Diskusia 1/2: Rodinné tajomstvo

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aleš Horváth
Hrubé fajn. Aspoň 50x som si povedal, že sa to moc vlečie, že dosť , ale zakaždým akoby som počul text "ešte kúsok, ešte odstavec" až som sa neviem ako ocitol na konci. Ale tempo je primerané, ani rýchlo, ani pomaly, tak akurát.
Záver mi napadol už pri prvom odstavci, ale i napriek tomu to malo super atmosféru, a prakticky všetko to malo a bolo ako má byť.
Jednu vetu som si musel precitať viackrát, aby som pochopil čo ňou chceš povedať. ale inak všetko v pohode.
08.11.2021
Veles
Podľa mňa zatiaľ najlepšia poviedka tohto kola. Nenudil som sa, dĺžka mi prišla ideálna, nevidel som tam nejaké zásadné gramatické chyby. Mne sa páčila. Koniec som iný tipoval ale to nevadí.
08.11.2021
Goran
Bombaaa!!! Myslel som si, že Tvoje dosiaľ dve najlepšie (Hlava pána botanika a Výkrik v Močiarnom) touto neprekonáš, ale myslím, že sa im vyrovnala. Už je len vecou osobného vkusu nakoľko takáto delikatesa čitateľovi sadne, ale kvality musí uznať každý.
Veľmi Ti idú tieto čudesné, nadsadené, absurdné, dahlovské (naozaj mi pripomínajú Roalda Dahla) horory, najviac to asi vynikne, keď sa tam spája násilie, či až ultranásilie s čiernym humorom a nadprirodzenom. Tu aj trošku satirou. Spomenul som si na niektoré deti, čo vyrastajú v jehovistických rodinách. Ale ide to ďalej, než že by to pranierovalo náboženský fanatizmus; keď sa ukázalo špagetové monštrum, hovoril som si, že tu už nadsádzka vystrelila naozaj až k plafónu a je to skôr na škodu, ale nie, vzápätí som musel uznať ten drsný vtip - čo keby aj ten najväčší nonsens bol nakoniec pravdivý? Ja sa priznám, že toto som nečakal, namiesto toho som očakával konvenčnú kanibalistickú tematiku - ani to by nebolo zlé - ale tu ide naozaj o originálnu nadstavbu. Dve veci Ti nikto nikdy nemôže odškriepiť a je to Tvoja silná stránka: nápady a námety.
So spracovaním to je u Teba tak, že keď si dáš pozor, je to na úrovni, keď nie... Tu si si dal pozor, ale napriek tomu tam vzniklo dosť zbytočných chýb, čo trochu rušia čítanie. Nehovorím o gramatike - pravopise, ale o chybách z nepozornosti, tu by vážne pomohol beta(alfa)reader, priznajme si, že ako autori to zanedbávame. Občas ma zarazila zvláštna vetná štruktúra alebo zle použité výrazy, pár ich vypichnem, nech sa všetci poučíme, napriek tomu tieto veci nezrážajú moje hodnotenie, neblížia príbehu ani jeho vypracovaniu.
Slovko "jagotavý", pokiaľ viem neexistuje, ale ak by si to použil v poézii, bola by to paráda :), je len jagavý, prípadne trblietavý, ligotavý, atď.
Obalená kachličkami je už metafora - keď, tak obložená. A sú dlaždice, prípadne obklady, myslím si, že kachličky by boli malé kachle, teda kozubček, krbík, sporáčik :) nie obkladačky.
Bezhybne - nehybne, bez pohybu. Opäť, ak by si to použil v básni, a úmyselne, vedome, je to krásny novotvar, takto je to ale chyba.
A podobne... ale už by som bol naozaj hnidopich, čo sa zbytočne rýpe paličkou v... špagetovom monštre! :D
08.11.2021
ama_rilla
Uf :D čakala som, že na večeru budú kameraman a reportér, no toto ma prekvapilo :D zo scény premeny členov domácnosti na spagetove monštrum mi bolo značne nepríjemne, takže to asi splnilo účel. Takže veľké plus za pointu. Inak mi to ale prišlo, že to malo rýchly spád, možno trošku viac by sa dalo budovať atmosféru príbehu..
08.11.2021
Zlodejisnov
Prečítal som si poviedku. Potom som si prečítal komentáre a povedal som si, že som asi urobil chybu a klikol na nesprávne komentáre. Potom som si znova prečítal poviedku a všetko ešte raz overil. Musím povedať, že tu sa pekne ukazuje, aká je literatúra subjektívna. U mňa totižto zanechala takmer opačné dojmy, ako u Velesa alebo Gorana. Nechcem povedať, že je to pre mňa najhoršia poviedka zatiaľ v tomto kole, no je k tomu veľmi blízko. Po poviedke Výkrik v Močiarnom, ktorá sa mi páčila, je tu toto spracovanie, ktoré mi príde horšie a menej prepracované ako Hlava pána botanika. Vieš, Výkrik v Močiarnom mal príbeh, zápletku a zaujímavú atmosféru aj keď isté logické podivnosti tam boli. Hlava pána botanika vynikala nápadom, no potápali ju nelogickosti. Pri tomto ani neviem, či to bol horor alebo paródia. Okrem podivného monštra a celej zápletky ma asi najviac zabila veta: „Klaus sa snažil byť profesionálny“. Pri nej som takmer vybuchol do smiechu. Po celý čas sa totižto ten profesionálny reportér choval ako gadžo z dediny. Respektíve, takto si predstavujem nejakého desaťročného chlapca, ktorý chce natočiť reportáž s otcom. Mňa to sklamalo. Tešil som sa na niečo zaujímavé a záživné, no jediné, čo môžem pochváliť, sú opisy stvorenia beštie. Tie sú také nechutné a presné, že si to viem živo predstaviť.
08.11.2021
WriterInTheDark
Musím sa pridať k Zlodejisnov, tiež som sa čudovala pozitívnym komentárom, ale sto ľudí, sto chutí. Mne osobne sa nepáčil ani štýl, ani nápad. Neprišla ku mne žiadna emócia, občas som dokonca krútila hlavou, čo je škoda :(
09.11.2021
Goran
Tu snáď naozaj platí, že s gusťom rastie dišpút :D:D:D, podľa mňa to má objektívne kvality, ale je pochopiteľné, že to určite nesadne každému. Ak píšem horor a vznikne z toho (nechcená) paródia, tak je to prieser jak hrom, tu je tá skurilnosť ale úmyslom. Aspoň tak to vnímam ja.
Z formálneho hľadiska sa iste dalo lepšie, hovorím, zrejme poviedka utrpela uponáhľaným poslaním bez svojho skúšobného prvočitateľa, ale o nič zásadné sa nejedná, kebyže hodnotím iba spis. remeslo, tak je to OK.
No som zvedavý ako ešte ostatné poviedky zamiešajú toto kolo. Veľmi ma zaujíma hodnotenie a konečné poradie.
09.11.2021
Aleš Horváth
Goran, práveže po tej technickej stránke je to ok. Len to nemá ten drajv. Také to emocionálne vytrhnutie zo stoličky. Votrelec takto napísaný by vyznel ako rozprávka pre pubertiakov. Také nenásilné/pohodové rozprávanie o hrôzostrašnej veci a lá Lovercraft.
Kedysi tu publikovala Adhara a ta tiež písala technicky/umelecky v pohode, no i napriek tomu ze je publikovanou a važenou scifi autorkou, tak je to také, neviem ako to politicky korektne povedať, nemalo to proste tú šťavu. Po literárnej stránke všetko sedelo, mala dobré nápady, všetko eňo-ňuňo až na ten drajv. A Lukáš to ma podobne. na mňa tá príšera už nefunguje, lebo je to niečo, čo človek čaká a je už oblbnutý prišerami, že táto mi potom príde ako jedna z xy. Hoci originálne vymyslená.
09.11.2021
Baška
Ach :D Ten koniec ma prekvapil, čakala o ktorom "náboženstve" bude, ale pastafariánstvo mi nenapadlo :D. Musím povedať, že mi prišla lepšia ku koncu ako na začiatku, čo ja celkom obdivujem. Mne viac idú začiatky :).
13.11.2021
Pospíšilová.luca
Píšeš poutavě a hladce. Nicméně to, podle mě, není tvoje nejlepší povídka, co jsem četla. I tak byla dobrá a líbí se mi, že do poslední chvíle nevím, jak skončí. Konec překvapil, jako u všech tvých prací 🙂. Přišlo mi to už trochu jako bizzaro. Nápaditost ti opravdu nechybí.
14.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.