scifi.sk

Podporte scifi.sk
Offline

Nasledujúce streamy:

zajtra 17:00 Majstri svetov - Tvorba talentov (Genesys RPG)

zajtra 19:30 Na okraji impéria - Trable, samé trable

26.04.2024 16:00 SlavCon 2024

Posledné streamy:

16.04.2024 18:00 Adventúristi 8. bitu - Gabriel Knight 1 - Ep. 7 - Podsvetie

15.04.2024 19:00 Nerd Space - Problém troch telies

14.04.2024 17:00 Majstri svetov - Tvorba archetypov postáv (Genesys RPG)

Najnovšie spacenews

Alexander Schneider
Alexander Schneider
Z čista jasna sa na YouTube objavila prvá šestica krátkych filmov od štúdia BlackMilk, za ktorých stojí najmä španielsky kameraman a tvorca MacGregor. Pôsobivé krátke sci-fi filmy sú plné zaujímavých nápadov, ktoré vám určite budú evokovať mnohé klasické diela.
Lukáš Polák
Lukáš Polák
Po dlhých rokoch sme sa dočkali vôbec prvého preloženého románu od anglického matadora žánru Ramseyho Campbella. Aký je?
cyberstorm
cyberstorm
Adhara nielen že patrí k stáliciam slovenského žánroveho neba, ale aj k miláčikom našej stránky, kde stále píše. O to viac sa tešíme na jej nový román Tristodesať kelvinov, z ktorého ukážku si môžete u nás prečítať :)
cyberstorm
cyberstorm
Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)
J. Freeman
J. Freeman
Lovecraft z Gemera, Lukáš Polák, nám ukuchtil hororové menučko. A nie, nie sú to tradičné gemerské guľky, lež chutná, strašidelná lahôdka...
cyberstorm
cyberstorm
Česká scifi tvorba dostala nový prírastok v podobe Nejasných hraníc, prvého zväzku cyklu Kchrat od Marie Domskej.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Vyhlásenie našej pravidelnej súťaže
jemiplano
jemiplano
Recenzia knihy Vzpomínka zvaná říše, ktorá okúzli fanúšikov klasických space opier, prepracovaných príbehov a výborne napísaných postáv.

Krátke správy

Po tom, čo sme do stredovekého Japonska preniesli Batmana s Jokerom, sa do neho teraz japonská divízia Warnerov rozhodla preniesť celú Jednotku samovrahov pod vedením Harley Quinn. Podarí sa im vo fantasy svete zlikvidovať hrozbu a zároveň sa vrátiť do toho nášho do 72 hodín? Uvidíme v novom seriáli, ktorý má mať premiéru v júli 2024.

異世界スーサイド・スクワッド - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Francúzsky neo-noirový príbeh z budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo Mars a postupne sa androidi stali úplnou súčasťou našich životov. Detektívka, ktorá možno zavíta aj do našich kín? Ktovie. Zatiaľ si máte možnosť pozrieť jej prvý trailer, ktorý vás určite naladí na správnu cyberpunkovú nôtu. Po novembrovej premiére vo Francúzsku by sa mal dočkať májovej v USA.

Mars Express - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Nový seriál od Disney štúdií je ich prvým vstupom do žánru afrofuturizmu. V nigerijskom Lagose budúcnosti stretáva Tola, mladé dievča z bohatej štvrti na ostrove, najlepšieho priateľa Kole, ktorý je samouk a technický expert, pričom spoločne spoznávajú tajomstvá a nebezpečenstvá oboch ich častí mesta. Seriál je od konca februára dostupný na Disney+ platforme.

Iwájú - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Grimmovské variácie sa na Netflixe objavia už dnes a nás prenesú do tých temných zákutí ľudských duší, ktoré sa zrkadlia v príbehoch bratov Grimmovcov. My sa zatiaľ naladíme na ich nôtu s pomocou traileru.

グリム組曲 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Roztrhne sa vrece s námetmi ohľadom umelej inteligencie? Možno. A práve Netflix sa do boja o diváka púšťa ako prvý. Nový film s Jennifer Lopez v hlavnej úlohe ponúkne - priznajme si po zhliadnutí prvých ukážok - celkom pekný vizuál. Bude ale mať čo doň zabaliť? Uvidíme 24. mája 2024.

