Diskusia 3/3: Múza

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Viem že možno to tak nevyzerá, ale snažím sa poučiť sa z každej jednej rady Aleš :) Ale občas som na vlastnú smolu až príliš tvrdohlavý, a možno zohráva rolu aj mladosť, ale to je nepodstatné. Po tom Kladivákovi už dlhšie pozerám, asi si ho nakoniec kúpim. A taktiež ma baví robiť si rešerš, ale občas zabudnem že vôbec niečo píšem a len sa túlam po Wikipédii :D Snažím sa tiež písať poviedky podľa toho čo som zažil, a vidím že (minimálne jedna) majú najvyššie hodnotenie, a mám ešte zopár zážitkov ktoré by som po úprave mohol hodiť sem, len to nebude také ľahké.
A Terry, snažím sa do poviedok narvať tie easter eggy, no tak dobre ich tam schovám, že občas ich ani ja potom nenájdem :D
15.03.2022

Aleš Horváth
Svojho času mi Jurinko tu na scifi.sk radil aby som nebol ako grafoman. viem že je to úžasný pocit, keď ťa pochvália, a možno u teba to pôsobí ako vysokonávyková droga. ver tomu, že fest tvrdý(podrobný, úprimny) feedback je viac ako tých 50e za výhru. a preto som nervózny, keď ho v komentároch nedostávam. ty máš na rozdiel odo betareadera, tak nemusíš postnúť úplne všetko, čo vyťukáš, ono sa kvôli súťažiam oplatí mať nezverejnené poviedky v zálohe. ja občas nejakú vytiahnem po roku a chytám sa za hlavu, vtedy super nápad a po roku konina. a ideálne by bolo, keby po roku si urobíš samému sebe betareadera. potom bude "wtf, čo som tým chcel povedať?".
možno sa zlepšujem najpomalšie tu zo všetkých, už mi to nevadí, aj mesiac kvasená kapusta je vždy chutnejšia ako tá vykvasená za tri dni. ale radšej pomaly, život nie je o tom či vyhrám fp, MaCeFa alebo vydám 10 trilógii s 5 pokračovaniami. Vyhrať by mal čitateľ.
15.03.2022

Veles
Neviem síce kto alebo čo je grafoman, ale asi ťa chápem, dobrý feedback, aj keď tvrdý, je lepší ako výhra. Moji betareaderi nie sú nič moc, v poslednej dobe ich musím takmer doslova dokopávať aby si moje poviedky prečítali.
Jednu poviedku mám už tak dlhšie odloženú, chystám sa ju už nejaký čas prerobiť, ale trvá to.
A myslím si s tým pomalým zlepšovaním sa som narovnako ako ty. Tento rok som si povedal, že ak sa aspoň jedna moja poviedka umiestni v top trojke, tak by som bol spokojný.
15.03.2022

Terry Chrapúňzel
Inak, možno by nebolo na škodu odpútať sa od postavy Jarika, ktorý je zrejme tvoj self insert - teda, oprav ma ak sa mýlim, ale je to mladý chalan, zo Slovenska, pracuje v továrni, píše PnPéčka... Problém s takýmito spisovateľskými avatarmi je, že sú to často ploché postavy. To neznamená, že v literárnom diele nemôžu byť, ale väčšinou nie sú vhodní ako hlavní hrdinovia.
Aby bol hlavný protagonista realistický, musí mať svoje klady aj zápory a nikto predsa nechce sám seba vykresľovať ako hajzlíka. A tiež má človek problém takéhoto hrdinu kvalitne vytrápiť, takže konflikty v príbehu bývajú často nemastné-neslané. Hovorím to z vlastnej skúsenosti - poviedky, v ktorých bola hlavná postava môj self insert stáli za hovno.
Skús trebárs do poviedky ako point of view postavu obsadiť nejakú svoju bývalú lásku. Niekoho, ku komu prechovávaš lásku a zároveň zášť. Pokojne jej zmeň meno, vzhľad a trebárs aj pohlavie. Spomeň si na jej klady aj zápory, skús ich ukázať čitateľovi. Poriadne tu postavu vytráp, hádž jej polená pod nohy a potom sa nad ňou zľutuj a daj jej ako taký happy end, v ktorom vyviazne aspoň s holým životom.
15.03.2022

