Smrtihlav

Ľudia majú jednu zvláštnu schopnosť. Dokážu si vo svojich spomienkach vybaviť ľubovolnú udalosť, ktorú prežili a tak ju prežívať stále znovu a vychutnávať si tak napr. nádherný pocit úspechu alebo radosti. To čo však majú ľudia, môže chýbať iným, ktorí prahnú po tom, čo považujú za najcennejšie. A tak si vybrali toto mesto, večne zahalené do tmy aby tu našli recept na svoju nesmrteľnosť, na svoje sny. Na počiatku bola tma a potom prišli oni Cudzinci...
Podporte scifi.sk
Ukážka z filmu
Ukážka z filmu Disclaimer
John Murdoch (Rufus Sewell), sa prebúdza vo vani v zavšivavenom hoteli a zisťuje, že je v peknom prúsery. Nič si nepamätá, v spálni objavuje telo prostitútky na ktorej sú jej vlastnou krvou nakreslené zvláštne symboly, nielenže po ňom ide polícia, konkrétne inšpektor Frank Bumstead (William Hurt), ale aj akýsi holohlavý maníci, ktorí si nechajú hovoriť Cudzinci a majú jednu zvláštnu schopnosť - jedinou myšlienkou dokážu pretvárať fyzickú realitu. No a ako keby toho nebolo dosť, v telefóne sa od očividne veľmi znepokojeného doktora Schrebera (Keifer Sutherland) dozvedá, že je len súčasťou istého experimentu, ktorý nevyšiel. Dezorientovaný John neskôr nachádza svoje doklady a vydáva sa po stope, ktorá ho dovedie k jeho žene Emme (Jennifer Connelly). Od tej zisťuje, že keďže mu bola neverná a dosť ho to zobralo, navštevoval už zmieneného psychiatra. Pri jeho sledovaní mu však pomaly dochádza, že v celom tomto príbehu niečo nesedí a všetko bude zrejme o niečom inom ako o manželskom trojuholníku a psychopatickom vrahovi.
Ukážka z filmu
Ukážka z filmu Disclaimer
Smrtihlav vás očarí v prvom rade svojou jedinečnou vizuálnou stránkou, ktorá ho spolu s atmosférou a príbehom, radí k takým žánrovým klasikám ako Blade Runner či Dvanásť opíc. Kombinácia unikátneho vizuálu a najmodernejších počítačových efektov (za zmienku stojí hlavne na výbornú zvládnutý morphing, ktorého si užijete do sýtosti) vytvára nádherné, depresívne a temné prostredie, ktoré vo vás od začiatku evokuje, že niečo s týmto mestom nie je v poriadku, ale aj tak by ste sa v ňom radi aspoň raz prešli a vychutnali si jeho atmosféru naživo. Tú dokresľuje orchestrálna hudba, ale skvelo ju dotvára napríklad aj taký zdanlivý detail ako make-up. Cudzinci sú stvárnený naozaj dokonalo.
Ukážka z filmu
Ukážka z filmu Disclaimer
Film však nestojí celý na vizuálnych orgiách, ktoré pre nás pripravil režisér Alex Proyas (tvorca tiež už kultovej a rovnako vizuálne nadupanej Vrany), ale tie sú len dokonalým základom, na ktorom je postavený ešte lepší príbeh. Ten, ako som už naznačil v úvode, má všetky parametre na to aby vás do deja vtiahol, pohltil a v samotnom závere poriadne prefeckal niekoľkými dobre mierenými ranami. Dej je rovnako napínavý ako desivý a má tu jedinečnú vlastnosť, že vás dokáže udržať neustále v napätí. Užijete si tak akčné behačky a súboje, ale aj mrazivé dialógy, ktoré dávajú vyniknúť skvelým hercom. Dve z hlavných úloh si podelili držitelia Oscarov William Hurt a Jennifer Connelly.
Ukážka z filmu
Ukážka z filmu Disclaimer
Asi na žiadny iný film sa nehodí konštatovanie, že je dokonalo temný a temno dokonalý. Navyše sa Smrtihlav zaradil ku klasike a dnes je už kultovým filmom, takže vidieť ho, patrí dnes už takpovediac k filmovému všeobecnému vzdelaniu. Zaujímavosťou je, že jeho kulisy boli o niekoľko mesiacov neskôr použité k podobnému filmu, ktorý stál tiež na myšlienke sveta, ovládaného niekým iným, navyše s podobným temným vizuálnym štýlom.

Roland Axenberg

Roland Axenberg
"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200)

Diskusia

Adrian (Anonym)
Nuz tak som si to pozrel a musim ovedat WAo...velmi dobru sci-fi noir film, nadherna praca kamery,maskerov,dekoracie a v neposlednom rade aj hudba umocnuju tento nezabudnutelny filmovy zazitok.Rozhodne to stoji viac ako za jedno pozretie.
13.11.2002

palko (Anonym)
hrozna recenzia sama pravopisna hrubka... styl hroza...
10.12.2003

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(1998)

Smrtihlav