Kinofilm o Babylone 5 nebude

Po tom, čo sa Mira Furlan (Delenn) na VisionCone v Misouri pred týždňom nechala počuť, že film je "mŕtvy", prichádza teraz oficiálne slovo od JMS. A naozaj, Babylon 5: The Memory of Shadows na plátnach kín neuvidíme.
Filmová história scifi
Babylon 5: JMS Joe Michael Straczynski
Babylon 5: JMS Disclaimer
Priemerne sa v Hollywoode na každých tisíc napísaných scenárov iba tucet dostane do produkcie a z nich iba jeden sa niekedy dočká realizácie.
Niečo viac ako pred rokom za mnou prišla spoločnosť, ktorá mala záujem produkovať film o Babylone 5. Zaistili si práva a požiadali o scenár. (Je na mieste upozorniť, že ja a nie Warner Bros. vlastním práva na film o Babylone 5. Keď sme rokovali o prvej zmluve o Babylone 5 - a podľa tej zmluvy nikdy neuvidím čo len 10 centov zo zisku - jedinú vec, ktorú mi nechali boli práva na film domnievajúc sa, že v budúcnosti aj tak nebude mať žiadnu hodnotu.)
Tak či tak... 27. decembra 2003 bol scenár pre "Spomienku na Tiene" ("Memory of Shadows") hotový a začal sa proces hľadania spolupráce medzi jednotlivými hráčmi na podpísanie zmluvy. Je to, aby som to povedal, veľmi ťažký proces pri každom filme, ak štúdio nemá pod kontrolou financie. V tomto prípade bolo stanovisko Warner Bros. jasné: "Robíme iba veľkorozpočtové filmy s veľkými menami, takže ste v tom sami." Ak by sa vo filme vyskytovali herci s veľkými menami, boli by spolupracovali; bez nich sa veci skomplikovali, najmä čo sa týka financií. Musíte totiž dať dokopy konzorcium medzinárodných záujmov a plánov podnikania, ktoré sa v komplexnosti rovnajú snáď iba invázii Spojencov v Normandii.
Ale aj tak, každá možnosť bola podniknutá, aby sa podarilo vyplniť podmienky na podpis zmluvy. Nerobil to Doug alebo ja, ale firma / spoločnosť, ktorá nás oslovila a požiadala o práva. Niekoľkokrát sa zdalo, že sme centimetre od podísania zmluvy... priestory na Elstree boli rezervované, herci boli kontaktovaní, našiel sa režisér, scenár prešiel mnohými zmenami, niekoľko základných pracovníkov bolo prijatých, opäť - nie mnou... bola to jednoročná jazda na húsenkovej dráhe. Počas tohto času sa zainteresovaní so všetkými dobrými úmyslami snažili veľmi silno, aby zabezpečili všetko na podpis dohody. A hoci práva na film pre nich vypršali koncom decembra 2004, predĺžil som im ich bez ďalších nákladov, aby sa pokúsili dokončiť, čo začali.
Na koniec sa ale dohodu docieliť nepodarilo a nevyzeralo to tak, že by to bolo možné niekedy v blízkej budúcnosti. Takže práva na film sa opäť vrátili ku mne a projekt sa napriek všetkým úmyslom a cieľom dostal do slepej uličky. Nemyslím si, že sa táto inkarnácia Babylonu 5 niekedy neskôr opätovne objaví, aj keď predpovede sú stále veľmi zložitým umením, najmä ak neviete, čo sa stane.
Toto nebolo prvýkrát, čo sa niekto pokúsil o kinofilm podľa Babylonu 5 a nebude to ani posledný. Niekedy sa toho dočkáme, pretože tieto veci sú proste nevyhnutné. Ak niekto môže natočiť film o Brady Bunch (známa americká sit-com zo sedemdesiatych rokov - pozn. AS), môžete si byť istí, že niekto natočí film o Babylone 5. Jediné, čo môžem povedať s určitosťou je, že keď ten deň príde, ako vlastník práv urobím všetko preto, aby sa to urobilo poriadne, pretože radšej by som nemal film o Babylone 5 ako niečo, čo sa nebude páčiť fanúšikom alebo mne.
A veru... neviem sa dočkať, kedy sa tak stane.
V každom prípade, myslel som si, že by ste mali o tom vedieť.
jms

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Dusho (Anonym)
Skoda. B5 by si kinofilm urcite zasluzila.
26.02.2005

cyberstorm (Anonym)
Sakra, uz som si myslel ze sa po Crusade pohli lady. B5 je predsa len v SF legenda a film by si zasluzila. Stavim sa, ze by bol uspesnostou porovnatelny so SW alebo ST filmami. Skoda. Ale dufam ze tan den raz pride a ja sa ho dozijem, hoci aj na dochodku.

04.03.2005

pod-bot (Anonym)
skoda serial bol super ale 2 filmy o babylone 5 boli a o com by bol .....
15.03.2005

pazravec (Anonym)
Nuz hej, skoro rok som sledoval dianie na nete a hltal s nadsenim a ocakavanim kazdu drobnost ktora sa o tomto projekte objavila...nuz, co sa na to teraz da povedat...mozno za take dva roky znova:(
pod-bot: ...neviem ako to presne myslis, ale televiznych filmov z vesmiru b5 bolo sest - The Gathering(pilot), In the beginning, Thirdspace, River of souls, Call to arms a vlastne aj Legend of the rangers. TMoS mal pravdepodobne nejakym sposobom vyrozpravat cast nedokonceneho pribehu serialu Crusade...
19.03.2005

kanys (Anonym)
vyhlasuji vseobecny smutek...
12.07.2005

cyberstorm (Anonym)
sakra, az teraz som si precital, o com ze mal byt TMOS. Fok. Pridavam sa ku kanysovmu vyhaseniu spred roka.
07.03.2006

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB