Diskusia 1/2: U kovárov

Podporte scifi.sk

Diskusia

Aleš Horváth
Text potrebuje učesat. Sem tam niekde nelogika, sem tam štylistika.
Pripomenulo mi to Kariku a podobne ako on aj tento text bol miestami zbytočne naťahovabý.
čo sa týka atmosféry, také obyčajné rozprávanie s prvkami hrôzy ako pre školopovinné deti. Podľa mňa to chcelo zatlačiť viac na pílu.
05.11.2021

Lukáš Polák
Zaujímavý čarodejnícky námet (podobné folk horory mám veľmi rád) len nebol využitý ako by si žiadal. Štylistiku prenechám Goranovi, on ti napíše trefne, mne vadilo časté používanie "ktorá/ktorý/ktoré, raz aj trikrát v rámci jednej vety, čo už bolo cez čiaru alebo veľakrát použité "OK". Zároveň by som sa nabudúce sústredil na priamu reč, dialógy sú moc umelé a nepôsobia prirodzenie - zišlo by sa ich "poľudštiť". Mne pomáha, keď nie som si istý, že ich vyslovím nahlas a aj viackrát za sebou alebo si predstavujem známeho, ktorý mi spadá do kontextu tej postavy, že ako by to povedal. Záver skončil príliš jednoducho (až naivne) a Aleš má pravdu, tiež by som uvítal aby sa "zatlačila píla", ja ako hororový maniak milujem temné a záhadné príbehy, tu to len lízlo. Teším sa na ďalšie dielo.
05.11.2021

Veles
Koniec nie je až taký zlý, len keby nás k nemu naviedla temnejšia atmosféra. Podľa mňa sa to celé prirýchlo odsypalo, osobne by som prijal aj deň alebo dva medzi prekliatím a rozuzlením. Trochu Kariku z toho cítiť, ale nie príliš.
05.11.2021

ama_rilla
Priala by som si, aby si nám dala možnosť viac sa vcítiť do tej atmosféry. Záhadní muži so zvoncami, to znelo fajn, len potom sa to nejako vytratilo a celé to prirýchlo zbehlo.
05.11.2021

Goran
Dosť rozpačité pocity mám z tejto prózy. Je to poviedka, ale spočiatku pripomína viac jednoduché a príliš priame slohové rozprávanie. Alebo strašidelnú historku, presne takú, ako si rozpráva partia na chate. Fajn, ale to už, podľa mňa, v dnešnej dobe, a na súťaž, nestačí. Viac-menej tu všetko odznelo, musím s vyššie uvedenými komentármi bezo zvyšku súhlasiť. Vidím tam potenciál, bol tam záblesk dobrej tajuplnej až hrozivej atmosféry, keď stretli hricov, ale tá sa potom skoro úplne utlmila. Koniec sa to snažil zachrániť, dať tomu typickejšie hororové finále, ale to prišlo naozaj znenazdajky a pôsobilo na mňa silene. V texte sú miesta, kedy som si povedal, ej, to je pekne sformulované, dobre napísané, ale väčšia časť mi príde amatérska, niektoré pasáže naivné, azda až trošku trápne. Pritom je to výborný materiál, ale pri takomto priamočiarom a predvídateľnom príbehu musíš všetko staviť na dômyslené budovanie atmosféry, ktorá sa pravidelne zhusťuje, aby vyvrcholila v záverečnom dese. Tu by bolo dobré ešte viac akcentovať cudzotu, inakosť takéhoto vidlákova, kde prežívajú dodnes staré zvyky a praktizuje sa ľudová mágia. To sa dá dosiahnuť pútavým opisom prostredia, tajomnej prírody a malebnej, ale i ponurej osady a zvláštnych ľudí, čo v nej bývajú. Pomohla by i tenzia medzi skupinkou "votrelcov" z mesta, poriadny konflikt s pôvodnými obyvateľmi a väčšou surovosťou, ba krutosťou. Takisto nadprirodzeno by bolo vhodné zahaliť väčším pláštikom tajomna až mystiky, aby to vedelo skutočne vzbudiť hrôzu. Ja osobne mám rád subtílny, atmosferický, fantazijný horor, nie ani tak splatter či slasher, ale práve tu by sa hodilo, aby si pritlačila na dedinský "masaker pílkou na železo" :D viac sexu a násilia korunovaného skutočne temnou fantastikou.
Ale nechcem len haniť... myslím, že to v sebe máš, len to nevzdať a naučiť sa s tým pracovať - naozaj sa "vypísať".
06.11.2021

Anitram
Vďaka za komenty. Kariku som nikdy nečítala. Asi budem musieť začať písať pravidelnejšie, aby to bolo lepšie. Ale kde inde zdokonaliť písanie, ak nie v takýchto súťažiach?
06.11.2021

Aleš Horváth
môžeš pridať aj nesúťažne alebo i pnp.
06.11.2021

Anitram
Ok, tak sa asi odporúčam do nesúťažných vôd :(
07.11.2021

Veles
Skôr by som ti radil PnP ako Nesúťažnú poviedku, už len kvôli tomu že jediný kto tu pravidelne číta NP je Goran. PnP dokážu dobre preveriť tvoju fantáziu a písanie.
07.11.2021

Goran
Súhlasím, PnP je skvelý tréning, a ako som nedávno zistil, vedia tam vzniknúť dobré dielka! Nápad potom môžeš predsa len rozpracovať, ak by sa Ti málilo...
07.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.