Tolkien spravil z Georgea R.R. Martina masového vraha

Máte v seriály Hra o tróny obľúbenú postavu? A ešte žije? Ak áno, v tom prípade sa radíte medzi tých šťastnejších.

Game of Thrones - Jon Snow Dead / Zdroj Disclaimer

Zabiť obľúbenú postavu? Pre Georgea R.R. Martina to nie je žiadny problém. Jeho sága Pieseň ľadu a ohňa a jej populárna adaptácia – Hra o tróny – sú plné mŕtvol. Medzi nimi sa nachádzajú niektoré obľúbené, ako aj negatívne postavy a samozrejme stovky vojakov, či náhodných okoloidúcich. Týmto spôsobom chce Martin svojich divákov šokovať... tak, ako ho kedysi šokoval J.R.R. Tolkien.

V jednej z epizód The Great American Read Martin hovorí o tom, ako ho pri jeho tvorbe inšpiroval Pán prsteňov. Spomína, že ako dieťa vyrastal v chudobných pomeroch a tak čítanie fantazijných kníh bola pre neho istá forma úniku pred realitou. Jeho najobľúbenejším dielom bol práve Pán prsteňov. No v momente, keď Gandalf zomrel, 13-ročný George zažil obrovský šok. Tolkien podľa neho porušil nepísané pravidlá a zabil jednu z hlavných postáv, čím si u neho zaslúžil veľký obdiv.

„Vo chvíli, keď zabijete Gandalfa, napätie je od toho momentu tisíckrát intenzívnejšie. Teraz už hocikto môže zomrieť. A to ovplyvnilo moju ochotu zabíjať postavy akoby nič.“ A presne tak zabil Neda Starka a kopu ďalších dôležitých, či menej dôležitých postáv.

V rozhovore s Johnom Hodgmanom z roku 2011 Martin vysvetľuje, prečo nie je fanúšikom Tolkienovho rozhodnutia oživiť Gandalfa v podobe Gandalfa Bieleho. Podľa jeho slov by bol celý príbeh oveľa silnejší, keby ho Tolkien už nevrátil späť.

V súčasnosti Martin finišuje s knihou The Winds of Winter. Okrem toho chystá prequel seriálu Hra o tróny, a taktiež pracuje na animovanom filme Ice Dragon.


Natália Šovčíková
.

Diskusia

B.T. Niromwell
Ach, G. Martin sa nezparie, neozivit Gandalfa! Vo mne vsak Pan prstenov vyvolal podobny pocit uzasu tym, ze sa jeho postavy nedockali tradicneho happy endu a ze na konci musia realne dozit nasledky svojho dobrodruzstva, napr Frodo a Bilbo museli odist do krajony elfov.
L
05.11.2018

Adhara
(Spojler) Martin kritizuje oživenie Gandalfa, pritom sám oživil Catelyn. :-) Teda v knihe. V seriáli nie, čo je znepokojivé, naznačuje to, že to asi nebude mať veľký význam. Čo je škoda, lebo mne sa línia s Catelyn-zombíkom v knihe páčila. Tak či tak, dúfajme, že táto správa o finišovaní ďalšieho dielu knihy už nie je len ďalší falošný poplach.
06.11.2018

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB