Alexander Schneider

Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Info

Prezývka alex
Web: http://www.scifi.sk
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 14.01.2020
E-mail: alexander.schneider@scifi.sk
Skype: pantarhei.sca
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 5
Ponúka / Hľadá: 0 / 1
Komentáre: 540
Články: 768
Poviedky: 7

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Artemis

Artemis

Zbierka - najnovšie

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

NM

Svitanie

Svitanie

Mutantie kroniky

Mutantie kroniky

Zabudnutý vesmír

Zabudnutý vesmír

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

M

Diskusia

Vyhodnotenie výzvy Fantastická poviedka
Musím priznať, že som nemal priestor čítať ani hodnotiť túto sadu poviedok, ale určite si ich prejdem a následne napíšem aj spätné väzby, lebo som veľmi happy, že ľudia ich vyhľadávajú, aby sa zlepšili. ;)
18.11.2019 15:31:05

Podpor našu snahu o kvalitnejšiu slovenskú scifi a fantasy!
Jurinko: Ak by sme "nemali projekt", tak sa asi cez prvý screening v tejto výzve nedostaneme, čo sa podarilo, lebo sme prešli do hlasovania. To, že je táto výzva trochu voľnejšia ako iné, s tým ja nič nenarobím, naopak, myslím si, že je to preto, aby bola bližšie k ľuďom a teda sa o ňu mohli prihlásiť aj organizácie, ktoré napr. v oveľa tvrdších výzvach neuspejú. A to je v poriadku. Ak by si k tomu chcel niečo, kontakty na Slovenskú sporiteľňu sú na stránke grantovej schémy. A k abecede projektov - áno, boli sme (a sme) ambiciózni, to neznamená, že niektoré projekty nemajú šancu byť realizované. Všetci na scifi.sk pracujeme vo voľnom čase, nie je možné stíhať úplne všetko... ale to je predsa jasné. Popravde, o tomto koncepte tohto projektu sme mimo pár ľudí v tíme nikdy nehovorili, lebo vieme, že je to veľmi ťažké realizovať. Určite sa ho ale nechceme vzdať, aj keby tento grant nevyšiel.
23.01.2019 10:09:13

Podpor našu snahu o kvalitnejšiu slovenskú scifi a fantasy!
Adhara: Nerozprávame sa o nejakom permanentnom lektoringu zo strany spisovateľov. O tom tento projekt nie je. Lektori by mali pomôcť len vo fáze prípravy jednotlivých lekcií a to nemusia byť len spisovatelia - môžu to byť aj editori textov, literárni vedci / kritici, pedagógovia, etc.
23.01.2019 09:50:02

Podpor našu snahu o kvalitnejšiu slovenskú scifi a fantasy!
Vzhladom na to, ze este nemozeme lektorom nic ponuknut, tak sme nikoho neoslovovali, ale myslim, ze vsetci vieme prist s napadmi, kto by to na Slovensku mohol byt. Skola by ale mala byt riesena interaktivnou automatizovanou formou, v ktorej ich rola bude najma pocas prvotnej tovrby lekcii a uloh pre ucastnikov. Tato samozrejme bude honorovana. ;)
19.01.2019 08:50:08

Minirecenzie

Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 minút na 90 min. stopáž prospelo. Napriek tomu je to ale jeden z lepších nízkorozpočtových subtílnych hororov bez veľa krvi a preexponovaného ľakania diváka.
Príjmený film akčnej ázijskej fantasy, ktorý trochu vystupuje nad šedý priemer najmä kulisami a spracovaním. Žiaľ, postavičky majú síce potenciál, no ten je roztrúsený po celom filme a tak žiadna z nich nechytí diváka natoľko, aby si to chcel pozrieť ešte raz alebo s očakávaním čakal na pokračovanie. Príjemným prekvapením je humor a veľmi často sme svedkami toho, že natáčanie si asi aj samotní herci a herečka veľmi užívali. Škoda, že je vo filme ako pesť na oko.
Shyamalanov posledný film, ktorý je zasadený do rovnakého univerza ako Unbreakable a pripravovaný Mr. Glass, neponúka žiadne nepredvídateľné veci. Dej plynie pomaličky dopredu, jednotlivé osoby v ňom proste existujú, v zásadným momentoch sa správajú stupídne a celé to nakoniec nemá čím presvedčiť. Napriek tomu, že James McAvoy ponúka presvedčivú škálu rôznych osobností prebývajúcich v jednom tele a tak skoro dosahuje laťky, ktorú v United States of Tara nastavila Toni Collette. Nadarmo. Film nezachráni ani len to plakatívne odhalenie, kde sa celý film natáčal...
Jeden z filmov, z ktorého som ako ani nie násťročný musel odísť z kina. Už tie halucinogénne scény ma vydesili, no klinec mojej empatii dalo zaliatie horúcim voskom zaživa. Dnes na to ozaj filmy pre mladistvých nemajú odvahu a aj preto tento film vystupuje do popredia. Celkovo je ale veľmi nešikovne natočený, mnohé scény sú príliš rozťahané, iné akoby nedotočené. Rozprávačského Watsona by som úplne odstánil. Film bol nominovaný na Oscara za efekty a veru, tie boli super a dodnes sa mi vryli do pamäte.
Napriek tomu, že nie som fanúšikom Doctora Who, ma tento seriál voľne nadväzujúci na niektoré udalosti a miesta z tohto univerza veľmi prekvapil. Jeho silnou stránkou je najmä perfektný casting a vynikajúco vypracované postavy, ktoré v prvej epizóde vyzerajú povrchne, ale po odlúpnutí všetkých ich osobnostných vrstiev a teda psychologickej dekonštrukcii prichádza aj ich prerod v kritických chvíľach. Odporúčam!

Poviedky

Prekliati bohovia - VII. Momenty prebudenia

Astarion, hlavné mesto Assarskej ríše, je na pokraji kolapsu. V jeho strede rastie Strom bolesti, magicko-mechanický artefakt obrovských rozmerov, ktorý rozosieva smrť všade navôkol, zatiaľ čo pred br...

2 komentárov

Kompresor

Poruchy nie sú prípustné. Veď preto na Stroji pracuje non-stop skupinka troch pracovníkov - Al, Bob a Chuck. Ani oni ale nemôžu predvídať každú eventualitu.

0 komentárov

Náhodný záhradník

Príbeh nemenovanej osoby, ktorá sa ocitne v situácii, o ktorú si nekoledovala, pretože - kto by si koledoval o to, aby mohol byť pri vzniku nových svetov, ha?

8 komentárov

Návšteva

Mikropoviedka napísaná na tému "Occamova britva" (doslovne) počas Poviedok na počkanie 09.02.2014. Nech sa páči!

9 komentárov

Vesmírni tuláci - VI. Príčina a dôsledok

Na Tretej vládne chaos. Ilum zbavil jej obyvateľov telepatických schopností, v jej orbite medzi sebou súperia transhumánni potomkovia ľudí s mimozemšťanmi, Jacob objavil kópiu Jewel Jonesovej a Gmork ...

16 komentárov

Smrť, beznádej a čakanie na posledný výdych

Niet šance na únik. Niet pomoci. Na konci si len sám a byť človekom je slabosťou, ktorá ťa môže stáť život... - Malá cyberpunková poviedka.

9 komentárov