Alexander Schneider

Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Info

Prezývka alex
Web: http://www.scifi.sk
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 23.06.2021
E-mail: alexander.schneider@scifi.sk
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 5
Ponúka / Hľadá: 0 / 1
Komentáre: 550
Články: 777
Poviedky: 8

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Artemis

Artemis

Zbierka - najnovšie

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

NM

Svitanie

Svitanie

Mutantie kroniky

Mutantie kroniky

Zabudnutý vesmír

Zabudnutý vesmír

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

M

Diskusia

Nekroskop – Brian Lumley (recenzia)
Nekroskop mi pred X rokmi učaroval a osobne som v ňom doma. Možno je to práve tou science-fantasy, ktorá sa odkrýva aj v ďalších dieloch, kde to začína byť ozaj zaujímavé (hoci ozaj divotvorné a časopriestorovo zaujímavé). Veľmi rád by som videl niečo z tohto sveta aj sfilmované, ale muselo by to byť silné R, ktoré by sa nebálo zobraziť aj šialené brutality tohto diela, pretože len potom by to tomu odkazu bolo verné.
24.05.2021 18:05:37

Keď nemáte ústa, a musíte kričať (Poviedka vs. Adventúra)
Suhlasim, ze to nechava dostatocny priestor pre citatela, co je zaroven chvalitebne od autora. (To sa musim naucit, ako to robit.) Adventura - postupne sa clovek nauci, ako ju hrat, musi prist na to, ako tvorcovia rozmyslali. Tie posledne dve postavy a koncovka nam uz ozaj sli od ruky. ;)
05.05.2021 00:04:46

Keď nemáte ústa, a musíte kričať (Poviedka vs. Adventúra)
Vďaka, HB. Čo by som možno ešte doplnil, je že niekto by mohol namietať, že to veľmi ani sci-fi poviedka nie je. Myslím, že vzhľadom na svet, v ktorom sa dané postavy nachádzajú, je medzi riadkami poviedky zrejmé, že sa všetko generuje a odohráva v cyberpriestore, ktorý AM ovláda. A to nie je explicitne nikde uvedené, ale inak by asi neboli možné niektoré tie božské zásahy. Či sú tieto postavy naozaj ešte existujúce a napojené na nejaké zabezpečenie ich biologickej existencie - to vzhľadom na ich vek asi nie je veľmi možné (hoci, 109 rokov by sa človek eventuálne pri opatere mohol dožiť), ale pravdepodobne je to len prepis ich "vedomí" do programových matríc. Ale to už kecám o veciach mimo poviedku / adventúru a snažím sa zaplátať diery nejakými ospravedlneniami, aby to fungovalo... lebo chcem, aby to fungovalo... lebo sa mi oboje páčilo. :P
04.05.2021 15:23:46

Digimon adventure (recenzia)
Joooj, človek je až rozpoltený, či má skôr pozrieť z nostalgie to staré anime alebo dať šancu rebootu... ale asi to u mňa bude reboot. A inak, argumentujem úplne rovnako - Digimoni > Pokemoni. Dôležitým faktom pre mňa je, že sa jedná o na seba v jednotlivých dieloch nadväzujúci príbeh, ktorý stále gradoval a nie pokemon-týždňa epizodické diely, ktoré ma nijak nenamotávajú. ;)
07.03.2021 12:10:30

100+ robotov v science fiction! (1/5)
Klobúk dole! Super! A budú v zozname všetci, ktorí boli na obrázku na Facebooku? ;)
03.03.2021 17:57:10

Minirecenzie

1
Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 minút na 90 min. stopáž prospelo. Napriek tomu je to ale jeden z lepších nízkorozpočtových subtílnych hororov bez veľa krvi a preexponovaného ľakania diváka.
6
Príjmený film akčnej ázijskej fantasy, ktorý trochu vystupuje nad šedý priemer najmä kulisami a spracovaním. Žiaľ, postavičky majú síce potenciál, no ten je roztrúsený po celom filme a tak žiadna z nich nechytí diváka natoľko, aby si to chcel pozrieť ešte raz alebo s očakávaním čakal na pokračovanie. Príjemným prekvapením je humor a veľmi často sme svedkami toho, že natáčanie si asi aj samotní herci a herečka veľmi užívali. Škoda, že je vo filme ako pesť na oko.
3
Shyamalanov posledný film, ktorý je zasadený do rovnakého univerza ako Unbreakable a pripravovaný Mr. Glass, neponúka žiadne nepredvídateľné veci. Dej plynie pomaličky dopredu, jednotlivé osoby v ňom proste existujú, v zásadným momentoch sa správajú stupídne a celé to nakoniec nemá čím presvedčiť. Napriek tomu, že James McAvoy ponúka presvedčivú škálu rôznych osobností prebývajúcich v jednom tele a tak skoro dosahuje laťky, ktorú v United States of Tara nastavila Toni Collette. Nadarmo. Film nezachráni ani len to plakatívne odhalenie, kde sa celý film natáčal...
6
Jeden z filmov, z ktorého som ako ani nie násťročný musel odísť z kina. Už tie halucinogénne scény ma vydesili, no klinec mojej empatii dalo zaliatie horúcim voskom zaživa. Dnes na to ozaj filmy pre mladistvých nemajú odvahu a aj preto tento film vystupuje do popredia. Celkovo je ale veľmi nešikovne natočený, mnohé scény sú príliš rozťahané, iné akoby nedotočené. Rozprávačského Watsona by som úplne odstánil. Film bol nominovaný na Oscara za efekty a veru, tie boli super a dodnes sa mi vryli do pamäte.
9
Napriek tomu, že nie som fanúšikom Doctora Who, ma tento seriál voľne nadväzujúci na niektoré udalosti a miesta z tohto univerza veľmi prekvapil. Jeho silnou stránkou je najmä perfektný casting a vynikajúco vypracované postavy, ktoré v prvej epizóde vyzerajú povrchne, ale po odlúpnutí všetkých ich osobnostných vrstiev a teda psychologickej dekonštrukcii prichádza aj ich prerod v kritických chvíľach. Odporúčam!

Poviedky

Čarodejníkov učeň

Krátka haiku na námet obrazovej indície počas 41. Poviedok na počkanie, pretože času na poviedku neostalo. ;)

6 komentárov

Prekliati bohovia VII. - Momenty prebudenia

Astarion, hlavné mesto Assarskej ríše, je na pokraji kolapsu. V jeho strede rastie Strom bolesti, magicko-mechanický artefakt obrovských rozmerov, ktorý rozosieva smrť všade navôkol, zatiaľ čo pred br...

2 komentárov

Kompresor

Poruchy nie sú prípustné. Veď preto na Stroji pracuje non-stop skupinka troch pracovníkov - Al, Bob a Chuck. Ani oni ale nemôžu predvídať každú eventualitu.

0 komentárov

Náhodný záhradník

Príbeh nemenovanej osoby, ktorá sa ocitne v situácii, o ktorú si nekoledovala, pretože - kto by si koledoval o to, aby mohol byť pri vzniku nových svetov, ha?

8 komentárov

Návšteva

Mikropoviedka napísaná na tému "Occamova britva" (doslovne) počas Poviedok na počkanie 09.02.2014. Nech sa páči!

9 komentárov

Vesmírni tuláci - VI. Príčina a dôsledok

Na Tretej vládne chaos. Ilum zbavil jej obyvateľov telepatických schopností, v jej orbite medzi sebou súperia transhumánni potomkovia ľudí s mimozemšťanmi, Jacob objavil kópiu Jewel Jonesovej a Gmork ...

16 komentárov

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať...