Ukážka: Adrian Tchaikovsky - Oči prázdnoty

Vo vydavateľstvách Planeta 9 a Triton práve vychádzajú Oči prázdnoty, druhá časť skvelej série space opier od Adriana Tchaikovskeho. Ukážku z nej si môžete prečítať aj na našej stránke :)
cyberstorm
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024
Oči prázdnoty. Prvé české vydanie (Triton/Planeta9, 2023)
Oči prázdnoty. Prvé české vydanie (Triton/Planeta9, 2023) Disclaimer
Po osemdesiatich rokoch krehkého mieru sú Architekti späť. A spôsobujú spúšť, dokážu zničiť a pohltiť celé planéty.
V minulosti pomohli artefakty Prapôvodných – pozostatky dávno zaniknutej civilizácie – zachrániť svet pred skazou. Tentokrát Architekti našli spôsob, ako tieto ochranné relikvie obísť. Žiadna planéta nie je v bezpečí.
Ľudské kolónie čelia hroziacemu vyhynutiu a zmieta nimi zmätok. Zatiaľ čo niektorí veria, že jediným spôsobom, ako Architekty zastaviť, je jednotný front všetkých galaktických civilizácií, iní trvajú na tom, že by ľudstvo malo bojovať samo. A sú aj takí, ktorí sa snažia ťažiť z roztrieštenej vojnovej politiky – aj keď Architekti sa rýchlo blížia.
Idris, ktorý strávil desiatky rokov útekom pred hrôzami svojej minulosti, sa opäť ocitá uprostred vojnovej vravy. Ako mediátor by mohol byť jedným z mála, kto zvráti priebeh vojny. S hŕstkou spojencov hľadá zbraň, ktorá by mohla zatlačiť Architektov a zachrániť galaxiu. Aby tak ale mohol urobiť, musí sa vrátiť do nočnej mory nepriestoru, kde bola jeho myseľ zlomená a pretvorená.
To, čo tam Idris objaví, všetko zmení.
Adrian Tchaikovsky
_
Adrian Tchaikovsky pôvodným priezviskom Czajkowski (*1972) je britský spisovateľ fantasy a sci-fi. Narodil sa vo Woodhall Spa v Lincolnshire ako syn poľských emigrantov. Zaoberal sa právom, študoval psychológiu a zoológiu. V súčasnej dobe žije v Leedse so svojou manželkou Annie a synom Alexom.
Do fantastiky vstúpil svojou zaujímavo poňatou epickou fantasy ságou Shadows of the Apt (č. ako Stíny vědoucích) o svete poznačenom priemyselnou revolúciou s tak trochu inými obyvateľmi. Miesto klasických fantasy postáv v ňom nájdeme hrdinov inšpirovaných hmyzou ríšou, ktorí síce majú ľudský výzor, ale majú aj vlastnosti ôs, mravcov, modliviek atď. Žiaľ, táto desaťdielna séria sa na domácom trhu veľmi neuchytila (v preklade jej vyšli len prvé tri časti). Spomínaný cyklus neskôr doplnil štyrmi poviedkovými zbierkami zo spomínaného sveta s názvom Tales of the Apt. Nasledovala fantasy séria Echoes of the Fall, pozostávajúca z románov Tiger and the Wolf (2016), Bear and the Serpent (2017) a Hyena and the Hawk (2018), v ktorej mladá vyvrheľka musí spojiť znepriatelené klany aby malo kráľovstvo čo i len šancu proti dávnemu nepriateľovi.
Neskôr opustil vody fantasy a s veľkou vervou sa pustil do science fiction. Hneď prvým scifi románom teraz už trilógia začatá knihou Children of Time (2015) (č. ako Děti času, Triton, 2017) o medzihviezdnom putovaní a hľadaní nového domova pre neľudských potomkov Zeme. Na román neskôr nadviazal knihou Children of Ruin (č. ako Děti zmaru, Triton, 2019) a najnovšou Children of Memory (2022) (č. chystá Triton). V zaujímavo poňatom military science fiction Dogs of War (2017) (č. ako Psí vojáci, Planeta9, 2020), na ktorú nadviazal voľným pokračovaním s názvom Bear Head (2021), popísal kyberneticky vylepšených obrovských psov, využívaných pre bojové operácie. Nasledovala skvelo prijatá epická space opera The Final Architecture, pozostávajúca z románov Shards of Earth (2021) (č. ako Střepy Země, Triton/Planeta9, 2022), Eyes of the Void (2022) (č. chystá Triton/Planeta9) a Lords of Uncreation (očakáva sa v r. 2023) (č. chystá Triton/Planeta9) o boji proti nesmierne mocným mimozemským koštruktom zvaným Architekti. Do sveta Warhammer 40 000 prispel románom Day of Ascension (2022). Z ďalšieho množstva vydaných kníh spomeňme aspoň ešte tie vydané v českom preklade: military novelu Ironclads (2017) (č. ako Ocelová šlechta, Planeta9, 2019) a dystopickú Klec duší (Planeta9, 2020) (originál ako Cage of Souls, 2019).
Adrian Tchajkovsky vydal počas svojho krátkeho pôsobenia celkom impozantný počet diel (27 románov, 10 noviel a niekoľko kratších prác zozbieraných v 6 zbierkach poviedok) a rozhodne nekončí.

Adrian Tchaikovsky – Oči prázdnoty
Pôvodný názov: Eyes of the Void (2022}
Séria: Architekti světů #2 (The Final Architecture #2)
Vydavateľstvo: Triton / Planeta9
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 640
Väzba: viazaná / pevná s papierovým obalom
Preklad: Milan Pohl
ISBN: 978-80-7684-253-3

Odkazy:

Vydavateľstvo Planeta9
Vydavateľstvo Planeta9 / Zdroj Disclaimer
Vydavateľstvo Triton
Vydavateľstvo Triton Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB