Nová Duna v pláne

Paramount sa v blízkej budúcnosti snaží vylámať si zuby. Na Dune. Túto mnohí fanúšikovia považujú za nesfilmovateľné dielo. Uvidíme, čo s tým spraví Peter Berg.
Fantastická poviedka 3.
kolo
Peter Berg Peter Berg
Podľa magazínu Variety sa Peter Berg stal režisérom ďalšej kinematografickej adaptácie scifi klasiky Franka Herberta, Duna. Kevin Misher, ktorý sa počas minulého roku snažil obdržať práva od rodiny Herbertových, bude daný film produkovať.
Herbertov román z roku 1965 je doteraz jeden z neprekonaných futuristických príbehov odohrávajúcich sa na planéte Arrakis, ktorá je jediným galaktickým zdrojom výroby korenia melánž - drogy, ktorá umožňuje zosilňovať psychické schopnosti, predlžovať život a cestovať priestorom rýchlosťou myšlienky.
Fanúšikmi obľúbené "nesfilmovateľné" kultové dielo, ktoré je prvé v sérii niekoľkých na seba nadväzujúcich románov, dostalo už filmovú podobu prostredníctvom Davida Lyncha v roku 1984 a taktiež bolo produkované ako miniseriál pre SCI FI Channel v roku 2000.
Berg sa teraz pokúša nájsť scenáristov, ktorí by spolupracovali na vytvorení adaptácie vernej knižnej predlohe, ktorá získala ceny Hugo a Nebula.
Producentom je aj Richard Rubenstein, ktorý produkoval Dunu a jej pokračovanie Deti Duny pre SCI FI Channel, a Sarah Aubrey zo spoločnosti Film 44, ktorá patrí Bergovi. John Harrison a Mike Messina sú výkonnými producentmi.

Alexander Schneider

Alexander Schneider
Knižný a filmový recenzent, bývalý porotca súťaže Martinus Cena Fantázie, propagátor a predseda Združenia fanúšikov Babylonu 5 na Slovensku. Scifi, fantasy, horor: Herbert, Holdstock a Lumley.

Diskusia

SARS
Kua, amíci sú schopný všetko zkaziť. Duna je skutočne nesfilmovateľná kniha (jedine možno 200 dielna anime séria). Jedina poriadna bola tá Lynchova, pretože si ju urobil posvojom. Ostatné jednoducho už nemajú to čaro (Duna je neuveriteľne detailistická. Nejaká hlúposť, či náznak sa o 50 strán ukáže ako kľúčový fakt. Dá sa vôbec niečo také sfilmovat?)
18.03.2008

cyberstorm
SARS: ako anime rozhodne nie a ani ako televizny serial, iba ak by to robili ludia podobni Straczynskemu... Skor si to viem predstavit ako 5 hodinovy film, natoceny naraz a potom rozdeleny do trilogie (nieco ako bol LOTR alebo Matrix 2 a 3), tam by uz bola plocha na vykreslenie postav. Otazne je, ako by to privitali divaci.
19.03.2008

kAnYs
90% knihy su intrigy, filozofia, mystika a myslienky postav. 90% knihy je to co hollywoodske filmy (cest vynimkam) obsiahnu vo svojich 10%. Parramount = Hollywood. Ergo... smutme pani (a damy), lebo velikan sa bude krutit v hrobe.
19.03.2008

cyberstorm
nj, n asi mas pravdu. V Lynchovej Dune to este ako tak bolo nacrtnute...ale v Harrisonovej vobec nie. A ak sa to budu snazit urobit na sposob akcneho SF...ble. Ako som vravelDuna je u mna len jedna a preto sa vynima..vynimala..na poprednom mieste v mojej zbierke.
19.03.2008

SARS
Anime som spomenul, pretože je to hlavné čo teraz sledujem, ale i to, že amíci vedia práve tú filozofiu, mystiku, psychol´ogiu a hlavne intrigy poriadne zmrviť. Japonci nie, podstate každé anime, nech je akokoľvek béčkové má prepracovanú psychologiu a trochu tej filozofie a mystiky. Ved porovnajte anime Starship troopers s americkým filmom ;).
19.03.2008

cyberstorm
sars-nemozes porovnbavat serial s filmom uz len kvoli dlzke. Kym film ma na dej a postavy max 2 hod, serial ich ma 20...
19.03.2008

SARS
sajby, zase kecáš o niečo, čo si si nepozrel. OAV Starship troopers (http://www.animenewsnetwork.c om/encyclopedia/anime.php?id=4 136) má iba 6 dielov (každý má okolo 25 min aj s openingom a endingom), čo spolu dáva niečo pod 3 hodinky - LOTR director cut je dlhší. Nekritizujem rozsah (i keď sú diela, ktoré by si zaslúžili viac než jeden film), ale scenár. Niekto napísal, že Hviedzna pechota je kombinácia strielania vesmírnych votrelcov a Beverly Hills s čím sa stotožňujem. Ak by ho urobili viac military a psycho, možno by sa mi páčil (to je dôvod, prečo dvojke dávam väčšie hodnotenie ako jednotke).
19.03.2008

xius
To skaziaaaaaaa... zas, znova, a este! Ble. Dzizs, vsetky filmove adaptacie boli hnusne. Yo, Lynchova je vynimka, ale aj ta ma od knihy daleko. (nikdy nepochopim preco tam napchal ten "weird fighting style", rofl) ...ruky prec proste. Ak na tom nerobi tazky milovnik knihy s ohromnym rozpoctom a absolutnou mocou nad filmom, je to v haji.
20.03.2008

SARS
"weird fighting style" = witch fighting style, tak nazývali fremeni bojové umenie vyvinuté Bene Gesseritom (aj Paul ho ovládal). Skôr ma zaráža, kde zobrali tie sonické zbrane? V knihe nič takého nebolo (a tak som sa na ne tešil :(.
Ako som povedal, Duna je nesfilmovateľná kniha a jediná dobrá adaptácia je od Lyncha, pretože on to urobil po svojom (dokonca tam bola naznačená ja Vladimírova homosexualita, ktorej sa vo filme vyhli).
20.03.2008

xius
SARS: Ano, mas recht. Narazal som tiez na tie sonicke kraviny, tusim tomu hovorili "weird fighting style", ale to neznie velmi logicky, uznavam. :) ...jj, Duna proste nie je "politicky korektna". A vobec. Skazia. Urcite.
20.03.2008

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB

(2003)

Deti Duny

(2020)

Duna

(2000)

Duna