Diskusia 1/3: Veľká hora

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Veľmi krásna, optimistická a slnečná poviedka. Celá dýchala pozitívnou energiou a optimizmom, na mňa až moc, aj záver až naivne pekný. Zároveň som mal pocit, že som na prehliadke výnimočnej ZOO, veľké plus za opisy tvorov, parádne! Nie som opäť cieľovka, ale výborná práca, chválim.
16.01.2022

Pospíšilová.luca
Přišlo mi, jako bych se ocitla v Avatarovi. Nápad byl super a příběh, boj o život, mě taky oslovil. Jen mi to celé přišlo dost zkratkovité a osekané. Vím, že je tu limit a někdy je těžké ho nepřekročit, ale zasloužilo by si to propracovanější děj.
16.01.2022

WriterInTheDark
Máš pravdu Luca, myslím, že autor/ka musela veľa vyškrtať...
16.01.2022

Veles
Ale vyškrtal dosť Writer? Nechcem byť zlý, ale všimli ste si to? Toto nie je Fantastická poviedka, je zaradená medzi NESÚŤAŽNÉ. Čo sa stalo? Obsahuje príliš veľa znakov, a redakcia jucna poslednú chvíľu vyradila zo súťaže? Niečo iné? Naozaj by som rád vedel čo sa stalo. Inak je to celkom dobrá poviedka, má aj svoje muchy ale je celkom okej. Páčil sa mi začiatok, tí duchovia mi pripomínajú duchov lesa z Princezny Mononoke.
16.01.2022

WriterInTheDark
Možno mal autor problém s prekročením znakov, ale aj po skresaní mali problém na stránke. Tak to poslal ako nesúťažnú, aby ju zaradili do tohto kola fantastickej poviedky, tak ako je to spomenuté v pravidlách súťaže.
16.01.2022

Veles
Môže byť Writer, v pravidlách sa až tak nevyznám :) Len mi to proste hneď zo začiatku udrelo do očí, a potom som sa nevedel na nič iné sústrediť.
16.01.2022

Terry Chrapúňzel
Toto bola veľmi pekná zmeska motívov – medicínska záhada ako z epizódy Doktora Housa zasadená do malebného mimozemského prostredia ako z filmu Avatar, do toho tí svetielkujúci Pidigli ako z princezny Mononoke…
Atmosférou mi to trochu pripomínalo aj film Medicine man so Seanom Connerym, kde sa hlavný hrdina márne snažil izolovať liek z pralesnej rastliny, ktorou miestny šaman vyliečil chlapca s rakovinou, až nakoniec v závere filmu zistil, že liečivý účinok nemá samotná rastlina, ale mravce, ktoré v nej žijú.
Text ale vyzerá, že bol zbúchaný na poslednú chvíľu a zišlo by sa ho ešte poriadne učesať. Vypichnem napríklad tieto nedostatky:
- „jeho kožušina je TAK hustá“
Pred prídavným menom sa používa tvar ukazovacieho zámena „taký“, čiže správne je to „taká hustá“. Slovo „tak“ je príslovkové ukazovacie zámeno a mohlo by sa použiť v spojení slov „tak husto“ alebo „tak veľmi hustá“.
- čechizmy, subštandardné výrazy, preklepy:
„nič moc“ (nič extra), „bráško“ (braček), „drásajúce“ (jazykovedec, ktorý vyškrtol slovo drásať zo spisovnej slovenčiny si zaslúži umrieť nervy trhajúcou smrťou), „kľud/kľudný“ (pokoj/pokojný), „premohne“ (premôže), „do práchnivého kmeňu“ (do práchnivého kmeňa), „sebe vražednú“ (samovražednú)
- hrúbky:
„Je chorí a ona mu nedokáže pomôcť.“ (Je chorý)
„Kedysi dávno žil jeden veľmi chorí človek.“ (chorý človek)
„Kiliopy sú mierumilovní.“ (tu sú dve možnosti – ak to skloňujeme ako životné podstatné meno, tak je to „Kiliopi sú mierumilovní.“ Ak to pojmeme ako neživotné podstatné meno, tak to musí byť „Kiliopy sú mierumilovné.“
- čiarky
„Chce vyraziť skôr, ako začne ranná modlitba.“ Podraďovacie spojky skôr ako, skôr než a hneď ako tvoria jeden celok, čiarku preto tuším treba dávať takto: „Chce vyraziť, skôr ako začne ranná modlitba.“
„Len vydrž bráško.“ Je to oslovenie, takže takto: „Len vydrž, braček.“
„Konečne sme tu bráško.“ Opäť oslovenie, čiže: „Konečne sme tu, braček.“
- opakujúce sa výrazy – tých tam je viac, napríklad:
„Chcel jej NIEČO povedať. NIEČO, ČO by jej zlepšilo náladu, dodalo vieru, ale sám nevedel ČO.“
To sa dá prepísať napríklad takto: „Chcel jej NIEČO povedať. NIEČO, čím by jej zlepšil náladu a dodal vieru. Vhodné slová mu ale neprichádzali na um.“
16.01.2022

Aleš Horváth
pekný príbeh. mne to okrem spomínaných filmov pripomenulo aj film "Sheena, kráľovná džungle" , v podstate podobná pointa.
škoda tých chýb a nedokonalosti, čo viacmenej vypísal Terry.
Okrem škrtania na jednej strane, by sa to mohlo aj rozšíriť a spraviť z toho dobrodružný príbeh. verím že je to len pravidlami sútaže, že sa to osekalo o nejaké podrobnejšie opissy, či už predmetov, zvierat ,situácii a spolu s ďalšími príhodami by to bol vhodný námet pre román.
samozrejme za podpory korektora a viacerých betareaderov.
16.01.2022

ama_rilla
Pekný príbeh, pútavé opisy mimozemskej planéty a jej tvorov. Bolo to zaujímavé dobrodružstvo, ale, ako bolo spomínané už vyššie, budí to dojem, že autor to zbúchal na poslednú chvíľu, čo je škoda, lebo je to veľmi pekný materiál, ktorý by ale potreboval učesať :) Dúfam, že je to len chybička a poviedka súťaží :) Aj keď zrejme nevyhrá, lebo sú tu aj lepšie, no byť autorom, tak sa s ňou pohrám a prepracujem ju, lebo z toho môže byť pekné dielko :)
16.01.2022

Goran
Pre nádhernú myšlienku a úžasnú atmosféru (a skvelý záver so skvelou pointou, ono to má aj dosť religiózny a sociálny presah), som dal tomu väčšie ohodnotenie než by si to podľa spracovania zaslúžilo. Nie je to zle napísané a je to pútavé, ale je skutočne pravda, že to pôsobí napísané prirýchlo a aj dej odsýpa až prirýchlo a od istého momentu veľkými skokmi. Môže za to pozoruhodné fragmentárne zapisovanie udalostí, ale v tomto prípade to, podľa mňa, nie je najšťastnejšie riešenie; ako veľa diania vtesnať na menší poviedkový priestor. Žiadalo by sa niečo vynechať a iné zas detailnejšie opísať. Reálie planéty sú mimoriadne príťažlivé, ale vidím v príbehu viacero "dier" a nelogickostí či aspoň nepravdepodobností. Poetika textu, ale aj tvrdky :) jednoznačne ukazujú na autorstvo Writera. Keby si si dala na prózu viac času, väčšmi sa zamyslela na jej koncepciou a našiel by sa niekto, kto by Ti to opravil, mohlo to byť senzačné. Množstvo chýb a nešikovne sformulovaných viet ale zrážajú dojem z inak veľmi fajn, veľmi pekného príbehu. Tak či tak bude poviedka v tej prvej, kvalitnejšej polovici. Snáď bude zaradená medzi súťažné, zaslúži si to.
Potom musím poznamenať, nech nie som obvinený z plagiátorstva tiež preto, lebo to potvrdzuje moju okultno-ezoternú teóriu o tom, že spisovateľ je väčšmi sprostredkovateľ príbehu než jeho tvorca, že v novembri (kedy si to napísala Ty?) som napísal poviedku s názvom "Vidieť ohňovtáka a zomrieť" s podobnou tematikou a premisou! a podľa môjho poviedkového plánu vychádza na letné/jesenné kolo FP. Je to zvláštne, a spomenul som si na to, že viacero diel s podobným nápadom vzniká nezávisle na sebe v tom istom čase... Ja si smrteľne vážne myslím, že sa v astrálnom svete objavuje nejaká idea, ktorú tvoriví ľudia potom uchopia a spracujú... spracovanie už závisí od ich naturelu a povahových daností a zvláštností. Viem, že to bude znieť smiešne, ale ja celkom vážne verím v nadprirodzeno a metafyziku (metapsychiku).
17.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.