Diskusia 1/2: Což takhle dát si guláš

Filmová história scifi

Diskusia

MartinB
Kvalitné postapo, akurat to Tiborove uprdnutie mi tam trochu vadilo 😁 ale super, bavilo ma to. Za autora tipujem Martina Chabadu.
03.05.2024
Hieronymus
No kde začať... Najprv mi liezol na nervy čas, v ktorom je to napísané, ale zvykol som si. Potom som si neuvedomil, že ani okrajovo neviem, čo sa stalo. To by bolo v pohode, keby to pre dej nebolo dôležité, ale v tomto prípade by to pomohlo. Ľudia sa uchyľujú ku kanibalizmus, keď je to naozaj nutné a reálne nemajú na výber. Tu to vyzerá, že ľudské mäso veľmi fičí, ale zároveň HP počíta s možnosťou, že ich niekto príde zachrániť, preto zaváha, keď uvidí požiarnikov. Čiže tam niekde ešte existuje nejaká vláda, ale nie je schopná zásobovať obyvateľstvo jedlom? A prečo sa obyvatelia nevyberú tam kde by tá vláda mala byť? Lebo im chutí ľudské mäso? Je to mätúce, aspoň nejaké info by pomohlo.
Druhá vec sú postavy. Obaja mi prídu ako vystrašené myši a potom rozsekajú dvoch svalnatých pseudohasičov. Teda oni im skoro otvoria dvere, ale potom si uvedomia, že tam nie je zavedený plyn. Čiže vonku je taká situácia, že sa opekajú deti, ale im sa nezdá, že idú kontrolovať plyn. WTF? A zožerú ich. A potom sa spolu vyspia. A potom sa rehocú na tom, že niekoho znova zožerú. Proste trošku prirýchly vývoj a pokiaľ som dobre pochopil, tak chalanisko mal ešte jednu konzervu, tak nechápem ten okamžitý prechod na ľudský proteín.
A ďalšia vec je tá jediná akčná scéna... Nemyslím si, že by chlapa, ktorý prišiel zabíjať zastavil jeden prd. Proste by dotiahol pohyb a hlava HP by dopadla na zem ako medicinbal. A babenka, ktorej maximálny level bol zabíjanie králikov, zrazu zabije chlapa ako expert. Trafí správne miesto, ktoré nie je ľahké trafiť ani keď cieľ nehybne stojí, na prvý raz. Ale veď prečo nie, či králik, alebo chlap, je to vlastne to isté...
A na koniec, aká milá náhoda, ich vonku čaká natankované auto.
Škoda no, keď to zhrniem tak nula info o tom, čo sa stalo a pritom by fakt stačilo aspoň niečo. Postavy sú raz vystrašené, potom zabíjajú bez zaváhania. A kanibalizmus je úplne OK, najlepší je ľudský guláš.
06.05.2024
ama_rilla
Tiež mi vadil prítomný čas, v ktorom je poviedka napísaná. Nie som si istá, či autor chcel písať vážnu poviedku, alebo humornú, pre mňa scény vyznievali skôr druhým spôsobom. Poviedka je ale napísaná dobre, dej plynie, niektoré vety sú ozaj podarené. Problémom sú hlavne nelogickosti v deji. Pre mňa je absolútne neuveritelne, ze dvaja hrdinovia v zúfalej situacii majú k dispozícii destinaciu, kde je nádej, že bude jedlo, a plnú nádrž a oni ostanú v bytovke, kde žerú ľudí...no, tomu uveriť neviem.
20.05.2024
Veles
Celý mesiac som rozmýšľal, ako ohodnotiť túto poviedku, nakoniec som sa rozhodol pre asi moje najnižšie hodnotenie doteraz. Prítomný čas mi až tak nevadil, mohlo to byť aj horšie napísané. To je asi jediné pozitívum.
Asi ešte v živote sem nečítal poviedku, kde som mal priam antipatiu voči hlavným postavám. Pravdepodobne je to len môj osobný názor, ale takmer som ich neznášal.
Ďalej, čo sa vlastne vo svete stalo? Viem, nie vždy je to potrebné, ale chýba mi to aj tak, neviem potom posúdiť, či reagovali prehnane alebo nie.
Prečo/načo natankoval plnú nádrž do auta, keď trčal len doma? To by radšej umrel od hladu, akoby šiel niekam sám?
A ten koniec… Ten to pre mňa zabil už úplne, či už to že sa vyspali, alebo ako sa zobúdzajú.
29.05.2024
Ray Janonoff
Nevidím až toľko problémov, hoci zopár ich je. Celkovo sa mi to ale páčilo viac než to o Petrovi a lodiach.
