Binárne vzťahy

"Binárne vzťahy" je počítačový program vyvinutý na Výskumnom ústave sociálnych väzieb. Simulácia lásky a zaľúbenosti umožní konečne ľudstvu pochopiť tieto komplikované vzťahy. Komplikované vzťahy však majú svoje muchy. Ako v živote, tak aj v počítači.
Podporte scifi.sk
Ilustračné obrázky k spacenews - Inšpirované - Binarne vztahy .
Ilustračné obrázky k spacenews - Inšpirované - Binarne vztahy / Zdroj Disclaimer
Zvedavá mucha nazerala z riaditeľovej plešiny do prísne tajných vojenských materiálov. Obrázky obrnených transportérov ju nadchli, ale celkový zmysel jej unikal. Mucha nervózne vzlietla, keď dvere do kancelárie riaditeľa Výskumného ústavu sociálnych väzieb prudko rozrazil dlhý a chudý mladík v rifliach. Riaditeľ náhlivo zavrel spisy a nahnevane prehovoril k svojmu podriadenému, ktorý sa medzičasom pohodlne rozvalil na kresle oproti.
„Daniel, nesúhlasím, aby ste váš program Binárnych vzťahov spúšťali na superpočítači.“
Mucha si všimla, že Daniel pozoruje jej krasokorčuliarske výkony na riaditeľovej plešine. Zmocnila sa jej tréma, lebo nebola zvyknutá na divákov. Oprela sa riadne do nôh a dala osemnásobný odpichnutý Rittberger.
„Pred pol rokom som vám síce povolil vyvíjať Binárne vzťahy, ale nie spúšťať ich na superpočítači. Vaša kolegyňa Daniela verí tomu, že všetky binárne vzťahy – aj ľúbostné – sa dajú logicky odvodiť a dokázať.“
Mucha komplikovaným leteckým manévrom obletela riaditeľove mávanie rukou, ktoré vyjadrovalo jeho odmietavý postoj voči nej aj voči Danielovi. Riaditeľ sa mávaním snažil teda zabiť dve muchy jednou ranou, z toho jednu doslovne.
„Boss, ona to vie aj logicky odvodiť a dokázať. Že všetko sa dá logicky odvodiť a dokázať. Boss, Daniela je fakt dobrá. A kočka. Trochu nerd a gík, ale inak kúl.“
„Ľúbostné vzťahy nemôžete podrobiť chladnej počítačovej analýze,“ riaditeľ nesúhlasne a veľmi intenzívne kýval hlavou, čo vyjadrovalo jeho postoj voči obom nevítaným hosťom. Danielovi to však pripadalo smiešne a muche ako atrakcia.
„Boss, ľúbostné vzťahy majú jasné logické pravidlá, len stoja na iracionálnych predpokladoch. Náš softík Binárne vzťahy vychádza z týchto predpokladov a mečuje rulsy cez Rete algáč ...“
„Ale ak sú tie predpoklady nesprávne ...“
„Tak môžete dať zavrieť celé psychologicko-sociálne oddelenie ústavu, boss. Pred pol rokom boli celí hepi, aký super-projekt finišli. Psychologické východiská ľúbostného vzťahu, že? My sme iba opajcli ich závery a nakódili ako predikáty.“
Mucha opäť čelila riaditeľovej ruke, ktorá sa snažila zo zvyku hrabnúť medzi neexistujúce vlasy. Podmienky na nácvik krasokorčuľovania neboli práve ideálne. Taký rozlietaný nácvik ešte nezažila.
„Superpočítač potrebujeme na dôležitejšie simulácie,“ mucha vycítila riaditeľovu neistotu v hlase a podnikla nový nálet na obľúbené klzisko.
„Boss, potrebujeme len jednu jedinú noc. Max dvadsaťštyri hodín. Viete aké šity sa na tom púšťajú teraz? Simulácia chovania priemerného dôchodcu!“
„Dosť! Stačí! Vypadnite!“ skríkol riaditeľ na všetkých prítomných v miestnosti. Oboch návštevníkov zaskočila jeho neprimeraná reakcia.
„Boss, takže môžeme náš soft hodiť na ten super-komp?“
„Zakazujem! Zakazujem spúšťať softvér Binárne vzťahy na superpočítači!“
Mucha zachytila Danielovu pozornosť a s vysokým nasadením predviedla dvojitý Axel. Daniel však opustil riaditeľovu kanceláriu, a tak mucha stratila jediného diváka.
***
Daniela sedela za svojim počítačom v malej pracovni a testovala svoj vlastný bezpečnostný program.
„Kontrola!“ ozvalo sa jej za uchom, keď Daniel vpadol do ich spoločnej pracovne. Strhla sa a rýchlo prepla obrazovku na zdrojové kódy programu Binárne vzťahy.
„Daniel, ty jeden …! Tak čo?“
„Boss nám schválil hodiť Bévéčka na super-komp.“
„Binárne vzťahy? Neverím. Simulácia dôchodcov ...“
„Boss je na to celý žhavý. Asi si doma už nevrzne.“
„Daniel!“
„Ale, ale. Čo to vidia moje oká? Nová verzia softu Beda?“
„Aká Beda?“
„Bezpečná Daniela. Strata času. Každý bezpečnostný program sa dá hacknúť.“
„Môj nie. A nevolaj ho Beda.“
„OK. Nasaďme najprv Bévéčka na superkomp. Béďu hacknem cez obedný brejk.“
„Cez môj bezpečnostný program neprejdeš.“
„Chlapče, či čo si … ja som hackoval v čase, keď ty si ešte len hľadala na klávesnici enter.“
Danielinu peknú tvár zachmúrilo búrkové obočie. Daniel vystrúhal ľútostivú grimasu, ktorou požiadal o odpustenie. Daniela sa usmiala a bolo po búrke.
Spolu sa pustili do konfigurovania systému pre nasadenie na super-počítač.
***
Keď Daniela odišla domov, Daniel sa pripojil na jej virtuálny priestor. Na piaty pokus hackol bezpečnostný program Beda – ako ho sám posmešne pomenoval. Jeho pozornosť upútal súbor „Prísne tajné“. Váhal, či ho otvorí, ale napokon udržal svoju zvedavosť na uzde. Neprišiel odhaľovať tajnosti kolegyne. Ale zase prečo nie, že? Ale zase Daniela …
Boj s vlastnostnou zvedavosťou napokon vyhral a obsah súboru si nepozrel. Prihlásil sa do Danielinho hacknutého konta a súbor poslal Daniele ako dôkaz v prílohe e-mailu „Beda, ludia, Beda – som hacknuta“.
***
„Dobré ránko, Daniela. Ako a s kým sme sa vyspali?“
„Daniel, to by si neveril, aký mail som dostala včera v noci.“
„Ach, beda. Čo by to len tak mohlo byť?“ predstieral Daniel údiv.
„Z konta, ktoré som vytvorila pre ľudí, ktorí si budú myslieť, že mi hackli počítač, mi ktosi poslal súbor 'Prísne tajné', ktorý som pripravila pre ľudí, ktorí si budú myslieť, že mi hackli počítač. Môj bezpečnostný program dokonale funguje. Ktosi si myslel, že ma hackol a to ho odradilo od ďalšieho hackovania. K mojim skutočným súborom sa nedostal,“ Daniela Daniela sledovala a s úsmevom si vychutnávala jeho reakcie. Vystopovať Danielove hackovanie bolo ako hľadať ihlu v kope ihiel.
„Čeknem to!“ Daniel sa zúrivo hodil do svojej stoličky a prihlásil sa do systému.
„Nie! Musíme rozbehnúť Binárne vzťahy na superpočítači. Padá nám dvadsaťpäť testov. Mám podozrenie, že sexuálne túžby u muža nie sú konzistentné.“
„To si píš, že nie sú!“
„Daniel, myslela som definície. Ktosi by si mal skontrolovať svoje konfiguráky.“
„Moje konfiguráky sú OK. Určite to poplietli tí psychouši,“ Daniel schytil osemstostranovú publikáciu „Psychologické východiská ľúbostného vzťahu“ a vyrazil na psychologicko-sociálne oddelenie ústavu s úmyslom oplieskať im tú hrubú knihu o hlavy. Po hodine sa vrátil, mlčky si sadol za počítač, opravil svoje konfiguračné súbory a spustil testy. Konečne bez chyby.
Keď Daniela odišla domov, Daniel sa pripojil na jej virtuálny priestor. Po prekonaní prvej bezpečnostnej bariéry objavil v zozname procesov skrytý proces, ktorý mu podsúval falošné dáta. Proces zahltil množstvom dopytov a nechal ho padnúť. Našiel posledne upravený súbor „bv-config.xml“. Pre istotu ho ešte otvoril a skontroloval, či ide naozaj o konfiguračný súbor a nie o nejakú hlúposť. Pri prvom otvorení mal so súborom problém, ale na druhýkrát sa súbor zobrazil presne podľa očakávaní. Poslal Daniele e-mail a odišiel domov.
***
„Dobré ránko, Daniela. Ako a s kým sme sa vyspali?“
„Daniel, to by si neveril, aký mail som dostala včera v noci. Ktosi mi poslal všetky tvoje odoslané a prijaté e-maily,“ Daniela si Daniela vychutnávala. Jej bezpečnostný program imitoval všetky kroky hackera a púšťal ich pod kontom narušiteľa. Daniel vlastne hackoval svoj vlastný účet. Jeho reakcia bola primeraná: chvíľu menil farby a keď sa mu minuli, rezignoval.
„Daniela, raz ťa dostanem.“
Chvíľu na seba bez slova pozerali. Prvá sa spamätala Daniela: „Bévéčko je už pripravené na spustenie.“
Daniel sa prisunul k Danielinej klávesnici a zadal spúšťací príkaz s množstvom vstupných parametrov. „Hoď si tam ten svoj enter,“ veľkoryso nechal Danielu príkaz odoslať. Daniela chvíľu predstierala, že hľadá kláves enter na počítači. Napokon ho s úsmevom stlačila.
Počítač načítal definičné súbory predikátov vytvorených podľa práce psychologicko-sociálneho oddelenia ústavu. Vytvoril ontologické mapy a grafy pojmov. Načítal diela klasickej a modernej ľúbostnej literatúry a prehnal ich cez vytvorené ontológie. Umelá inteligencia sa naučila pojmy ako „láska“, „milovať“, „nevera“, „zaľúbiť sa“, „manželstvo“ a „ty si na vine“.
„Superpočítač nám dá tisícnásobné zrýchlenie, takže zajtra ráno máme výsledky,“ tešila sa Daniela.
Po hodine zobrazil počítač predbežné výsledky analýzy ľúbostných vzťahov z klasických románov:
„Anna Kareninová – láska, jeden mŕtvy
Othello – láska, štyria mŕtvi.
Rómeo a Júlia – láska, šiesti mŕtvi.
Vojna a mier – láska, tisícky mŕtvych
Záver: v klasickej literatúre zamilovaný hrdina umiera, obvykle nie sám. Čím väčšia láska, tým viac mŕtvych.“
„Daniela, vyzerá to skôr ako správa z bojiska než analýza ľúbostných vzťahov.“
„Umelá inteligencia sa zatiaľ len učí. Postupne sa budú výsledky zlepšovať.“
V priebehu dňa však z počítača vychádzalo čoraz viac nezmyslov. Dobrá nálada ich opúšťala a Daniela išla domov už krátko po obede.
Keď Daniela odišla domov, Daniel sa pripojil na jej virtuálny priestor. Nacvičeným spôsobom hackol prvú úroveň ochrany. Odpálil prvý maskujúci proces. Potom druhý. Tretí. Štvrtý. Pre istotu hackol aj samotný virtuálny priestor. Dostal sa až pod služby simulujúce správanie dôchodcov. A hackol aj tie. Až stratil prehľad v tom, koľko vrstiev ochrany už prelomil.
„Načo sú dôchodcom údaje o obojživelných obrnených vozidlách?“ opýtal sa Daniel svojho monitora, ale monitor neodpovedal. Monitor nielenže nepoznal odpoveď na otázku, ale ani nemal vo zvyku odpovedať na akékoľvek otázky. Obvykle to od neho ani nikto neočakával.
„Simulácia dôchodcov vyzerá ako nejaká kamufláž. Ale kamufláž čoho?“
Daniel usúdil, že o štvrtej hodine nad ránom mu to už nemyslí. Bol to veľmi správny postreh vzhľadom na chaos, ktorý napáchal v konfigurácii služieb jednotlivých hacknutých úrovní. Hoci samotné rozhrania opravil tak, aby boli volania služieb formálne kompatibilné a aby nedochádzalo k chybám, nesprávne presmerovanie služieb si už jeho unavený mozog neuvedomil.
***
„Dobré ráno, Daniel.“
Daniel pozdravil kývnutím hlavy a odpil si z energetického nápoja tak výdatne, že mu pár kvapiek vyšumelo cez nos. Danielu zaskočilo, že mu je jedno ako a s kým sa vyspala. Dobrá nálada ju však neopustila.
„Hádaj, čo máme. My. Máme. Výsledky!“
„Aj som hackol Bedu,“ prehodil Daniel neisto, pretože ho ešte bolela hlava z prežúrovanej noci. Väčšina ľudí si prežúrovanú noc predstavuje ako noc strávenú v eufórii z opojných nápojov, hlasnej hudby a veselých priateľov. Prežúrovaná noc pre programátora znamená eufóriu z vyriešených logických problémov, optimalizovaných algoritmov a nasadeného systému. Je zbytočné dohadovať sa, čo je lepšie – oboje si treba vyskúšať.
„Daniel, výsledky sú šokujúce. Vedel si, že pre nadviazanie ľúbostných vzťahov sa dajú použiť všetky vojenské taktiky? Napríklad proti slabšiemu jedincovi sa dá použiť čelný útok na získanie vzťahu. Nedostupného človeka môžeme získať prelomením jeho obrany na slabom mieste. Alebo môžeme použiť obchvat či obídenie. Všetko vojenské taktiky!“
„Ukáž?“ Daniela to zaujalo. Sťažka dopadol na svoje kreslo a čítal: „Infiltrácia – zaľúbený človek nepozorovane preniká k osobe, po ktorej túži,“ Daniel si pri tých slovách pritiahol Danielu na jej stoličke s kolieskami. „Po dosiahnutí cieľa infiltrácie následne vykoná prepad,“ Daniel schytil Danielu do náručia a dal jej bozk na líce.
Daniela chvíľu váhala. Usmiala sa: „Infiltrácia funguje,“ a Daniela Daniela pobozkala.
***
Mucha na riaditeľovej plešine spokojne sledovala tucet postarších pánov vo vojenských uniformách. Ich sústredené pohľady na riaditeľa si vysvetlila ako záujem o jej krasokorčuliarske umenie. A majiteľ plešiny zavlažoval klzisko viac než obvykle.
„Vážený generálny štáb ozbrojených síl. Dovoľte mi ako riaditeľovi Výskumného ústavu sociálnych väzieb privítať vás v našej zasadačke, aby som vám prezentoval výsledky simulácie teórie vojenskej stratégie na našom superpočítači. Simulácia bola maskovaná ako skúmanie správania dôchodcov,“ urobil nešikovný vtip pre prelomenie ľadov. Ale ukázalo sa, že ľad je hrubý, tak pokračoval.
„Najefektívnejšou vojenskou stratégiou je využitie lásky a ľúbostných vzťahov. V prvom rade je možné vďaka láske predchádzať vojnám úplne. Nie … vážne. Áno … počítač. Nie je pokazený. Ľúbostné vzťahy sú nielen pevnou pôdou, na ktorej sa dá stavať, ale zároveň aj pevným štítom voči nepriateľovi ... Nie, počítaču nemôže šibať … Umelá inteligencia prináša nový pohľad na problém. ... Počkajte, neodchádzajte ... Aj Sun Tzu tvrdí, že najväčším úspechom je poraziť nepriateľa bez boja! A to sa dá láskou! Binárne vzťahy hrajú … Len si zdrhajte, vy ingoranti! Amatéri! Zelené mozgy!“
Riaditeľ sa rozhorčene rozohnal a dotieravú muchu na svojej plešine konečne zabil.
Počítačový program Binárne vzťahy správne predpovedal, že niektoré druhy vzťahov končia tragicky. Najmä, keď jeden z partnerov jazdí druhému po hlave.

Zdeno Jašek

Zdeno Jašek

Diskusia

B.T. Niromwell
Začínala som túto poviedku čítať s určitým odstupom, okej, mucha, uvidíme, či nám aj na niečo bude, ale vypálilo to dobre, hoci muší námer rámuje iba úvod. Možno by bolo fajn, keby tento námet rámcoval celú poviedku, keďže ide o pomerne krátky text? Napokon som ale bola nadšená, pobavila som sa, pointa tam bola, dokonca aj nejaké IT reálie, do ktorých sa rozumiem ako hus do piva, tak ich neviem posúdiť. Páčil sa mi IT jazyk, dobre sa vydaril, pričom napodobniť prirodzený jazyk býva v textoch často veľký problém, tu to vypálilo nádherne. A mená postáv tiež veľmi dobre:)
29.11.2018
Zdeno Jašek
Čau. Díky za reakciu. Neviem, či si tú poviedku dočítala do konca, lebo muší námet sa objavuje aj v závere. A myslím, že aj dosť významne rozširuje pointu príbehu. Teda, snažil som sa, aby to tak bolo. Ale tak nie vždy mi všetko vyjde. :)
29.11.2018
B.T. Niromwell
Mea culpa, je to tam. Nebola som pozorný čitateľ. Ale bola som spokojný čitateľ :)
30.11.2018
draculin
Dobre :) Po prvych odstavcoch som tomu vela sanci nedaval, ale nakoniec som sa pobavil. Dalo by sa do toho rypat, ale myslim ze to vyslo tak ako si autor prial a Mission accomplished.
05.12.2018
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.

Ďalšie články / poviedky v téme

Poďme si predstaviť víťaza ďalšieho mesiaca!
Senilný vedátor, hrbatý asistent a ďalšie dielo skazy pripravené na súťažnú účasť. Nie je isté či to spôsobí skazu, alebo vezme skazu. (Paródia?)
Naše životy sú tvorené množstvom rozhodnutí. Každé jedno nás posúva do nepoznaného. Čo je však to najťažšie rozhodnutie? V určitom čase sa zjaví u každého človeka a spôsoby mu vážnu dilemu...
Dospelí tvrdia, že tínedžeri nemôžu mať ešte skutočné problémy, nemajú svojich démonov. Mali by iný názor, keby vedeli… keby zažili to, čo ja. Alebo keby stretli ju.
Veci, ktoré hľadáme, sa často ukrývajú na miestach, kde by sme ich nečakali. Možno preto nám tak často unikajú. Našťastie.
Čo spôsobilo úhyn všetkých v záhrade Anglického šľachtica? A akú spojitosť s touto udalosťou majú zvláštne chrobáky, ktoré sa v nej objavili? Nájde sa vedecké vysvetlenie, či ide snáď o niečo za hranicami ľudského poznania? Čítajte ďalej a zistíte.
"Binárne vzťahy" je počítačový program vyvinutý na Výskumnom ústave sociálnych väzieb. Simulácia lásky a zaľúbenosti umožní konečne ľudstvu pochopiť tieto komplikované vzťahy. Komplikované vzťahy však majú svoje muchy. Ako v živote, tak aj v počítači.
Buď v strehu, pretože lúsknutim prstov skĺzneš zo spokojného života na miesto, kde ani tma nechodí.