Suzanne Collinsová: Hry o život – prvý diel trilógie

Od tejto knihy som neočakávala veľa, ale príjemne ma prekvapila. Do prvého dielu Hier o život sa môžete začítať, aj keď už nemáte –násť.
Adhara
Filmová história scifi
Hunger Games, The - Inšpirované - Trilógia lóg
Hunger Games, The - Inšpirované - Trilógia lóg / Zdroj Disclaimer
Ďaleká budúcnosť, v ktorej sa na území bývalých Spojených Štátov rozprestiera Panem – krajina tvorená vládnucim, technologicky vyspelým Sídlom a zaostalejšími, chudobnými dvanástimi obvodmi. Sídlo každoročne usporadúva krutú reality show s názvom Hry o život. V nej sa z každého obvodu losovaním vyberie po jednom chlapcovi a jednom dievčati vo veku 12-18 rokov. Tí sú potom zavretí do Arény, kde musia zostať, až kým neostane nažive len jediný z nich. A keďže to by mohlo trvať aj nudne dlho, do Hier môžu kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom zasiahnuť organizátori snažiaci sa vyvolať čo najdramatickejšie a najkrvavejšie súboje medzi súťažiacimi. Všetko v priamom prenose sledujú diváci – rozmaznaní obyvatelia Sídla nadšene, súcitnejší obyvatelia niektorých obvodov už pomenej. Diváci môžu svojim favoritom pomáhať formou malých sponzorských darčekov posielaných do Arény.
Tento rok sa za dvanásty obvod Hier zúčastní aj rozprávačka príbehu Katniss – introvertné, necharizmatické (no čitateľsky sympatické) dievča. Je však veľmi schopná – v šestnástich rokoch je hlavou rodiny, pretože po smrti svojho otca sa stará o matku aj mladšiu sestru. Katniss má odpor k Hrám a zabíjaniu ľudí. Aj z tohto dôvodu veľmi neverí tomu, že by z Hier vyviazla živá, hoci vie dobre zaobchádzať s lukom a šípmi. Za chlapcov bol z jej obvodu vylosovaný Peeta, jej rovesník. Peeta pred divákmi vyhlási, že Katniss miluje. Katniss to nepovažuje za nič iné než za jeho stratégiu, ako zapôsobiť na sponzorov, a spočiatku je pobúrená – neskôr sa však rozhodne jeho “plán” prijať a predstierať, že Peetu tiež ľúbi...
Nezaujali anotácie na internete, na základe ktorých som čakala čosi pochmúrnejšie a uletenejšie, nezaujala ukážka na prebale knihy, film som nevidela. Navyše zopár predošlých teenagerských kníh fantastických žánrov, ktoré som čítala, bolo otrasných, čo vo mne prirodzene vyvolalo skepsu voči tomuto druhu literatúry. Samu ma preto prekvapilo, ako ľahko som sa začítala do tohto diela a ako rýchlo som ho zhltla. Dobre čítavý príbeh mi bol príjemne blízky. Vťahujúca atmosféra, skvelá štylistika (či skôr preklad?) (pochvala v tomto prípade ide Mišovi Jedinákovi, ktorý dielko prekladal - pozn. Šaňo) – aj môj chorobne precitlivený zmysel pre opakujúce sa slová ich v celej knihe našiel len zo tri. Hoci prostredie bolo temné, čítalo sa o ňom ľahko a príjemne. Dej bol pekne vyvážený, nikdy som nemala pocit, že čosi je pridlhé, že je niečoho priveľa alebo primálo – dokonca ani od pasáží, v ktorých sa toho veľa nedialo, som sa skoro nevedela odtrhnúť. Bojové scény neboli priveľmi drastické, ale zase ani naivné či cenzurované, skrátka – vhodné pre násťročných. Čitateľ nezakopáva na každom rohu o klišé – napríklad mužský hrdina nie je žiadny superman, ale v tomto príbehu je on ten slabší, koho treba chrániť. Na druhej strane však nie je ani úplne neschopný. A Katniss mu nepomáha z otrepanej nehynúcej lásky, ale z vďačnosti za dávnu záchranu svojho života i kvôli mienke svojho okolia, čo je zaujímavo osviežujúci dôvod. Jej mierne kontroverzné správanie je však bezpečne vyvážené početnými situáciami, kde prejavila súcit a obetavosť, ako sa na správnu kladnú postavu patrí. Vďaka náznakom negatív jej správania aj napriek svojej kladnosti Katniss pôsobí uveriteľne a nie ako anjel, ktorému chýba už iba svätožiara. Dobre vykreslené sú pocity hrdinky, jej strach, jej pochybnosti, obavy a úvahy o tom, čo sa asi deje mimo izolovaného priestoru Arény, ako aj psychické vyčerpanie ku koncu Hier. A príbeh (aspoň tento diel) sa našťastie nezačal uberať smerom, ktorého som sa obávala už pri čítaní obsahu. Vďaka tomu som si po prečítaní záveru poriadne vydýchla. Uf! (žeby som po tom predsa len siahol? - pozn. Šaňo)
Napriek celkovému veľmi pozitívnemu dojmu mám dve drobné výhrady. Prvá sa týka úplnej absencie vysvetlenia fungovania technológií. Áno, Katniss nie je v tejto oblasti veľmi vzdelané dievča, áno, sme v ďalekej budúcnosti, kde sa dajú očakávať neuveriteľné vynálezy – napriek tomu mne tie technológie pripadajú až príliš zázračné. A čo je pre niekoho horšie, autorka si ohľadom nich sama odporuje. Moja predstava Arény ako jednoduchého ohradeného pozemku kdesi v prírode prekonávala počas čítania značnú prestavbu až k pochopeniu, že na Aréne vlastne nie je prírodné vôbec nič – porotcovia v nej majú pod palcom všetky živé i neživé zložky okrem súťažiacich. Ako sa toto a iné zázraky dajú technologicky zvládnuť, to mňa, “vrtáka” do všetkých zdôvodnení, trápilo čím ďalej, tým viac... bohužiaľ, nedočkala som sa ani jedinej objasňujúcej vetičky. V minulej recenzii som vyčítala príliš podrobné vysvetľovanie všetkého – toto bol zase opačný extrém, nevysvetlenie ničoho.
Druhá výhrada je dejová. Týka sa jednej konkrétnej scény, podľa mňa najväčšej slabiny celej knihy. O to horšie, že autorka ju za slabinu zjavne nepokladá a v druhom dieli nám ju pripomína, kde sa len dá. Ide o scénu umierania jednej postavy v náručí druhej – patetické klišé posilnené spevom na rozlúčku s umierajúcou. Navyše sme predsa v Aréne, na mieste, kde treba byť neustále v strehu, vzácna je každá sekunda – a zrazu spev a potom pohrebné obrady? Toto všetko vo mne nevyvolalo dojatie, ale pocit trápnosti. (Presne tak neprimerané to bolo aj vo filme, Adhara. - pozn. Šaňo)
Netreba tiež zabúdať, že román je primárne určený teenagerom a preto je do istej miery výchovný. Ak však máte chuť na oddychové dobrodružné čítanie, jednoduché, ale nie primitívne, môžem odporučiť. Nič lepšie pre násťročných som už dávno nečítala.

Adhara

Adhara
Autorka vedecko-fantastických príbehov. Venujem sa tiež písaniu populárno-náučnej literatúry a ďalších žánrov, blogovaniu, recenzovaniu, prednášaniu, výtvarným aktivitám.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

William Cody
Priznávam aj ja, vyhýbajúci sa tínedžerským románom som si to prečítal, po tom, čo to dostala dcéra na Vianoce. No pre mňa sa tento román nevymyká z okruhu tínedžerských amerických"splašiek" od romantických autoriek. Nesympatický mi bol slaboch Peeta a aj jeho tzv. drsnejší a temnejší protiklad chodiaci loviť poza plot. Hlavná hrdinka je priveľmi nerozhodná, teda jej psychologický profil, na to aby mohla byť skutočne Drozdajkou a prežiť všetko. Áno, autorka sa snaží vykresliť, že je do toho vhodená, neovplyvňuje to a vezie sa voľným prúdom, no aj tak, sympatický v knihe mi bol iba starý Hamisch. (salámista a alkoholik - neskôr zopsuli aj jeho).
30.08.2013
William Cody
Scéna s plačom a pochovávaním malej černošky mi nebila do očí ako recenzentke, no čo sa týka súvislostí s vysvetľovaním technickej vyspelosti tohoto sveta ako aj princípov fungovania istých javov, súhlasím, že to bolo prázdne a nedomyslené. Kniha pre dievčatá vo veku 16 rokov ako vyšitá. :D
30.08.2013
William Cody
A v čom je tento román výchovný pre tínedźerov neviem. V túžbe po slobode, obetovaní sa, rebélii? Či na porovnanie morálnych charakterov bývalých vrahov meniacich sa na bojovníkov za slobodu? :D (Otázka pre recenzentku, aby sme trochu podiskutovali na scifi.sk, možno to tu trochu oživili, keď je tu teraz cez prázdniny tak mŕtvo :D)
30.08.2013
Adhara
Práve to Peetovo slabošstvo bolo pre mňa niečo nové, neokukané. Žiaden supersilák a superochranca svojej slabučkej priateľky ako v Twilighte. Takisto nerozhodnosť hrdinky bola podľa naopak plusom – v tomto veku a v tejto situácii normálne, dodávalo jej to uveriteľnosť. Nuž, sto ľudí, sto chutí... Výchovnosť? Podľa mňa v tom, že si treba za každú cenu zachovať ľudskosť a postaviť sa proti zlu.
30.08.2013
William Cody
Veď to.. Citlivý, silný mladíček. Asi podľa vkusu autorky, no tým je celý boj o život v knihe nereálny. Aj z pohľadu nerozhodnej a tiež "slabej"hlavnej hrdinky. Tvrdosť prežíva, tu to nebolo zachránené ani dostatočnou súhrou náhod, hoci sa to autorka snažila tým vysvetliť, respektíve pridať na uveriteľnosti. A túžba postaviť sa voči zlu?No tu nebola v každej situácii, ako by sa to dalo očakávať pri prezentovaní pevného charakteru mladého človeka. Dokonca tu nebol ani náznak akého si prerodu(pod tlakom okolností, či vplyvom prostredia alebo iných osôb)HP, zocelenie a pod. Stále váhavá, stále unášaná okolnosťami ako vzor rebélie a odporu. Nezaslúžene. No beriem.. 16 ročné dievčatá sa len zoznamujú s literatúrou a takáto forma získania nových fanúšikov(čiek) SF v radoch naiviek je účelná, takže za toto plus.
30.08.2013
Puf
Pridavam sa k Williamovi, my sme uz na teenagerske romaniky asi dost stari :( Tiez som si precitala prvy diel pod vplyvom nadsenych recenzii, ale napriek akcnosti kniha bola pomerne nezazivna (a film ju v nude sto krat prekonal), hlavni hrdinovia liezli na nervy, najviac Katniss, ktora sa nevie rozhodnut ani ktorou nohou rano vstat z postele takze som jej tu ulohu "vodca rodiny" nezozrala. Na konci som si povedala, ze cista strata casu a penazi a nostalgicky som si povzdychla, ze uz nespadam do celovej vekovej skupiny. Dodatocne ma pobavil aspon tento klip :D http://www.youtube.com/watch?v =HoHfCW-O2yA
30.08.2013
William Cody
Wooow... Ako si ma hneď ráno pobavila a rozosmiala s tým videom.. Je super :D.. Škoda, že neviem anglicky, slová by ma tam asi už dostali úplne :DD
30.08.2013
Puf
"But I get Peeta''s buns in my oven for free" :DD ked si rozkliknes info o videu je tam cely text
30.08.2013
William Cody
No veď vravím.. neviem anglicky.. je to tam iba v angličtine :(.. Nevadí, stačia Tí "šampóni"(najmä Peeta - pečivár) v tom videu a elegantný luk Katniss na to aby sa človek pobavil :D.
30.08.2013
jurinko
Tak pre Williama to asi nebude, ale toto je tiez fajn o Hunger games ;-) http://www.youtube.com/watch?v =_hp_xsUg9ws Otazka na tych, co citali knihu: Aj tam sa na konci dohodli, ze sa nezabiju, cim uplne odrovnali celu premakanu desiatky rokov trvajucu hru zlomyselnych zmrdov so sutaziacimi na macku a mys? :-)
30.08.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB