Diskusia 1/2: Návrat z detstva

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Hieronymus
Zase MUZA, ale veď whatever.
Napísané je to remeselne pekne a aj príbeh je fajn.
Čo mi chýba je jasná motivácia, prečo sa chce hlavná postava vrátiť v čase. Chce si pripomenúť a znova precítiť svoje detstvo. V pohode, ale prečo? Iba preto?
No a ten stroj by nijaký kontrolný úrad nepustil medzi ľudí. Vlastne jediný bezpečnostný prvok je ten ovládač, ktorý má vrátiť človeka do východiskového času a priestoru a ten zlyháva, resp. nezlyháva, len to môže trvať mesiace, kým sa niečo stane. Pokiaľ sa človek preniesol do stredoveku a majú ho upáliť za čarodejníctvo, tak sa naspäť vráti popol. Alebo sa vráti horiaci.
Potom sa mi nezdá reakcia hlavnej postavy na zatknutie. V tej chvili ten chlapík nemôže vedieť, že ho neprenesie hneď v tej chvíli a nedá sa určiť ako dlho to bude trvať. On len vie, že sa niečo malo stať a nestalo sa, zariadenie zlyhalo a on zostane v minulosti. Absolútne stoicky absolvuje výsluchy, nijako znateľne ho dokonca nerozhodí ani na hlavu namierený Makarov. A nakoniec akurát reklamuje produkt, aj keď má vďaka nemu poškodené zdravie.
Škoda, dalo sa z toho dostať viac... čo už.
06.11.2023
ama_rilla
Poviedka je napísaná dobre, text je ľahko čitateľný, prehľadný, nevšimla som si žiadne zásadne chyby.
Akurát nás tým dejom premýšľam podobne ako Hieronymus... čo je motivácia hrdinu? V texte sa píše, že by rád prežil detstvo. Popravde som si predstavovala, že nebude klasicky cestovať v čase, ale že sa vráti do detstva, t.j. on bude opäť dieťaťom.
Inak sa mi páčila tá časť textu, kde prišiel do minulosti, zakričal si Proletariáti... a ďalšia scéna bola v aute VB s putami na rukách. To som si vedela dosť živo predstaviť:D
06.11.2023
MartinB
Súhlasím s Hieronymom, tiež mi neprišlo reálne , že by mohol byť stroj času predávaný masovo. Nepomohla tomu ani záverečná informácia z letáku. Chápem, že to bolo vlastne to, k čomu si sa chcel kvôli téme MUZY dopracovať, ale aby poviedka pôsobila uveriteľnejšie, by musela byt uchopená inak. A tiež som si podľa vety "Čas detstva potrebujem precítiť všetkými zmyslami." a toho odseku predtým myslel, že sa vráti do svojej mladosti. Možno že tak by to bolo lepšie, keby to nie je stroj času, ale magicky predmet, ktorý ti umožni na nejaký čas vrátiť sa do kože dieťaťa. Tam už by všetky časové paradoxy a tieto veci nehrali rolu, dalo by sa sústrediť len na dej a nie na otázky okolo stroja a jeho reálnosti. Napísané je to samozrejme kvalitne, o remesle sa v tvojom prípade baviť nemusíme. A rád by som si od teba prečítal poviedku, ktorá nie je ušitá na tému, pretože si myslím, že to by ti mohlo vyhovovať viac. Si zručný autor, máš svoj štýl písania, zaujímavý pohľad na svet, podľa mňa by si viac vynikol v súťaži bez témy.
07.11.2023
Martin Chabada
Ďakujem všetkým za reakcie.
Čo sa týka dostupnosti stroja času medzi bežnými ľuďmi, je jasné, že ak by takáto technológia existovala, bola by zakázaná. Na druhej strane, sci-fi píšem aj preto, lebo sa v nej dajú rozvíjať koncepty, ktoré by v bežnom živote neprešli. A úradníkom občas niečo "ujde". Ak by bolo na začiatku známe, aký vplyv budú mať trebárs smartfóny alebo sociálne siete, tiež by ich asi zakázali. :-)
Detstvo v tele dieťaťa som už prežil a z raného detstva si veľa nepamätám. Príbeh s chlebom s paštikou je naozaj moja jediná spomienka na starého otca z maminej strany. Preto by som ten svet rád uvidel aj v tele (a s mysľou) dospelého. Hneď ako sa bude dať kúpiť stroj času, tak tam budem cestovať. :-)
Ako relevantnú kritiku beriem to, že hlavný hrdina prežíva zatknutie flegmaticky. Asi by to chcelo viac popisu jeho vnútorných pocitov a kolísanie medzi zaujímavý dobrodružstvom (ak stroj funguje) a strachom (ak sa niečo pokazilo a on tam ostane).
Čo sa týka poviedok z Múzy písaných na tému, každomesačná súťaž ma motivuje niečo napísať a téma pomáha s výberom námetu. Ak by to neexistovalo, asi by som nedokázal prekonať mne prirodzenú lenivosť.
07.11.2023
Veles
Ostatní to povedali dobre, nemám čo nového povedať. Len to, že je škoda, že je to (pravdepodobne) tá istá verzia aká šla do Múzy (vzhľadom na dĺžku). Možno keby to dlhšie, pridajú sa tam nejaké scénky, alebo lepšie by bol vykreslený hrdina, dal by som viac bodov.
10.11.2023
Lucika
Súhlasím s komentármi vyššie. Tiež mám občas chuť prežiť niektoré situácie z detstva, a tiež som si preto myslela, že sa nejako prenesie do svojho detského tela, ale s myšlienkami dospeláka :) Logika tam trochu škrípe a zaujímalo by ma, ako veľmi sa súčasnosť zmenila po tom výlete do minulosti. Inak je škoda, že si zatiaľ ani jednu poviedku z Múzy nerozvil na niečo dlhšie, bolo by super sa s tým pohrať. Skúsiš do ďalšieho kola?
11.11.2023
Martin Hlavňa
Spomedzi týchto múzových poviedok, čo si dal aj sem mi táto príde asi najlepšie zodpovedajúca rozsahu, takže mne v tomto prípade až tak nevadí, že nie je rozvinutá na niečo dlhšie, aj keď priestor tu možno bol. Čo sa týka postáv, tak jednak je ten problém ohľadom hlavného hrdinu, čo spomínali kolegovia vyššie (flegmatické reakcie). Ani reakcie policajtov ma však až tak nepresvedčili, jednak mám pocit, že v tej dobe by sa možno pustili aj do tvrdších metód vypočúvania, ale v istom momente, keď im rozprával o budúcnosti tak mi to prišli, že mu až naivne veria.
26.11.2023
Tom Hotep
Všetci asi poznáme ten trápny moment, keď očakávame, že sa niečo stane a ono sa to nestane. :D Ten stroj času vymysleli v Amerika a vyrobili ho v Číne, aspoň tak usudzujem z jeho úžasnej funkčnosti. Hlavne nikdy nezabúdajte čítať návody do konca.
26.11.2023
Olex
Ahoj,
poviedka pekne plynula. Reakcie príslušníkov VB sa mi zdali nerealistické, ale inak taký nenáročný úsmevný príbeh:)
29.11.2023
Ray Janonoff
Súhlasím s výhradami vyššie, takže mi ostáva len jeden bod. Ak to nie je vyslovene stroj času (ktorým by menil budúcnosť, keďže uvažuje o hľadaní ľudí, ktorých mohli ovplyvniť jeho informácie), iba pracuje so spomienkami, ako ho môže pustiť z koridoru jeho spomienok? Alebo zariadenie obsahuje všeobecne kompletnú minulosť a tvorí nové vlákno, ktoré ale na čas nemá vplyv, pretože je uzavreté v konkrétnom prístroji? To by vysvetľovalo jeho flegmatizmus, pokiaľ by z reklamy vedel, že čokoľvek sa stane v zariadení, ostane v zariadení.
Inak dobre napísané, akurát mi nesedia úvodzovky na označovanie áut atď.
03.12.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.