Tibor mi príde dostatočne zbabelý na to, aby čakal, čo sa stane, aj aby sa hneď netrepal na druhý koniec republiky.
Aj zbabelý človek dokáže zabiť a títo boli v obrane. Hej, úder hasičskej sekery prd nezastaví, no ak mal ten nôž na metle a kúsok ustúpil, bol by hasič akurát dosť nekrytý aby ho zapichol... povedzme. Otáčať v rane nožom nalepeným na porisku je už trochu nezmysel, má to nalepené kobercovkou.
Likvidácia druhého ... asi hej. Vyskúšam s Fiskarsom, až bude nejaká apokalypsa.
Že hneď varia guláš je tiež blud, ale stačilo skočiť o týždeň neskôr keď prehľadali okolie a nemali nič na cestu, to už by šlo.
Čo sa stalo vo svete mi vôbec nechýbalo, o tom predsa poviedka nebola. Tá o Petrovi sa to pokúšala urobiť cez postavy, ktoré druhým hovoria veci, ktoré dávno vedia, prípadne cez príhovor ľuďom, ktorých idú zabiť.
Tu to nikto neriešil, hoci určite by neboli všetci rozhlasoví moderátori uplakaní (všetko ostatné vypadlo s elektrinou predpokladám). Štátny rozhlas by mal určite čo povedať, ale možno len Tibor nemal náladu počúvať a povedal si že načo panikária, keď sa to dá čoskoro do poriadku? A potom už bolo neskoro.
Trochu popracovať na podobných detailoch a za mňa veľmi dobre.
Hodnotím podľa pocitu, takže asi budem trochu kompenzovať Velesa:D
30.05.2024
MartinB
No konecne, uz som si myslel, ze mi sibe, ked sa paci len mne 😁
30.05.2024
Martin Chabada
Ďakujem všetkým za spätnú väzbu.
Pridám pár poznámok "ako to autor myslel".
Hlavná pointa mala byť o tom, že dvaja ľudia, ktorí sa pred katastrofou "nemusia", sú katastrofou donútení k spolupráci. Nikto z nich by sa nezachránil sám, ale každý z nich má určitú vec, ktorá v konečnom dôsledku pomôže obom. Cieľom bolo aj vykresliť prerod postáv z "vystrašených kancelárskych myší z paneláku" na "survival dobrodruhov". Uznávam, že to možno išlo prirýchlo a zišlo by sa pridať viac situácií, ktoré by ten prerod iniciovali (nechcelo sa mi :-) ).
Tibor nie je zbabelý, skôr rezignovaný. Čo konkrétne sa stalo je irelevantné, zámerne som tam nedal viac detailov, aby aj čitateľ bol v podobnej neistote ako hlavné postavy.
Neviem, prečo tak vadí prítomný čas. Ja ho milujem. Do príbehu v prítomnom čase sa viem ponoriť oveľa hlbšie, lebo sa odohráva práve vtedy, keď ho čítam. Minulý čas mi príde oveľa viac odťažitý, pripadá mi skôr ako popis deja, ktorý sa už stal. Okrem toho má jednu výhodu, lebo pri slovesách v prítomnom čase nemusím riešiť rod a tak môžem odhaliť pohlavie hlavnej postavy až v závere. V tejto poviedke to nevyužívam, ale v niektorých iných áno.
04.06.2024
YaYa
Martin, nechcem byť zlá alebo čo, ale keď vyslovene napíšeš, že sa ti to nechcelo napísať (poriadne), prečo sa nám potom má chcieť čítať to?
05.06.2024
Martin Chabada
@YaYa
Píšem pre zábavu a tá ma svoje limity (hlavne čas a energiu, ktoré jej dokážem venovať :-) )
05.06.2024
YaYa
Tým si mi ale neodpovedal. Otázka neznela, prečo píšeš, ale ako by si sa k tomu postavil ako čitateľ.
Týmto ťa nechcem uraziť alebo odradiť, práve naopak. Máš hladký štýl a obrovský potenciál, takže keď od teba čítam kolo za kolom nedotiahnuté veci, som z toho trochu frustrovaná. A keďže si v komentári naznačil, že o nedostatkoch už pri posielaní poviedky vieš, dosť sa ma to dotklo a mohlo by sa aj ďalších porotcov a čitateľov - ktorí tvojim veciam venujú SVOJ voľný čas a energiu, zamýšľajú sa nad nimi, rozoberajú detaily, formulujú pripomienky.
06.06.2024

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.