Alexander Schneider

Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Info

Prezývka alex
Web: http://www.scifi.sk
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 13.04.2023
E-mail: alexander.schneider@scifi.sk
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 5
Ponúka / Hľadá: 0 / 1
Komentáre: 566
Články: 794
Poviedky: 9

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Artemis

Artemis

Zbierka - najnovšie

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

NM

Svitanie

Svitanie

Mutantie kroniky

Mutantie kroniky

Zabudnutý vesmír

Zabudnutý vesmír

Piesok vo vetre

Piesok vo vetre

M

Diskusia

Nový domov
Nemal som to možno čítať pred spaním, keď som doma sám, ale už sa stalo... :P Veľmi pekné, atmosferické. V prvej scéne mi trochu vadil osekaný štýl, ale potom sa to rozbehlo / ja som si zvykol. Skoro nechápem, ako niekto za tú hodinu stihne toľko toho napísať, keď ja ledva zo seba niečo vysúkam... :D Predpokladám, že je to o praxi. ;)
26.11.2022 00:42:51

Pod stromom
Milujem pozitívne poviedky plné nádeje. Je to ako balzam na dušu v tej dnešnej dobe. Ďakujem! Veľmi príjemne sa to čítalo, malo to švih aj moment napätia. Ozaj super podarené.
25.11.2022 22:13:38

Vzbura
Napísané je to fajn, ale nejak som to nepochopil. Neviem, či som niečo prehliadol medzi riadkami, ale jednoducho neviem, čo vlastne je zápletka a pointa toho celého. :D Zdá sa, akoby si to za tú hodinu nestihol dopísať a tak sa to vlastne končí niekde pred koncom a vysvetlením. Hm?
30.04.2022 22:05:30

Neveriaci kormidelník
Nápad k téme - super! Opisy na začiatku - super. Vadí mi tam tá intervencia toho chalana, ktorý sa dožaduje niečoho, čo je jasné, že nemôže dostať a ani nevieme, odkiaľ by mal mať tieto informácie. Ak by napr. zliezol dole z toho koša, v ktorom sa hľadí do diaľky alebo mal nejaké vnuknutie... alebo by mu to nejak zašepkala tá soška veľryby, tak by to bolo pochopiteľné. Lebo na tom poznaní to celé stojí a ja ako čitateľ nechápem, prečo sa to deje. Atmosféra je ale výborne vykreslená. Aj rýchlosť a napätie v akcii.
30.04.2022 21:58:09

Odvaha
Prečítal som to dvakrát a nepochopil som to. Ako píše Veles - chýba tu nejaké prepojenie medzi tou vraždou a motiváciou Su. Zároveň nevieme, s kým hovorí a prečo vlastne musia utiecť, keď doteraz vlastne fungovali bez problému a je vlastne nezistiteľný... a prečo tam bola krvavá šmuha na strede rušnej ulice... niekam ju vyniesol? Prečo? Je to veľmi fajnové prostredie (som fajnda easternov a ázijskej produkcie), len dotiahnuť to do zmysluplnej skladačky a lepšie vykresliť postavy. Rozsahovo je to inak fajn.
30.04.2022 21:51:14

