Diskusia 1/1: On musí prežiť

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Dobrá poviedka, dobre napísaná, nevidel som tam žiadne gramatické chyby ani nič podobného. Námet zaujímavý, najprv som sa bál že bod rozdielu bude niekde počas druhej svetovej, s tým by som mal pár výhrad, ale takto sa operuje s väčším časovým priestorom, tak mi to až tak nevadí. Tipujem že sa poviedka umiestni dosť vysoko.
04.11.2022
Arcey
Téma alternatívnych dejín sa mi vždy páčila a hoci zakomponovať do toho cestovanie v čase, množstvo iných dimenzií a filozfické úvahy, čo ak by to bolo ešte horšie už použili mnoí autori. Autor si dal ale záležať, aby to odsýpalo ľahko, bolo to prehľadné a logicky to do seba zapadalo. Výborný text. Dokonca sa musím priznať, že som chvíľu uvažoval, že si vyhľadám na webe, či niečo také Stalin povedal a uverejnila Pravda, ale nechcem riskovať, že by to bola pravda :) Remeselne veľmi dobré, malo to aj parádnu atmosféru, zatiaľ môj favorit.
04.11.2022
Martin Chabada
Všetky výroky, ktoré sú uvedené na začiatku sú (vraj) autentické. Neviem, či sa dajú vygoogliť, čerpal som z Viktora Suvorova a ten mal aj prístup do archívov.
Rovnako autentické sú aj všetky postavy, ktoré sa v poviedke objavia. Dokonca aj Henry Tandey je reálny:
https://en.wikipedia .org/wiki/Henry_Tandey#Encount er_with_Adolf_Hitler
04.11.2022
Ray Janonoff
Mám radšej príbeh z definovanej alternatívy, ale ak prijmem ten dokumentárno-úvahový prístup, ktorý dokázal zachytiť väčší časový úsek rozličných svetov, potom takmer niet čo vytknúť.
Takmer, pretože keď sa nad tým začínam zamýšľať - o čom sa nehovorí mám brať, že platí naša časová línia? Pretože ak by nebol postup Sovietov na východ zastavený Poliakmi v 1920tom (čo by nemal, ak boli v tej línii takí super), potom by v Nemecku už žiadne voľby 1923 nebolo treba.
Podobne Mussolini, čo ho udržalo pri socialistoch, ak ho vyhodili za prístup k vojne - alebo čo teda zmenilo jeho prístup?
Viem, sú to detaily, ktoré určite nikomu okrem mňa nechýbajú, ale prídu mi podobne dôležité, ako Henryho enfieldka, ktorá (ne)vystrelí.
04.11.2022
Martin Chabada
@Ray Janonoff
Myslím si, že alternatívna časová línia vojny ZSSR-Poľsko z 1920 by sa nezmenila, ak by bol v 1918 zabitý jeden (vtedy) neznámy Rakúšan. Poľsko (a aj zvyšok strednej Európy) by o suverenitu prišlo až v roku 1939 (prípadne aj o nejaký ten rok skôr), tak ako sa to stalo aj v našej časovej línii. Nemecko by sa po komunistickom puči v 1923 stalo satelitným štátom ZSSR a Poľsko by tlaku z dvoch strán odolávať nemohlo.
Bývalý socialista Mussolini by spolupracoval s komunistami oveľa ochotnejšie, ako v našej línii spolupracoval s nacistami. Teda po spojenectve so Stalinom by mohol kľudne premenovať fašistickú stranu na socialistickú (možno aj na príkaz Stalina). O pár desiatok rokov mohol byť preto primárne vnímaný ako socialista.
04.11.2022
Ray Janonoff
Vďaka, uznávam, pravdepodobné zdôvodnenie, ktoré zase vyvoláva otázku, kam by sa uberalo Československo, od 1923 ohrozené z oboch strán, či by sa Malá dohoda rozšírila alebo padla... a veľa ďalších ak-potom, to je nadlho a asi nie celkom do komentárov.
Ale sú to veci, ktoré mám na dobrých alternatívach rád, dôvod prečo, ako, kedy a kde sa to zmenilo - hoci len neodoslaný list alebo zmeškané lietadlo, nemusí ani ísť o život - a svet sa zmení vo veľkom.
04.11.2022
Olex
Ahoj,
veľmi zaujímavý pohľad na alternatívnu realitu. Každopádne pri zmene takéhoto rázu by tam bolo toľko premenných, že ťažko súdiť. Informovanie čitateľa formou dialógov je dobrý nápad, ale chvíľami pôsobia ťažkopádne (takto by sa medzi sebou nebavili ľudia, ktorí situáciu poznajú). Možno by bolo fajn časť príbehu nechať prerozprávať radového občana, ktorý v režimu žije.
07.11.2022
Hieronymus
Mám podobný názor ako Olex. Opis situácie cez dialógy je na jednej strane dynamický, na druhej strane to potom znie neprirodzene. Ďalšia vec zmena chodu dejín odstránením jednej osoby. Ono to nikdy nie je o jednej osobe, ale o celom aparáte okolo nej. Nie je to také jednoduché.
Páčilo sa ako poviedka odsýpala. Napriek tomu, čo som napísal o opise situácie cez dialógy, tak sa mi páčilo dávkovanie informácii. Necítil som sa zahltený faktami. Celkovo som mal dobrý dojem z poviedky.
15.11.2022
ama_rilla
Nápad je zaujímavý, takisto si dal autor prácu aj s tým, aby nám posunul dostatok historických informácií. Čo mi ale veľmi vadí, je to, že poviedke chýbajú opisy. Mala som pocit, že je to celé nejaké uponáhľané. Jedna scéna, pár dialógov, šup na druhú scénu, tretiu. A súhlasím s tým, čo je spomenuté vyššie v komentároch - nie je úplne šťastné podávať informácie len prostredníctvom dialógov, pôsobí to umelo, pretože ľudia si nezvyknú prerozprávať skutočnosti, v ktorých žijú.
17.11.2022
Martin Chabada
Je zaujímavé, že doteraz som väčšinou bol kritizovaný za veľa opisov, málo dialógov a "pomalý" (alebo žiadny) dej. Teraz som to skúsil urobiť presne opačne a asi som to tiež prehnal. :-) Toto je, okrem iného, aj prvá poviedka, kde som sa snažil o určitý "odstup" a žiadna postava nepreberá svoje charakteristiky od autora.
18.11.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.