portál

Magazín

Magazín scifi.sk je miesto pre novinky zo sveta science-fiction, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky, ale aj eseje či úvahy na publicistické témy. Ak máš novinku, ktorú by si chcel vidieť v magazíne, stačí ju pridať.

Víťazi Hugo Awards 2018

Víťazi Hugo Awards 2018

Rastislav Lopciansky

Cena Hugo je literárna cena určená americkým autorom vedeckej fantastiky a fantasy. Cena má názov podľa zakladateľa priekopníckeho časopisu vedeckej fantastiky Amazing Stories, ktorým bol Hugo Gernsback. Komu teda členovia Worldconu tento rok prisúdili sošku bronzovej rakety?

Duna prichádza už aj do sveta stolových hier

Duna prichádza už aj do sveta stolových hier

Eva

Čas sa naplnil. V najbližších rokoch sa môžu fanúšikovia tešiť na sériu stolových hier inšpirovaných knižnou sériou Duna od Franka Herberta.

Seriál ALF čaká reboot

Seriál ALF čaká reboot

Rastislav Lopciansky

Warner Bros je v rannom štádiu výroby rebootu seriálu Alf - sitkomu z osemdesiatych rokov.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)

Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)

Juraj Malíček

Popkultúrne dokumenty. Sem smerujem – inšpirovaný bonusmi k Ready Player One – k celovečerným dokumentárnym filmom akosi tematizujúcim populárnu kultúru. Je ich mimoriadne veľa a ďalšie stále vznikajú a je na ich fascinujúce, že dokážu zachytiť a sprostredkovať čaro fanúšikovstva v tých najrozmanitejších podobách.

POPkast pokračuje vo svojej spravodajskej a zábavnej produkcii.

Teplo graduje, no my nepoľavujeme. Naopak, vraciame sa do formy.

Nenechajte si ujsť nový fan film k sérii Cloverfield

Ocitol sa na neznámom mieste . . . Prvá poviedka tohto autora na našom serveri.

Toto je prvý diel o živote Johna Waterbiho, bývaleho bojového pilota slobodných Marsovských kolónií. Dej sa odohráva na začiatku 22. storočia len 5 rokov po ukončení krvavého konfliktu so Zemou.

V svete po zrútení techniky je chaos. Lieky, voda, istota sú minulosťou. Čo ak je to hra bohov? Teda ak skutočne existujú.

Čo ak existujú bytosti ktoré by mali byť len rozprávkach? Kým nechcú aby ste ich spoznali tak o nich ani neviete. Dokonca aj polícia je na nich krátka. Prvá poviedka tejto autorky na našom serveri.

Čo ak existuje svet, ktorý nevidíme, ale on nás vidí a sleduje nás? Ba dokonca môže zasiahnuť do našich životov... Prvá poviedka tohto autora na našom serveri.

Michal má výnimočný talent, ktorý využíva na nekalé účely. Ako dlho sa mu to ešte prepečie?

RECENZIE

Audiokniha Stín modrého býka - Varovanie namiesto recenzie

Audiokniha Stín modrého býka - Varovanie namiesto recenzie

Pridlho som odkladal recenziu tejto audioknihy, no nebolo to z lenivosti, ktorou tak hojne oplývam. Chcel som túto recenziu napísať až po vypočutí celej nahrávky, no radšej, ako sa o svoje zážitky nikdy nepodeliť, povedal som si, že spíšem aspoň svoje dojmy z toho čo som počul, aby ostatní vedeli, čo ich čaká, ak by sa toto dielo rozhodli počúvať. Nedopočúval som túto audioknihu až do konca. Nedokázal som to, lebo aj ja som iba človek.

Autori Leonard Medek a Frantiska Vrbenska napísali skoro historický román nebyť náznakov fantastična odohravajúci sa, podľa toho čo som pochopil, niekde na území terajšej Českej republiky či Nemecka, ešte za dôb Starého Ríma. Čo sa týka samotného príbehu, bohužiaľ veľa dobrého o ňom povedať nemôžem. Príbeh je pomalý a rozhádzaný a na to, že má kniha dokopy 27 kapitol, v prvých ca. desiatich z nich sledujeme stále inú postavu, z ktorých sa jedna nakoniec vykľuje ako náš hlavný… antihrdina? Popravde netuším, pretože táto postava (mi) nie je vôbec sympatická, ani dobre vykreslená a poslucháč k nej absolútne nemá vzťah, keďže doteraz sledoval príbehy deviatich iných ľudí. Kniha je z hľadiska textu nanajviš nudná a statická (aspoň do polovice, kde som si povedal, že až taký masochista nie som a prestal som počúvať) a nedáva poslucháčovi dôvod sa mučiť týmto audiobookom.

Možno ste už vyrozumeli, že najväčšou chybou tohto diela nie je text samotný, ale autor hovoreného slova, pán Jiří Pobuda. Mám dobrú predstavivosť, no neviem si predstaviť omnoho horšie prečítaný text, než to dokázal tento Pobuda. Jeho sekané staccato s každou slabikou, či dlhou alebo krátkou, vyslovenou rovnakým tempom a v statickom monotónnom rytme prekračuje hranicu počúvateľnosti. Práca s melódiou hlasu absolútne neexistuje no itak dokázal tento pán skoro nemožné, miesto nudného uspávajúceho tónu jeho čítanie vyvoláva žalúdočne sťahy, ktoré ste nezažili ani pri tej najhoršej otrave jedlom. Odlíšenie dialógu jednotlivých postáv zistíte iba tým, že niektoré postavy nahovoril ešte horšie ako iné. Rozprávač v tom prípade ozvláštnil svoje monotónne stacc...

Whiskey, krv a striebro (5x Christopher Orchard)

Whiskey, krv a striebro (5x Christopher Orchard)

Martin Hatala sa do povedomia slovenských čitateľov fantastiky zapísal poviedkou Prianie jazera, ktorá získala prvé miesto v súťaži http://cena.fantazia.sk/ v roku 2012. Odvtedy uplynulo pár rokov a k Prianiu jazera pribudlo niekoľko ďalších poviedok s Christopherom Orchardom v hlavnej úlohe.

Vladimír Šlechta: Zima v Thonnierice (recenzia)

Vladimír Šlechta: Zima v Thonnierice (recenzia)

Keď autor písal knihu s názvom Kukaččí mláďata, vyhlásil, že pôjde o poslednú knihu z cyklu Krvavé pohraničie. Napriek jeho snahe ukončiť dejové línie ale niektoré postavy prežili. Ba aj samotným čitateľom sa kniha zdala akási neukončená a tým nasadili Šlechtovi do hlavy chrobáka. Výsledkom toho všetkého je titul Zima v Thonnierice. V nasledujúcej recenzii sa knihe pozrieme trošku bližšie na zúbok. Spojlery sa môžu vyskytovať tam, kde to bude nevyhnutné pre vysvetlenie hodnotenia.

Terror - keď sa horor stretne s dejinami

Terror - keď sa horor stretne s dejinami

Americká stanica AMC v marci odvysielala seriál Terror natočený podľa knižnej predlohy Dana Simmonsa. Práve tú si preto pripomenieme v tejto recenzii.

MINIRECENZIE

Kniha
8/10

draculin draculin

Temná strana

V tomto prípade mi bol autor aspoň neznámy, takže som nemal prehnané očakávania. Čiže – Na ovdrátenej strane Mesiaca je Mesto Hriechu, zločinu a bez poriadneho zákona, založené megalomanským multimiliardárom , ktorý pôsobí ako kombinácia Donalda Trumpa a bondovského zloducha....

Kniha
8/10

draculin draculin

Artemis

Namlsanosť z Marťana je strašná vec, autor má potom problém aspoň dodržať očakávania, ak ich nie už priamo prekonať. Tu Weir ukázal, že technické detaily stále dokáže podať jasne, zrozumiteľne a čitateľne. Srdce hard scifistu si vychutná ledabolo podávané informácie o fung...

Akcia
9/10

Stano Lacko Stano Lacko

SlavCon 2018

Výborne bolo. Prednášky dospelých prednášajúcich sú predsa len kvalitnejšie, ako toho mladšieho ročníka, ktoré toho nemá tak veľa načítaného, napozeraného a nahraného. Menší počet ľudí mohol len potešiť v príjemnej niekoľkodňovej atmosfére.

Kniha
8/10

instruitarto instruitarto

1984

silná klasika, miestami ťažkopádne čítanie

Hľadaj v SFDB

Fandom

Fandom je všeobecné pomenovanie pre komunitu fanúšikov žánrov fantastiky. Ak ním si, tak vlastne patríš do fandomu. Máš už svoje konto u nás, aby si sa zapojil do diskusií? Stačí sa zaregistrovať!

pred 25 dňami
YaYa
Whiskey, krv a striebro (5x Christopher Orchard)

Táto recenzia to veľmi dobre vystihuje. Aj mne poviedky prišli dosť zmätočné a detektív akob...

pred 26 dňami
Stano Lacko
Kultový seriál Buffy, premožiteľka upírov sa vracia!

Myslim, ze zavisi kto ju (Buffy) bude hrat. No a Willow samozrejme ;-)

pred 27 dňami
Stano Lacko
Pravdepodobnosť čiste náhodná

Konecne 10 za clanok. Kazdopadne, idealne su kocky, ktore maju vytlacene cislo/znak. Akonahle ide o ...

pred 33 dňami
Marek Páperíčko Brenišin
Pacific Rim: Uprising (2018, Universal Pictures US) – recenzia

Priznávam, pre mňa to bolo také guilty pleasure, ja zasa mechy môžem :-) Beriem všetky výhrad...

Kalendár
Comics Salon & IstroCON 2018

Comics Salon & IstroCON 2018

Kedy: 21.09.2018 - 23.09.2018

Kde: DK Ružinov, Ružinovská 28, Bratislava

XXXI. ročník medzinárodného festivalu popkultúry. Festival sa venuje Comicsu, Anime, Hrám, Japonskej kultúre, KPOPu, Scifi, Fantasy a Hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže.

Facebook
Twitter

Štúdio

Pri scifi.sk funguje aj kreatívne štúdio, ktoré pod hlavičkou Force Majeure produkuje a predáva pôvodnú slovenskú fantastickú tvorbu. Ak by si mal/a niečo, čo by sme si mali pozrieť, tak sa nám ozvi.

Produkty
Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

Jolana vs. Sloboda Jeleňov a ďalšie príbehy z Flufilonu (e-kniha)

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)


Vážení a milí scifisti,

ako novoročný darček sme si pre Vás pripravili niečo naozaj výnimočné – všetky doteraz publikované poviedky zo sveta Jolany a Flufilonu, plus jednu nepublikovanú, v kompaktnom elektronickom balení, doplnenom krásnymi ilustráciami Moniky Herda Belicovej, ktorú určite mnohí poznáte.

Sme veľmi radi, že sa táto vec podarila, pretože sme na nej už pomerne dlho potajomky pracovali a dúfame, že sa nám touto cestou jednak podarí osloviť čo najširšiu skupinu čitateľov, ale najmä, že pritiahneme na scifi.sk nových návštevníkov.

Preto je táto e-kniha dostupná exkluzívne z našej stránky, je zadarmo a budeme veľmi radi, ak sa o ňu podelíte s Vašimi známymi a priateľmi. Tiež nás poteší akákoľvek spätná väzba, či už formou komentárov, recenzií, článkov, blogov alebo e-mailov, a radi odpovieme na akékoľvek Vaše otázky.

V budúcnosti plánujeme túto zbierku vydať aj v Poľsku, takže ak budete mať pocit, že ide o dielo, ktoré si zaslúži prekonať hranice Slovenska, budeme veľmi vďační za prípadný drobný príspevok na zabezpečenie prekladu :-)

Za redakciu scifi.sk Vám pohodové čítanie a všetko dobré do nového roka želá

jurinko

Linky na stiahnutie:

Formát .pdf:

Formát .epub:

Formát .mobi:

Zárodky hviezd 2010 online

Zárodky hviezd 2010 online

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Zárodky hviezd 2010

Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.