portál

Magazín

Magazín scifi.sk je miesto pre novinky zo sveta science-fiction, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky, ale aj eseje či úvahy na publicistické témy. Ak máš novinku, ktorú by si chcel vidieť v magazíne, stačí ju pridať.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Juraj Malíček

Fantastika je pre ľudí, čo ich realita nudí, zvykol som si zaveršovať, keď mi niekto znova položil otázku a nerozumel odpovedi.

42, samozrejme.

Hranie hier a rolí - Roll 4 initiative! (8. časť)

Hranie hier a rolí - Roll 4 initiative! (8. časť)

Thanatophagous

V dnešnom článku si trochu pofilozofujeme o metagamingu, o tom, či môže byť aj pozitívny a prečo metagamuje Gamemaster inak ako hráči.

Prvé dojmy z novej Doktorky

Prvé dojmy z novej Doktorky

YaYa

Pred niečo vyše rokom šokovali tvorcovia seriálu Doctor Who svojich priaznivcov správou, že nasledujúcou reinkarnáciou ich obľúbeného mimozemšťana bude žena. Túto nedeľu sme si po dlhom čakaní mohli konečne pozrieť, ako to vyzerá v praxi. Pozor, recenzia miestami obsahuje priam nehorázne spoilery ;)

Star Trek: Discovery, druhá sezóna začne v januári 2019

Star Trek: Discovery, druhá sezóna začne v januári 2019

Rastislav Lopciansky

Páčil sa vám Star Trek: Discovery?

Anthony Hopkins ako Kráľ Lear v alternatívnom vesmíre v 21. storočí? Presne na to sa môžete tešiť v najnovšej adaptácii tejto literárnej klasiky.

David Tennant si v seriáli Gen: Lock zahrá úplne iný druh doktora.

V najnovšom videu, ktoré nám ponúkajú tvorcovia filmu Ako si vycvičiť draka 3, sa dozvieme viac o Štikútovom osude.

Inšpirované PNP

V šatníku sa niečo skrýva. Nie je to obyčajné strašidlo. Táto bytosť ma špeciálny plán, ako podviesť svoju obeť a nedá sa len tak niečim zastrašiť. Druhá poviedka mesiaca október, ktorá sa uchádza o titul Fantastická poviedka.

Poviedka, ktorá sa zúčastnila Martinus Ceny Fantázie 2017. Nejaký ten "feedback" by sa podľa autora zišiel, takže smelo do neho! :)

A je to tu! Prvá poviedka mesiaca október, ktorá sa uchádza o titul Fantastická poviedka.

Niekedy to rande proste nevyjde podľa predstavy

Poviedka na počkanie

RECENZIE

Prvé dojmy z novej Doktorky

Prvé dojmy z novej Doktorky

Pred niečo vyše rokom šokovali tvorcovia seriálu Doctor Who svojich priaznivcov správou, že nasledujúcou reinkarnáciou ich obľúbeného mimozemšťana bude žena. Túto nedeľu sme si po dlhom čakaní mohli konečne pozrieť, ako to vyzerá v praxi. Pozor, recenzia miestami obsahuje priam nehorázne spoilery ;)

Keď sa na jar 2017 začali vynárať prvé úvahy o tom, že ďalší Doktor možno bude Doktorka, ani ja som nebola nadšená (z dôvodov, za ktoré nemôžem, som tajne dúfala vo vzhľadného alebo aspoň sympatického mladíka). Ale môj názor sa zmenil, hneď ako ohlásili, kto to bude. Jodie Whittaker som už poznala z iných seriálov a prišla mi ako výborná voľba.

Doktor Who - Plagát 11. série / Zdroj Disclaimer

Po jej predvčerajšej premiére si to myslím stále. Nech si hejtí kto chce, koľko chce, herečka je v tej úlohe doslova rozkošná a vidieť, ako si ju užíva. Veľmi ma pobavilo, ako si z dostupných zdrojov zmontovala svoj vlastný nový sonický skrutkovač – snáď bude mať takýchto mcgyverovských výstupov ešte viac.

Inak, na chvíľku odbočím, prečo tvorcovia seriálu robia takú kampaň proti označeniu skrutkovač? Najprv sonické okuliare, teraz sonický švajčiarák. Prekážajú im vari nejaké internetové vtipy?

Doktor Who - Skrutkovač / Zdroj Disclaimer

A nevolajte ho Parazit (Venom - recenzia)

A nevolajte ho Parazit (Venom - recenzia)

Do kín prišiel nový superhrdinovský film s názvom Venom. Čo môžeme od neho očakávať? A sú recenzie, ktoré ho prirovnávajú k takým šperkom ako Catwoman a Fantastic Four, oprávnené?

Zaslúžilo si Páté roční období naozaj cenu Hugo?

Zaslúžilo si Páté roční období naozaj cenu Hugo?

V septembri vo vydavateľstve Host vyšiel český preklad prvého dielu trilógie Zlomená země od Nory K. Jemisinovej pod názvom Páte roční období. Táto kniha v USA získala v roku 2016 prestížne ocenenie Hugo za najlepší román roka. A druhý diel ho získal v roku 2017 a tretí tento rok. Už z toho je zrejmé, že to nebude len také hocijaké čítanie. Páčilo sa aj nám? Dozviete sa z recenzie.

Hand of Fate 2 (2017, Defiant Development) – recenzia

Hand of Fate 2 (2017, Defiant Development) – recenzia

Pred nejakým časom som sa tu rozplýval nad titulom Hand of Fate. Po dvoch rokoch sme sa dočkali pokračovania. Tvorcovia sľubovali vylepšenia a rôzne novinky, ale najmä príbeh, vďaka ktorému by to nebolo len o porážaní bossov. V recenzii sa pozrieme, ako im tieto veci podarilo zakomponovať. Ak sa vyskytnú spojlery, tak len tam, kde je to nevyhnutné pre vysvetlenie hodnotenia.

MINIRECENZIE

Film
8/10

B.T. Niromwell B.T. Niromwell

Jumper

Musím povedať, že p počiatočnej scéne, kde je hlavný hrdina na vrchole pyramídy a vyratúva, kde všade už dnes bol a koho zbalil, som si povzdychla, čo to zase bude, ale po prvej scéne to už bolo len lepšie. Veľmi príjemný, priamočiary, jedenapolhodinový večerný akčný film s p...

Čierna strana hory

Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 ...

The Woman Who Fell to Earth

Dobrá epizóda s predstavením novej reinkarnácie Doctora, tentoraz v ženskom tele. Vyzerá to, že skupinka, ktorá bude doprevádzať doctora bude tentokrát heterogénnejšia, a hlavne asi budú traja.

Film
1/10

B.T. Niromwell B.T. Niromwell

Push

Tento film ma veľmi príjemne prekvapil. Keď vyšiel, vôbec som mu nevenovala pozornosť, a až som sa k nemu konečne dostala, netušila som, čo čakať. Predstavte si, že musíte nájsť trinásťročné dievča v niekoľko miliónovom meste a vaším protivníkom je muž, ktorý vám číta ...

Hľadaj v SFDB
Najnovšie v SFDB
Seriál
Poster - Gen: Lock

Gen: Lock

Fandom

Fandom je všeobecné pomenovanie pre komunitu fanúšikov žánrov fantastiky. Ak ním si, tak vlastne patríš do fandomu. Máš už svoje konto u nás, aby si sa zapojil do diskusií? Stačí sa zaregistrovať!

pred 1 hod
Veronika Valent
Červená búrka

Ahoj, dala som 7. Najskôr, čo sa mi páčilo: Tajomná, až snová atmosféra. Množstvo dialógov...

pred 1 dňom
Aleš Horváth
Nečistá

Brrr, téma poviedky, juuuj, si ty bosorka, keď máš také témy v poviedkach?
Atmosféra od ...

pred 1 dňom
Aleš Horváth
Červená búrka

Ako celok sa mi to páčilo, super obrazy, i porovnania/literárne prostriedky. Zaujalo to, koniec o...

pred 1 dňom
B.T. Niromwell
Nečistá

Podobne veta „Napriek tomu to nebolo to najhoršie čo ju čakalo.“ je v podstate spoiler, a zno...

pred 1 dňom
B.T. Niromwell
Nečistá

Rozhodne sa mi táto tvoja poviedka páčila viac ako Strieborná dýka, minimalizmus it viac "...

Kalendár
Kozmodróm 2018

Kozmodróm 2018

Kedy: 24.11.2018 09:00 - 21:00

Kde: SK Vajnorská, Bratislava

Kozmodróm, jednodňový festival vedy a vedeckej fantastiky, v novembri oslávi svoj desiaty ročník a nemali by ste pri tom chýbať! Kozmodróm je charakteristický najmä svojím nevšedným formátom – jedná sa o jednodňový festival, zameraný na vedu, vedeckú fantastiku a populárnu kultúru, ktorý organizuje občianske združenie SciFi Guide v spolupráci so Strediskom kultúry Bratislava Nové Mesto na Vajnorskej ulici.

KoprCon 2018

KoprCon 2018

Kedy: 30.11.2018 - 02.12.2018

Kde: Kopřivnice, Česká republika

16. ročník pohodového setkání fanoušků filmové, literární a herní fantastiky. KoprCon to jsou nejen Star Wars, Star Trek, sci-fi, fantasy, věda, hry, soutěže, řízky, pivo, kafe, štrůdl, kamarádi, zábava, ale hlavně POHODA. Přijeď si s náma užít fajnový víkend.

Facebook
Twitter

Štúdio

Pri scifi.sk funguje aj kreatívne štúdio, ktoré pod hlavičkou Force Majeure produkuje a predáva pôvodnú slovenskú fantastickú tvorbu. Ak by si mal/a niečo, čo by sme si mali pozrieť, tak sa nám ozvi.

Produkty
Scifi.sk predstavuje "Tričko 2018!"

Scifi.sk predstavuje "Tričko 2018!"

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.


Osem rokov prešlo, kým sme sa (trikrát hurá Alexanderovi Schneiderovi!) znova rozhýbali a vyprodukovali ďaľší merchandising v podobe trička. Tentokrát sme však po vzore Deadpoola gender neutral a máme aj dámsku verziu! (Yaaay, we so woke!) Ale vážne. Nevravte nám, že vás tie staré už nezačínali nudiť a že už dlho netúžite hrdo na hrudi nosiť pro-bono reklamu na diela svetových autorov.

A keď vravím reklama na hrudi, myslím veľký wordcloud plný toho najlepšieho, čo vedecká fantastika ponúka.

Feast your eyes!

Tričko 2018! - Reklamné - Wordcloud tričko pre fanúšikov vedeckej fantastiky.Disclaimer

Your enemies will go blind from overexposure to pure awesomeness!

Ale aby som teda iba nedrístal, krátky opis trička: je čierne, s jedným veľkým bledomodrým wordcloudom v tvare planéty s prstencom (alebo čiernej diery s akrečným diskom, to už je na vašej predstavivosti) uprostred hrude a malým logom scifi.sk v ľavom hornom rohu. Wordcloud sa skladá z originálnych názvov diel, ktoré redakcia scifi.sk považuje za najvplyvnejšie, najznámejšie a najlepšie (v tomto poradí) z toho, čo svet ponúka.

A kde túto úžasnú uniformu s +5 protection from haters získate? No predsa tu!

Prispejte sumou minimálne 10 eur tlačítkom donate a pošlit...

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

Zárodky hviezd 2010 online

Zárodky hviezd 2010 online

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!