Terry Chrapúňzel
A možno skús aj trochu iný prístup k nadávkam. Asi sa ti môj názor bude zdať trochu bigotný, ale slovo beletria znamená krásna literatúra. Ak si chce človek prečítať, ako sa ľudia prirodzene vyjadrujú, stačí mu kliknúť na facebook. Keď čitateľ siaha po beletrii, čaká trochu vyššiu úroveň jazyka, ako je v živote bežné.
To samozrejme neznamená, že v poviedke nemajú byť žiadne nadávky, ale treba sa zamyslieť nad ich počtom a výberom. Ak autor do textu nasúka vždy prvú nadávku, ktorá mu napadne, tak je to otrava čítať. Áno, keď ťa niekto naserie, pomyslíš si, že je to jebnutý kokot a v hovorenej reči to znie prirodzene. Ale "zlámaný chuj" alebo "vyšťaný čurák" vyzerá na papieri akosi poetickejšie, lebo je to niečo menej obvyklé.
Navyše nadávky by mali gradovať s dejom. Tie najhrubšie teda môžeš vytiahnuť, keď ide do tuhého. Ak sa hrdina len nudí v nočnej službe, je trochu neadekvátne používať slovo "jebať".
Tiež je fajn prispôsobiť nadávky kontextu, žánru a aj jednotlivým postavám - ich vzdelaniu a socioekonomickému zázemiu. Môžeš im vymyslieť aj nejaké špecifické hlášky, vďaka ktorým sa budú dať ľahko rozoznať v dialógu. Trebárs zombee, ktorý hovorí "jebem ti hrob" alebo elementalista, ktorý hovorí "ja tvojho elementa".
15.03.2022

Aleš Horváth
Veles, ani sa nečudujem tvojim betareaderom. sorry za úprimnosť. zlepšuje sa ti štýl ale ako Terry písal, keď nemáš príbeh, respektíve nič zaujímavé v tom, tak časom to človeka omrzí keď sú poviedky skoro na jedno kopyto. potom sú ako žena, ktorá čaká rok na muža než sa ju odhodlá pobozkať a nakoniec dostane len pusu na líce miesto vášnivého bozku. Xius má poviedky, že v tebe rezonuje ešte týždeň a pritom tam nie je akcia tradičného typu, no vyvolá fest poetický zážitok.
Terry, ten "zlamany chuj" nemá chybu. 😂 mňa vždy fascinovala srbská hláška, v preklade "bolí ma kokot", znamená to "je mi to jedno" najmä keď to hovorí žena 😁 mne raz ktosi vyčítal v poviedke "vbehol do kuchyne a začal vulgárne nadávať" že som tam mal dať priamo nadávky. ale tiež si myslím že nie vždy človek by mal hovoriť tie najhoršie nadávky a niekedy sa to priamo ani nehodí. podľa mňa už to že človek vulgárne nadával, či sa mu na hlavu znesie spŕška nadávok, už dostatočne vypovedá o emočnom stave postavy a nie vždy tak treba spomenúť to, čo človek bežne počuje 500krat za deň.
16.03.2022

Terry Chrapúňzel
Podľa mňa je úplne normálne, keď rozprávač občas odvráti zrak alebo si zapchá uši a nechá čitateľa, aby si niektoré veci domyslel.
Dám moje dva obľúbené príklady zo Železného polmesiaca od Červenáka, oba sú z ôsmej kapitoly, ktorá sa odohráva počas bitky pri Parkáne. Báthorymu sa v bitevnom virvare stratí syn a felčiar Domanický sa dozvie, že Forgáč zavelil na ústup a všetkých ranených, ktorých horko-ťažko pozošíval, nechajú napospas Turkom:
"Báthory klial ako posadnutý zlým duchom. Ba horšie ako slovenský sedliak v krčme."
"Domanický klial, že sa za ním aj žoldnierski odroni pohoršene obzerali, ale poslúchol."
16.03.2022

Aleš Horváth
presne Terry. ako Červenák mal v Padlom anjelovi dobrý easter egg , pisal tam o Kokotovi z Kokotska , čo v miestnom dialekte znamelo Kohút z Kohútska. tuším aj nejaký český futbalista sa tak volá. Ale človek to zobral ako slovnú hračku, zasmial som sa a život ide ďalej.
16.03.2022

B.T. Niromwell
Toto som si rada prečítala😊 Ťažko sa mi k tomu pristupuje ako k poviedke, ale nech si sa uniesť nostalgiou, tak sa nechám uniesť aj ja. Pamätám si tvoju prvú poviedku, pamätám si ju veľmi dobre. Myslela som si, že si dievča, z nejakého dôvodu. Malo to výrazne iný, akýsi lyrický nádych, chvíľu trvalo, kým si nám ukazoval svoje rôzne autorské polohy a myslím, že v tomto kole sme videli, v ktorých ti to ide najlepšie.
Ale nauč sa tie čiarky.
25.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.