Diskusia 1/1: Zrodenie Morgana

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
Začiatok bol zaujímavý, ale aj obohraný, už som sa naozaj veľakrát stretol v literatúre i filme s príbehovou premisou, kde je jedinec alebo aj skupinka jednotlivcov izolovaná v nejakom zvláštnom prostredí, nepoznajú účel svojho odlúčenia, nevedia zväčša nič o minulosti a pokúsia sa tomu prísť na kĺb, je to takmer až tróp. A tak som bol zvedavý, ako sa to všetko rozuzlí. Hneď niekoľkokrát prekvapíš čitateľa, keď si on už myslí, že prišiel na riešenie hádanky - tajný vládny program, potom mimozemšťania, nakoniec až akési fantasy. Ale pozorujem tam kŕčovitú snahu o originalitu, nepôsobí to uveriteľne ani ucelene, skôr akosi veľmi zmätene. Záver nie je ani tak o tom, aby si to čitateľ vysvetlil po svojom, ale je už tak prekombinovaný a nejasný, že to vyznieva skôr kontraproduktívne. Občas aj formálna stránka - štylistika hapruje a sú tam zbytočné pravopisné chyby, ktorým je možné sa vyvarovať. Za najväčšiu chybu ale považujem vnútornú logiku (aj keď sa na konci dozvedáme, že nič nie je ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať). Nepočítaš s prirodzenou ľudskou zvedavosťou; človek by pravdepodobne veľmi skoro išiel preskúmať tmavú časť miestnosti, takisto by bez emočnej väzby a lásky nevyrástol v normálneho jedinca, prevdepodobne by ostal zaostalým, možno by aj zomrel, a bez interakcie s okolitým svetom, čisto iba z knižiek, by si vonkoncom nedokázal vytvoriť povedomie nielen o vlastnej identite, ale ani o vonkajšom prostredí.
Mohlo by sa zdať, že poviedku hodnotím negatívne, ale nie je to tak. Má tú najväčšiu devízu rozprávačstva: bavila ma. Prečítal som ju veľmi rýchlo a nijako som sa k tomu nemusel nútiť. Tie vyššie spomenuté veci ale u mňa dosť zrážajú hodnotenie. Mohla to byť výborná poviedka, keby si popracoval na slabších miestach, takto ju hodnotím ako čistý priemer.
02.01.2021

HB
Dobre napísaný príbeh, ale nevyvolal vo mne až také emócie beznádeje a hrôzy ako napr. tvoje PnP Sarančatá, alebo tvoj román, čo si mi poslal na mail. Písať rozhodne vieš a už si ťa trošku aj škatuľkujem do štýlu. Písať rozhodne vieš, ale skrátka... čítal som už od teba aj veci, ktoré sa mi osobne páčili viac :)
04.01.2021

Tomáš Staviteľ
Za mňa celkom fajn čítanie s niekoľkými naozaj dobrými nápadmi :)
04.01.2021

Kei
Nápad ma zaujal, ale celok mi príde taký prvoplánový, a nejako mi v ňom škrípe logika. napríklad ten chlapec sa správa ako normálne vychovaný chalanisko, ktorý sa zrazu ocitol v izolácii, aj keď je napísané, že celý život strávil vo svojej izbietke. Mohol čítať, ale z čítania by nevedel, aká je správna výslovnosť, a že ten plechový hlas nie je prirodzený. A nespomínal si, že by mal v izbietke tv. Takisto spomínaš "odbornešiu" literatúru. To je prosím aká? trošku o skrutkách a trochu o robotike? načo by im tam také knihy dávali? A tak ďalej, mohla by som pokračovať drobnosťami, ktoré za takto popísaných podmienok sú veľmi diskutabilné.
Ak aj odignorujem správanie hlavnej postavy, ďalej sa dostávame k Moriganom, ktorých diskusia je veľmi vykonštruovaná, akoby sa oni o tom rozprávali len preto, aby čitateľ sa dozvedel isté informácie.
No a v závere to presúvanie životov pôsobí ako perpetum mobile... čo mi tiež príde také podivné. A prečo vlastne sa to všetko udialo? To sa už asi nedozviem.
Pozitívom poviedky je, že niektore pasáže samé o sebe sú naozaj sugestívne napísané, vedela som si ich živo predstaviť a vzbudzovali zvedavosť a aj lákali k ďalšiemu čítaniu.
10.01.2021

YaYa
Čítalo sa to dobre, najmä zo začiatku a postupné odhaľovanie tajomstva. Samotný svet, pokiaľ je naznačený, vyzerá zaujímavo, ale veľa sa z toho nedozvieme. Dalo by sa tiež diskutovať o nelogickostiach, ktoré spomenuli hodnotitelia vyššie, či dokonca o štylistike, opakovaní slov a pod. Najviac bodov som však ubrala za koniec. Nebolo toho vysvetleného dosť, aby som pochopila tvoj svet a či dôvod, prečo bola poviedka vôbec napísaná a čo chcela povedať. Čiže dokážeš písať zaujímavo, len to treba viac dotiahnuť.
13.01.2021

Dzany
Veľmi sa mi páčila časť, keď zrazu zistíme, že Materine oči sú červené a obrovské a ani jej ruka nie je veru ľudská! To bolo za mňa top a horor, ktorý som hľadala v prvej poviedke, som z tejto naopak cítila celkom jasne. :) Trochu je škoda, že to bol pre mňa aj ten najlepší úsek poviedky. Mám pocit, že napriek tomu, že svet, ktorý nám v poviedke približuješ, a ktorý je premyslený a originálny a väčšinou má vynikajúcu atmosféru, nezapôsobí napokon tak, ako by mohol. Z veľkej časti zrejme preto, lebo sa mi celý dej zdal trochu uponáhľaný. Krátke podkapitoly sú super, lebo príjemne členia text, ale ku koncu by sa ich hodilo možno predĺžiť a tým aj vygradovať napätie. Namiesto toho som mala trochu pocit, že na konci si rýchlo dopísal všetky vysvetlenia, ako to je celé vymyslené dejovo a aj čo sa sveta týka. (napríklad takéto vysvetlivky v zátvorkách ....ku ostatným telám (ktoré stratili esenciu).) Buď tam hrala úlohu časová tieseň alebo ti nevyšli znaky (čo sa mne stáva pomerne často :D), preto to bolo také narýchlo, ale výsledkom je, že som sa o Alojza vôbec nebála, vôbec som sa nestrachovala, či ho odhalia a aj napriek tomu, že sa prvýkrát v živote potuloval po tak desivom svete, som nepobadala, že by mu hrozilo nejaké iné nebezpečenstvo. A aj keď sa napokon stretne s pôvodkyňou všetkého, tá vlastne len pokrčí plecami, že ok, si výnimočný. Skrátka, kúštik by ho mohla predtým potrápiť. :) + tie logické chyby, čo spomínali ostatní. Ale napriek všetkému sa to čítalo veľmi dobre, udržalo ma to až do konca. (síce nie v napätí, ale minimálne vo zvedavosti :D)
14.01.2021

xius
Svet je zaujimavy, postavy v nom tiez, ale je tam privela nahod a vysvetlovaciek. Caro sa straca skrz tu priamociarost. Alojz sa raz odvazi a hned sa mu podari ujst, nahodou si ho Morrigani nevsimnu a nahodou maju presne ten spravny rozhovor, aby veci pochopil. Nahodou cital knihu, kde pochopil, ze Mater je vlastne robot a to mu pomohlo sa odvazit dalej. Abigail prave jemu ponukne rolu ucna, hovori o jeho vynimocnosti, ale ja ziadnu nevidimm - Alojz mal proste stastie. (v nestasti) Miera vysvetlovania stupa ako sa blizime ku koncu a to poviedku viac a viac taha dolu. Pomaly start s opismi a navodenim atmosfery ti siel ovela lepsie. Rozdelenie na casti bolo zaujimave, ale trochu nevyuzite.
Mozno by ti to slo lepsie s vacsim rozsahom, kde by si sa nesnazil vtesnat tolko informacii? Alebo naopak, cuvnut a ten napad spracovat skrz par zazitkov tak, aby sme ho pochopili z diania, nie vysvetleni okolitych postav.
Ale napady ti idu! Sypes ich s lahkostou, dari sa ti tam vniest nieco zaujimave, len to spracovanie skace priamo k pointe a to bude vzdy kostrbate. Chcel som odhalit, kto su Morrigani spolu s Alojzom, nie si ich vypocut a kyvat hlavou, ze aha-aha. Takto nas tiez oberas o domyslanie si detailov, lebo nam ich davas vsetky na tacke.
Ale napady su, myslim, skvely start. To ostatne je proces, to sa da.
14.01.2021

Lukáš Polák
Ďakujem veľmi pekne za prečítanie a ešte viac za spätnú väzbu s konštruktívnou kritikou. Bude mi veľmi nápomocná do budúcnosti - na čo sa viac sústrediť, čo lepšie prepracovať a na čo si dávať pozor. Dúfam, že vás nabudúce viac poteším a taktiež, že mi opäť necháte konštruktívnu kritiku. Už mám jedno nové dielo upečené a vrátim sa späť do mojich domovských vôd - do hororu.
15.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami