Diskusia 1/2: Jana Plauchová: Večnosť omylov - recenzia

Podporte scifi.sk

Diskusia

Adhara
V prvom rade ďakujem za recenziu. Cením si, že si vedel nájsť aj pozitívne prvky. Aj vzhľadom na naše predošlé diskusie. :-) Som si tiež vedomá toho, že autor by nemal dovysvetľovávať, ale ak tá možnosť je, tak mi to nedá. Mrzí ma, že nielen táto recenzia, ale aj iní čitatelia považujú za negatíva (aj) to, čo bolo zámerom. Hlavnú úlohu mala mať ľudská psychika jemne vyvážená technikou, rovnováha a prepojenie medzi hard a soft sci-fi prvkami. Mystérium nemalo vyrušovať, ale podčiarkovať, že o vesmíre vieme primálo a veľa následkov našich činov, hoci fyzikálne vysvetliteľných, ostáva neodhalených. Preto na zahrávanie sa s prírodou doplácajú nevinní. Nielen tento názor však naznačuje, že tieto úmysly mi asi nevyšli. Tiež ma pri rozličných reakciách neprestáva prekvapovať, aké sú vzájomne protichodné a rozporuplné. Niekomu napríklad vadilo priveľa techniky, inému, že priveľmi hrá na city.
17.03.2014

Adhara
Ale nepopieram, že veľa vecí sa dá zlepšiť. Zmietala som sa v pochybách, či je tento príbeh už pripravený na vydanie, alebo ešte nie. Nepovažujem ho za svoje vrcholové dielo a áno, je to tak trošku zlátanina. O čo viac som toho vedela, o to násilnejšie som musela dej dokopávať tam, kam som ho chcela dostať. Zdá sa, že ani baran celý neostal, ani vlk sa nezasýtil... to je riziko kompromisov. Čo sa týka neuzavretosti a nerozuzlenia niektorých uzlov – pôvodne bol tento príbeh plánovaný ako 1. diel trilógie. No aj vzhľadom na to, že s napísaním ďalších dielov to vyzerá biedne, som dúfala, že sám osebe bude čitateľom postačovať aj v prípade, že by už nič ďalšie neprišlo. Zároveň je súčasťou oveľa väčšieho, sčasti už aj na papieri zaznamenaného univerza. A zaradenie tohto románu do kategórie trileru učinilo vydavateľstvo. Btw, toto nie je prvá recenzia, ale, pokiaľ viem, taká 3. alebo 4. :-)
17.03.2014

Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Fajn recenzia, zaujímavé postrehy od recenzenta aj samotnej autorky, ak počítam ich komentáre.
18.03.2014

mayo
mne ten pomaly zaciatok nevadil, vlastne som si ani nevsimol ze by bol pomaly, asi mam rad knihy ktore sa plynule rozbiehaju. recenzia bola zaujimava, nerozumiem iba preco by "sci-fi thriller" nemohol byt "technickým opisom mysterióznych udalostí v paralelnej realite" (resp. v com sa tato kniha definicii thrilleru vymyka), navyse, ked tam toho hrdina zazil dost na celovecerny film :)
18.03.2014

Adhara
Mayo, ani mne. Lepšie povedané, mne by to nevadilo v inom diele, naopak, v takýchto pasážach sa čitateľsky vyžívam. :-) Ako som spomínala aj na krste, pre mňa je hlavné, že príbeh obsahuje vesmír a kozmonautiku, sci-fi prvky ja ani nemusím (vo veľkej miere) mať. Dokonca ich nástup v niektorých románoch považujem za rušivý a je pre mňa sklamaním. A hoci vidím, že s týmto aj s ďalšími názormi som v menšine, aj tak píšem knihy, aké by som si sama rada prečítala.
18.03.2014

jurinko
Aha, a ja som si blahovo myslel, ze ked budeme mat recenziu den po krste, tak ze budeme prvi :-D Nemozes sem posunut linky na tie ostatne? :-)
18.03.2014

Adhara
Tu sú:
http://inforum.artforum. sk/recenzie/recenzie/7c0612/pa radoxy-a-sebaklamy
http://lajsova.blog.sme.sk/c /350991/Nova-krv-Jana-Plauchov a-Vecnost-omylov.html
http://zakopcan.blog.sme.sk/ c/351103/J-Plauchova-Vecnost-o mylov.html
Dúfam, že pôjdu otvoriť. Inak, sama som prekvapená, ako sa to rozrecenzovalo, a ešte v takom krátkom čase. Kniha je v predaji asi mesiac.
18.03.2014

mayo
jasne, ved koho by bavilo pisat knihy ktore by si sam rad neprecital :) a je to naozaj zaujimave s tymi recenziami. asi bola pre tuto knihu spravena lepsia reklama nez pre Tvoju prvu? inac, este som tuto nedocital (som v 3/4) takze neviem aky bude celkovy dojem, ale osobne sa mi ta predosla pacila este o cosi viac. vecnost omylov je vyborna kniha, ale nula kelvinov mi doslova vzala dych. myslim ze by si zasluzila viac pozornosti... mozno niektorych ludi odradza jej dvojnasobna (ci trojnasobna) hrubka? pre mna je hrubka knihy skor lakadlom :)
19.03.2014

Adhara
Predpokladám, že za to môže asi tá lepšia propagácia druhej knihy, nič iné mi nedáva zmysel. Podľa Martinusu sa však kelviny predávajú lepšie než omyly, tak naozaj neviem, prečo čitatelia mlčia. A áno, veľa ľudí vrátane mňa si myslí, že Nula kelvinov bola lepšia, veď bola koniec-koncov napísaná až po Večnosti. Škoda, že to takto vypálilo. Na druhej strane môže byť dobre, ak čitateľ prečíta najprv kelviny a potom omyly, lebo úroveň tak pre neho bude pozvoľna stúpať tak, ako by to optimálne u spisovateľov malo byť. Pravda, je to dobre len za predpokladu, že ho omyly od ďalšieho čítania úplne neodradia. :-) Tá väčšia hrúbka kelvinov je hlavne optická, čo do normostrán je medzi oboma titulmi len niečo vyše 100 ns rozdiel, ale omyly boli vytlačené oveľa úspornejšie.
19.03.2014

Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Hádam to s tými predajmi vyjde. Aspoňže je určitý čitateľský záujem. :-) P.S. Adhara, ak vám to neprekáža, poslal som vám menší e-mail. Chcem si s vami o niečom podebatiť, ako autor s autorom.
21.03.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami