Alexander Schneider

Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Info

Prezývka alex
Web: http://www.scifi.sk
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 14.01.2021
E-mail: alexander.schneider@scifi.sk
Skype: pantarhei.sca
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 5
Ponúka / Hľadá: 0 / 1
Komentáre: 545
Články: 773
Poviedky: 8

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Artemis

Artemis

Zbierka - najnovšie

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

NM

Svitanie

Svitanie

Mutantie kroniky

Mutantie kroniky

Zabudnutý vesmír

Zabudnutý vesmír

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

M

Diskusia

Dych Fénixa
Taktiež výborné. A dlhé! :O Za hodinu - klobúk dolu - a to ešte aj s oboma témami. ;) A tá hláška, že "Neprekročíš počas Veľkej noci hranicu mesta či tvojho o..." ma dostala do kolien... :D PERFEKT! Dal som 10, lebo ozaj super. Posledná veta bola podľa mňa tak trochu už nasilu, ale ako coda funguje.
11.04.2020 21:30:06

Ako NAPALM!
Ten koniec ukázal, že pointy vieš vymýšľať a dávať na papier. Len na ich precízne vykreslenie asi neostalo dostatočne veľa času. Ten bol využitý najmä na prvú polovicu príbehu, ktorá je vlastne "len" na vykreslenie sveta a atmosféry (hoc veľmi efektné) a teda v podstate zbytočná, pretože na tom vykreslení táto poviedka a jej pointa nestojí. Kľudne skús poviedku ešte raz zobrať, prepísať, sústrediť sa práve na tú postavu, ktorá je obalená rúškom tajomstva - možno práve na kontaste jej a okolia. Pozor na opakovanie slov, kde-tu chýbajúcu čiarku (v rýchlosti pochopiteľné). Práve tie otázky z poviedky (Kto to bol? Čo tam nechal? pričom to druhé sme si domysleli) by bolo vhodné zodpovedať (aspoň náznakom) priamo v texte. To s US Army už nie je vôbec potrebné. Niekedy je záhada lepšia ako vysvetlenie. ;) Páčilo sa mi to.
11.04.2020 21:20:10

Už stúpa dym
Perfektné! Aj postavy sú sebe vlastné, každá trochu inak, ale svojsky. Normálne mi to znelo v mysli a videl som to pred sebou! Dávam 10.
11.04.2020 21:10:13

Dračie vajíčko
Prvá trištvrtina výborné (najmä ako do toho nevinného príbehu odrazu príde ten pes naruby), ono má človek pocit, že je to vlastne o niečom inom, ale potom je tam zrazu priplácnuté to vajce. :D Na druhej strane, cthulhuovské monštrá a ich bohovia sú nevyspytateľní, takže úplne chápem, že to, čo chlapec dostal, asi nebolo to, čo si sám predstavoval. :P Vzhľadom na to, že už ale asi všetko zažil a trvalo to celú večnosť, mu asi aj prestalo ísť o to, že sa stane nejakým drakom... Hehe.
11.04.2020 21:04:06

Hlásenie
Páčilo sa mi to. Na začiatku som bol trochu iritovaný tou neprimeranou štylistikou voči atmosfére, ktorú som ohľadom nočnej detektívky očakával (vyznievala totiž vzhľadom na kvázi-arogantný a svojský prístup kapitánky, akoby to dekonštruovala a nebrala to seriózne), ale nakoniec to s jej postojom bolo autentické a zaklaplo to do seba. ;) Toto by som aj čítal ďalej. Už len vychytať čiarky (ale pri tej rýchlosti písania sa nedá všetko) a dokresať to a je to fajnotka.
11.04.2020 20:52:48

Minirecenzie

1
Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 minút na 90 min. stopáž prospelo. Napriek tomu je to ale jeden z lepších nízkorozpočtových subtílnych hororov bez veľa krvi a preexponovaného ľakania diváka.
6
Príjmený film akčnej ázijskej fantasy, ktorý trochu vystupuje nad šedý priemer najmä kulisami a spracovaním. Žiaľ, postavičky majú síce potenciál, no ten je roztrúsený po celom filme a tak žiadna z nich nechytí diváka natoľko, aby si to chcel pozrieť ešte raz alebo s očakávaním čakal na pokračovanie. Príjemným prekvapením je humor a veľmi často sme svedkami toho, že natáčanie si asi aj samotní herci a herečka veľmi užívali. Škoda, že je vo filme ako pesť na oko.
3
Shyamalanov posledný film, ktorý je zasadený do rovnakého univerza ako Unbreakable a pripravovaný Mr. Glass, neponúka žiadne nepredvídateľné veci. Dej plynie pomaličky dopredu, jednotlivé osoby v ňom proste existujú, v zásadným momentoch sa správajú stupídne a celé to nakoniec nemá čím presvedčiť. Napriek tomu, že James McAvoy ponúka presvedčivú škálu rôznych osobností prebývajúcich v jednom tele a tak skoro dosahuje laťky, ktorú v United States of Tara nastavila Toni Collette. Nadarmo. Film nezachráni ani len to plakatívne odhalenie, kde sa celý film natáčal...
6
Jeden z filmov, z ktorého som ako ani nie násťročný musel odísť z kina. Už tie halucinogénne scény ma vydesili, no klinec mojej empatii dalo zaliatie horúcim voskom zaživa. Dnes na to ozaj filmy pre mladistvých nemajú odvahu a aj preto tento film vystupuje do popredia. Celkovo je ale veľmi nešikovne natočený, mnohé scény sú príliš rozťahané, iné akoby nedotočené. Rozprávačského Watsona by som úplne odstánil. Film bol nominovaný na Oscara za efekty a veru, tie boli super a dodnes sa mi vryli do pamäte.
9
Napriek tomu, že nie som fanúšikom Doctora Who, ma tento seriál voľne nadväzujúci na niektoré udalosti a miesta z tohto univerza veľmi prekvapil. Jeho silnou stránkou je najmä perfektný casting a vynikajúco vypracované postavy, ktoré v prvej epizóde vyzerajú povrchne, ale po odlúpnutí všetkých ich osobnostných vrstiev a teda psychologickej dekonštrukcii prichádza aj ich prerod v kritických chvíľach. Odporúčam!

Poviedky

Čarodejníkov učeň

Krátka haiku na námet obrazovej indície počas 41. Poviedok na počkanie, pretože času na poviedku neostalo. ;)

6 komentárov

Prekliati bohovia VII. - Momenty prebudenia

Astarion, hlavné mesto Assarskej ríše, je na pokraji kolapsu. V jeho strede rastie Strom bolesti, magicko-mechanický artefakt obrovských rozmerov, ktorý rozosieva smrť všade navôkol, zatiaľ čo pred br...

2 komentárov

Kompresor

Poruchy nie sú prípustné. Veď preto na Stroji pracuje non-stop skupinka troch pracovníkov - Al, Bob a Chuck. Ani oni ale nemôžu predvídať každú eventualitu.

0 komentárov

Náhodný záhradník

Príbeh nemenovanej osoby, ktorá sa ocitne v situácii, o ktorú si nekoledovala, pretože - kto by si koledoval o to, aby mohol byť pri vzniku nových svetov, ha?

8 komentárov

Návšteva

Mikropoviedka napísaná na tému "Occamova britva" (doslovne) počas Poviedok na počkanie 09.02.2014. Nech sa páči!

9 komentárov

Vesmírni tuláci - VI. Príčina a dôsledok

Na Tretej vládne chaos. Ilum zbavil jej obyvateľov telepatických schopností, v jej orbite medzi sebou súperia transhumánni potomkovia ľudí s mimozemšťanmi, Jacob objavil kópiu Jewel Jonesovej a Gmork ...

16 komentárov