Diskusia 1/2: Veľký deň

Podporte scifi.sk

Diskusia

WriterInTheDark
Tak toto sa podarilo. Veľmi sa mi to páči.
Všetky tie správne zvolené slová, staré nárečie, zvyky, to všetko bolo krásne. Čakala som, akú fantastickú vec to bude niesť a i keď je námet ducha, ktorý nevie, že je duch, už trochu otrepaný, tu ma to celkom prekvapilo a musím povedať, že aj dojalo.
Trochu mi však nesedeli detaily, typu: to mu nebolo divné, že neje? Že sa s ním žena celé roky nerozpráva?
Celkový dojem však veľmi dobrý, hodnotím vysoko!
Tipujem Gorana, aj keď si nie som celkom istá.
09.01.2022

Terry Chrapúňzel
Nádherné to bolo. Dojalo ma to. Čo dojalo! Rozrevalo. So slzami, sopľom a všetkým, čo k rumázganiu patrí.
09.01.2022

Zlodejisnov
Budem trochu chladnější. Spracovanie bolo zaujímavé no nápad ma až tak nechytil. Asi som v poslednom čase videl a čítal priveľa duchárskych veci. Najviac mi ale vadili nelogickosti. Duch si niekoľko rokov nevšimne, že je duch? To sa s ním manželka nerozprávala a jemu to nebolo divne? Taktiež ho vlastne videla jeho dcéra ale aj kamarát z vojny? Prečo? A ako to muselo vyzerať keď si kocúr sadol na jeho nohy? To ho ostatní videli ako sa vznáša? Ďalej, vyzeralo to ako obdobie Napoleona a podobne a tak pochybujem, že by ich sobášila kňažka. To a ďalšie podivnosti mi zrážali dojem.
09.01.2022

Terry Chrapúňzel
Chápem to tak, že prítomnosť kňažky naznačuje, že príbeh sa odohráva v imaginárnom svete a čitateľ teda v texte nemá zbytočne hľadať nejaké historické súvislosti.
To že sa s hrdinom nerozprávala manželka si jeho duch racionalizoval tým, že mu žena vyčíta smrť svojho otca.
A rozhovor s kamarátom z vojny je veľmi šikovne napísaný. Vyzerá to na prvý pohľad ako konverzácia, ale ak sa z dialógu vyškrtajú všetky Tomášove repliky, Petrova priama reč naďalej bez problémov funguje - tentokrát ako monológ veterána, ktorý si prišiel do krčmy zaspomínať na mŕtveho priateľa a zanadávať na vojnu.
Za jedinú problematickú pasáž považujem kocúra sediaceho na duchových kolenách :3
09.01.2022

Lukáš Polák
Ja som tiež chladnejší, to, že je duch som tušil od polky, len som dúfal, že tam bude iná pointa, taktiež ma scéna v krčme zmiatla, tak som to ja kúsok zavrhol, no už pred scénou v kostole to bolo jasné. Veľmi milý a dobre napísaný text, dobre sa čítal, pár svojich a podobných zámien by sa dalo vyškrtať, ale inak dobrá jednohubka.
09.01.2022

WriterInTheDark
Za mňa jedna z najkrajších a možno i najkrajšia poviedka, akú som tu čítala. Musela som si ju prečítať ešte raz a prišla mi ešte lepšia. Veľmi sa mi páči štýl a nebudem sa čudovať, keď vyhrá. Gratulujem autorovi k skvelej práci a tíško závidím :)
09.01.2022

Veles
S tým časovým obdobím by som si nebol tak istí Zlodeji, delostrelectvo sa používalo dávno pred Napoléonom, ale tiež by som sa asi priklonil ku názoru že sa to odohráva v imaginárnom svete. K tým nelogickostiam čo sa týka jedla, prirovnal by som to ku Šiestemu zmyslu, kde to taktiež neriešili, dalo by sa povedať že to vytesňovali.
Chápem prečo sa s ním dokáže rozprávať dcéra, aj pre čo na neho reaguje mačka, ale ako je možné že ho vidí aj kamarát? To mi nejde do hlavy. Inak je to veľmi pekne napísané, ale prikláňam sa ku tomu chladnejšjemu táboru :D Tiež si myslím že to vyhrá, no dúfam že to ešte niečo tromfne. Autora si netrúfam tipovať, možno Writer?
09.01.2022

WriterInTheDark
Sama sebe by som si nerobila chválu :D
09.01.2022

Goran
Och, Bože, toto bolo niečo! Literárne takmer dokonalé (našiel som hidopošsky len dve chybičky: správne by asi malo byť vyskloňované barlí a nie "bariel" a potom frazeologizmus v kútiku oka sledovať sa nepoužíva, namiesto toho kútikom oka sledoval), príbehovo úplne dokonalé. Krásny knižný, čistý, profesionálny štýl. A už to tu odznelo, je to tak dojímavé, tak nádherné (pritom nie prvoplánovo spielbergovsky citovo žmýkajúce), že až! Rád by som bol, keby som mohol svoje meno k tejto poviedke pripísať, lichotí mi, že sa v súvislosti s ňou spájalo, ale nie, nie osm autorom; ja som so svojou poviedkou spokojný, ale musím konštatovať, že táto je jednoducho lepšia. Som si takmer istý, že autorom je žena, ale netrúfnem si odhadnúť ktorá, ak ju vôbec poznám - možno si k súťažiacim odskočila niektorá porotkyňa? možno Bea? - Bea T.? :D uvidíme, nechám sa prekvapiť. Viem, že nie každému to sadlo, možno by radšej videli, keby to ešte nejaká iná próza tromfla a je odo mňa drzé, že sa hodlám takto v polovici súťaže už definitívne vyjadrovať, ale mňa by veru potešilo, keby zvíťazila práve táto poviedka.
P.S. a je tu kocúr!!!
P.P.S. zo začiatku som si predstavoval (tie reálie, všetok ten krásne opísaný folklór), že sa to odohráva po 1. svetovej vojne, môj pradedko sa tiež vrátil z Východného frontu s protézou namiesto nohy, ale zvláštne reálie upomínali na alternatívnu realitu, také zasadenie bolo síce podľa mňa zbytočné, ale deju to nijako neškodilo. No a malilinké nelogickosti, aby záver lepšie vynikol? Všetko bolo podriadené príbehu a nebolo to nasilu, takže to nepokladám za chybu.
09.01.2022

Terry Chrapúňzel
Pozerám tie barly na slovnik.juls.savba.sk a napočudovanie genitív plurálu je "bariel", nie "barlí". Ale pre zmenu akuzatív plurálu má byť správne barly, nie barle, takže to má byť "oprel si barly" a "oprel sa o barly".
09.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami