scifi.sk

Filmová história scifi

Najnovšie spacenews

HB
HB
Sir Philip Pullman sa často a rád vracia do sveta svojej trilógie Temné hmoty. Najnovším ohliadnutím sa za Lyrou Zlatoústou je poviedka Serpentine, ktorá je nádherným vianočným darčekom autora fanúšikom.
Dearon
Dearon
Už je to 5 rokov čo sme sa v datadisku pre hru Zaklínač 3, O Víne a krvi rozlúčili so Geraltom z Rivie. Partia skúsených poľských moderov si však povedala, že ich koniec neuspokojil, a tak sa rozhodli nedlho po tom založiť projekt s názvom Farewell of the White Wolf, ktorý je zavŕšením celej hernej a knižnej ságy.
HB
HB
Americká autorka Sylvia Plath je známa najmä vďaka svojej poézií, ktorou sa vyrovnávala s ťažko zvládateľnými duševnými stavmi. Jej poviedka Mary Ventura and The Ninth Kingdom, v ktorej Plathová načrela do fantastiky, bola znovuobjavená a vydaná len pomerne nedávno. A je to škoda, keďže sa rozhodne jedná o zaujímavý príbeh.
Thanatophagous
Thanatophagous
K dvadsiatej vysielanej časti Majstrov svetov sme spustili aj súťaž o RPG ceny. Stačilo spísať a zaslať jednu scénku z nejakého dobrodružstva, ktoré ste hrali alebo viedli, a túto následne publikovať vo forme mikropoviedky na scifi.sk.
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Dielo kultových autorov Neila Gaimana a Terryho Pratchetta prvýkrát vychádza v slovenskom preklade
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Dnes ste nám zaslali 10 poviedok

Poviedky na počkanie 49 - Témy

A je to tu! Vidíme sa o hodinu

Poviedky na počkanie už dnes!

Mládež, píšeme!

Krátke správy

Konečne nejaká dobrá správa. Kiná sa otvárajú a 17.12.2020 môžeme čakať ďalší príbeh nezadržateľnej Wonder Woman, a tentoraz z rokom 1984 v názve. Nehovorí vám to nič? Nepozerá sa niekto?

Wonder Woman 1984 - Trailer - Official Trailer Disclaimer

Dlhoočakávaný seriál zo svetu Marvel Cinematic Universe WandaVision sa pripomína novým trailerom. Dostal aj dátum premiéry - očakávať ho môžete 15. januára 2021 na platforme Disney+.

WandaVision - Trailer - WandaVision trailer Disclaimer

Pokračovanie vynikajúceho The Haunting of Hill House z dielne Netflixu dostáva prvé kontúry. Prvý trailer vyzerá fantasticky - presvedčte sa sami!

The Haunting of Bly Manor - Trailer - Prvý trailer na Haunting of Bly Manor Disclaimer

Artemis Fowl snáď konečne dôjde do sľúbenej filmovej distribúcie. Jeho pôrod je dlhší ako sa čakalo...

Artemis Fowl - Trailer - Official Trailer Disclaimer

Larian Studios na cone Pax East predstavili prvé hrateľné video z novej Baldur's Gate III. Nechýbal ani slávny BSOD moment a'la Bill Gates. :)

Baldur's Gate III - Ukážka - Predstavenie hry Disclaimer

Takeshi Kovacs sa vracia v druhej sérii Altered Carbon. Stvárni ho ale iný herec Anthony Mackie. Prečo? Tí čo čítali knihy ale aj tí čo pozorne sledovali prvú sériu vedia. Tí druhí to zistia 27. 2. 2020

Altered Carbon 2. sezóna - trailer. Disclaimer

Po ročnej pauze sa Doctor vracia na obrazovky.

Doctor Who - Trailer - The Doctor Returns to Gallifrey Disclaimer

Dnes (12.12.2019) prichádza do kín rozprávka o Trolloch.

Troll: The Tale of a Tail - Trailer - Slovenský trailer Disclaimer

Predstavovanie Avengers pokračuje. Najbližšie to bude Black Widow

Black Widow - Trailer - Teaser Trailer Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Norbert Novosád
Norbert Novosád
Jorge Ramirez bol jedným z nich. Malý obézny mexikánec s hustými fúzmi pripomínajúcimi drôtenú kefu, pod nosom farby a veľkosti prezretej jahody. To čo mu príroda nadelila v ochlpení tváre, ubrala na hlave. Riedka prehadzovačka nezakryla matné svetlo odrážajúce sa od jeho holej kože, ktorá sa teraz až priveľmi rosila potom. Bol nervózny ako Judáš v noci na Zelený štvrtok.
Denis
Denis
Niekoľko minút nečujne hľadel na mohutnú horu pred sebou a po chvíli to zbadal...srdce sa mu rozbúšilo a cítil ako mu do žíl začína prúdiť adrenalín. Bola to pravda. Davidovi sa v zornom poli ďalekohľadu zrazu objavil pomaly približujúci sa ničivý stĺp.
Jozef Frajkor
Jozef Frajkor
Čo ak úplné zlyhanie kúzla vlastne nie je až také zlé?
Tomáš Staviteľ
Tomáš Staviteľ
Poznáte ten pocit, keď si ako GM/PJ napíšete originálny epický storyline/quest, ktorý má vyrozprávať nejaká NPC postava, avšak hráči ju nenájdu, odignorujú, alebo rovno zabijú skôr, než stihne čokoľvek povedať? Nuž, pri týchto troch sa mi to stávalo v jednom kuse...
Jerson Jan Průcha
Jerson Jan Průcha
1937, Berlín Můj život je jako sen. Zlý sen. Přijel jsem z Londýna, abych našel Freyu - dívku, kterou jsem viděl v zrcadle. Našel jsem ji. Je mnohem ostřejší, než by se mi líbilo. Potkáváme se v mých snech, kdy spolu utíkáme před šedivými tvory bez tváře. Chci ji potkat, ale bojím se usnout. Každé probuzení totiž může znamenat smrt.

Veda

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Vedci objavili nové a rozsiahle skupiny galaxií, ktoré by mohli zmeniť celé naše doterajšie chápanie vesmíru.

Vedci pozorovali dva biele trpaslíky, ktoré by mohli jedného dňa prispieť k veľkým poznatkom v oblasti gravitačných vĺn.

Najnovšie hodnotenia

9
Blade Runner 2049
Stano Lacko
Stano Lacko @stano 26.11.2020 20:25:42
Super film. Žiaľ ak to pozerá divák, ktorý videl pôvodný Blade Runner, tak proste vníma, že ide o pokračovanie, a tak čaká niečo viac. Očakáva totiž podobný pocit, ktorý primiesol pôvodný film. Neviem posúdiť, či tento pocit sa dostavil tým, ktorý pôvodný film nevideli. Každopáde, veľký filmový zážitok.

10
The Boys
Stano Lacko
Stano Lacko @stano 26.11.2020 10:37:59
Jednoznačne najlepší seriál ever. Nie témou, ale spracovaním, vyváženosťou, prekvapením, absolútnou nepredvídanosťou, čo sa bude diať ďalej. Mega!

7
Star Trek: Discovery
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 01.08.2020 10:06:15
Jednoznacne najhorsi Star Trek. Fadne postavy, chaoticky dej, najprv to ma byt akoze o vojne proti Klingonom, potom to chce byt viac ako klasicky Star Trek, neskor to zacne riesit mirror univerzum, ale to je podane neskutocne slabo a nevyrazne (castiam ako Mirror, Mirror z TOS alebo In a Mirror, Darkly z ENT to nesiaha ani po kotniky). No a ten zvrat na konci 1. serie je na urovni argentinskej telenovely. Celkovo Epic Fail.

9
Ctnosti králů
Stano Lacko
Stano Lacko @stano 08.07.2020 23:04:59
Výborná kniha. Spletitý dej, pútavé čítanie a perfektný vývoj postáv, prostredia, deja. Škoda len, že na konci cítiť akési skracovanie. Z kvetnatej a opisujúcej viac ako prvej polovici knihy prejde autor do takmer čístého opisu deja a zúži svoj pohľad len na hlavné postavy bez ďalšieho rozvíjania na pozadí. Inak by to bolo za 10.

8
Deti času
Havran
Havran @havran 13.06.2020 18:28:19
No, tá anotácia je trošku mimo. Ak nemáte strach z pavúkov, tak sa nočná mora nekoná.

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Minulý víkend sa na Slovensku konal ojedinelý projekt. Pilotný online con, ktorý vznikol pod taktovkou našej stránky. Poďme sa troška poohliadnuť za týmto nultým vydaním a skúsme si zhrnúť o čom to všetko bolo.

Pôvodne som nechcel recenzovať, keďže vo finále súťaží aj jeden text, voči ktorému si neviem zachovať až taký odstup. Nakoniec som ale aj tak dal svoje dojmy na papier, snažil som sa teda o maximálnu objektivitu.

Guy Gavriel Kay je autor známy predovšetkým (ne)fantasy dielami, ktoré sa odohrávajú v prostrediach veľmi podobným rôznym epochách nášho sveta a väčšinou v nich úplne absentujú magické elementy. Jeho literárny debut sa však od jeho súčasnej tvorby líši. Trilógia s názvom Fionavarská tapiséria je totiž napísaná v tolkienovom duchu.

V sobotu by sa dožil jeden z najznámejších autorov fantastiky, Ray Bradbury 100 rokov!

Posledné príspevky v diskusii

Goran
05.12.2020 19:57:36
Goran

Philip Pullman - Serpentine (recenzia)

:D hej... to beriem! Ja som takto konkrétne čítal Vojnu o darčeky, no a... jedným slovom: super...


Stano Lacko
04.12.2020 18:30:39
Stano Lacko

Philip Pullman - Serpentine (recenzia)

Pravda, cital som viacero takychto pribehov, napr. zo sveta Enderovej hry, pre neznalych realcii, to...


Goran
04.12.2020 15:55:08
Goran

Philip Pullman - Serpentine (recenzia)

Veľmi príťažlivo vyzerajúca "chuťovka". Aj keď problémom takýchto jednohubiek je ...


B.T. Niromwell
03.12.2020 21:13:21
B.T. Niromwell

Aurora

Vidno, že máš cit pre hru s textom, podľa gradácie na začiatku a opisu baru. Zabrdnem trochu d...


YaYa
03.12.2020 09:38:04
YaYa

Aurora

Ťažko sa hodnotia takéto neucelené diela. Ak nám pošleš len fragment príbehu, k mnohým dôl...


Stano Lacko
02.12.2020 21:25:20
Stano Lacko

Zázvorový džús

Mozno to je cliffhanger na volne pokracovanie?!

Recenzie

Sir Philip Pullman sa často a rád vracia do sveta svojej trilógie Temné hmoty. Najnovším ohliadnutím sa za Lyrou Zlatoústou je poviedka Serpentine, ktorá je nádherným vianočným darčekom autora fanúšikom.

Už je to 5 rokov čo sme sa v datadisku pre hru Zaklínač 3, O Víne a krvi rozlúčili so Geraltom z Rivie. Partia skúsených poľských moderov si však povedala, že ich koniec neuspokojil, a tak sa rozhodli nedlho po tom založiť projekt s názvom Farewell of the White Wolf, ktorý je zavŕšením celej hernej a knižnej ságy.

Americká autorka Sylvia Plath je známa najmä vďaka svojej poézií, ktorou sa vyrovnávala s ťažko zvládateľnými duševnými stavmi. Jej poviedka Mary Ventura and The Ninth Kingdom, v ktorej Plathová načrela do fantastiky, bola znovuobjavená a vydaná len pomerne nedávno. A je to škoda, keďže sa rozhodne jedná o zaujímavý príbeh.

Dielo kultových autorov Neila Gaimana a Terryho Pratchetta prvýkrát vychádza v slovenskom preklade

Guts sa v druhej časti legendárnej série o čiernom šermiarovi prvý raz stretne s mocou prevyšujúcou jeho schopnosti.