prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Star Wars Ep. VIII - The Last Jedi (protirecenzia)
Star Wars Epizóda VIII
Spacenews


 
spacenews PRIDAJ VLASTNÚ SPRÁVU
Star Wars Ep. VIII - The Last Jedi (protirecenzia)
17.12.2017 7:15 | Kategória: Magazín - Recenzie | Autor: Roland Axenberg
Aj keď je cyberstormova recenzia super, mám pocit, že nové Star Wars si žiadajú ešte jeden pohľad.
Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi - Plagát - Poster 02Epizóda VIII je jednoznačne najlepšia disneyovská Star Wars. Tam kde Rogue One chýbala osudovosť a sedmička bola len moderným remakom štvorky, osmička je vlastne prvým, viac menej funkčným, plnokrvným pokračovaním. Funkčným v zmysle celku, horšie je to už z jeho jednotlivými časťami. Takže čo funguje a čo nie?

Rian Johnson vsadil na temnosť, drsnosť a surovosť a to funguje perfektne. Už úvodná vesmírna bitka (jedna z TOP v SW) viac pripomína Bitku o Britániu ako napr. úvodnú vesmírnu bitku z Epizódy III. Poeove klopenie zakrúť v X-wingu a použitie klasického bombardovania namiesto protónových torpéd, hovoria za všetko. To isté platí aj pre súboje so svetelnými mečmi. Sú drsnejšie, dynamickejšie a hlavne viac na telo. Hlavný súboj s úvodnou spomaľovačkou (ďalšia novinka vo svete SW) je pre mňa jednoznačne vrchol filmu.

vesmírna bitkaĎalšia vec čo funguje tréning Rey. Aj ja som sa tak trochu bál kópie toho lukovho z Ep. V, našťastie nič také sa nekoná. Johnson to pojal ako moderný dynamický rýchlo kurz. Chcete vedieť niečo o rovnováhe sily? Bude vám stačiť táto 30-sekundová meditácia. Chce vedieť niečo o histórii Jediov po Ep. VI? Pozrite si toto krátke video. No a chce trochu filozofie? Stačí jeden lukov pohľad a možno dve, tri vety k tomu. Jednoducho príďte na môj ostrov a o Sile a Jedioch sa dozviete všetko čo ste chceli vedieť, ale báli ste sa spýtať. Zn. možno príde aj kúzelník.

Rey a LukeNo poďme na to čo nefunguje. Keď sa ani po dvoch epizódach neviem zžiť s hlavnými postavami, niekde je problém. Sám si kladiem otázku či je za tým zlý casting, zle napísane postavy, alebo oboje. Finn je síce dobrák od kosti, Poe celkom schopný pilot a Rey snaživá padawanka, ale stále sú to len slabé odvary Obi-Wana, Anakina a to už nehorím o Hanovi. Jediný kto nad nimi vytŕča o dve hlavy je Kylo. Jednoznačne najlepšie napísaná aj zahraná postava nových SW. Človeku sa až zdá, že celé to drží nad vodou len stará garda. Všetkých new kids strčí do kapsy jedno chewbacove zarevanie a Luke jednoznačne kraľuje. V tomto svetle mám až strach čo bude zo SW keď sa staré postavy pominú (R.I.P. Carrie).
Najväčším problémom je pre mňa však strata epickosti, ktorá bola vždy esenciou Star Wars. A nemyslím tým len veľkoleposť scén, ale celkového príbehu a jeho vyznenia. Je tu síce nadupaná úvodná vesmírna bitka, spomínaný súboj so svetelnými mečmi, pozemná bitka á la Hoth a uvidíme aj zaujímavé nové mesto, ale na SW je to zúfale málo. Neviem prečo, ale miestami som mal pocit, že sa pozerám na komorný príbeh o unikajúcej skupinke rebelov. Nedozvieme sa nič o tom ako funguje politika v novom svete SW, čo je Prvý rád, odkiaľ prišiel a ako sa mu poradilo dostať sa k takej moci, prečo Republika zanikla (zanikla vôbec?) a odboj musí opäť bojovať o prežitie. Človeka až zamrzí keď si predstaví ako by mohla vyzerať sfilmovaná taká Thrawnova trilógia... Tu je však samozrejme koreň problému u Disneyho a Abramsa v Ep. VII a pravdepodobne snaha zrecyklovať staré postavy.

Celkovo to, ale Rian Johnson zvládol. Možno sú namieste obavy z Epizódy IX, predsa len tie figúrky nie sú až tak dobre rozohraté a partii bude opäť šéfovať Abrams. Napriek tomu všetkému to stále môžu byť najlepšie SW aké sme kedy videli. Verme v to najlepšie. Nech vás Sila sprevádza.

PS.
Takže zatiaľ je moje poradie nasledovné, ďalšia aktualizácia v máji ;)

V, VI, IV, III, VIII, II, VII, R1, I

Aké je to vaše?Kvalita tejto spacenews: Ak chceš hodnotiť spacenews, musíš byť prihlásený
diskusia zobraz diskusiu
Veronika Valent (19.12.2017)
Prečo rovno protirecenzia? Musela som si ju dvakrát prečítať a aj tak mi vyšlo, že ide len o doplnenie predchádzajúceho autora a o obavy o osud postáv v nasledujúcich dieloch, s ktorou v podstate súhlasím. Avšak s tým, že ja som si už stihla v tomto diely k nim urobiť bližší vzťah, ktorý sa však ešte nedá porovnať s tým, ktorý sa mávala k pôvodným postavám. (hlavne mužským :-)) Osobne som zvedavá hlavne na Kyla Rena a kto je v skutočnosti Rey vzhľadom na neochotu Luka do niečoho ju zasvetiť.


Strana:|<  <  (1)  >  >| 
Príspevok:
Sledovanie: odoberať nové príspevky v téme na email (len pre registrovaných).
Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zabudli ste svoje heslo?
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email: (nebude zverejnený)
Podmienky: čítal som a súhlasím s podmienkami
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 0 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 
Téma
Star Wars: The Last Jedi - nové video
19.07.2017 1:00
Diskusia: 0 (začiatok)
Star Wars Epizóda VIII  
Súvisiace linky
(15.12.2017)
Film
Obrázky
Spacenews
Videá
 
Súvisiace články
Star Wars: The Last Jedi - nové video
19.07.2017 1:00
Diskusia: 0 (začiatok)
Cosplay of the Day - RIP Leia
28.12.2016 12:00
Diskusia: 0 (začiatok)
Star Wars prednáška v STORM Game Bare
14.11.2016 18:00
Diskusia: 0 (začiatok)
Cosplay of the Day - 13.08.2015
13.08.2015 20:00
Diskusia: 0 (začiatok)
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach