scifi.sk

Podporte scifi.sk

Najnovšie spacenews

cyberstorm
cyberstorm
Netflix plánuje seriálovú adaptáciu známej rusovlasej hrdinky!
Alexander Schneider
Alexander Schneider
Vaše dary 2 % z dane na podporu scifi.sk sú každý rok našim hlavným zdrojom, pomocou ktorého zabezpečujeme podporu autorov a autoriek poviedok či komunitu scifi a fantasy nadšencov! Pre vás je to pár administratívnych krokov, pre nás a slovenskú fantastiku je to oveľa viac - nenahraditeľná pomoc.
cyberstorm
cyberstorm
Niečo vyše mesiac dozadu sme oslávili storočnicu premiéry R.U.R. Trochu nám to trvalo, ale napokon sme zostavili zoznam najznámejších robotov, androidov, kyborgov a vôbec umelej inteligencie v science fiction!
Goran
Goran
Priekopnícke dielo na poli weird fiction
Marek Páperíčko Brenišin
Marek Páperíčko Brenišin
Vydavateľstvo Argo nám minulý rok prinieslo už štvrté knižné pokračovanie príbehov vylepšenej obyvateľky Mechanika City, príznačne pomenovanej Lady Mechanika. Tentoraz jej ale pôjde o krk a vydá sa na stopu nebezpečného dobrodružstva. Dokonca sa stretne aj s vílou a nebude to žiadna neškodná rozprávková bytosť.
HB
HB
Crunchyroll Anime Awards, ktoré môžeme s prižmúrením očí považovať za akýchsi anime Oscarov, sme si podrobne rozobrali na nedávnom streame v rámci našej pravidelnej relácie Planéta Weeb. Vtedy sme ale ešte len špekulovali, ako asi môžu tohto roku Crunchyroll Awards dopadnúť. Ako veľmi sa naše predpovede líšili od reálnych víťazov?
YaYa
YaYa
Máme po cone, ale nepoľavujeme. Čo vás na scifi.sk čaká tento týždeň?
B.T. Niromwell
B.T. Niromwell
Do prvého tohtoročného kola ste sa vrhli s nevídanou vervou. Až takou, že sme museli urobiť pár kozmetických zmien, aby sme vám uľahčili čítanie a hlasovanie.

Krátke správy

Preméra seriálu na Netflixe je naplánovaná na 23.4.2021.

Shadow and Bone - Trailer - trailer Disclaimer

Koronavírusové prázdniny snáď čoskoro skočia, a tak sa filmový priemysel pripravuje na rok 2021. Takýmto filmom je aj ďalšia (tentoraz filmová) reinkarnácia fenoménu hry Mortal Kombat.

Mortal Kombat - Trailer - Slovenské titulky Disclaimer

Prvým blockbusterom roka bude už v marci súboj Godzilly a Konga. Snáď si ho budeme môcť pozrieť aj v kinách čo najskôr, teda aspoň v tých letných amfiteátroch :D

Godzilla vs. Kong - Trailer Disclaimer

Konečne nejaká dobrá správa. Kiná sa otvárajú a 17.12.2020 môžeme čakať ďalší príbeh nezadržateľnej Wonder Woman, a tentoraz z rokom 1984 v názve. Nehovorí vám to nič? Nepozerá sa niekto?

Wonder Woman 1984 - Trailer - Official Trailer Disclaimer

Dlhoočakávaný seriál zo svetu Marvel Cinematic Universe WandaVision sa pripomína novým trailerom. Dostal aj dátum premiéry - očakávať ho môžete 15. januára 2021 na platforme Disney+.

WandaVision - Trailer - WandaVision trailer Disclaimer

Pokračovanie vynikajúceho The Haunting of Hill House z dielne Netflixu dostáva prvé kontúry. Prvý trailer vyzerá fantasticky - presvedčte sa sami!

The Haunting of Bly Manor - Trailer - Prvý trailer na Haunting of Bly Manor Disclaimer

Artemis Fowl snáď konečne dôjde do sľúbenej filmovej distribúcie. Jeho pôrod je dlhší ako sa čakalo...

