Najslávnejší lovci pokladov

Pred týždňom sme tu mali recenziu na Uncharted a dnes sa k dobrodružnému žánru ešte na okamih vrátime v TOP najznámejších lovcov pokladov.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Indiana Jones
Indiana Jones / Zdroj Disclaimer
Indiana Jones (Indiana Jones)
Vlastným menom Dr. Henry Walton Jones, jr. bol synom známeho archeo... a viete čo? Naozaj ho musíme predstavovať? Po tom čo pátral po Arche zmluvy, dobýjal sa do Chrámu skazy, aby napokon takmer získal Svätý grál v Poslednej krížovej výprave. Po tom čo v chladničke prežil atómový výbuch, aby získal krištáľovú... ale to tu radšej nebudeme spomínať. Proste archeológ, dobrodruh, zlodej a lámač ženských sŕdc a mužských čeľustí v podaní dokonalého Harrisona Forda. Prototyp a archetyp filmových lovcov pokladov, ktorý sa stal predobrazom všetkých ďalších dobrodruhov. Jeho vznik sa datuje ešte do obdobia premiéry prvých Hviezdnych vojen, keď George Lucas a Steven Spielberg na Havaji spoločne diskutovali o ďalšom filmovom projekte. Nová postava sa mala pôvodne volať Indiana Smith, podľa Lucasovho psa, avšak Spielbergovi sa „Smith“ nepáčil. Napokon sa zhodli na priezvisku „Jones“ a voilà, Indy bol na svete. Jeho postava je súborom Spielbergových a Lucasových detských hrdinov, je založený na postavách ako Doc Savage, Alan Quatermain, James Bond, profesor Challenger a Northwest Smith od autorky C. L. Moore. Inak, viete o tom, že dodatočne bol začiatkom deväťdesiatych rokov k filmom natočený aj seriál The Adventures of Young Indiana Jones s celkovo 28 epizódami v dvoch sériách? Indiho si vtedy zahrali postupne hneď štyria herci – od najmladšieho Coreya Carriera (Indy vo veku 8–10 rokov), cez Seana Patricka Flaneryho (16–21 ročný Indiana), Harrisona Forda až po Georga Halla, ktorý v seriáli hral archeológa a rozprávača celého seriálu. Čo sa týka literárneho sveta, okrem knižných adaptácií filmov sme sa s ním mohli stretnúť v trinástich románoch ako aj v ďalších ôsmich knihách od nemeckého autora Wolfganga Holhlbeina a v desiatkach knihách o dobrodružstvách mladého Indiana. Komiksové spracovania vychádzali postupne v prvej polovici odemdesiatych rokoch pod vydavateľstvom Marvel. Neskôr, v deväťdesiatych rokoch sa práva presunuli do Dark Horse Publ., kde vyšlo niekoľko originálnych príbehov, ktoré vyšli aj v českom preklade v podobe piatich zväzkov.

Lara Croft
Lara Croft Disclaimer
Lara Croft (Tomb Raider)
Prvý raz sa nám Lara predstavila v hre Tomb Raider ešte v dobe elektrónkovej, dakedy v roku 1996. Lara v nej pátrala po Scione, tajomnom artefakte pochovanom v Qualopecovej hrobke kdesi v horách Peru. Hra, ktorá vo svojej dobe bežala na prvom playku, Nintende či dokonca pod DOSom, získala dosť fanúšikov, a tak nečudo, že vznikli pokračovania. A nie dve či tri, ale rovno jedenásť (+ dva spinoffy), na ktorých sa postupne podieľali Core Design (pôvodná séria až do roku 2006), Crystal Dynamics (Legend Trilogy 2003–2009) a Square Enix acquisition (Survivor Trilogy 2009 až dodnes). Na vytváraní Lary Croft sa podpísalo viacero vplyvov, vrátane komiksovej postavy Tank Girl a Indiana Jonesa. Lara býva zobrazovaná ako atraktívna mladá žena atletickej postavy s hnedými očami a červenohnedými až tmavohnedými vlasmi zopnutými v cope, v tyrkysovom trikote, svetlohnedých šortkách a vysokých čižmách. Medzi jej doplnky patria rukavice bez prstov, batoh, opasok s puzdrami na oboch stranách a dve pištole. Plynule hovorí viacerými jazykmi, ovláda bojové umenia a prežitie v prírode. Jej životopis sa od hernej éry a štúdia k štúdiu menil, avšak podľa herného kánonu bola už od mala cieľavedomým a nadaným dieťaťom. Hoci jej život čoby mladej anglickej aristokratky a dcéry lorda Crofta bol plný luxusu, nepatrila k rozmaznaným slečinkám. Všetko sa pre ňu zmenilo už v mladom veku, keď prežila letecké nešťastie (v starej ére vo veku 21 rokov, v ére Legiend ako deväťročná spolu so svojou matkou) a prišla o oboch rodičov (v Legend ére jej matka zmizla po tom, čo sa v starovekom nepálskom chráme dotkla starobylého meča). V najnovšej hernej sérii už ako malá cestuje so svojimi rodičmi-archeológmi po celom svete, pričom na jednej z výprav príde o matku a neskôr i o otca. Po tom čo už ako dospelá precestuje celý svet, sa pri hľadaní stratenej civilizácie Yamatai dostane do Dračieho trojuholníka, bude čeliť nadprirodzeným silám starovekého sveta. Práve táto skúsenosť ju zocelí a prebudí v nej hlad po dobrodružstve. Samozrejme, dobrodružstvá Lary Croft neostali iba v hernej podobe, ale preniesli sa aj na plátna kín. Prvé dva filmy sme tak mohli vidieť s Angelinou Jolie v rokoch 2001 a 2003. V roku 2018 bol naplánovaný reboot série s Aliciou Vikander v hlavnej úlohe s možným pokračovaním pod názvom Tomb Raider: Obsidian. V roku 2007 vznikol aj desaťdielny animovaný seriál s názvom Revisioned: Tomb Raider. Okrem filmov a seriálov vzniklo na motívy Tomb Raidera aj šesť kníh a niekoľko komiksov, zväčša z vydavateľstva Dark Horse Publ., je možné si ich prečítať aj v českom preklade. Záverom treba napísať, že bez ohľadu na médium či dobu, Lara Croft ostáva aj naďalej ženským ekvivalentom Indiana Jonesa.

Filmový a herný Nathan Drake
Filmový a herný Nathan Drake Disclaimer
Nathan "Nate" Drake (Uncharted)
Nathan Drake je charizmatický lovec pokladov a dobrodruh každou bunkou svojho tela. Už od mladosti prahol iba po dobrodružstvách a pokladoch a tomu zasvätil celý svoj život. Celý čas čítal, študoval a nasával informácie z histórie, archeológie, povestí a bájí. Nikdy sa pred ničím nezastavil, aj keď to v živote nemal vždy ľahké. Má hnedé vlasy a modré oči, meria niečo okolo 185 centimetrov. Kondičku by mu mohol závidieť ktorýkoľvek športovec – nemá problém s dlhými behmi a vylezie všade, kde sa len dá. Navyše je aj výborným bojovníkom ako so zbraňami, tak aj na blízko. Je hlavným protagonistom aj symbolom videohernej série Uncharted a zároveň jedním z najobľúbenejších herných hrdinov. Nate vyrastal spolu s bratom Samom v sirotinci, kam ich po matkinej smrti umiestnil ich otec. Práve Sam, ktorý bol pre mladšieho brata veľkým vzorom, ho priviedol na cestičku dobrodruha. Po tom čo Sama zo sirotinca kvôli jeho kriminálnym činom vyhodili, sa Nathan s bratom znova stretne až po dlhej dobe, aby spoločnými silami odhalili pravdu o svojom pôvode. Spoločne sa vlámu do starého domu, kde nájdu denník svojej mŕtvej matky, ktorá verí, že sú potomkami sira Francisa Drakea. Posadnutí pátraním po jeho poklade sa obaja rozhodnú prijať priezvisko Drake za svoje. V priebehu rokov spolu Bratia podnikali výpravy za pokladmi, stratenými mestami a artefaktmi, no ten najväčší, na ktorom hľadaní pracovala ešte ich matka, im stále unikal. Nathan bol počas svojho života najatý rôznymi ľuďmi na hľadanie najrôznejších vecí. V jednotlivých častiach hernej série tak majú hráči v jeho roli nájsť Hadí chrám (Golden Abyss), El Dorado (Drake´s Fortune), mýtickú Šambalu v Himalájach (Among Thieves), Iram dhāt al-ʿimād, stratené mýtické mesto arabského sveta (Drake's Deception) alebo pirátsky Averyho poklad (A Thief's End). Práve pri pátraní po posledne menovanom príde Nate o brata, čo si dokonca života bude vyčítať. Ako sa však neskôr ukáže, nie je všetko také, ako sa zdá... Našťastie Drake nie je na všetko sám. Spoločnosť na cestách mu robí mentor a priateľ Victor „Sully“ Sullivan i Chloe Frazer, ďalšia lovkyňa pokladov a Nathanova femme fatale.

Rick O'Connell
Rick O'Connell / Zdroj Disclaimer
Rick O'Connell (The Mummy)
Pamätáte si ho? Pôvodne veterán cudzineckej légie, neskôr ochranca krásnej Evelyn a jej brata Jonathana, protivník egyptského kacíra Imhotepom a záchranca sveta pred siedmimi morovými ranami. Zabudol som na niečo? A hej, v Múmii 2 to natrel digitálnemu The Rockovi / kráľovi Škorpiónovi a v trojke dračiemu cisárovi. Skvelý Brandon Frasier vo svojej životnej roli, v ktorej sa preslávil po celom svete. Zo spomenutej trilógii sa asi najviac blysol práve v prvej Múmii z 1999, ktorá atmosférou snáď najviac pripomínala Jonesovky. Tajomné artefakty, mäsožravé chrobáky, poklad nevídanej hodnoty, stratené mestá a chrámy, prastará kliatba, nesmrteľné monštrum hroziace uviesť svet do temnoty. Dávne kúzla a mágia, oživené mŕtvoly i knihy mŕtvych ovládajúce múmie. Znova – zabudol som na niečo? Druhý diel už síce všetko prekombinoval a hral sa s motívmi reinkarnácie a predurčenia, ale stále skvelé pokračovanie, v ktorom vám bude Imhotepa na záver tak trocha aj ľúto. Žiaľ, to sa už nedá povedať o trojke, ktorá má síce pár vrcholových momentov, no celkovo sa jedná o najslabší diel série. Napriek tomu Múmia, najmä tá prvá, dodnes zo všetkých asi najviac pripomína Indiana Jonesa – proste skvelá jazda, ku ktorej sa aj po rokoch veľmi radi vrátite!

Flynn Carsen
Flynn Carsen / Zdroj Disclaimer
Flynn Carsen (Knihovník)
Flynn je šialenec. Celý život sa učil, chodil do školy, nasával vedomosti a ani mu nenapadlo, že by to niekedy mohlo byť inak. Už ako 31-ročný získal 22 akademických titulov, vrátane štyroch doktorátov, z najrôznejších oblastí ako archeológia, história, egyptológia, lingvistika alebo krytpológia. Vysoko inteligentný a vynaliezavý, často dáva najavo svoje bleskové myslenie, ktoré môže byť pre okoloidúcich mätúce a otravné. Pozorovacie a dedukčné schopnosti má porovnateľné so schopnosťami Sherlocka Holmesa. Patrí medzi typických večných študentov, no keď mu jedného dňa jeden z jeho školských učiteľov oznámi, že má odísť zo školy a žiť normálny život, ako by sa Flynnovi rozpadol celý svet. Rozhodne sa preto uchádzať o miesto knihovníka v jednej knižnici. Miesto dostane, avšak táto knižnica rozhodne nie je úplne obyčajnou a skrýva legendárne predmety ako napríklad Excalibur, Archu zmluvy alebo Pandorinu skrinku. A hoci Flynn plánuje ostať celý život zalezený medzi knihami, krádež jednej časti Kopije osudu ho vyženie do terénu. Béčkový Indiana Jones, ktorý sa postupne objavil nielen v troch televíznych filmoch, kde pátra po Kopiji osudu, baniach kráľa Šalamúna alebo upírskom svätom gráli, ale aj v priamom spinoffe filmov, v seriáli Knihovníci (The Librarians) z rokov 2014-2017.

Matthew McConaughey ako Dirk Pitt
Matthew McConaughey ako Dirk Pitt Disclaimer
Dirk Pitt (romány Cliva Cusslera)
Od zabudnutého pokladu japonských jednotiek v Manille, cez stratenú bitevnú loď z čias občianskej vojny Severu proti Juhu, inkský poklad až po tajomstvo Keltského impéria. Pitt patrí k lovcom tajomstiev a hľadačom pokladov, dobrodruhom a bojovníkom proti zlu, k nadživotným hrdinom väčším než osud i život sám. Hlavná postava románov Cliva Cusslera, ktorý ho sám prezentuje ako nástupcu legendárneho Doca Savaga a Tarzana. Vyše meter deväťdesiat vysoký syn amerického senátora so záľubou v automobilových veteránoch a krásnych ženách, veterán z Vietnamu s hodnosťou major s impozantným charakterom a britkým vtipom, srdcom i dušou skôr dobrodruh než premýšľavý archeológ. Clive Cussler napísal dovedna 26 románov s Dirkom Pittom – prvý s názvom The Mediterranean Caper/Mayday z roku 1973, zatiaľ čo posledný s názvom The Devil's Sea vyšiel ešte len minulý rok. Jeho dobrodružstvá boli prenesené aj na plátna kín. Prvý raz si ho v snímke Raise the Titanic z roku 1980 zahral Richard Jordan, druhý raz si ho strihol Matthew McConaughey vo filme Sahara (2005).
MacGyver
MacGyver Disclaimer
Angus "Mac" MacGyver (MacGyver)
Stavím sa, že ste nepoznali MacGyverovo krstné meno! Priznám sa, že ani ja nie. Legendárna postava, agent tajných služieb pracujúci pre Phoenix Foundation, ktorú hral koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov Richard Dean Anderson, sa zapísala od dejín nielen svojimi eskapádami, ale najmä tým, že ako jediný dokáže upliesť z hovna bič. Alebo auto. Alebo ak je po ruke spinka, tak aj atómovku. On a legendárny švajčiarsky skladaný nožík už neraz dokázali zázraky, keď chytal zločincov, pomáhal utlačovaným, bol vyslaný na tajnú misiu alebo sa zúčastňoval pátrania po tajomných artefaktoch a zmiznutých krajinách. Presne tak, Mac je, okrem všetkého ďalšieho, aj amatérskym archeológom. Dokázal to napríklad v celovečernom špeciále z r. 1998, kde spolu so svojimi priateľmi pátral po stratenej Atlantíde. No nielen to. V dvojepizóde piatej sérii s názvom Legend of the Holy Rose (1989) hľadal Svätý grál a v časti The Treasure of Manco (1990) pre zmenu pátral spolu s dcérou svojho mŕtveho priateľa po starobylom artefakte v tajuplnom Peru.

Filmový (James Spader) a seriálový (Michael Shanks) Daniel Jackson
Filmový (James Spader) a seriálový (Michael Shanks) Daniel Jackson Disclaimer
Daniel Jackson (Stargate)
Nenápadný, spočiatku zakríknutý archeológ, ktorý sa zúčastnil dobrodružstva svojho života. Stačilo len málo, aby ovládal starú egyptčinu lepšie než ostatní. Hviezdnu bránu síce neobjavil (tá výsada pripadla profesorovi Paulovi Langfordovi), ale presne preložil k čomu slúžila a pomohol s jej znovuuvedením do prevádzky. A tým to vlastne všetko začalo. Nasledovala výprava cez bránu, prvý kontakt s Abydosom, stretnutie s bohom Ra, ktorý sa napokon ukázal byť príslušníkom mocnej rasy Goa'uldov, Raova smrť a zapletenie Zeme do najrôznejších konfliktov – od vojny s Goa'uldami, Replikátormi, až po Ori. Samozrejme, nie vždy šlo o boje a aj jeho pričinením ľudia nakontaktovali iné vyspelé rasy ako Noxov alebo Asgardov, o ktorých si naši predkovia mysleli, že sú bohovia. Jeho pričinením sme rozlúštili tajomstvo Antikov, objavili Atlantis, archu pravdy, starobylú zbraň v Dakkare aj Avalon. A aby toho nebolo málo, sám bol povznesený do inej sféry, aby sa napokon tejto moci vzdal a vrátil sa späť ako človek. Avšak cena, ktorú za to všetko zaplatil, bola príliš veľká: na Abydose našiel ženu svojich snov i priateľa, aby ich napokon kvôli Goa'uldovi menom Apophis stratil. Našťastie sa vždy môže spoľahnúť na svoj tím, ktorý ho vo všetkom podporí. Daniela Jacksna hral v pôvodnom Emmerichovom filme z roku 1994 James Spader, kým v seriáli si ho strihol Michael Shanks.

Doctor Aphra
Doctor Aphra Disclaimer
Doktorka Aphra (Star Wars)
Pôvodne archeologička, neskôr zlodejka i lovkyňa odmien. Doktorka Chelli Lona Aphra má široký záber pôsobností. Do jej portfólia spadajú ukryté poklady kriminálnych organizácií ako napríklad Crimson Dawn alebo Son-tuul Pride, sem-tam nejaká stará technológia ešte z čias Starej republiky alebo ešte staršej doby a samozrejme starobylé artefakty akokoľvek prepojené so Silou. Je pritom jedno, či ide o Sithský meč alebo kryštály patriace starobylej jedijskej odnože, Aphra urobí všetko pre to, aby ich získala – a to vrátane krádeže, mučenia či vraždy. Fyzicky síce naoko slabá, zato však obratná, vysoko inteligentná, ctižiadostivá a zákerná. Niet divu, že si počas svojej kariéry dokázala získať, ale aj znepriateliť mnohých mocných ľudí i celé organizácie. Spomedzi všetkých stojí za zmienku jej krátkodobé spojenectvo s Darth Vaderom, pre ktorého chvíľu pracovala. Je to tak trocha paradox, pretože Aphra prakticky vždy pracuje len sama pre seba, hoci ju okolnosti môžu pritlačiť k tomu, aby predstierala opak. Rozhodne nepatrí medzi tých, ktorých by ste chceli naštvať. Pravidelne cestuje s dvojicou droidov – upraveným sadistickým protokolárnym droidom Triple Zero (0-0-0) a blastomechom BT-1.

Jim Hawkins z Planéty pokladov (2002)
Jim Hawkins z Planéty pokladov (2002) Disclaimer
Jim Hawkins (Ostrov pokladov)
Mladý plavčík, ktorý sa v románe Ostrov pokladov od Roberta Louis Stevensona tak nejak náhodou ocitol v strede pozornosti nechcených indivíduí a pirátov pátrajúcich po stratenom poklade. Stačilo iba máličko – aby na hostinec, kde spolu s matkou býval, zaklopal onoho osudného dňa Billy Bones, bývalý pirát. A potom to všetko začalo: vylúpenie hostinca, vražda piráta, objavenie tajomnej mapy, stretnutie s mecenášom výpravy i so slizkým Johnom Silverom, výprava za pokladom s pochybnou posádkou a objavenie strateného pirátskeho lupu, ktorý na osamotenom ostrove schoval kapitán Flint. Dobrodružstvo, ktoré obsahuje prakticky všetko – tajomné mapy, poklad nesmiernej hodnoty, priateľstvo i zradu, inšpiroval po celé stáročia čitateľov, ale i autorov. Niet divu, že vzniklo množstvo rôznych pokračovaní a adaptácií či verzií, z ktorých najstarší známy, Porto Bello Gold (1924) od A. D. Howden Smitha, mal dokonca oficiálne zvolenie od vykonávateľa Stevensonovej závete. Podobne sú na tom aj adaptácie – úplne prvý film podľa knihy vznikol v 1918, kým zatiaľ posledný, taliansky animovaný L'isola del tesoro, vznikol v r. 2015. Z ostatných spomeňme aspoň zaujímavé scifi verzie, oboje pod názvom Planéta pokladov. Ten prvý – Il Pianeta Del Tesoro – Treasure Planet / Treasure Island in Outer Space z r. 1987, vznikol ako taliansko-nemecká koprodukcia, kým druhý známy ako Treasure Planet z roku 2002 ako animovaný veľkofilm z produkcie Disney.

Sydney Fox
Sydney Fox Disclaimer
Sydney Fox (Lovkyňa tajomstiev)
Sydney Fox (Tia Carrere) sa u nás zapísala niekedy po roku 2000 vďaka televíznemu seriálu Lovkyňa tajomstiev (v origináli ako Relic Hunter). Pôvabná profesorka histórie, archeológie a kultúrnej antropológie je ďalšou ženskou variáciou na Indiana Jonesa, no tentoraz o niečo menej podarenou než Lara Croft. Podobne ako Indi a Lara, aj ona pátra po stratených pokladoch, dávnych civilizáciách a vzácnych rukopisoch, po ktorých túžia nielen jej klienti a múzeá, ale aj chamtivci bez škrupulí najímajúci si bezcharakterné indivíduá. Neraz musí nielen rozlúštiť zložité hádanky vedúce k objaveniu artefaktu, ale aj obstáť v boji proti nepríjemným súperom sledujúcim ju pri hľadaní a pokúšajúcim sa jej objav odcudziť a ju odstaviť a zneškodniť. Po príbehovej stránke ide v drvivej väčšine o samostatné epizodické jednohubky, v ktorých ide prakticky vždy o to isté: hlavní hrdinovia nájdu poklad, niekto im ho ukradne a následne sa snažia poklad získať späť. Seriál sa okrem napätia a akcie snaží ťažiť aj z humorných situácií, ktoré stoja a padajú na neschopnom asistentovi Nigelovi Baileyovi (v podaní Christiena Anholta), no táto snaha často vyznieva dosť slabo. Celkovo vznikli tri série s dohromady 66 časťami.

River Song
River Song Disclaimer
River Song (Doctor Who)
Profesorka archeológie, známa svojou prácou o tajomnom Doctorovi, sa prvý raz objavila v dvojepizóde Silence in the Library / Forest of the Dead, kde prvý raz narazila na Doctora. Teda to sme si aspoň mysleli, kým sme ju o niekoľko epizód nestretli znova. Odvtedy sme ju pravidelne videli po boku jedenásteho Doctora, za ktorého sa napokon aj vydala. Na rozdiel od neho však prakticky vždy cestovala proti prúdu času, takže naše prvé stretnutie s ňou bolo paradoxne jej posledným stretnutím so svojou láskou. Mladá, dynamická, živelná i zvodná a nebezpečná, s tajomným úsmevom na perách a s modrým zápisníkom v ruke, skrývajúcim najväčšie záhady sveta i Doctorov osud, River Song je skutočná femme fatale, ktorá svojim vplyvom určovala smerovanie vesmíru i času. Spolu s jedenástou inkarnáciou Doctora, ktorého si strihol skvelý Matt Smith a s jeho priateľmi Amy a Rorym bojovala proti plačúcim anjelom, Tichu, zatvárala trhlinu v čase a priestore, odhaľovala starobylú Pandoricu i reštartovala vesmír. No ani po týchto všetkých eskapádach sme nevedeli, kto vlastne River je, až kým nám to v šiestej sérii všetko pekne krásne nezapadlo do seba. S River Song, ktorú stvárnila úžasná Alex Kingston, ale časom ju postupne hralo až päť ďalších herečiek, sme sa rozlúčili v roku 2015 v epizóde The Husbands of River Song, no my pevne veríme, že sa na obrazovky ešte vráti, pretože... spoiler 😉

Allan Quatermain v podaní Richarda Chamerlaina (1985), Patricka Swayzeho (2004) a sira Seana Conneryho (2003)
Allan Quatermain v podaní Richarda Chamerlaina (1985), Patricka Swayzeho (2004) a sira Seana Conneryho (2003) Disclaimer
Allan Quatermain (Bane kráľa Šalamúna)
Jeden z najstarších lovcov pokladov na našom zozname. Objaviteľ legendárnych baní biblického kráľa Šalamúna z rovnomenného románu od H. Ridera Haggarda ako aj tuctu ďalších diel či už od neho, alebo od iných autorov. Svojho času patril k najväčším literárnym hrdinom svojej doby. Sám Haggard sa o ňom vyslovil ako o nízkom, svalnatom, neatraktívnom mužovi s bradou a krátkymi vlasmi. Skvelý strelec, akému rovno nieto, lovec, obchodník, príležitostný archeológ a najmä dobrodruh, ktorý vymenil pohodlie svojho rodného Anglicka za Južnú Afriku. Okrem baní objavil aj stratené El Dorado i mýtický Chrám lebiek v Akatore. Hagaard napísal dovedna 15 kníh popisujúcich Quatermainov život od jeho 18 rokov v románoch, ktoré Hagaard písal vo forme prequelov, až po záverečné dobrodružstvo vo veku 68 rokov v knihe Allan Quatermain, ktorá je priamym pokračovaním Baní kráľa Šalamúna. Tá najslávnejšia – Bane kráľa Šalamúna, ukazuje Macumazahna, ako ho volali jeho domorodí africkí priatelia, vo veku 55 rokov. Po Haggardovej smrti a uvoľnení autorských práv sa Quatermain stal postavou v knihách aj iných autorov, ako napríklad v knižnej sérii v knižnej sérii Wold Newton family od Philipa J. Farmera alebo v priamych knižných pokračovaniach od Kenta Millera. Objavil sa aj v komiksoch Alfreda Castelliho alebo v skvelej The League of Extraordinary Gentlemen od Alana Moora. Filmový priemysel spracoval Bane kráľa Šalamúna dovedna päťkrát (prvý raz v r.1985, naposledy v r. 2004) vrátane animovaného filmu z 1986. Quatermain sa objavil ešte v ďalších troch filmoch: Allan Quatermain and the Lost City of Gold (1986), vo filmovej adaptácii Moorovho komiksu The League of Extraordinary Gentlemen z 2003 a v direct-to-DVD Allan Quatermain and the Temple of Skulls (2008).

strýko Držgroš
strýko Držgroš Disclaimer
Strýko Držgroš (Káčerovo)
Skôr, než sa stal najbohatším káčerom sveta, bol Držgroš McDuck dobrodruhom a lovcom pokladom. Jeho asi najväčšie dobrodružstvo z tých čias popisuje skvelý komiks The Life and Times of Scrooge McDuck, ktorý vyšiel aj v češtine. V ňom Držgroš zažíva strasti na ceste za zlatom na Klondiku. No ani po tom, čo sa stal extrémne bohatým, nezanevrel na dobrodružstvo. Počas svojho života pátral spolu so svojimi synovcami a priateľmi po fontáne večnej mladosti, Aladinovej lampe, stratenom poklade Atlantídy, inkskom poklade, hromade zlata v strede Zeme či po kotle plnom zlata írskych leprikónov. Samozrejme, nie všetky sa mu podarilo ukrad... ehm, teda zachrániť a uložiť ich vo svojom nedobytnom trezore, ale časti z nich sa tej cti dostalo. Väčšinu dobrodružstiev nájdete v podobe komiksov a pochopiteľne aj v podobe skvelého animovaného seriálu pre deti Duck Tales.

Asian Hawk (Jackie Chan)
Asian Hawk (Jackie Chan) Disclaimer
Asian Hawk (Božská relikvia)
Čínsky, resp. Hongkonský príspevok do zoznamu v podobe jedného z najlepších vývozných artiklov celej Ázie – Jackieho Chana, jeho humoru a kung-fu. Asi najslávnejší čínsky komik a majster bojových umení sa do skupiny hľadačov pokladov zapísal už v roku 1986 vďaka filmu Božská relikvia, kde spolu s priateľmi pátral po starobylej zbroji patriacej bohom. Snímka sa stretla s veľkým ohlasom, a tak niet divu, že vzniklo pokračovanie, v ktorom Jackie pre zmenu pátra po nemeckom zlate, ukrytom kdesi v afrických púšťach. Na svoju dobu skvelé filmy sa zlatým písmom zapísali do análov komediálnych wuxia filmov. O návrat k dobrodružnej tvorbe v štýle Indiana Jonesa sa Chan pokúsil až o dekády neskôr, v podobe dvoch filmov, ktoré sa snažili na úspech Božskej relikvie nadviazať. Ani Čínsky zverokruh z roku 2012, v ktorom pátra po stopách artefaktov ukradnutých v 19. storočí zo Starého letného paláca ani Kung fu yoga z 2018, v ktorom pátra spolu s čínsko-indickým tímom po stratenom poklade Magadha, však kvalitu predchádzajúcich filmov ani len zďaleka nedosiahli.

Tintin
Tintin Disclaimer
Tintin (Tintinove dobrodružstvá)
Mladý reportér, bojovník proti zlu, detektív a dobrodruh. Tintin, slávna Hérgeho (vlastným menom Georges Prosper Remi) postava zo stránok belgického komiksu robí radosť čitateľom už od roku 1929. Podobne ako väčšina postáv z nášho zoznamu, aj Tintin je veľmi jazykovo nadaný, dychtí po vedomostiach a má skvelé dedukčné vlastnosti, nie nepodobné tým Sherlockovým. Chudý, ryšavý mladík vo veku 16 až 19 rokov pôsobí ešte stále chlapčenským dojmom, hoci ide o fyzicky zdatného mladého muža so záľubami v gymnastike, joge, plávaní, jazdectve i streľbe. Spolu so svojimi priateľmi – kapitánom Haddockom, profesorom Calculusom, dvojicou detektívov Dupont a Dupond a verným bielym foxteriérom menom Milou (v českých prekladoch ako Filuta), pravidelne cestuje po svete, bojuje so zlom a pátra po tajomstvách. Do pátrania po odcudzených a stratených artefaktoch sa zapojil už v komikseL'Oreille cassée (Odlomené ucho), kde hľadal ukradnutú sošku s obrovským diamantom vo vnútri, alebo v Les 7 boules de cristal (Sedem krištáľových gulí) a v jeho pokračovaní s názvom Le Temple du Soleil{ ({i,Chrám slnka), plnom inkských múmií, prízrakov a pradávneho slnečného kultu. Jeho najväčšie pátranie po poklade je však popísané v komikse Le Secret de La Licorne (Tajomstvo jednorožca) a v jeho priamom pokračovaní Le Trésor de Rackham le Rouge (Poklad Červeného Rackhama), kde pátra po poklade piráta Červený Rackham.

Benjamin Gates
Benjamin Gates Disclaimer
Benjamin Gates (Lovci pokladov)
Jedna z lepších rolí Nicolasa Cagea. Benjamin pochádza z dlhej línie hľadačov pokladov, ktorí zasvätili svoje životy pátraniu po templárskom ráde. V ich stopách pokračuje aj Benjamin, ktorý napokon vďaka svojim schopnostiam nájde stopy vedúce k bájnemu pokladu Templárov. V pokračovaní snímky z roku 2007 však stojí pred omnoho náročnejšou úlohou. Musí očistiť meno rodiny. Objav stratených stránok z denníka Lincolnovho vraha totiž vrhá zlý tieň na Benjaminovho predka Thomasa Gatesa, ktorého listiny označujú za spolupáchateľa tohto dávneho zločinu. Ben Gates sa preto s pomocou svojich najbližších pustí do pátrania za dôkazmi v podobe tajomnej Knihy tajomstiev, akéhosi generačného denníka amerických prezidentov. Séria National Treasure by sa podľa informácií mala dočkať tretieho dielu i spinoffu v podobe seriálu, v ktorom ale Benjamin Gates nebude hlavnou postavou.

Jack Colton
Jack Colton Disclaimer
Jack Colton (Honba za diamantom)
S charizmatickým dobrodruhom v podaní skvelého Michalea Douglasa sme sa po prvýkrát mohli stretnúť v Honbe za diamantom (Romancing the Stone) z roku 1984. Práve tam zachraňoval krásnu Joan Wilder (Kathleen Turner) nielen pred zlovoľným plukovníkom Zolom, ale aj pred podvodníkom Ralphom, ktorého si strihol skvelý Danny DeVito. O pár chvíľ a niekoľko zakopnutí a pádov do bahna neskôr sa už s nimi nachádzame na výprave za pokladom, ktorý je označený na Joaninej mape. Tú jej pred smrťou poslal Joanin švagor a práve kvôli tejto mape pokladov ju Zolo prenasleduje. Našťastie sa všade nájdu nečakaní spojenci, ako napríklad Juan so svojim oslíkom. V pokračovaní filmu sme sa stretli so všetkými hlavnými postavami. Tentoraz však pátrali po klenote Nílu, obrovskom poklade, ktorý z hlavnej dvojice urobí isto rozprávkových boháčov. Na to, že ani len zďaleka nemusí ísť o zlato či drahokamy, prídu hlavní hrdinovia až príliš neskoro. K dvom filmom mali svojho času pribudnúť i ďalšie, The Crimson Eagle a Racing the Monsoon, k ich natočeniu však už nikdy nedošlo. V roku 2007 štúdio 20th Century Fox zvažovalo reboot celej série, aby napokon o štyri roky zmenili plány z reštartu na televízny seriál, ktorý ale taktiež neprekročil štádium príprav.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

BocianSara
Skvelý článok! River Song veľmi potešila :D
25.02.2022
cyberstorm
jeej, prvy komentar!!! Juhuuu :)
26.02.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.