Diskusia 1/1: Obchod na rohu

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Z tejto poviedky mám dosť zmiešané pocity. Prvá polovička, než vstúpi do obchodu, sa mi páči, je zaujímavá. Druhá časť je taktiež zaujímavá, ale je slabšia.
Nejaké chybičky tam boli, aj slová ktoré mohli byť nahradené inými.
Príbeh... Osobne som bol sklamaný, že v obchode nebola tá žena z autobusu, viac by sa mi to tam hodilo vzhľadom k tomu, aký je na ňu kladený dôraz. Toho psa za pultom som si tiež nevedel dobre predstaviť. Výzor toho "predavača" sa mení podľa toho, kto vojde do obchodu? Všetci zákazníci do neho vojdú náhodne? Prečo vlastne existuje, alebo za akým účelom? A kto si ho vybral? A aký program sa načítal? Priznám sa, že som bol dosť zmätený z toho všetkého.
Koniec mi príde taký urýchlený, povedal by som. Tie dve posledné vety by som možno aj vynechal, mohlo sa to zakončiť tou otázkou o poslaní, aj keď netuším o čom to vlastne hovorí :D
02.11.2023
ama_rilla
Tiež ma zmiatla úvodná scéna s dámou a očakávala som, že bude mať v poviedke nejakú úlohu. Trochu mi škrípe aj to, že nerozumiem, aký motív mal hlavný hrdina, aby vošiel do obchodu. Čo bolo vlastne jeho pohnútkou?
Inak úvod sa mi páčil, bola som zvedavá, čo sa deje na tom tajomnom mieste, kde sa zbiehajú svety :D
Každopádne by to ale chcelo popracovať na poviedke, aby lepšie do seba zapadala..
03.11.2023
MartinB
Dávam 8 bodov. Mňa to pobavilo, určite sa zúčastni aj nabudúce. Jasné, boli tam aj chybičky, čo ti ostatní vypichnú, ale pocit som mal pri čítaní super a to si cením. Pobavilo ma napr. ako pred ním stál pes v nohaviciach a opýtal sa: „Ospravedlňujem sa, vidím, že ste zaskočený. To kvôli tomu jazyku, že?
Jasné, je to jednoduchý humor, ale ten ja mám rád. Pousmial som sa viac krát, určite píš ďalej a pracuj na sebe. Držím palce.
04.11.2023
Hieronymus
Tak táto poviedka ma poslala na jazdu plnú dodatočného googlenia a premýšľania, či som niečo nepochopil, alebo to tam proste nie je. Mám z nej pocit, že je tam dosť symboliky. Napríklad zelená žena na začiatku môže znázorňovať hada a to môže znamenať, že predstavuje hrozbu, alebo znovuzrodenie, alebo ja neviem čo. Ten vták v kresťanskej symbolike môže znamenať aj Boha. A tak, googlil som a asi som tam hľadal viac ako tam bolo, ale nevadí.
Páčilo sa mi to, pokiaľ tam nejaká symbolika bola, tak super, keď nie, tak aj tak dobre. Príbeh, ktorý končí tým, že týpek odíde z koprorátu (alebo iné shitného jobu) a rozhodne sa kúpiť si psa a chrániť vtáky je za mňa veľmi, veľmi fajn.
06.11.2023
Lucika
Začiatok bol taký tajomný, vtiahlo ma to do deja. Ale je škoda tej ženy v zelených šatách. Takto to bola vlastne úplne zbytočná scéna. Ďalej som sa v niektorých veciach strácala. Z vety: Keď ste sem vošli, tak určite zomriete. mi to prišlo tak, že tým, že tam vkročil, si podpísal ortieľ smrti. Ale z ďalšieho textu mi to vyplýva tak, že jeho osud bol ten, že mal zomrieť počas nehody autobusu, a teda osud ho aj zaviedol do obchodu, kde akoby dostal druhú šancu ešte predtým, než sa nehoda stala.
Celý čas sa to tvári tak, že ten predavač je tam vždy ako pes, ale keď sa ho opýtal, že prečo má podobu psa, tak mi to zas prišlo také, že predavačova podoba sa mení podľa toho, kto tam vojde.
Jednoducho, bola som zmätená. Inak súhlasím s Velesom, posledné dve vety by som vypustila.
11.11.2023
Tom Hotep
Nápad rozhodne zaujímavý, len by chcel lepšie spracovanie. Mnohé opisy boli veľmi suché a než hlavná postava vošla do obchodu, dej bol pomerne nudný. Pes v košeli ako predavač rozhodne prebral môj záujem, ale prešlo to do obyčajného dialógu. Predavač sa pri tom mohol viac správať ako pes s nie len občas spomenúť, že nie je človek. Samotný proces toho "načítavania nového programu" bol veľmi chaotický a nejako som ho nepochopil. Predávajú tu čas alebo preprogramujú človeku život? A hlavne aká za to bola cena, veď predsa len bol to obchod. Rozhone nejde o stratený prípad, ale chcelo by to poviedku prepracovať.
16.11.2023
Martin Hlavňa
Nápad to bol super. Úvod s dámou a tetovaním zmiatol aj mna, škoda, že sa neobjavila aspoň v závere. Hlavne na začiatku mi vadili dosť dlhé odseky, potom neskôr sa to zlepšilo. Celkovo by možno pomohlo spraviť si pred písaním jasnú štruktúru, lebo maj som jednak pocit, že medzi scénou v autobuse a zvyškom poviedky sa zmenil štýl autora a jednak neboli úplne všetky elementy dobre premyslené a pospájané. V závere sa mi dosť páčili opisy jeho voľby a "preprogramovania"
23.11.2023
Olex
Ahoj,
takéto šialenosti mám veľmi rada:) Príbeh mi dával zmysel, síce som si ho možno vysvetlila po svojom, ale malo to svoju logiku. Ak je žena na začiatku len nositeľom symbolu, tak jej bola venovaná zbytočne veľká pozornosť. Chcelo by to trochu „učesať“ text. Popracovať na štylistike. Sú tam zvláštne slovné spojenia napr. - Lebo som mal čas do autobusu.
27.11.2023
Ray Janonoff
Myšlienka fajn, prevedenie menej. Nepozdávalo sa mi veľa krátkych viet v opisných častiach (úvod, práca). Pár vecí, ktoré by odstránilo prečítanie navyše -nejaké preklepy, chýbajúce písmeno, čechizmus či dva.My psy - odolní, je to správne? Číslovky radšej slovom.
Páči sa mi rozdielnosť výkladov, niekto môže hnať význam symbolov do extrému, niekto ich tam nevidí vôbec. Ako poukázanie na možnú zmenu, skôr než ťa rutina zabije - naozaj alebo obrazne - zatiaľ čo snívaš o nedosiahnuteľnom, to mne osobne stačí.
28.11.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.