Diskusia 1/2: Medailón

Filmová história scifi

Diskusia

MartinB
Dobre sa to čítalo, výborne zapracovaná aktuálna téma šikany medzi deťmi. Trocha sa mi nepozdávala tá.. naivita? učiteľky, keď jej Veronika povedala, že sa jej Ema vysmieva a ona ešte dá Eme "zbraň", ktorou môže Veronike urobiť FINISH HIM jak z Mortal Kombatu - prezradí jej, že si myslí, že vo svojej izbe nie je sama a počuje hlasy z nábytku. Inak to bolo dobre vybudované, výborne napísané. Na konci by sa mi ale možno hodilo niečo "viac" ako len zlomenie väzu, ale je to tvoja poviedka :) Celkovo super, adept na víťazstvo podľa mňa.
10.03.2023
Olex
Ahoj,
výborne napísané, dobre sa to čítalo. Čo sa týka príbehu samotného je dosť čiernobiely. Ema je tá zlá, Veronika je tá dobrá. Takže keď Ema v závere dopadne ako dopadne, chýba čitateľovi nejaká emócia, si hovorí, ktovie čo by ešte tej úbohej dievčinke porobila.
10.03.2023
Veles
Dobre napísané, dobre sa to čítalo, dobrý príbeh. Ale aby som len nechválil, skúsim si aj trochu rypnúť :D
Napríklad tá pasáž s otcom a farárom. Ak by si ju vynechal, veľa by sa nezmenilo podľa mňa. Pokojne to mohol byť aj napríklad flashback s Veronikou a jej otcom, ako strávili prvý deň v novom byte. Tam by sa dalo podľa mňa pekne pohrať s tým "monštrom" v skrini.
Tá naivita u tej učiteľky mi až tak nevadila, pripomenulo mi to začiatok Sicaria 2, kde je tiež rozmaznaná dcéra a vystrašený učiteľ/riaditeľ. Skôr by ma zaujímalo, čo robí jej otec (Emin)
Celkovo mi to inak dosť pripomenulo jeden príbeh z Verte Neverte. Tam sa tiež posmievali jednému chlapcovi, ktorý mal pocit že má strašidlo v skrini a tak jeden z tých čo ho šikanovali vliezol dnu a zostalo po ňom len oblečenie. Zaujímalo by ma ale, prečo sa Veronike nejako neprihovorila tá jej matka? Možno keby spomenie niečo z jej detstva, tak by sa nebála? Viem, že potom by zase nebol horor :D
A ten koniec je dobre morbídny, páči sa mi to. Ale viac by ma zaujímalo, čo sa stalo potom :D Ak chúďa Veronika musela už teraz chodiť psychológovi, čo ešte len po tomto bude robiť? Budú ju obviňovať že zabila spolužiačku, Emin otec im nedá pokoja... Čiže podľa mňa je to dosť temný a krutý koniec pre všetky zúčastnené strany :D Alebo nad tým len priveľmi premýšľam :D
10.03.2023
Veles
A ešte by som bol zvedavý, či ten citát v upútavke naráža na niečo konkrétne :)
10.03.2023
kadas97
Velmi prijemny maly hororik...vobec mi nevadi ze clovek od zaciatku vie ako dopadne Ema...lebo stale mi v hlave slapalo, ze ci nie je Veronika psychopat a nevyvrbi sa to uplne "neparanormalne." Pasaz v kostole bola aj podla mna naviac, ale bola to taka povinna racionalna pasaz ako v kazdom horore.
10.03.2023
BaconBacon
Čaute! V prvom rade ďakujem za super komentáre! Poviedku som dokončil posledný deň o 23 : 40 :D Hneď pár vecí by som tam z fleku zmenil, takže o to viac sa teším že sa páčila. Pôjdem odpovedať po jednom:
MartinB - Čo sa týka tej učiteľky, dosť dlho som sa s tým hral - prezradiť, neprezradiť. Nakoniec som si vybral cestu prezradiť tak na polovicu, potom sa teda učiteľka zháčila. Chcel som ju vykresliť ako osobu, ktorá sa naozaj bojí jej otca, resp. si ho "veľmi váži" za určité výhody ktoré od neho dostáva, a teda nie len ona ale aj škola samotná. Na konci som zvolil jednoduchú smrť, nechcel som to nejak hrotiť hlavne preto, lebo bola noc a v byte bolo ticho. Takže aj tichá, pomerne jednoduchá smrť.
Olex - Ach, to ma mrzí, zrovna tej čiernobielosti som sa chcel vyhnúť, ale asi to nevyšlo. Preto som tam Eme vsunul prísneho otca ktorý jej od malička štepoval mantru byť najlepšia, tým pádom ona prakticky ani nemohla zato, že bola taká, aká bola. Proste život s otcom ju naučil byť sa za to, na čom jej záleží. A to všetkými spôsobmi. Veronča, tá bola chúďa len, to je pravda. Ale myslím, že žiaľ veľa detí je v podobnom rozpoložení ako ona.
Veles - tá pasáž s farárom mi bola vytknutá aj u betareadera :D Takže neprotestujem, v každom prípade nechcel som skôr ako na konci pripomínať Vec v skrini. Chcel som u čitateľa navodiť atmosféru, že naozaj ide len o detskú fantáziu a potom na konci udrieť opakom.
Inak tú časť Verte - neverte som videl, teraz si mi oprášil spomienky. Ale nekopíroval som to odtiaľ - Verte , neverte :D
A prečo sa neprihovorila matka? Ona ani nebola jej matka, tá Vec. Ten medailón mohla mať, ale nebola to jej matka, tá by nezabíjala. V mojej hlave to bolo niečo, čo sa hralo na jej matku, ale aj sama Veronika cítila, že to nebude ona. Že to bude niečo zlé. ( neviem čo :D) Proste niečo zlé.
A čo sa týka konca, to máš úplnú pravdu. Končí sa to hrozne pre všetky strany. Nechal som to takto, ale netvrdím, že to niekedy v budúcnosti nedopíšem.
A citát má odkazovať priamo na text - Deti nájdu všetko v ničom - že aj z náznakov si vyfantazírujú konkrétne veci. (aj keď zrovna v mojej poviedke to o fantazírovaní nie je) a druhá časť citátu - Dospelí nájdu nič vo všetkom - to je zase opačný pohľad. Veronika hovorila o zlej veci v jej izbe tatovi, psychológovi a nikto z dospelých jej neveril. Doslova našli nič vo všetkých slovách od Veroniky. Nevideli žiadnu konkrétnu hrozbu.
Taaakže asi takto. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za zastavenie a komentáre. Vážim si to.
10.03.2023
Hieronymus
Páčila sa mi atmosféra a ako to bolo napísané. Príbeh je taký klasický, kde hlavný antagonista zažije absolútnu hrôzu pred smrťou a čitateľa to poteší, lebo v to dúfa celý čas. Koncept, ktorý nesklame a tu sa mi páčil. Ema je dokonale zlá postava, trosku až prehnane, ale prečo nie. Škoda pasáže s kňazom, prišla mi nevyužitá. Je tam najprv naznačené vyháňanie diabla, ale skončí to odporúčaním viac ľúbiť dcéru. Kňaz, ktorý musel v minulosti vykonať rituál, aby očistil dušu od zla, zrazu spochybňuje, že to, čo zažíva malé dievča, môže byť reálny problém. Takéto niečo by som čakal od výchovného poradcu. Potom to strašidlo v skrini. Nechápem rozhodnutie dať strašidlu na ruku medailón, lebo to zákonite spraví zo strašidla jej mamu a potom sa človek pýta, že prečo sa jej teda Veronika bojí. V texte síce je, že dievča cíti, že je to jej mama, ale zároveň tam cíti aj niečo iné, lenže to sa dá vysvetliť tým, že jej mama je proste mŕtva a jej prítomnosť v reálnom svete (alebo jej schopnosť doňho vstúpiť), môže vyvolávať zmiešané pocity, že jej dcéra cíti jedno aj druhé. Pokiaľ to nie je jej mama, prečo má ten medailón? Toto by bolo treba vysvetliť.
Ďalším problémom je postava Veroniky. Nehýbe dejom, je tam ako taká bábika, s ktorou si každý robí, čo chce. Keď od Emy rázne vypýtala medailón, tak som si vravel, že možno má nejaký plán, ako sa jej pomocou strašidla zbaviť. Nestalo sa tak. Ema sa vlastne zabila sama a Veronika medzitým zmeravená ležala na posteli. Keby využila strašidlo, tak by to síce bolo klišé, ale aspoň by potešilo, že sa konečne niekomu postavila.
Škoda, že príbeh nebol viac prepracovaný, ale atmosféra to pekne potiahla. Pekná práca.
10.03.2023
ama_rilla
Poviedka sa dobre čítala, bola napísaná pútavo. Škoda toho, že sme sa o zlých silách vo Veronikinej izbe nedozvedeli nejakým šikovnejším spôsobom (napr. scénou, kde by sa to dialo). Veronika je taká pomerne plochá postava, nezaujimavá,čo je škoda. Dialógy dievčat mi prišli trochu ťažko uveriteľné, šiestačky sa podľa mňa takto sofistikovane nebavia. Mne sa práve páčila scéna s farárom, škoda, že nemala väčšie využitie. Ale inak je to určite jedna z lepších poviedok tohto kola a tipujem ju do prvej 3ky.
11.03.2023
Kasiopejka
Poviedka sa mi páčila, dobre sa čítala. Pasáž o diere v srdci bola pekne napísaná, ako aj celá poviedka. Určite do prvej trojky.
13.03.2023
Lucika
Mne sa to tiež páčilo, Ema mi šla pekne na nervy :D inak, ako spomínali aj vyššie, Veronikinu postavu by to chcelo ešte nejako ozvláštniť, ale inak super :)
14.03.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.