Minirecenzie

1
Pomalý spád filmu, ťažká statická kamera, realizmus ako vyšitý. A do toho Cthulhuovský prapôvodný dej, z ktorého vám vstávajú chĺpky na celom tele a zimomriavky príjemne vibrujú kožou. Niekedy sa síce film zdá až príliš natiahnutý a súhlasím, že by mu zúženie o tých 8 minút na 90 min. stopáž prospelo. Napriek tomu je to ale jeden z lepších nízkorozpočtových subtílnych hororov bez veľa krvi a preexponovaného ľakania diváka.
6
Príjmený film akčnej ázijskej fantasy, ktorý trochu vystupuje nad šedý priemer najmä kulisami a spracovaním. Žiaľ, postavičky majú síce potenciál, no ten je roztrúsený po celom filme a tak žiadna z nich nechytí diváka natoľko, aby si to chcel pozrieť ešte raz alebo s očakávaním čakal na pokračovanie. Príjemným prekvapením je humor a veľmi často sme svedkami toho, že natáčanie si asi aj samotní herci a herečka veľmi užívali. Škoda, že je vo filme ako pesť na oko.
3
Shyamalanov posledný film, ktorý je zasadený do rovnakého univerza ako Unbreakable a pripravovaný Mr. Glass, neponúka žiadne nepredvídateľné veci. Dej plynie pomaličky dopredu, jednotlivé osoby v ňom proste existujú, v zásadným momentoch sa správajú stupídne a celé to nakoniec nemá čím presvedčiť. Napriek tomu, že James McAvoy ponúka presvedčivú škálu rôznych osobností prebývajúcich v jednom tele a tak skoro dosahuje laťky, ktorú v United States of Tara nastavila Toni Collette. Nadarmo. Film nezachráni ani len to plakatívne odhalenie, kde sa celý film natáčal...
6
Jeden z filmov, z ktorého som ako ani nie násťročný musel odísť z kina. Už tie halucinogénne scény ma vydesili, no klinec mojej empatii dalo zaliatie horúcim voskom zaživa. Dnes na to ozaj filmy pre mladistvých nemajú odvahu a aj preto tento film vystupuje do popredia. Celkovo je ale veľmi nešikovne natočený, mnohé scény sú príliš rozťahané, iné akoby nedotočené. Rozprávačského Watsona by som úplne odstánil. Film bol nominovaný na Oscara za efekty a veru, tie boli super a dodnes sa mi vryli do pamäte.
9
Napriek tomu, že nie som fanúšikom Doctora Who, ma tento seriál voľne nadväzujúci na niektoré udalosti a miesta z tohto univerza veľmi prekvapil. Jeho silnou stránkou je najmä perfektný casting a vynikajúco vypracované postavy, ktoré v prvej epizóde vyzerajú povrchne, ale po odlúpnutí všetkých ich osobnostných vrstiev a teda psychologickej dekonštrukcii prichádza aj ich prerod v kritických chvíľach. Odporúčam!

Články

Babylon 5 sa vracia s pôvodným obsadením v animovanom filme

Ako tvorca Babylonu 5 už niekoľko dní dopredu avizoval na sociálnych sieťach, dnes sme sa od neho konečne dočkali uverejnenia prvých informácií o pripravovanom doteraz (a aj naďalej ešte trochu tajnom...

0 komentárov

Mia a ja konečne vo filme

Seriálový fenomén s názvom Mia a ja si za 10 rokov od svojho vzniku získal srdcia miliónov detí na celom svete. Teraz sa chystá na priemiéru aj v kinách na Slovensku.

0 komentárov

Nová sada Magic: The Gathering nás zavedie do Stredozeme

Tolkien hýbe svetom. A peňaženkami fandomu, takže nie je prekvapením, že po cross-overoch s inými frančízami, ako napr. Warhammer 40K alebo Transformers, sa výrobca hry Magic: The Gathering rozhodol l...

0 komentárov

Prvá novela z Terrinothu prekvapí hneď niekoľkokrát (recenzia: The Doom of Fallowhearth)

Nástupníčka trónu panstva Forthyn jedného dňa zmizne. Na jej nájdenie je najatá skupina vyslúžených dobrodruhov – legendárna Borderlandská Štvorka. Nie všetkým z nich sa ale chce do tejto misie. A ver...

0 komentárov

Keď menej je niekedy viac (recenzia Nathaniel, Posledný potomok druidov)

Debutová fantasy novela slovenskej autorky Kristíny Mišovičovej sa zmieta v detských chorobách, no netrénovanému oku detského čitateľstva, ktorému je určená, to asi až tak veľmi vadiť nebude.

0 komentárov

Poviedky

Ich príchod

Krátka poviedka na druhú inšpiráciu v PnP.

6 komentárov

Čarodejníkov učeň

Krátka haiku na námet obrazovej indície počas 41. Poviedok na počkanie, pretože času na poviedku neostalo. ;)

7 komentárov

Prekliati bohovia VII. - Momenty prebudenia

Astarion, hlavné mesto Assarskej ríše, je na pokraji kolapsu. V jeho strede rastie Strom bolesti, magicko-mechanický artefakt obrovských rozmerov, ktorý rozosieva smrť všade navôkol, zatiaľ čo pred br...

2 komentárov

Kompresor

Poruchy nie sú prípustné. Veď preto na Stroji pracuje non-stop skupinka troch pracovníkov - Al, Bob a Chuck. Ani oni ale nemôžu predvídať každú eventualitu.

0 komentárov

Náhodný záhradník

Príbeh nemenovanej osoby, ktorá sa ocitne v situácii, o ktorú si nekoledovala, pretože - kto by si koledoval o to, aby mohol byť pri vzniku nových svetov, ha?

8 komentárov

Návšteva

Mikropoviedka napísaná na tému "Occamova britva" (doslovne) počas Poviedok na počkanie 09.02.2014. Nech sa páči!

9 komentárov