Diskusia 1/1: O mágoch a ľuďoch

Podporte scifi.sk

Diskusia

ama_rilla
Vcelku podarená poviedka, vnímam tam paralelu so súčasnou pandemickou situáciou a ľudská ignorácia a hnev zameraný na nesprávny cieľ je vďačnou témou. V poviedke je pár chýb a preklepov. Čo mi ale vadilo, je obrovské množstvo postáv... Príbeh bol dobrý, zaujímavý záver, ale chýbala mi tam nejaké ústredná postava alebo postavy, ktoré by potiahli ten príbeh. Všetky tam boli tak spomenuté, ale vlastne neboli nijak zvlášť dôležité pre dej. No ale určite lepšie než predošlé tri poviedky, malo to svoj začiatok, zápletku, záver, takže len tak ďalej.
06.03.2022
Veles
Páčilo sa mi to, je to určite najlepšia poviedka z novotín v tomto kole podľa mňa. Nejaké chyby a čechizmy tam boli, ale nebolo ich nejako veľa. Súhlasím s Ama_rillu že tam bolo trošku viacej postáv, no to mi až tak nevadilo. Neviem prečo, ale mne to hlavne pripomenulo Don´t look up, či ako sa to volá. Na to, že je to autorova poviedka, tak veľmi dobrá podľa mňa.
06.03.2022
Terry Chrapúňzel
Dobrá poviedka. Mne osobne by nevadilo, že je tam veľa postáv, ale naozaj je škoda, že tam nie je jeden ústredný hrdina, ktorý by nás previedol celým príbehom a s ktorým by sme mohli prežívať frustráciu a bezmocnosť z celej situácie – tak ako napríklad príbeh vo filme Don''t look up sledujeme cez postavu Leonarda Di Capria.
A na môj vkus sú tam občas pridlhé vety s nadbytkom prídavných mien a prísloviek a tiež priveľa súvetí so vzťažným zámenom „ktorý“. Napríklad:
„Ako vám určite podrobne vysvetlil krajský zástupca nášho cechu,“ prerušila nepríjemné mlčanie Morana Veľká, energicky pôsobiaca magička zo Zvonodrozdova a pohľad uprela na staručkého mága, KTORÝ sedel po Gabrielovom boku, KTORÝ na prvý pohľad viac spal ako bdel. „Na spomínanom sére pracovali niekoľko mesiacov najväčší mágovia z kráľovstva. Jeho účinky a bezpečnosť u zdravých stromov boli podrobne študované. Nie je sa čoho obávať,“ vážne dodala.
To sa dá skrátiť napríklad takto:
„Ako vám určite podrobne vysvetlil krajský zástupca nášho cechu…“ prerušila nepríjemné mlčanie Morana Veľká, energicky pôsobiaca magička zo Zvonodrozdova. Pohľad uprela na polospiaceho starčeka, KTORÝ sedel po Gabrielovom boku a dodala: „… na spomínanom sére pracovali niekoľko mesiacov najväčší mágovia z kráľovstva. Jeho účinky a bezpečnosť u zdravých stromov boli podrobne študované. Nie je sa čoho obávať.“
06.03.2022
Terry Chrapúňzel
Vypichnem ešte nejaké konkrétne formálne chyby (ale nebolo ich až tak veľa):
- čechizmy a subštandardné výrazy: nekľud (nepokoj), zlota (zloba), plnofúz (brada), korble (podľa slovnik.juls.savba.sk asi skôr korbele, prípadne krígle, džbánky alebo holby)
- hrúbka: Zemný mágovia sa vyjadrili (zemní)
- chýbajúce čiarky – tých je trochu viac, napríklad v súvetiach s „ako“:
Chradnúce rastliny smutne sledovali ako im pôda tvrdne priamo pod stonkami…
Celé mesiace bezmocne sledujú ako im priamo pred očami vysychajú celé sady.
… sledoval ako sa Gabriel s rezignovaným výrazom v tvári oprel v kresle.
06.03.2022
Goran
Napriek niekoľkým chybám to je dobre napísané a je tu použitý veľmi pekný knižný sloh, poviedka sa mi páčila, ale osobne mi až tak nesadla. Niekomu môže zaimponovať, že aj fantasy sa dá napísať tak, aby reflektovalo dnešnú dobu a bola tam taká tá spoločenská analógia, mne to ale trošku smrdí alegóriou a dosť veľkou alúziou na covid situáciu.
