Diskusia 1/1: Zlodeji životov

Podporte scifi.sk

Diskusia

MartinB
Prišlo mi to také jednoduché. Zrejme to mal byť horor, ale Peter sa len stratil, ked sa rozdelili a cele to bolo len o akomsi zle, ktore bolo popisane tym, čo mu robili v hlave slovami ako chichotali sa mi tam, škriekali, vysmievali sa, cucali ma, menili ma, šepkali mi (ale bližšie vam nepopisem čo) premietali mi zverstva (ale tato informacia vam musi stacit, predstavte si nieco naozaj strasne...), Presviedčali ma, rozkazovali, radili. a tak sa na konci zabil a ani to nemalo atmosferu, aka by mala v horore byt, lebo to bolo len zhrnute 4 slovami - umlatil si hlavu o stenu. A aj tie prirovnania mi prisli trosku lajdacke (Zavrety ako pes, Zavrety ako prasivy pes...) Za mňa zatiaľ podpriemer v tomto kole. prišlo mi to ako PnP, ktora mala možno fajn napad, sice nie moc originalny, ale chcelo by to trocha viac rozpisat, pohrat sa s atmosferou a vlozit ju aj do zaveru. Páčilo sa mi ale, že je poviadka písana formou listu. Za to bodík hore.
06.05.2023
Veles
Ja už som jednu poviedku na tento štýl napísal, takže sa viem vžiť do kože autora.
Napísané je to podľa mňa celkom dobre, neviem či som videl nejaké chyby. Sú tamnale dva alebo tri dlhšie odstavce (aspoň na mobile mi to tak prišlo) ktoré to trochu kazili.
Potom som si nie celkom istý, koľko času prebehlo medzi tým všetkým. Najprv sa stratil Peter a potom sa začali radiť s speleológmi? A trochu viac opisov by som tam dal. Potom mi to ptíde trochu rýchlo zhrnuté, že sa mu rozsypal život a všetko okolo toho, s tým sa dalo vyhrať.
Koniec nie je zlý, ale najprv bg som ho oddelil nejako, alebo by som to dal do zátvoriek, aby to bolo cítiť že to písal niekto iný. Tam by som sa pokojne aj pohral s brutalitou, ktorá dovtedy textu chýbala. A tá posledná veta s tými deťmi tam ani nemusela byť si myslím. Keď to autor písal, určite mu to prišlo dobré, ale mne to príde ako potitulková scéna. Minimálne by som to tiež oddelil a trochu rozšíril.
Ale boli momenty, ktoré sa mi tam páčili.
06.05.2023
ama_rilla
Mne sa vcelku paci forma listu aj rozprávačský štýl autora/autorky. Príbeh nie je veľmi originálny, ale to mi neprekážalo, čítalo sa to dobre. Skôr mi vadí to, že mi to cele príde ako prológ k niečomu ďalšiemu. V tejto časti som sa dozvedela, čo sa stalo, krátke zhrnutie, no nemám z toho dojem poviedky... nerozumiem čo mali spôsobovať tie vajcia, prečo boli na nich dátumy smrti postáv...? Len preto, že ich ukradli? Možno keby autor/ka zvolil/a klasickejšiu formu rozprávania, kde by sa všetko popísané v liste postupne udialo, bolo by to oveľa efektívnejšie ako len takéto prerozprávanie.
08.05.2023
Martin Hlavňa
Forma písania prostredníctvom listu sa mi páči, rovnako aj nápad a premisa poviedky. Z logiky mi škrípu iba dve veci. Na psychiatrii sú bežne ľudia so sklonmi k sebapoškodzovaniu. Takže sa mi nezdá uveriteľné, že by sa pacient mohol umlátiť k smrti. Jednak by bol asi utlmený liekmi - čo sa ale dá pochopiť tak, že keď bol ovládaný démonmi tak to bolo jedno. Ale udieranie hlavou o stenu by asi vyvolalo rozruch a niekto by snáď našiel a zastavil. Uvedomil som si to však až po dočítaní, počas čítania ma to nerušilo. Druhá vec, ktorá škrípala bolo to, že na to, že na to ako bol psychicky na dne písal dosť kvetnato podľa mňa. V texte bolo viacero vecí nevysvetlených, ale je to absolútne pochopiteľné. Máme tu personálneho rozprávača a pokiaľ niečo postava nevedela, nemohla to ani napísať do listu. Ale bolo by zaujímavé dať na záver ešte jednoduchý frame story z tretej osoby. Napríklad viac opísať ako doktor odložil list a napísal dodatok. Potom by sa dalo aj lepšie premostiť na tú poslednú vetu a ukázať démona, ktorý našil nové obete. Tam by sa dalo dostať už aj nejaké vysvetlenie - kto sa dotkol vajca, ten bol "označený" atď. Alebo by mohlo vajce potrebovať k vývoju "dušu" alebo niečo a spomenúť tam, že ešte jednu obeť a vajce sa môže vyliahnuť, alebo niečo také. Celkový dojem z poviedky bol veľmi dobrý. Teším sa na ďalšiu tvorbu.
14.05.2023
Lucika
Poviedka mala veľmi zaujímavý nápad, aj sa to dobre čítalo, ale nebolo to úplne dobre spracované. Forma listu je fajn, ale tým, že sám nevedel koľko mu zostáva času (keďže mu dýchal na krk) zdalo sa mi zvláštne, že sa tak rozpisoval aj o obyčajných veciach. Ako šli do jaskyne, čo tam našli, potom ako sa cítili atď. Aby to pôsobilo dôveryhodnejšie, volila by som formu zápiskov v denníku. Tak by sa to dalo pekne vystupňovať.
A tak ako písal aj MartinB, škoda, že jeho smrť bola spomenutá len formou dodatku. Možno by sa to dalo opísať aj z jeho pohľadu po dopísaní listu. To by mi tam asi sedelo viac :)
18.05.2023
Hieronymus
Trochu mi to pripomína Lovecrafta, má to také jeho prvky, čo je fajn. Napísané to nie je zle a nápad s formou listu nie je zlý, ale trochu aj podkopáva poviedku. Hlavný problém je v tom, že sa nič o postavách nedozviem. Sú to len nejakí ľudia, ktorí objavili, čo nemali a to ich zabilo. Neviem sa vôbec dokopať k tomu, aby ma ich príbeh nejako zasiahol, lebo vie iba ich mená a to je všetko. To je problém formy listu, lebo postava, ktorá list píše všetko vie a písať to nemá zmysel a pre mňa ako čitateľa to znemožňuje, aby som s postavám vytvoril nejaký vzťah, alebo aby to zo mňa vytiahlo nejakú emóciu.
Úplne súhlasím s Lucikou, že forma denníka by poviedke veľmi pomohla a urobila by ju 100x lepšou.
Takto som len dočítal, zistil, že všetci zomreli a zlo sa šíri ďalej. OK, whatever.
21.05.2023
8HitBoy
Napísané to nie je nejako zle, ale dalo by sa s tým hrať. Pre začiatok by sa dalo určite rozbiť tie veľké bloky textu na niečo ľahšie stráviteľné pre čitateľa. Premisa fajn, ale tiež už bola veľakrát prevarená. Potenciál určite máš, píš ďalej!
01.06.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.