Cena Fantázie 2013 prijíma súťažné poviedky

Tento týždeň bola prijatá a zaregistrovaná prvá poviedka do súťaže Cena Fantázie 2013. Začal sa tak jedenásty ročník v súčasnosti najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže zameranej na fantastické žánre (sci-fi, fantasy a horor).
Filmová história scifi
Cena Fantázie 2012 - Záber - Cenu Fantázie predal Hatalovi minuloročný víťaz Čipkár
Cena Fantázie 2012 - Záber - Cenu Fantázie predal Hatalovi minuloročný víťaz Čipkár Disclaimer
„Oproti predošlým rokom sa udiali dve zásadné zmeny,“ hovorí vyhlasovateľ súťaže Ivan Aľakša. „Skrátili sme maximálny rozsah súťažiacich poviedok - na 25 normostrán, teda 45 tisíc znakov vrátane medzier a od jedného autora prijímame iba jednu poviedku. Budem rád, ak sa autori sústredia radšej na jeden kvalitný text ako na viacej nedokončených poviedok...“
Uzávierka na prijímanie textov je 31. mája 2013.
V minulom roku bolo do súťaže prijatých 223 poviedok od 185 autorov. Zúčastniť sa Ceny Fantázie môžu doteraz nepublikované poviedky napísané v slovenskom jazyku vo všetkých žánroch fantastiky (sci-fi, fantasy, horor), neodoslané do žiadnych iných literárnych súťaží. Prvé tri poviedky budú odmenené finančnou prémiou, víťaz okrem toho získa sochu Ceny Fantázie, originál vytvorený umeleckým sochárom Andrejom Csillagom. Všetky informácie sa nachádzajú na internetovej stránke súťaže www.cenafantazie.sk.
Cena Fantázie dnes ale už nie je iba jedna súťaž. Jej súčasťou sú aj ďalšie ocenenia. Pri priaznivej zhode okolností môže poviedka vyhrať dokonca až štyri ceny. Najdlhšie, od roku 2007, sa udeľuje špeciálne ocenenie - Cena Bibliotéky, teda veľtrhu, na ktorom sa vyhlasovanie výsledkov súťaže tradične uskutočňuje. Od minulého roka pribudla Cena poroty - ocenenie pre poviedku, ktorú najvyššie ohodnotí porota v prvom kole. Porota v súťaži je každý rok iná a zverejnená bude až tesne pred uzávierkou tohto ročníka. Každá poviedka zároveň súťaží aj vo svojom žánri - prvým žánrovým ocenením je Cena spoločnosti Intel pre najlepšiu sci-fi poviedku (víťaz získava hardvér od spoločnosti Intel). Druhým je Cena Béla - pre najlepšiu hororovú poviedku (cena vydavateľstva Artis Omnis) a Cenu pre najlepšiu fantasy poviedku venuje Občianske združenie Fantázia, organizátor však pre toto ocenenie hľadá partnera.
Päť finálových textov (podľa hodnotenia poroty) bude aj tento rok zverejnených na portáli Kultura.sme.sk, kde o ich konečnom poradí rozhodnú jeho čitatelia. V minulom ročníku sa vďaka tomu pätica finalistov predstavila cca 22 tisíc čitateľom, pričom v druhom kole sa do hlasovania zapojilo až 761 jedinečných hlasujúcich. Zapojením čitateľskej verejnosti do rozhodovania o víťazovi reflektuje Cena Fantázie fakt, že fantastika je predovšetkým populárna literatúra a zároveň sa výrazne odlišuje od iných podobných súťaží u nás.
Za uplynulých desať rokov z celkového počtu 739 doteraz súťažiacich poviedok bolo vďaka Cene Fantázie publikovaných 107 textov od 65 autorov. Publikovaní boli knižne, časopisecky a od minulého roku aj v e-zborníkoch. Medzi nimi sú úspešní slovenskí autori ako Jozef Karika, Marja Holecyová, Juraj Červenák, Alexandra Pavelková ale aj autori, známi zatiaľ len medzi fanúšikmi fantastiky (Anton Stiffel, Michal Jedinák, Zuzana Stožická, Daniel Klimek, Miloš Ferko, Lucia Droppová, Michal Spáda).
Tak čo, kto bude posielať (aj) tento rok svoj text?

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

Aldeberan
teraz este nieco napisat, ze :)
06.04.2013

William Cody
No veru :D..
Dokelu a to mám pocit, že posledná poviedka, ktorú som sem zavesil a ešte nieje autorizovaná by to mohla skúsiť :D. Čo už... Niečo im tam ešte nové skúsime vymyslieť :D
06.04.2013

jurinko
William, mozem ju stiahnut, ked chces. Chces?
06.04.2013

William Cody
Jurinko, bol by som Ti povďačný. Kým nemám zatiaľ vymyslenú lepšiu, nechal by som si tú do zálohy na fantasy kategóriu. Pošlem namiesto toho niektorú z kapitol. Špeciálne pre Teba s trochu viac vojenským nádychom:D.
06.04.2013

jurinko
Dohodnute :-) Mozes ju poslat do Ceny Fantazie. Len pre istotu - ako sa vola?
06.04.2013

Adhara
Niežeby som sa plánovala zúčastniť, no skrátenie rozsahu ma sklamalo. Definitívne tým diskvalifikovalo mňa aj ďalších, ktorým inšpirácia nenosí krátke a jednoduché príbehy. Súťaží na pár normostrán existuje x, ale čo s dlhými textami v šuflíkoch?
06.04.2013

Janko Iša
jurinko: chlapec ti nemoze povedat ako sa ta poviedka vola a poslat ju do CF... toto je verejne forum, zverejnenim nazvu by sa diskvalifikoval..
07.04.2013

Janko Iša
jana plauchova: dlhe texty v suflikoch treba bud skratit, alebo skusit inde umiestnit.. skratenie nebolo ziadne dramaticke, pre tentokrat snad 9 tisic znakov a bude viac.. to si myslim ze je stale dost vela. Dobry pribeh sa da povedat aj na dvoch strankach :).a niekedy je 500 malo. Ja som inak za, mozno mali skor zaviest pravidlo jeden autor jedna poviedka a nemuselo sa skracovat.. ale aj tak dobre.
07.04.2013

Janko Iša
a do tretice:
celkom fajn veci najde clovek na oficialnej stranke sutaze.. dozvie sa napriklad ze alexandra pavelkova vyhrala z 20tich poviedok, duro cervanak z 31.. treti rocnik mal dokonca len 17 evidovanych praci, celkom zaujimave som ani nevedel.
07.04.2013

William Cody
Jurinko: Ak sa dá, stiahni mi ju prosím podľa autora, na autorizáciu tam mám teraz zatiaľ len túto jednu. Ďakujem za pomoc.
Janko Iša: Dík za radu aby som sa nediskvalifikoval zverejnením názvu.
A názov pre istoto aj tak zmením, takže by to mohlo byť ok.
07.04.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB