portál

Magazín

Magazín scifi.sk je miesto pre novinky zo sveta science-fiction, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky, ale aj eseje či úvahy na publicistické témy. Ak máš novinku, ktorú by si chcel vidieť v magazíne, stačí ju pridať.

Ministerstvo času – fantasy a la española

Ministerstvo času – fantasy a la española

YaYa

V najbližšom čase by sme na scifi.sk chceli venovať pár článkov európskej fantastike. Začíname v Španielsku, kde pred pár rokmi začali vysielať veľmi zábavný seriál o cestovaní v čase.

Vyhlásenie výsledkov súťaže Fantastická poviedka September 2018

Vyhlásenie výsledkov súťaže Fantastická poviedka September 2018

B.T. Niromwell

Dun, dun, dun... A je to tu! Septembrové kolo súťaže Fatastická poviedka sa uzatvára a my vám prinášame jeho vyhodnotenie.

Andy Weir Artemis

Andy Weir Artemis

Radian

Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Juraj Malíček

Fantastika je pre ľudí, čo ich realita nudí, zvykol som si zaveršovať, keď mi niekto znova položil otázku a nerozumel odpovedi.

42, samozrejme.

Doktor Strange bude mať ďalší film

Ďalšia dávka vášho popkultúrneho spravodajstva.

Anthony Hopkins ako Kráľ Lear v alternatívnom vesmíre v 21. storočí? Presne na to sa môžete tešiť v najnovšej adaptácii tejto literárnej klasiky.

Niekedy stačí mať len želanie... a pozvánka na vykročenie na cestu príde sama. A tá „cesta“ samotná i keby len za zábavou, sa môže stať dobrodružstvom i zábavou samotnou...

Inšpirované PNP

V šatníku sa niečo skrýva. Nie je to obyčajné strašidlo. Táto bytosť ma špeciálny plán, ako podviesť svoju obeť a nedá sa len tak niečim zastrašiť. Druhá poviedka mesiaca október, ktorá sa uchádza o titul Fantastická poviedka.

Poviedka, ktorá sa zúčastnila Martinus Ceny Fantázie 2017. Nejaký ten "feedback" by sa podľa autora zišiel, takže smelo do neho! :)

A je to tu! Prvá poviedka mesiaca október, ktorá sa uchádza o titul Fantastická poviedka.

Niekedy to rande proste nevyjde podľa predstavy

RECENZIE

Ministerstvo času – fantasy a la española

Ministerstvo času – fantasy a la española

V najbližšom čase by sme na scifi.sk chceli venovať pár článkov európskej fantastike. Začíname v Španielsku, kde pred pár rokmi začali vysielať veľmi zábavný seriál o cestovaní v čase.

Ministerstvo času - Plagát - Ministerio del Tiempo / Zdroj Disclaimer

Na Ministerstvo času som narazila náhodou, navrhol mi ho Netflix. Čože? Fantasy? Španielske? To musím skúsiť. A hoci spočiatku som bola skeptická, už po pár dieloch som sa poriadne namotala.

O čom seriál je?

V Španielsku už dlhé storočia funguje prísne tajné Ministerstvo času. Spravuje systém tajomných dverí, cez ktoré sa dá cestovať do rôznych historických období. Funguje tak trochu ako nejaká časová polícia a jeho hlavnou misiou je zabezpečiť, aby sa nezmenil beh dejín.

Zasiahnuť musí napríklad, keď si dvaja napoleonskí vojaci v kníhkupectve v roku 2015 kúpia učebnicu histórie, aby odvrátili porážku cisára. V inom dieli sa treba porátať s priekupníkmi umeleckých diel cestujúcim v čase a v ďalšom zase zistiť, prečo sa na obraze Salvadora Dalího zrazu objavil roztečený tablet. Potom archeológovia objavia druhý hrob legendárneho El Cida a ministerstvo musí overiť, ktorý bol pravý.

Seriál sa točí okolo tímu zostaveného zo záchranára z roku 2015 Juliána, prvej vysokoškolsky vzdelanej ženy v Španielsku z polovice 19. storočia Amelie a stredovekéh...

Andy Weir Artemis

Andy Weir Artemis

Po úspešnom Marťanovi k nám prichádza nové dielo. Tentoraz to nebude až tak ďaleko. Vydáme sa na mesiac a novovybudovanú mesačnú kolóniu.

Prvé dojmy z novej Doktorky

Prvé dojmy z novej Doktorky

Pred niečo vyše rokom šokovali tvorcovia seriálu Doctor Who svojich priaznivcov správou, že nasledujúcou reinkarnáciou ich obľúbeného mimozemšťana bude žena. Túto nedeľu sme si po dlhom čakaní mohli konečne pozrieť, ako to vyzerá v praxi. Pozor, recenzia miestami obsahuje priam nehorázne spoilery ;)

A nevolajte ho Parazit (Venom - recenzia)

A nevolajte ho Parazit (Venom - recenzia)

Do kín prišiel nový superhrdinovský film s názvom Venom. Čo môžeme od neho očakávať? A sú recenzie, ktoré ho prirovnávajú k takým šperkom ako Catwoman a Fantastic Four, oprávnené?

MINIRECENZIE

Kniha
10/10

cyberstorm cyberstorm

Ľavá ruka tmy

Ak existuje v science fiction literatúre kniha, ktorá je manifestom Novej vlny, tak Ľavá ruka tmy by bola asi najvýznamnejším kandidátom. Kniha toľko krát oceňovaná, vyskutujúca sa vo väčšine rebríčkoch SF kníh na prvých pozíciách. Úprimne povedaná, ANO. Toto je vážna kniha...

Kniha
8/10

cyberstorm cyberstorm

Kvantový zlodej

Hlavného hrdinu vo vzdialenej extrémne pokročilej budúcnosti najmú aby niečo ukradol, no ona sám najskôr musí získať späť svoje spomienky a osobnosť, ktorá mu to umožní. Takže pred samotnou krádežou najskôr iná...krádež. Kvantový zlodej je veľmi zaujímavá kniha, prepcha...

Film
8/10

B.T. Niromwell B.T. Niromwell

Jumper

Musím povedať, že p počiatočnej scéne, kde je hlavný hrdina na vrchole pyramídy a vyratúva, kde všade už dnes bol a koho zbalil, som si povzdychla, čo to zase bude, ale po prvej scéne to už bolo len lepšie. Veľmi príjemný, priamočiary, jedenapolhodinový večerný akčný film s p...

Čierna strana hory

Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 ...

Hľadaj v SFDB

Fandom

Fandom je všeobecné pomenovanie pre komunitu fanúšikov žánrov fantastiky. Ak ním si, tak vlastne patríš do fandomu. Máš už svoje konto u nás, aby si sa zapojil do diskusií? Stačí sa zaregistrovať!

pred 4 hod
Veronika Valent
Scifi.sk predstavuje "Tričko 2018!"

Tričko je krásne, ale ako je to s poštovným?

pred 1 dňom
Marek Páperíčko Brenišin
Kedy Ruža, ružou je.

Ach jaj. Ak to bol prvopis, je to nápad, ktorý sa dá rozviesť na solídnu mikropoviedku. Ak nie,...

pred 2 dňami
Stano Lacko
Andy Weir Artemis

A co je lepsie, precitat si Martana a potom Artemis, alebo naopak?

pred 3 dňami
Aleš Horváth
Kedy Ruža, ružou je.

Super, ako celok sa mi to páčilo, nebyť tam niekoľkých veci:chýbajúce čiarky pred že, veľa...

Kalendár
Kozmodróm 2018

Kozmodróm 2018

Kedy: 24.11.2018 09:00 - 21:00

Kde: SK Vajnorská, Bratislava

Kozmodróm, jednodňový festival vedy a vedeckej fantastiky, v novembri oslávi svoj desiaty ročník a nemali by ste pri tom chýbať! Kozmodróm je charakteristický najmä svojím nevšedným formátom – jedná sa o jednodňový festival, zameraný na vedu, vedeckú fantastiku a populárnu kultúru, ktorý organizuje občianske združenie SciFi Guide v spolupráci so Strediskom kultúry Bratislava Nové Mesto na Vajnorskej ulici.

KoprCon 2018

KoprCon 2018

Kedy: 30.11.2018 - 02.12.2018

Kde: Kopřivnice, Česká republika

16. ročník pohodového setkání fanoušků filmové, literární a herní fantastiky. KoprCon to jsou nejen Star Wars, Star Trek, sci-fi, fantasy, věda, hry, soutěže, řízky, pivo, kafe, štrůdl, kamarádi, zábava, ale hlavně POHODA. Přijeď si s náma užít fajnový víkend.

Facebook
Twitter

Štúdio

Pri scifi.sk funguje aj kreatívne štúdio, ktoré pod hlavičkou Force Majeure produkuje a predáva pôvodnú slovenskú fantastickú tvorbu. Ak by si mal/a niečo, čo by sme si mali pozrieť, tak sa nám ozvi.

Produkty
Scifi.sk predstavuje "Tričko 2018!"

Scifi.sk predstavuje "Tričko 2018!"

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.


Osem rokov prešlo, kým sme sa (trikrát hurá Alexanderovi Schneiderovi!) znova rozhýbali a vyprodukovali ďaľší merchandising v podobe trička. Tentokrát sme však po vzore Deadpoola gender neutral a máme aj dámsku verziu! (Yaaay, we so woke!) Ale vážne. Nevravte nám, že vás tie staré už nezačínali nudiť a že už dlho netúžite hrdo na hrudi nosiť pro-bono reklamu na diela svetových autorov.

A keď vravím reklama na hrudi, myslím veľký wordcloud plný toho najlepšieho, čo vedecká fantastika ponúka.

Feast your eyes!

Tričko 2018! - Reklamné - Wordcloud tričko pre fanúšikov vedeckej fantastiky.Disclaimer

Your enemies will go blind from overexposure to pure awesomeness!

Ale aby som teda iba nedrístal, krátky opis trička: je čierne, s jedným veľkým bledomodrým wordcloudom v tvare planéty s prstencom (alebo čiernej diery s akrečným diskom, to už je na vašej predstavivosti) uprostred hrude a malým logom scifi.sk v ľavom hornom rohu. Wordcloud sa skladá z originálnych názvov diel, ktoré redakcia scifi.sk považuje za najvplyvnejšie, najznámejšie a najlepšie (v tomto poradí) z toho, čo svet ponúka.

A kde túto úžasnú uniformu s +5 protection from haters získate? No predsa tu!

Prispejte sumou minimálne 10 eur tlačítkom donate a pošlit...

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

Zárodky hviezd 2010 online

Zárodky hviezd 2010 online

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!