči sa mi, že sa zameriavaš na vzťahy medzi postavami bez toho, aby sa to vo vzťahoch pitvalo, páči sa mi i to, že tu si dobre zvládla tú maskulínnejšiu stránku príbehu - akciu. Koniec je krásne prepojený so začiatkom, uzatvára sa to ako kruh, ktorý je však pekne otvorený prípadnému pokračovaniu, pritom to vôbec nevadí, práve naopak, láka to. Je to dôkaz, že i štandardná akčná fantasy vie aj dnes zaujať, a že "obyčajné" dobrodružné čítanie sa môže zmeniť na neobyčajné, keď tomu autor vdýchne život, a takú tú lásku, zápal, nadšenie pre príbeh a rozprávačstvo. Pre mňa tretia najlepšia poviedka tohto kola. Áno, áno, musím skonštatovať, že sám sebe by som si dal štvrté, možno piate miesto... Jediné, čo by som vytkol je fakt, že to predsa len pôsobilo trochu epizodicky a hoci neuzavretosť nevadila, hodilo by sa aspoň vysvetliť či iba naznačiť pôvod portálu. Teraz to vyznie najmä ako úvodná, pilotná poviedka k nejakej sérii próz.
14.01.2022
Goran
zrůda - bestie, příšera, netvor, potvora (skôr do sci-fi sa hodiace: hybrid, mutant, kreatura). Iste je najlepšie obmieňať; čo najviac synoným, ale toto ma nejako do očí nebilo.
14.01.2022
ama_rilla
Veľmi sa mi páčil úvod do poviedky, sľuboval zaujímavý príbeh. Ale neviem, dialógy medzi Elly a Cairenom mi pripadali také nejaké presladené. Páčilo sa mi, že hlavná hrdinka bola trochu netypická v tom, že jej ambície prekračovali schopnosti a zažila si strach o svoj život a pomyselný pád. Páčil sa mi aj nápad s portálom a jazierkom, kde sa rodia/ obnovujú monštrá. A nevadilo by mi ani to, že to bolo také zaklínačoidné, ale keď to porovnám napríklad s nesúťažnou poviedkou veľmi podobnej témy Utopený hriech (myslím, že sa tak volala), tak tá je podľa mňa výrazne lepšie spracovaná.
14.01.2022
Veles
Tiež mi tam vadilo ako by to bola len jedna časť väčšieho príbehu, ale aj napriek tomu to bolo dobré. Nie najlepšie, ale dosť dobré. Akcia bola dobre napísaná, príbeh bol trošku hmlistý. Tu o autorstve ani netreba diskutovať :D
14.01.2022
Terry Chrapúňzel
Nádherné to bolo.
Vidíte ten prológ? Rozsahom tak akurát do poviedky. Podľa kalamára a brka si vieme urobiť predstavu o tom, že to bude nejaká historická fantasy. A podľa príšer, dvoch ríš a bojovníkov Quart je nám jasné, že pôjde o fiktívnu históriu v imaginárnom svete. Potrebujeme vedieť niečo viac? Absolútne nie.
A všimnite si, ako je opis hlavnej hrdinky pekne zapracovaný do textu, takže vôbec nepôsobí rušivo. Napríklad: „I tak zůstal ve střehu. Krátký meč na zádech, dýka připevněná ke stehnu a luk v ruce nevzbuzovali příliš důvěry.“ Hrozne sa mi páči, keď má veta v opise postavy viac ako jednu funkciu – tu sa dozvedáme nielen ako Elly vyzerá, ale aj to, aké pocity jej vzhľad vzbudzuje u Cairena. O čo je to lepšie, než keby autorka napísala: „Spoza skalného výčnelku vybehla žena. Bola drobnej postavy, na sebe mala ľahkú šupinovú zbroj a hlavu mala omotanú šatkou. Na chrbte mala meč, pri stehne dýku a v ruke luk.“
Atmosférou to naozaj pripomínalo Zaklínača. Ale treba pochváliť, že autorka oživila ošúchaný zaklínačský motív coming of age tematikou. Tiež sa mi páči, že hoci je to poviedka o dospievajúcom dievčati, príbeh nepôsobí ako nejaké tupé young adult fantasy – proste je to dobre napísaný príbeh od dospelého autora pre dospelého čitateľa.
15.01.2022
Terry Chrapúňzel
Jediná trochu problematická pasáž je podľa mňa táto:
"Do světla jednoho z ohnišť vkročila velká lysá tlapa. Elly vzhlédla a zalapala po dechu. Zrůda velikosti válečného koně k ní obrátila svou zdeformovanou podlouhlou lebku s mléčně bílýma očima. Švihla sebou do strany jako ještěrka a vyrazila kupředu. V tom jí čelistmi prolétl šíp. Zrůda zapištěla."
Na scéne je Elly a zrůda - obe sú ženského rodu, takže občas je mätúce, kto čo robí - napríklad: "Švihla sebou do strany jako ještěrka a vyrazila kupředu." Kto sebou švihol? Elly alebo zrůda?
Keby to nebola zrůda ale netvor, mohla by veta znieť: "Švihl sebou do strany jako ještěrka a vyrazil kupředu." A čitateľovi je na prvý šup jasné o koho ide.
15.01.2022
Goran
Áno, to ma trošičku zmiatlo, Terry, to je pravda. Ale len na chvíľočku, ináč mi to neprerušilo čitateľskú niť. Mne sa tiež nesmierne páčili opisy. Ja sa vyžívam síce v siahodlhých a lyrizujúcich, ale úplne uznávam, že krátke, úderné natienenie dvoma troma vetami dokáže divy. Nijako to nebrzdí dej a autorka tým vie vykúzliť rovnako dobrú atmosféru, ale na oveľa menšom priestore, ako keby sa rozpisovala.
15.01.2022
Aleš Horváth
Príbeh nádherný, tipujem na víťazstvo tohto kola. napriek tomu, že človeka to láka označiť Lucku, viem že tu nie je jediná "česky mluvíci".
ukážkovo knižný sloh, myslím si že napriek drobnostiam by pri publikovaní už nedošlo k zasadnejším štylistickym zmenám. oči mi klzali zo slova na slovo, z vety ns vetu až tu zrazu hups a bol koniec.
Jednoducho paráda!!!
16.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.