Diskusia 1/1: Boj o čas

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

B.T. Niromwell
Páčilo sa mi tu osobitne viacero vecí: mená postáv; hra s jazykom v prvom odseku; to, že postavy mali charaktery, hoci šlo o minipoviedočku; jasná inšpirácia témou. A možno práve preto, že postavy neboli len čísla, tak ma koniec úplne rozladil a išla som si trieskať hlavou o stenu. Inak by bolo fajn poviedku prečesať po štylistickej a gramatickej stránke, ale na takom malom priestore šlo o dosť dobre rozohranú partiu.
28.07.2019

Marek Páperíčko Brenišin
Mám rád takéto veci, som fanúšikom podobnej literatúry. A tak nechcem, aby vyznelo, že poviedka sa mi nepáči, ale idem rýpať, lebo si myslím, že text má na viac.
V prvom rade, cit pre detaily. Čím menší priestor, tým viac vynikne akákoľvek chyba. V mikropoviedke musí všetko slúžiť svojmu účelu, zároveň ale nesmie pôsobiť silene. Kapitánka Viera Nebeská, potom Bjorn Svenson a klincuje to Erik Fekete.
Obstojne si vykreslil postavy, kapitánke som veril jej velenie, hierarchia na lodi fungovala. Akurát, že gigalode s posádkou 500 mužov, to pôsobí trochu úsmevne.
Navyše, koniec sprdnem ako deus ex machinu. Nikde v texte nie je na to zmienka, celý čas vodíš čitateľa za nos a potom to vyzerá, ako by ti došiel dych alebo čas, tak si siahol po prvom možnom ukončení. Nevravím, že si to neplánoval, ale hodili by sa drobné náznaky, čo sa deje.
<...>
28.07.2019

Marek Páperíčko Brenišin
<pokr.>
Niromwell dobre podotkla, že nejde o jalový text. Takže, moja rada - nechaj ho odležať, zober potom nápad, vypracuj osnovu, urob tak tri-štyri verzie textu a máš perfektný súťažný text. Never stop dreaming!
Za 5.
28.07.2019

Kei
Páči sa mi nápad, perfektne vystihuje tému. Dobrá je aj pointa - veľké odhalenie, ale aj to, ako sa Bjorn obetoval pre kapitánku - to emočné techtlemechtle okolo bolo tak akurát. Na hodinovú prácu je výsledok výborný, obdivujem každého kto je schopný vymyslieť príbeh a napísať za hodinu viac ako 500 slov.
Ale... záver nevyznel tak, ako by mohol, pretože miestami škrípe logika... napríklad prečo budiť komplet personál (tu ide o 500 osôb), keď ešte nevieme, či je všetko základné vybavenie v poriadku. Veď personál obvykle tvoria aj pomocní technici, kuchári a čo ja viem kto ešte, ľudia, ktorí sú pri kontrole stavu základného stavu lode zbytoční. Dostatok energie je podľa mňa základ. Žiadne automatické varovanie? Iná situácia by bola, keby šlo o skrytú vadu
<...>
28.07.2019

Kei
Preto prekvapuje aj to, že solárne články sa rozbaľujú manuálne. možno časť, ale čakala by som, že nejaká základná podpora by predsa len mala existovať. Čo ak by nenastali podmienky na prebudenie členov? Na konci sa síce dozvieme, že je to len simulácia, ale asi aj tá by mala byť presná, aby sa pomocou nej podarilo vychytať nedostatky.
Ale ani tieto pripomienky nemenia nič na tom, že na hodinovú prácu je to super. ja len pre prípad, že by sa autor odhodlal dopracovať a skorigovať
28.07.2019

Grimbur
Každému ďakujem aj za pekné slová, rovnako ako za kritiku. Niektoré nedostatky ste mi ukázali, s inýmy som dotoho šiel, pretože ma tlačil čas. Prirodzene ak by som mal čas, pohral by som sa s tým. Takto som sa pretekal s časom a 20:14 bojoval s pridávaním poviedky. Beriem to ale ako zábavný zážitok, plus nejaké to poučenie navyše. Viera Nebeská, bolo meno ktoré som zvolil z dvoch dôvodov, 1.) zo srandy, 2.) v niektorých príbehoch meno postavy popisuje jej charakter tak som pustil uzdu kreativite a šiel ďalej. Mená mali ukázať na diverzitu posádky ako v Star Treku. Ako bežal čas, cca 19:40 mi došlo, že musím konečne prejsť od úvodného vykresľovania situácie do "akcie". Inšpirovala ma epizóda Love Death Robots, kde farmári žili na planétach pod enegokupolami, cez ktoré preliezali emzáci. Čo bolo za modrou oblohou nakoniec prekvapilo aj mňa. Aj preto to bola zábava.
28.07.2019

YaYa
Na takú rýchlu robotu ma zaujalo napríklad vykreslenie vzťahov medzi postavami. Musím ale priznať, že v scifi zložke som sa dosť stratila a bolo by to treba dosť učesať. Základný problém by som možno videla v tom, že príbeh je podľa mňa väčší ako poviedka - to je veľmi častý neduh a poznám asi len dvoch autorov, čo to vedia zakamuflovať tak, aby to nevadilo ;) Ale čo si budeme klamať - za hodinu. A zároveň som rada, že si niekto vybral túto tému a práve v žánri scifi, lebo presne o takéto niečo mi šlo, keď som ju zadávala ;)
28.07.2019

Magda Medvecká
Mne sa vlastne celkom páčila tá sci-fi zložka a paradoxne aj ten koniec. Niečo také by som naozaj nečakala, aj keď to mohlo vyznieť ako deux et machina, popr. "všetko bol len sen", čo všetci všeobecne neznášame, ale tu mi to vôbec nevadilo. Pravdaže, chcelo by to popracovať na detailoch, ale to už bolo povedané. A práve naopak - vadil mi skôr ten love interest, to sebaobetovanie na konci a opisovanie výzoru postáv. Ale toto sú veci, ktoré ja osobne nemám rada nikdy a nikde a sama ich vlastne ani nepíšem, čiže tým sa asi nemusíš moc stresovať :) Možno len k tomu opisu výzoru by som dodala, že tu to mohlo byť trochu zbytočné - máme len hodinu na napísanie poviedky, tak načo sa zdržovať nejakým podrobnejším opisom postáv? Skôr by som zvolila jeden výrazný detail, na základe ktorého môže čitateľ tú postavu identifikovať aj neskôr.
30.07.2019

Milan "Miňo" Tichý
Konečne nejaké scifi, to ja môžem :) ...skladám poklonu za rozsah a ucelenosť textu, za hodinu ozaj dobrá robota. Ale ako už bolo spomenuté, niektoré detaily trochu kazili dojem inak solídnej práce. Nebudem opakovať, väčšina už bola spomenutá. Najviac samozrejme udrie do očí ten záver, potom také drobnosti ako nevedomosť modernej lode, či sa nachádza na slnečnej strane planéty (To vážne?), alebo taký detail, že načo ostal Bjorn tiež hore, a keď už tak prečo sa kapitánke minul kyslík skôr ako jemu...inak ale fajn
03.08.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami