Diskusia 1/1: Per aspera ad astra

Podporte scifi.sk

Diskusia

ama_rilla
Tipla by som to na nejakú -násťročnú autorku... Oproti predošlým dvom poviedkam oceňujem, že príbeh bol komplexnejší, mal nejaký ten cieľ a zvrat. Dokonca som si nijak extra nevšimla ani chyby či preklepy.
Príbeh je ale taký trošku detský, záver tiež prichádza tak trochu odveci. Nie je to úplne moja šálka kávy a príbeh vo mne nevyvolal emócie, ktoré autor vyvolať zrejme chcel. Ale viem si predstaviť, že pre mladšiu vekovú kategóriu to môže byť zaujímavé a možno by sa aj skôr vedeli vžiť do hrdinku príbehu :)
03.05.2022

Marco Ottra
Taká kombinácia Hier o život a Zlatého kompasu. :) Pekný nápad, dobrý dejový spád a veľa krásnych metafor. "Detskosť" mi vadila len pri dialógoch, ktoré tak pôsobili trochu neprirodzene.
03.05.2022

Veles
Ja si zase myslím, že je to niekto skúsenejší a starší, Ama. Možnože tam chýbala nejaká ta čiarka alebo dve, ale to som si nevšimol. Záver bol okej, skôr by ma zaujímalo kto je tá druhá postava, čo za ňou príde. Je to jeden z tej komisie? Mne tam skôr vadili tie nadávky, nesedeli mi tam, pôsobili tak umelo. A z duše neznášam imperiálne miery! :D
03.05.2022

ama_rilla
Myslím, že to bol človek z komisie ten v závere...
03.05.2022

8HitBoy
Myslím, že viem, kto je autor, ale tip si nechám pre seba. Je to zatiaľ určite najlepší text tohto kola, len s drobnými formálnymi chybičkami, ktoré neznižujú celkový dojem. Vadila mi priama reč, moja klasika. Nemám rád monológy postáv, ktoré slúžia len na to, aby čitateľovi odhalili informácie, ktoré sa mal dozvedieť pomocou rozprávača. Takto ľudia nerozprávajú, pôsobí to strojene.
Detská naivita mi nepríde ako mínus, ale skôr ako autorský zámer, ktorý vyšiel. Aj tak by som príbeh ale fakt neprirovnával k Zlatému kompasu, ktorý je moje obľúbené fantasy a má teda sakra vrstvy a filozofické nuansy.
Oproti prvým dvom Alešovým (snáď to už môžem takto napísať, keď ho čitatelia tak vyoutili) poviedkam, ktoré spája fakt, že mali síce fajn nápad, ale ten bol žalostne slabo využitý, tu autor priniesol plnohodnotnú poviedku s úvodom, jadrom a záverom. Dej je tu pekne budovaný a text spĺňa všetko, čo má, čo sa nedá úplne povedať o prvých dvoch súťažných poviedkach, aj keď som ich nehodnotil úplne zle.
Za mňa teda zatiaľ najvyšší počet bodov v tomto kole, držím palce.
04.05.2022

Pospíšilová.luca
Taky si nemyslím, že to napsal nezkušený autor. Na to je to velice dobře řemeslně zvládnuté. Osobně hodnotím velice vysoko, povídka měla dobrý děj a plynula. Jediné, co mi trochu skřípalo byl ten konec. Pochopila jsem, že přišel pan Dlouhý, ale spíš mi tam překážel. Asi by mi víc seděl konec, kdy Ingi zůstane sama, ale to je jen můj názor :)
06.05.2022

Ray Janonoff
Prvý odstavec mi povedal, že je to fajn a hlavne nič pre mňa. Nemôžem si pomôcť, nesedelo mi to.
Skúšky sa mi zdali zbytočne dlhé, dlhšie než súťaž samotná. Chlapíka v závere by som vymenil za dve fľaše navyše, ani takto to nebol celkom happyend a neprinieslo to emóciu, iba otázku "kto je zas toto?".
Ale ako som spomínal, nebolo to pre mňa, asi starnem. Jediná chvíľa, kedy som sa do hrdinky vžil bola, keď nadáva na všetko, chce prachy a vypadnúť:)
08.05.2022

Smrtislav Pierko
Autor sa očividne zapotil aby sa vtesnal do predpísaného rozsahu. Nápad použiť komentátorov pre skrátenie akčnej zložky považujem za veľmi dobrý, no predošlá časť s rozprávkovou trojicou sa zdá byť kvôli tomu dlhšia. A ten záver na nás skočil z ničoho nič, bez varovania, zozadu(pravdepodobne kvôli spomínanému škrtaniu). Stratil tak pôvodne zamýšľanú emočnú údernosť, a možno by bolo lepšie prepísať ho trocha ináč. Rozhodne to ale bolo dobré počteníčko.
13.05.2022

xius
@Goran Dvojka bola tentokrat (prvykrat, neprenasledujem ta dvojkami :)) odo mna. Skusil som to vysvetlit na NS. Neuveritelne situacie a interakcie medzi postavami, ciernobiely svet (opis svalovca a jeho psa), banalne riesenia. Detinskost celeho textu (mlynske kolo? skamaratenie s rozhodcami? siltovka vzad?) vs pasaz, kde sa hrdinka vyburi s nadavkami. (cim si ich ultimatne ziska) Na NS chvalili priebeh samotnych pretekov a mali pravdu, vobec ti opis akcie nevrzgal. Ale staci byt technicky ok a uplne sa vykaslat na obsah? Finale bolo pre mna vztycenym prostrednikom citatelovi, takmer som hodil telefon o stenu.
17.05.2022

ama_rilla
Goran, ja som úprimne dosť prekvapená, že toto je tvoja poviedka. Tá minulá bola podľa mňa veľmi dobrá, aj niektoré nesúťažné od teba sa mi páčili. Ale toto ti veru nevyšlo, aspoň čo sa týka mňa... Neviem, rozmýšľam, či na túto poviedku ma vplyv to, že píšeš pre deti? Že si sa nakoniec nevedel rozhodnúť, kto bude publikom? :)
18.05.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami