Diskusia 1/2: Tri nádherné slnečné dni

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Tá téma z MÚZY sa mi tiež páčila, aj mám odložený jeden alebo dva pokusy, raz ich snáď dokončím. Napísané to bolo dobre, nevšimol som si žiadne chyby. Bolo to ale dosť krátke a ten sci-fi prvok tam bol naozaj maličký. Možno si to mohol skúsiť rozšíriť ešte, napríklad pridať začiatok apokalypsy? A tak mi napadá, čisto zo zvedavosti, či si ju neposlal aj do MÚZY? Teda minimálne tému a ich rozsah to spĺňa, možno sa len mýlim :)
02.07.2023
Martin Chabada
V Múze poviedka súťažila, skončila na zdieľanom 2.-5. mieste. Zverejnená ale nebola, čo spĺňa podmienky tejto súťaže (konzultované aj s B.T. Niromwell). Dal som ju sem, aby som získal viac spätnej väzby.
Nevylučujem, že z toho raz vznikne aj niečo dlhšie.
02.07.2023
MartinB
Nebolo to zlé. Len trochu predvídateľné bez nejakého úderu, vďaka ktorému by som si povedal, že to malo cenu čítať. V pasážach bez dialógov na mňa príliš veľa krátkych viet pôsobilo mierne rušivo, tam by som medzi to odporúčal sem tam vložiť nejakú zložitejšiu vetu, pôsobilo by to literárnejšie. A možno aj vďaka tomu som si k hrdinovi nevybudoval nejaký výraznejší vzťah. Moja reakcia bola len ako tie krátke vety - Slnko vybuchlo. Hrdina zomrel. Okej. Napriek tomu to vidím na také 2-5 miesto v tomto kole.
02.07.2023
Kasiopejka
Poviedka ma hneď od prvej vety zaujala. Mala zaujímavý nápad, aj bola celkom dobre napísaná, ale…presne ako píše MartinB, aj mňa najviac vyrušovali krátke vety. Takisto mi do očí udrelo “ z pred”Vianoc, namiesto “spred”. Škoda, že poviedka viac negradovala, že sme sa nedozvedeli, v akých mučivých pocitoch sa zmieta hlavný hrdina, čo sa mu premieta v hlave. Možno sa mohol pokúsiť ešte niečo zúfalo spraviť. Takisto mohli byť detailnejšie popísané posledné chvíle s jeho rodinou. Poviedka mala vačší potenciál, koniec mohol byť dramatickejší, ale inak fajn.
04.07.2023
Martin Chabada
Poviedku som zámerne koncipoval vo forme “nič sa nedá robiť”, pretože na tému rôznych “Armagedonov” , kde sa hrdina snaží zachrániť svet (a občas sa mu to aj podarí), bolo už napísané veľa.
Preto je hlavnou postavou vedec, ktorý si plne uvedomuje, čo sa bude diať a jeho úlohou je nechať si to pre seba, aby posledné chvíle jeho blízkych prebiehali dôstojne.
Krátke vety. Keď som začal písať, používal som dlhé vety až do tej miery, že sa to ťažko čítalo. Preto som prešiel na krátke. Uvedomujem si, že to občas preženiem.
05.07.2023
Hieronymus
Nj, krátke vety ma tiež najprv rušili, ale potom som si zvykol. Inak mi to pripomínalo veľmi, veľmi, veľmi zrezané Dont look up, čo nie je zlé, ale na tak malom priestore sa z toho nedá veľa vytrieskať. Pasáže s telefonátmi by som vyhodil, nemajú žiadny význam a dal by som viac scén s rodinou. Inak je to dobre, čítalo sa to ľahko.
08.07.2023
Ray Janonoff
Za mňa tak akurát všetkého, možno ešte pár slov upokojenia medzi nadávkami a objednaním pobytu. Tiež by som upresnil miesto turistiky, len tak, aby čitateľ vedel, čo stojí za poslednú cestu:)
Krátke vety som si ani veľmi neuvedomil a ak, tak nevadili.
Aj mne to pripomínalo Dont look up, akurát tu bol o dosť kratší čas, takže je pochopiteľné, že sa hrdina nesnažil nič riešiť.
10.07.2023
Martin Hlavňa
Nesúhlasím s tým, že by poviedka pripomínala Don''t look up, pretože tam bola premisa to, že vedcom ľudia nechceli veriť. Tu sa vedec rozhodol svet s neodvratnou katastrofou neobťažovať... takže podľa mňa nápad, téma aj originalita super. Prvé vety boli super a chytil som sa na "háčik". Hlavne to úvodné odhalenie, že je teplo a je druhý január vzbudilo pozornosť. Najväčším kameňom úrazu poviedky bol pre mňa krátky rozsah. Viem, že MÚZA má len 10 000 znakov, ale bolo by fajn, kebyže to pred poslaním do FP trochu upravíš a doplníš detaily, ktoré sa do mikropoviedky nezmestili. Osobne by bolo podľa mňa fajn sa viac ponoriť do Jurajovej mysle a priblížiť jeho pocity. Možno by som pridal časť, kde sa snaží prísť na nejaké riešenie, až kým si neuvedomí, že je proste málo času. Možno trochu vybudovať napätie a krízu aj tým, že bude volať niekomu aby mu to oznámil, ale nakoniec sa na to vykašle - chce si posledné dni užiť s rodinou. Ešte jeden problém mám s poviedkou a to je celková premisa.
ad 1) myslím si, že by na to prišlo viac ako jeden človek na svete a určite by si to všetci nenechali pre seba.
ad 2) o blížiacej sa supernove by sme mohli vedieť asi o niečo skorej. Ale to beriem, že vysvetľuješ tak, že nastala nejaká anomália s ktorou ľudské znalosti ešte nepočítajú.
Inak je to samozrejme super poviedka.
10.07.2023
Veles
Mne to skôr pripomína Knowing ako Don´t Look Up čo sa týka príbehu aj konca.
10.07.2023
Hieronymus
Jj, Knowing je lepší príklad a tiež súhlasím s tým, čo napísal Martin Hlavňa, že by bolo lepšie, keby to bolo viac rozpísané. Predsa len táto poviedka musela spĺňať iné podmienky v MÚZE a podľa toho bola aj hodnotená. Tu si sa s tým mohol viac vyhrať a škoda, že si tak neurobil.
12.07.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.