Diskusia 1/2: Jaskyňa

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Veles
Tak... ten koniec som tak celkom nepochopil :D Napísané to bolo celkom dobre, aj keď tá prvá časť mi prišla taká... strojová? Neviem ako to presne napísať. Nejaké čiarky sa mi zdá že som tam videl kde nemali byť. A zaujímalo by ma, či naozaj niekde ľudia hovoria ako ten útočník, že vynechávajú písmeno t. Počul som už veľa rozličných prízvukov a nárečí, ale s niečím takým som sa nestretol a trochu ma to rušilo. A ten koniec... neviem čo sa vlastne stalo.
03.01.2023
Arcey
Pokus o variáciu na Vojnu svetov a podobné diela, najviac mi evokoval film Hmla, kde na konci <spoiler>zastrelí hlavný hrdina všetkých milovaných a zistí, že prišla pomoc a nie príšery</spolier>. Neviem, čím to je, asi to bude nejaká móda ale písať text tak, že dialógy su zámerne v rámci odsekov a nie samostatne nie je veľmi literárne, ani umelecké. Ťažko sa to číta, poviedka stráca rytmus ao čitateľ som sa musel veľakrát vrátiť a čítať znovu. Text, ktorý odvádza pozornosť a je rušivý bohužiaľ nie je dobrý text. Množstvo chýb, čiarky do buka do buka, veľa vecí by som poškrtal. Postavy ak nerátam mimozemšťana reagovali takmer identicky. Hlavne, že musia byť nadávky. Bez toho už nejde napísať poviedku? Aj iným spôsobom sa dá vykresliť zlý charakter. Samotný príbeh ma kopec úskalí. Nerozumiem, prečo vnikla do jaskyne keď jej všetko bolo vlastne jedno. Matka, ktorá príde o deti a hlavne tak brutálnym spôsobom by už dávno všetko vzdala. Tá jej motivácia, že chcela prežiť je postavená na vode. Kebyže vedela, že jej druhý syn žije, je to oveľa uveriteľnejšie. Ak gauner inak rozprával vďaka malému počtu zubov, dalo sa to napísať aj inak, tak mi to celý čas liezlo na nervy a považoval som to skôr za nepozornosť ako zámer. Hlavne, keď niektoré písmenka chýbali aj v iných slovách. Tento text si autor/ka po sebe určite neprečítal/a. Ak ide niečo do súťaže tak človek, ktorý odošle text by si mal záležať na tom aby to bolo tip top. Aj mne sa stane, že dačo zabudnem, ale v takýchto textoch mám pocit, ako autor úplne kašle na publikum, ktorému to dáva čítať. Aha, napísal som poviedku, ale už je mi jedno, ako vyzerá. Toto je nie workshop, ale súťaž. Je mi ľúto, že som taký kritický, ale snažím sa dávať konštruktívnu kritiku. Tretia poviedka a kvalitatívne zle spracovaná, pričom tie nápady sú celkom fajn, ale vôbec nie sú dotiahnuté do konca, skôr všetky sú prvoplánové. Oproti minulému kolu, kvalita dosť klesla. Verím, že ostatné kúsky budú lepšie.
Hodnotím: 3/10
03.01.2023
Ray Janonoff
"T" dáva zmysel, ak nemal predné zuby - ako skúšam, tak skúšam, pri normálnom "t" sa jazyk opiera práve o predné horné - ale! Ako potom povedal "šetko" a "všetko"? Ale je možné, že autor to má odpozorované od konkrétneho človeka a práve tieto nejako dokáže vysloviť.
Tiež mi nesedela motivácia, určite nie od momentu, kedy sme zistili, že prišla o deti - ešte keby sa hnala za pomstou alebo čo, ale iba prežitie? Nie.
Celkovo sa mi to nepozdávalo, chcelo by to upraviť motiváciu a možno začať spomienkou, pretože než som sa dostal cez ubytovanie a zakladanie ohňa, chcel som to vypnúť.
@Arcey: Existujú ľudia, ktorí používajú nadávky v každej vete, proste len tak zo zvyku. Nevravím, že tu to nešlo inak, ale ku človeku, ktorý zháňa v prvom rade chľast, to celkom sedí. Ak by nedávali zmysel ku postave, to už vadí aj mne.
03.01.2023
MartinB
Díky moc za konštruktívnu kritiku. Je to moja prvá poviedka, ktorú som kedy napísal, druhú mám už nejaký čas odoslanú ako nezaradenú a tretiu momentálne dokončujem, ale pri štvrtej si už zoberiem všetky rady k srdcu :D Pri tejto prvej som podcenil prípravu pred samotným písaním, príbeh som mal iba v hlave a tak to tak aj vyzerá. Díky moc ešte raz, tieto vaše rady sú viac ako body a umiestnenie.
03.01.2023
Veles
MartinB, nechcem byť zlý ale pointou anonymného kola FP je neprezradiť kto je autorom :D Ale čo už, nevadí :D
03.01.2023
MartinB
Veles, ospravedlňujem sa, chcel som len poďakovať. No čo, v tomto kole aj tak ešte nie som hrozbou pre tie lepšie kusy :D
03.01.2023
Veles
Ja viem ja viem, mne to vlastne až tak nevadí. Preto sa aj poväčšinou zúčastňujem len neanonymných kôl, chýba mi tá spätná väzba z komentárov.
03.01.2023
Arcey
@Ray: Ja viem, poznám osobne a v mnohých dielach je nadávok o mnoho viac. To nebola moja pointa, ja tiež používam nadávky, aj keď sa snažím to vyjadriť inak, tiež mi pár nadávok ujde. Ale mne to vadilo preto, lebo aj žena - matka, aj ten opilec používal pomaly rovnaký slovník. Inak rozpráva dlaždič ako matka, ktorej sa nedarí. Aj keď aj tej môže sem tam dačo ujsť, prišlo mi to príliš okaté.
@MartinB: Na to, že je to prvá poviedka, klobúk dolu. Ja tie svoje prvé nedám nikdy čítať nikomu :D Ani keby ma mučili. Verím, že moju kritiku berieš športovo - snažím sa vždy dať konštruktívnu kritiku - tak, aby pomohla autorovi. Trochu to hodnotenie z mojej strany bolo dosť nízke, boli tu už aj horšie kusy, ale lepšie sa potom odráža smerom hore. Tak držím palce.
03.01.2023
MartinB
@Arcey hodnotenie je ok, tato poviedka bola pre mna humus uz ked som dopisal druhu :D keby sa dalo mazat, uz tu nie je. Na druhu stranu ste mi vdaka tomu poradili veci, na ktorych viem popracovat, takze som spokojny. o umiestnenie mi nejde. Skor o zlepsovanie sa pri tych dalsich.
04.01.2023
Martin Chabada
Má to zaujímavú atmosféru. Ale pripadá mi to neukončené. Ako kapitola z románu. Zo štylistického hľadiska by som poradil skrátiť vety. Napríklad tie súvetia spojené cez "a".
04.01.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.