Atlas Shepherd, brilantná dátová analytička (možno odkaz na ľudské počítače NASA?) s hlbokou nedôverou v umelú inteligenciu sa pridá k misii, ktorej cieľom je nájsť a chytiť odpadlíckeho robota, s ktorým ju spája tajomná minulosť. Keď ale všetky plány stroskotajú, jej jedinou šancou na prežitie a záchranu budúcnosti ľudstva je dôverovať práve AI.
Atlas - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Že by sme sa konečne dočkali návratu k tým pravým votreleckým pocitom? Tvorcovia filmu Alien: Romulus si evidentne za inšpiráciu zobrali úspech hry Alien: Isolation. A to nie je zlá voľba. Užite si prvý teaser filmu!

Alien: Romulus - Trailer - Teaser Disclaimer

X-meni sa dožili mnohých podôb, ale máloktorá bola tak obľúbená ako animovaný seriál z 90. rokov. Zdá sa, že Marvel má podobný názor, lebo toto štúdio sa rozhodlo reinkarnovať tento seriál, inkl. jeho formu animácie v novom pokračovaní. Privítajte X-Men '97 a ich prvý trailer.

X-Men '97 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

V apríli 2024 sa na nás opäť vrhnú titáni kina - Kong a Godzilla. Tentokrát ale vo filme, kde (opäť raz) budú musieť bojovať proti niečomu, čo ohrozuje nielen životy ľudstva ale aj ich vlastné. O čo sa presne bude jednať, zatiaľ nevieme... ale ukážky stoja za to.

Godzilla x Kong: The New Empire - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Panda Po sa snaží postupne stať duchovným vodcom Údolia mieru, ale to znamená, že niekto po ňom musí prevziať miesto Dračieho bojovíka. Zatiaľ čo sa pokúša nájsť svojho následovníka, bude musieť čeliť čarodejke Chameleón, ktorá sa snaží získať sily duší jeho starých nepriateľov. Štvrtý diel Kung Fu Panda sa do kín dostane začiatkom marca 2024.

Kung Fu Panda 4 - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Prichádza planetárna apokalypsa. Na Zem sa rúti planéta X-krát väčšia ako naša rodná hruda. Carol má ale problém. Nevie si pripustiť a prijať, čo prináša chaos, ktorý vznikol za posledných niekoľko mesiacov v našej spoločnosti. Čo vlastne chce od (zbytku) života? Na Netflixe od 15.12.2023.

Carol & the End of the World - Trailer - Oficiálny Disclaimer

Kalendár akcií

26.04.2024 16:00 - 28.04.2024 15:00
SlavCon 2024 je 17. ročník medzinárodného trojdňového festivalu fantasy, sci-fi, histórie, mytológie a popkultúry. Je určený pre všetkých fanúšikov literatúry, filmu, seriálov, hier, histórie, larpu a výtvarného umenia.

Najnovšie poviedky

Lucika
Lucika
PnP
BlackTom
BlackTom
... alebo krst ohňom?
nenasytnik
nenasytnik
.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
PNP
cyberstorm
cyberstorm
-
jemiplano
jemiplano
Tradície musia byť. Bez nich upadá rodina, kultúra a spoločenská morálka.
Scarecrow
Scarecrow
PnP
Hieronymus
Hieronymus
Prvý výstrel spustí udalosti, ktoré skončia krviprelievaním.
Scarecrow
Scarecrow
Obyčajnému chlapcovi zmení život nezvyčajné znamenie...
BlackTom
BlackTom
Vyhnaný prísnou matkou, niekdajší učenec Tadeáš sa vydáva v ústrety dobrodružstvu so sprvoti neochotným partnerom - oslíkom Percivalom...
Veles
Veles
Predstavuje cyklickú podstatu vecí, nekonečný návrat od konca k začiatku, sebazničenie a zároveň sebaobnovu. (Wikipédia)

Veda

Presne pred 60-timi rokmi, 12.apríla 1961 o 06:17 ráno Greenwitchského času, čo je 07:15 stredoeurópskeho, dosiahla sovietska družica Vostok 1 s Jurijom Gagarinom orbitu Zeme.

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Najnovšie hodnotenia

Drea
10
Film, na ktorý som sa veľmi tešila a vôbec nesklamal. Podľa môjho názoru dokonca lepší ako pôvodné Hry o život. Príbeh rozpráva o začiatkoch prezidenta Snowa, keď bol ešte študentom na akadémii a stal sa mentorom tribútky Lucy Gray. Dokonalá ukážka toho ako okolnosti zmenili milého chlapca v muža. Spoznávame jeho minulosť, počiatky hier a spoločnosť Panemu krátko po vojne. Film preskúmava ľudskú osobnosť ochotnú urobiť čokoľvek pre to, aby človek prežil. Aj ak by to malo znamenať zabiť.
Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

Roland Axenberg
6
Roland Axenberg @martiner 29.03.2024 15:13:20
Matrixovská romantická komédia s tak trochu cyberpunkovou zápletkou. Samozrejme nie je to quality TV, ale klasický TV lowcost. Hlavne prvá séria je ale plná pomerne vtipných a originálnych nápadov, škoda len, že sa to v druhej sérii už zadrháva a tretia je už len veľmi ťažko pozerateľná
Večnosť

Roland Axenberg
7
Roland Axenberg @martiner 29.03.2024 14:40:15
Nie je to žiadna tragédia, ale adaptácia slávneho románu mohla dopadnúť predsa len o niečo lepšie. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že to natočila umelá inteligencia, ktorej proste dali knihu a povedali aby urobila osem dielny seriál. V dobe bezmyšlienkovych výplachov je však aj takto natočené vedecké intelektuálne scifi príjemným osviežením. Teším sa na druhú sériu.
Problém troch telies

Roland Axenberg
4
Roland Axenberg @martiner 05.02.2024 16:08:58
Najviac mi bolo ľúto Patricka Wilsona, ktorý sa musel celý čas tváriť, že to všetko berie smrteľne vážne. Momoa to má celé na saláme rovnako ako jeho postava a na Nicole Kidman vidno, že niekde vo vnútri sa váľa od smiechu z tých blbostí, ktoré musí hovoriť. Vlastne celé je to len mix neprehľadných a zle zostrihaných akčných scén pozliepaných dokopy absurdným príbehom a sem tam nejakou hláškou.
Aquaman a stratené kráľovstvo

Roland Axenberg
8
Roland Axenberg @martiner 27.01.2024 16:38:01
Audiovizuálne stránka je ohromujúca a nemá ďaleko k Hollywoodu (nikdy som si nepomyslel, že môže v Čechách vzniknúť film na úrovni nového Blade Runnera). Škoda len že dej trochu zaostáva. Zápletka je v globále v podstate jednoduchá detektívka, v detailoch naopak príliš prekombinovaná. Na druhej strane divákovu pozornosť spoľahlivo udrží celé takmer dve hodiny, takže v sumáre sa jedná o veľmi kvalitné sci-fi a pri chabej filmovej nádielke, možno dokonca sci-fi roku 2013.
Bod obnovy

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Jedno potvrdenie a pár administratívnych krokov z tvojej strany nám pomôže robiť ešte lepšie veci pre fantastiku na Slovensku. Aj ty môžeš prispieť na odmeny autorom a autorkám vo výzve Fantastická poviedka, podporiť online scifi.skony a naše streamy alebo fungovanie samotného webu scifi.sk!

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Posledné príspevky v diskusii

Scarecrow
09.04.2024 10:20:38
Scarecrow

BlackTom
09.04.2024 05:41:37
BlackTom

Fantastická poviedka – 1. kolo 2024 – Vyhodnotenie

Gratulujem a zároveň ďakujem všetkým za umiestnenie :)))


TheLastOfK
08.04.2024 23:31:10
TheLastOfK

3 Body Problem: skvelá adaptácia alebo ďalší netflixácky prepadák?

Pre mňa to bolo utrpenie. Knižnú trilógiu považujem za jeden z top príbehov čo som čítal. J...


Veles
08.04.2024 21:45:44
Veles

Scarecrow
06.04.2024 15:39:54
Scarecrow

Čierna Annis

Za mňa pekná poviedka, no ako už písali aj ostatní, ten koniec bolo treba vysvetliť trošku vi...


MartinB
02.04.2024 18:17:45
MartinB

Steve Harden a Votrelci

Ďakujem pekne všetkým a držím palce ostatným 😉

Recenzie

Po dlhých rokoch sme sa dočkali vôbec prvého preloženého románu od anglického matadora žánru Ramseyho Campbella. Aký je?

Lovecraft z Gemera, Lukáš Polák, nám ukuchtil hororové menučko. A nie, nie sú to tradičné gemerské guľky, lež chutná, strašidelná lahôdka...

Recenzia knihy Vzpomínka zvaná říše, ktorá okúzli fanúšikov klasických space opier, prepracovaných príbehov a výborne napísaných postáv.

Seriál Problém troch telies vstúpil na televízne obrazovky veľkolepo a s obrovským očakávaním. Podarilo sa mu zachovať atmosféru knihy alebo ide o prepadák?

Český hororový autor Miroslav Pech sa vrhol na upírsku tematiku. Ako to dopadlo?