Diskusia 1/1: Posol z diaľky prichádza prvý

Podporte scifi.sk

Diskusia

MartinB
Namet neoriginalny, ale spracovanie pekné. Čítalo sa to dobre, určite pridaj ešte niečo, rád si prečítam. Prípadne sa zapoj do Fantastickej poviedky.
23.10.2023
ama_rilla
Poviedka mala dobrý začiatok, vtiahla ma do deja, dokázala vo mne vyvolať zvedavosť.
Akurát mi to príde tak, že autor mohol využiť priestor a viac rozpracovať príbeh. Celé to malo extrémne rýchly spád. Odrazu sa tam objavilo množstvo informácií a už nám to bolo cele len tak nejako dopovedané... čo je veľká škoda, lebo nápad s varovnou správou z vesmíru bol ozaj fajn. Ale ja som teda veľmi nepochopila, ako dospelí k tomu, že to znamená "buďte ticho" :D Rozlúštenie takej dôležitej a zásadnej správy trvalo asi 3 sekundy, odrazu sa zjavila druhá staršia správa, už tam bol aj prezident a meteority... proste bolo to príliš rýchle a mala som z toho taký dojem vysypania informácií, o ktorých sme predtým ani netušili...
02.11.2023
Veles
O tejto teórii som už poču, prečo je vesmír tichý, tak som nebol až tak prekvapený. Napísané to bolo celkom dobre, nejaká chybička tam ale kde-tu bola. Osobne mi tam nesedeli píky, podľa mňa vrcholy by boli lepšie. Ako spomína ama_rilla, tiež som bol zmätený z toho, ako to rýchlo dešifrovali a aký to malo extrémne rýchly spád.
Inak sa mi to ale páčilo, dobrý začiatok nového kola :)
02.11.2023
Martin Chabada
Miesto odkiaľ (asi) prišiel nápad, je uvedené priamo v texte (Boli sme ako hlučné dieťa v temnom lese...). Dokonca sa mi zdá, ako by boli niektoré odseky priamo citované od toho Číňana. :-)
Problém tu vidím aj v remeselnom spracovaní, napríklad sa objavujú chyby pri písaní uvádzacích viet priamej reči. Tu pomôže len viac praxe.
V každom prípade, sci-fi písane autormi s vedeckým vzdelaním považujem za tie najlepšie, tak dúfam, že autor bude písať stále viac.
03.11.2023
Hieronymus
Napísané fajn, konverzačky vždy potešia, ale našlo sa pár vecí, nad ktorými som sa pozastavil.
Trošku ma zarazilo, že stále používajú papier v dobe, kedy bude pravdepodobne všetko digitalizované.
Potom, SETI má pod sebou veľa vedcov a tak trochu nechápem, že práve v sekcii, kde by sa dalo reálne očakávať zachytenie nejakej mimozemskej komunikácie, pracujú dvaja študenti a ich šéf. Prečo tam nie je niekto seniornejší, okrem šéfa, ktorý by mohol kriticky zhodnotiť ich analýzy, alebo získané údaje. A ich závery sú prijímané v podstate nekriticky, čo tiež nechápem. Nie sú to síce idioti, ale je fajn mať aj niekoľko ďalších názorov od skusenejších kolegov.
A možno to takto v SETI chodí, neviem o tom veľa, len tak uvažujem.
Tiež mi nesedí ich spôsob uvažovania. Zachytia nejaký signál, hľadajú v ňom systém a baba príde s nápadom, že je to ako s DNA... No dobre, ale prečo by to tak malo byť? Mne to znie skôr ako snaha za každú cenu nájsť hocičo, čo by pomohlo pochopiť problém. Neviem, či aplikácia ľudského systému štruktúry tela môže pomôcť pochopiť mimozemský systém komunikácie. Možno môže, ale potom treba vysvetliť prečo. Rovnako matematika. Je to univerzálny jazyk, ale na Zemi, prečo by mal byť aj pre mimozenskú civilizáciu?
No a tak ako tu väčšina už povedala, tá komunikácia je neuveriteľná. Dobre je to vysvetlené v Arrival, kde je priamo ukázané, ako sa po malých krokoch dá dopracovať k zmysluplnému rozhovoru. Je to proces trvajúci mesiace a začína na tak elementárnej veci ako je zhodnúť sa na tom, že dve strany hovoria o tom istom. A tu to trvá minúty. A to nie je nikto z nich ani len lingvista.
V skratke, pribeh bol zbytočne zjednodušený na úkor logiky, čo je škoda, ale inak to bolo OK.
03.11.2023
Lucika
Mne sa to celkom páčilo :) tak ako ostatní aj ja som sa pozastavila nad tým, že to rozlúštili tak rýchlo. Ale atmosféru to malo dobrú, aj keď sa koniec dal očakávať.
11.11.2023
Tom Hotep
Téma teórie temného lesa bol dobrý výber, ale poviedka mi prišla trocha slabá. Len sa tam rozprávalo a rozprávalo. Keby to bola súčasť nejakého väčšieho románu, tak by som to ešte bral, ale v takto krátkej poviedke by som uvítal trocha akcie. Napísané to však nebolo zle. Mimochodom, nebola náhodu inšpiráciou knižná séria istého čínskeho spisovateľa? :)
16.11.2023
Martin Hlavňa
Poviedku presne s touto témou si pamätám z minuloročných podcastov k Martinus cene fantázie. Neviem či ide teda o toho istého autora, ktorý poviedku upravil, alebo sa niekto trafil do rovnakej témy.
Páčila sa mi teória toho, že sa skrz matematiku učili komunikovať, ale aj mne chýbala istá dávka napätia. Napriek tomu, že mám dialógy rád, tak tu ma až tak nechytili.
Správu pochopili dosť rýchlo, asi by som poviedku spomalil a rozkúskoval do časových skokov.
22.11.2023
Olex
Ahoj,
táto tematika je veľmi obľúbená. Sme vo Vesmíre sami? Radosť z objavovania sa mieša so strachom z toho, čo objavíme. Vzhľadom k tomu, ako sa „civilizovanejší“ obyvatelia Zeme zachovali k prírodným kmeňom sa nedá diviť tomu, že sa ľudia obávajú vyspelejších mimozemšťanov. Ak by boli menej vyspelí než ľudia, no, to by pre nich nemuselo dopadnúť najlepšie. Páčilo sa mi spracovanie príbehu, napätie. Ešte by to chcelo viac popracovať s postavami.
27.11.2023
Ray Janonoff
Možno som obmedzený nevedeckým pohľadom, ale píky ma vyslovene štvali. Viem, že sa to používa, tu možno ako vedecký slang(?), ale prečo ním hovorí aj rozprávač?
Ako viackrát zaznelo, všetko sa deje extrémne rýchlo, až tak, že posledná veta - ktorá asi mala vyvolať emóciu? - urobila akurát wtf.
Vadili mi niektoré vety ako napr "...postarší pán vo vojenskej uniforme. Výložky označovali..." - napísať postarší generál ti ušetrí asi 45 znakov a oči niektorých čitateľov.
Celkovo sa mi dej a odhalenia páčili (Číňana som nečítal), len sa stratili.
28.11.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.