Artemis Fowl - Trailer - Official Trailer Disclaimer

Larian Studios na cone Pax East predstavili prvé hrateľné video z novej Baldur's Gate III. Nechýbal ani slávny BSOD moment a'la Bill Gates. :)

Baldur's Gate III - Ukážka - Predstavenie hry Disclaimer

Takeshi Kovacs sa vracia v druhej sérii Altered Carbon. Stvárni ho ale iný herec Anthony Mackie. Prečo? Tí čo čítali knihy ale aj tí čo pozorne sledovali prvú sériu vedia. Tí druhí to zistia 27. 2. 2020

Altered Carbon 2. sezóna - trailer. Disclaimer

Po ročnej pauze sa Doctor vracia na obrazovky.

Doctor Who - Trailer - The Doctor Returns to Gallifrey Disclaimer

Kalendár akcií

Najnovšie poviedky

Goran
Goran
Ach, škoda, že ľuďom nenarástli krídla, povzdychol si chlapec, keď si balil školskú tašku...
Veles
Veles
Prečo rodičia vraveli Teodorovi nech nechodí do lesa?
Alexander
Alexander
Návšteva ,ktorá môže pri troche "šťastia " zmeniť aj váš život. Či k lepšiemu, nechám na láskavom posúdení čitateľa. Ale pozor! Rozhodnúť sa môžete len raz. Vlastne ,neviem prečo tu píšem o možnosti rozhodnúť sa.?! Tak možno ti drahý čitateľ ,pomôže táto poviedka aspoň pripraviť sa. Pripraviť sa, ak sa toto stane raz aj tvojim príbehom!
jemiplano
jemiplano
Zvedavosť je dedičstvom ľudského pokolenia. Prenáša sa z generáciu na generáciu, z otca na syna. Apolo zdedil zvedavosť po svojom otcovi a pridal mu do vienka aj niečo navyše. Semienko nádeje pre ľudskú civilizáciu a život ako taký
Goran
Goran
Hrdina doputoval do cieľa svojej dlhej a strastiplnej cesty. Ale pred víťazstvom, predtým než dostane vytúženú odmenu, čaká ho ešte jedna a najťažšia skúška. Veľké dobrodružstvo ešte nie je zavŕšené. Posledná a hlavná úloha je aj tou najnebezpečnejšou.
LenaaMark
LenaaMark
Dominik je chlapec v teenegerskom veku, má len 16 rokov no jedna noc sa mu stane osudná. Táto noc mu otvorí dvere do iného sveta, podarí sa mu splniť svoju úlohu?

Veda

Už dnes večer sa dočkáme pristátia roveru Perseverance na Marse. Jeho misiou je pátrať po formách života. Krátky prehľadný úvod vám ponúkame v tomto článku.

Nová štúdia objasnila ako galaxie reagujú na masívne čierne diery v ich centrách.

Pred 900 miliónmi rokov sa z čiernej diery uvoľnila energia, ktorá doteraz putuje naprieč vesmírom.

Vedci objavili nové a rozsiahle skupiny galaxií, ktoré by mohli zmeniť celé naše doterajšie chápanie vesmíru.

Najnovšie hodnotenia

Po všetkých stránkach dokonalé. Vyčistenie stola Arakimu vyšlo skvele. V tomto príbehu sledujeme príbeh mladého arogantného a mimoriadne talentovaného džokeja Johnnyho Joestara, ktorý kvôli svojej povahe robí osudovú chybu a končí ochrnutý na vozíku. Kvôli tomu ho jeho bohatá rodina vydedila a on sa ako mrzák potuluje alt-history divokým západom, až kým nestretáva enigmatického a veľmi charizmatického Taliana Gyra Zeppeliho, ktorý ovláda tajomné umenie spinu, čo je nový JoJo fenomén po hamone a standoch. Pomocou spinu dokáže Johnny na chvíľku opäť stáť na vlastných nohách! Práve preto nasleduje Gyra, ktorý sa zapisuje na transamerické preteky pod názvom Steel Ball Run. Za pretekmi stojí prezident Spojených štátov Funny Valentine, ktorý má s nimi zlovestný a veľkolepý plán, ktorý by v prípade úspechu urobil z Ameriky večnú veľmoc. To však zisťuje manželka bohatého podnikateľa a organizátora pretekov Stephena Steela Lucy a pridáva sa na stranu našich hrdinov. Spolu s ďalšími nečakanými spojencami ako Diego Brando a Hot Pants musia Johnny s Gyrom čeliť nielen mocným ľuďom v pozadí pretekov, ale aj nehostinnej púšti a prekážkam na trati. Podarí sa im prežiť a objaviť tajomstvo Funny Valentina?

Aj napriek tomu, že súboje standov sú o kúsok slabšie ako v predchádzajúcich dvoch partoch, je Stone Ocean môj najobľúbenejší part JoJa. Hlavnou hrdinkou je mladá delikventka Jolyne Cujoh, dcéra legendárneho Jotara Kuja, ktorá sa dostala do zlej partie a kvôli svojmu priateľovi Romeovi sa dostáva do väzenia za zločin, ktorý nespáchala. Jotaro čoskoro zisťuje, že jej uväznenie je v skutočnosti komplotom zo strany Diovho najvernejšieho služobníka, náboženského fanatika otca Enrica Pucciho. Jeho konečným cieľom je preniesť Nebesá na zem, a súčasťou tohto plánu je aj úplná eliminácia všetkých zostávajúcich Joestarovcov. Tento diel príbehu je aj podľa samotného Hirohika Arakiho jeho vrcholom tvorby. Vynikajúca hlavná hrdinka, akciou nabitý dej, ktorý nešetrí aj zábavnými momentmi, a najmä fantastický antagonista a veľkolepé finále, ktoré ukončuje celú epickú Joestarovskú ságu. Stone Ocean má všetko. Je to najfarebnejší, najbláznivejší a najštýlovejší diel JoJa. Ľudia sa tu menia na slimáky, hrdinovia bojujú v obláčikových skafandroch proti zmenám gravitácie, z kostí upíra sa tu rodí bábätko, ktoré je chodiacou Zenónovou apóriou a dokonca sa tu proti sebe postavia aj Mickey Mouse a Veľký zlý vlk. Stone Ocean mi napadne ako prvý, keď sa zamýšľam, prečo vlastne toho JoJa tak veľmi ľúbim. Šialené, pestrofarebné a dychberúce dobrodružstvo. Yare yare dawa!

Ďalší vynikajúci part. Dej sa preniesol do Talianska, kde v roku 2001 žije mladík Giorno Giovanna, syn Dia Branda a teda potencionálne nebezpečenstvo pre Joestarovcov. Jotaro s Koichim však čoskoro zisťujú, že Giorno nemá povahovo s Diom spoločné takmer nič. Naopak, má v sebe až prekvapivo veľa joestarovskej cti a odhodlania. To sa rozhodne použiť na preniknutie do miestnej mafie Passione, kde sa chce prepracovať až na úplný vrchol a stať sa časom bossom. Pomáhať mu bude Bruno Bucciarati, capo Passione a vodca malej skupinky stand userov, ktorých úlohou je chrániť bossovu dcéru Trish. Piaty JoJo má krásny art, ktorý Araki od 4ky ešte o kúsok vyšperkoval. Príbeh je neskutočne nabitý akciou, prakticky neustále hrdinom hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Príbeh veľmi šikovne pojednáva aj o rôznych filozofických presahoch ako napr. nezvratnosť osudu a vplyv všetkých našich rozhodnutí na svet. Hviezdičku strhávam za finále, potom čo sa konečne odhalí hlavný záporák a dochádza k finálnej konfrontácií príbeh pre mňa akosi stratil grády a výbornú atmosféru tajomna. Navyše, hlavný záporák je zrejme najslabší v celom JoJovi a bavil ma najmenej. Napriek tomu je to kultová klasika a neopakovateľný zážitok. Výborné!

6
Zámok a kľúč
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 07.02.2021 12:57:38
Nič via a nič menej ako geniálne The Lost Room v kulisách Beverly Hills 90210.