Nevadilo mi viac postáv, za špecifikum príbehu a nie chybu považujem i to, že tu chýbali nejakí "úradujúci" protagonisti a hl. hrdina, ale použitie výsostne moderného jazyka mi nesedelo s fantasy svetom, to nekorešpondovalo, hlavne nie ten politický tón, ktorý odznieval na zasadaniach, v nejakej alternatívnej, jasne feudálnej a pravdepodobne stredovekej/novovekej societe to bolo nepatričné. Takisto miešanina mien - rímske, slovanské, dokonca slovanské božstvá...
Poviedka to je dobrá, áno, ale mám aj tak nemálo výhrad - moje hodnotenie je však jasne kladné, prajem veľa tvorcovských úspechov. Chválim záver.
06.03.2022
Marco Ottra
Zdravím všetkých. Ďakujem vám za príjemné hodnotenia a veľmi podnetné postrehy. Časti z nich som si vedomý a snažím sa na nich pracovať, no niektoré ma skutočne zaujali a dúfam, že sa vďaka nim v ďalších kúskom autorsky posuniem. :)
Veľmi páči, že tu je skupinka komentujúcich, ktorá si nájde čas na skoro každú poviedku, pre začínajúceho autora je takýto feedback veľmi osviežujúci. Moja žena si konečne môže oddýchnuť. :) Skúsim aj ja pravidelne rozdávať komentáre, snáď budú pre ostatných užitočné.
06.03.2022
Goran
Rado sa stalo, sme radi (myslím, že môžem hovoriť za všetkých), že medzi nás zavítal nový a šikovný autor.
07.03.2022
B.T. Niromwell
Zvonodrozdovo – oh my love, yes, yes, yes!
Zakrútil hlavou – to snáď nie, to by bolo posldené, čo by urobil. Skôr pokrútil.
zodvihnutými rukami privítala svojich druhov – zdvihnutými. Zodvihnutými znie, akoby ich zdvihla zo zeme.
Najprv povieš, že “o nastali zvláštne časy, keď mágov nejeden obyvateľ kráľovstva považoval za sluhov pracovitého ľudu a ich občasná neochota vyhovieť človeku v tom či onom, bola automaticky braná ako drzosť alebo povýšenosť chamtivých bosorákov.” Teda chápem, že mágovia sa žiadnej úcte netešia. Potom hovoríš, že: “Nebola to však len moc, spoločenský status alebo bohatstvo, ktoré ešte v mladých učňoch vzplanuli plameň odhodlania drieť dlhé hodiny…” To znie, akoby nejaký spoločenský status mali, ale zjavne už nemajú.
Veď to je úplne na hlavu. U nás v kraji toho máme fakt nad hlavu. – veľa hlavy
v Zvonodrozdove – vo Zvonodrozdove, nech sa to dá vysloviť
Zemný mágovia - množné číslo v mužskomrode, nominatív, mäkké í: zemní mágovia
Následne sa posadil a zodvihnutím ruky vyzval k diskusii. – chýba, koho vyzval k diskusii
Počas vystúpenia na ňu však celá situácia padala ako obrovská pichľavá deka. – pekne😊
Nekľud je čechizmus, má byť nepokoj
Máš tam naozaj vela postáv, Veľký Zora zrazu bola ináveľká a potom ďalšia. Celkovo ale mám pocit, že si si jednoducho vybral na ilustráciu svojej myšlienky pomerne nudnú tému. Mala som pocit, akoby som polku poviedky sedela na nejakej konferencii, čo by ma nebavilo ani v reálnom živote, neto ešte čítať, a tú druhú akoby som počúvala reči múdrych sedlákov, o ktorých de facto platí to isté. Koniec bol ale skvelý, ako si to skrútil s posledným prestrihom. Škoda že nebolo viac takýchto originálnych prvkov v celom texte.
25.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.