7
Vychovaní vlkmi
Roland Axenberg
Roland Axenberg @martiner 07.02.2021 12:38:38
Ono je to v podstate spin-off či akýsi duchovný pokračovateľ Promethea, bohužiaľ aj s jeho negatívnymi stránkami tj. niektoré super scény (útok matky na materskú loď), ale bohužiaľ veľa WTF momentov (koniec?!). Scott si opäť odhryzol príliš veľké sústo: náboženstvo, filozofia, umelá inteligencia, rodičovstvo, do toho všetkého zamontovaní mimozemšťania a mystika. Hlavne ku koncu sa to pod ťarchou všetkých týchto tém strašne triešti. Celkovo je to ale nadprimer a druhej sérii dám určitr šancu.

Studio - Force Majeure

Čo ak by sa udalosti roku 1989 uberali iným smerom? Alebo by boj prebiehal inak? Alternatívna história je jedným zo žánrov fantastiky, na ktorom stavia aj nová slovenská zbierka poviedok k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Fanfáry znejú, konfety lietajú a redakcia scifi.sk hrdo prináša nové tričká pre fanúšikov vedeckej fantastiky.

jurinko vydáva svoju prvú e-knihu a scifi.sk pri tom nesmie chýbať! :-)

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Publicistika

Vaše dary 2 % z dane na podporu scifi.sk sú každý rok našim hlavným zdrojom, pomocou ktorého zabezpečujeme podporu autorov a autoriek poviedok či komunitu scifi a fantasy nadšencov! Pre vás je to pár administratívnych krokov, pre nás a slovenskú fantastiku je to oveľa viac - nenahraditeľná pomoc.

Niečo vyše mesiac dozadu sme oslávili storočnicu premiéry R.U.R. Trochu nám to trvalo, ale napokon sme zostavili zoznam najznámejších robotov, androidov, kyborgov a vôbec umelej inteligencie v science fiction!

Crunchyroll Anime Awards, ktoré môžeme s prižmúrením očí považovať za akýchsi anime Oscarov, sme si podrobne rozobrali na nedávnom streame v rámci našej pravidelnej relácie Planéta Weeb. Vtedy sme ale ešte len špekulovali, ako asi môžu tohto roku Crunchyroll Awards dopadnúť. Ako veľmi sa naše predpovede líšili od reálnych víťazov?

Najlepšie hry minulého roku.

Posledné príspevky v diskusii

Goran
04.03.2021 18:43:20
Goran

Dočkáme sa novej Red Sonje?

Mám pozitívny vzťah k tej staručkej filmovej hrôze :D Vnímam to ako usmrtený projekt, ktorý ...


Goran
04.03.2021 15:26:13
Goran

Dar?

Prepááááč, áno, uverujem to, zle som si zapamätal názov. To je ono. Neobzeraj sa.


Alexander
04.03.2021 15:18:36
Alexander

Dar?

Nie, neobzeraj sa?


Goran
04.03.2021 14:56:34
Goran

Lietajúci chlapec

Zlodejom snov: ďakujem za komentár a pripomienky.
Celá poviedka je písaná ľahkým, humorn...


Goran
04.03.2021 14:52:26
Goran

Lietajúci chlapec

Lukáš, veľmi ďakujem! Potešil si ma. True horor mám iba jeden jediný. Je to dlhá poviedka, r...


Lukáš Polák
04.03.2021 14:46:16
Lukáš Polák

Lietajúci chlapec

Tak toto bol veľmi milý fantasy príbeh. Celý čas som ho čítal s úsmevom na tvári a tešil s...

Recenzie

Priekopnícke dielo na poli weird fiction

Vydavateľstvo Argo nám minulý rok prinieslo už štvrté knižné pokračovanie príbehov vylepšenej obyvateľky Mechanika City, príznačne pomenovanej Lady Mechanika. Tentoraz jej ale pôjde o krk a vydá sa na stopu nebezpečného dobrodružstva. Dokonca sa stretne aj s vílou a nebude to žiadna neškodná rozprávková bytosť.

Nový uruguajský horor, ktorý dáva poctu talianskemu Giallu? Na to si posvietime!

Mrazivý príbeh z mrazivého severu...

Na televízne obrazovky sa nedávno dostal pomerne ambiciózny projekt americkej spoločnosti CBS, ktorý nám chce priblížiť osudy talentovanej policajtky Clarice Starlingovej po udalostiach vynikajúceho Mlčania jahniat. Ako sa mu to napokon poradilo?