Diskusia 1/2: Vlčia hlava

Podporte scifi.sk

Diskusia

Timotej
Nemal som čas to celé prečítať(život) ale opisy píšeš fakt pekne človeče. Nechápem sice prečo používaj priamu reč aj toto čo som používal ja: , –, . – – . Hlavne keď mne si to druhé kritizoval. Ale to je jedno. Tie poviedky mali rôzne problémy na ktorých robím. Ale z toho vravim čo som čítal to znie fajn- máš dobre opisy vidieť, že ťa bavia(ja ich uprimne nenavidim a neznášam ich aj čítať hlavne ked maju polku strany) ale hej good.
10.12.2022
Arcey
Ahoj, ďakujem. Dúfam, že to prečítaš celé. Existujú poviedky, ktoré sú kvalitné aj bez opisov, ale väčšinou textov obsahuje opisy. Tie moje sú ešte krátke, skús si prečítať Hru o tróny. :D Čo sa týka tých pomlčiek, ja mám nato dôvod, lebo cez tie pomlčky dávam vedieť čitateľovi, že rozhovor sa odohráva vo vnútri hlavnej postavy a na rozdiel od teba ich používam správne, lebo ja tam tie čiarky za koncom dialógu mám a tiež moje vety v rámci dialógu začínajú veľkým písmenom. Inak bežný rozhovor používam klasicky cez úvodzovky a tak ako by sa správne malo.
10.12.2022
Ray Janonoff
Páčilo sa mi to, stredoveké prostredie je proste moje. Nie som si istý, či ide o náš svet, Čierny rád nepoznám a možno by sa mi páčilo viac, ak by bol členom niečoho známejšieho, aby to bolo ukotvené v realite, ale to nevadí - mal som dojem ako zo Season of the Witch.
Jazyk sa mi niekedy páčil veľmi (prvý boj v krčme), niekedy menej, ale v zásade mi to sedelo viac ako pri Psovi zákona, možno aj kvôli väčšiemu rozsahu (predpokladám). Boli tam nejaké chýbajúce dĺžne (hrncovu), mäkčeň navyše (štíť) a podobne, nič závažné.
Asi najviac oceňujem vykreslenie vzťahu s démonom, hoci som celkom nepochopil, ako sa dali dokopy - budem predpokladať, že o Gerhardovi máš viac príbehov a bude to v prvom. Až tak to zase nechýbalo a ten poslený výkrik - Zbláznil si sa? - ma rozosmial.
Pomlčky boli podľa mňa prehľadné a dávali zmysel.
10.12.2022
Arcey
Ide o kvázi historické prostredie v období okolo roku 1210-25, približne na území Slovenska, alebo niekde blízko. V tom čase tu bol prítomný Rád čiernych rytierov, tzv. Teutonov. O niečo neskôr sa ale presídlili na sever do Poľska. Pár rokov pred dejom tejto poviedky sa odohrala Krížová výprava, kde Gerhard utrpel ťažké zranenie a hrozila mu smrť a... Gerhard získal niečo, teda niekoho, koho by si v živote neprial, ale viac o tom si ešte nechám pre seba.
Chcel som vytvoriť kontrast medzi kresťanským a mohamedámskym svetom, v ktorom sa bude Gerhard zmietať a často bojovať s poznaním, že mohamedáni môžu byť aj priatelia, nie len nepriatelia. Prvý príbeh nemám vymyslený, mal by sa odohrávať v Svätej zemi a mal by zobrazovať návrat do Uhorska, ale vôbec netuším o čom to bude - no je to námet na román. Teraz pracujem na druhej poviedke z tohto sveta, kde bude Gerhard čeliž možnosti, že sa môže zbaviť démona, ak zaprie svoju vieru a to, ako vníma spravodlivosť, čiže konflikt by tam mal byť dobrý nie len medzi hrdinom a príšerami, ale aj sám so sebou. Ďakujem za komentár, som rád, že sa poviedka páčila. Na to ,že som ateista a píšem o hrdinovi, ktorého viera v Boha je na prvom mieste je to celkom fajn :D
10.12.2022
Ray Janonoff
Aha, tak predsa križiaci :) Aj som si myslel, že ak, tak to budú oni, akurát ako o Čiernom ráde som o nich v histórii asi nepočul. Pravdupovediac, ani som sa im príliš nevenoval, môj stredoveký svet začína v 1312-tom poviedkou Tam pri Rozhanovciach a to sú už Teutoni z Uhorska preč.
Sedí mi to možno aj preto, že kým tu ako vravíš, je kontrast kresťanstva a islamu, u mňa je to cirkev proti nadprirodzenu/nečistému (kam bude patriť aj islam, samozrejme) a hrdina má tiež vlastný vnútorný boj.
Každá viera je dobrá, ak nie je použitá zle a myslím, že zarytému kresťanovi či moslimovi by sa o pozitívach iných písalo ťažšie, takže možno máš práve ten nestranný pohľad, ktorý treba :)
Ešte jeden detail, ktorý som predtým zabudol - naturalistické veci sú v pohode, stredovek je samozrejme temný a plný hrôz, takže to tam proste patrí - len to "čúram na tvojho vlka, ako sme čúrali..." mi proste nesedí, keď to hovorí hlavný zloduch:D Ak by to povedali deti, okej, ale dospelý chlap, resp. nemŕtvy démon - jedine, že by to bol nejaký pozostatok jeho križiackej osobnosti alebo pôvodu, to mi mohlo ujsť.
11.12.2022
Lucika
Velmi pekna poviedka :) super sa to citalo. Nejaky preklep som si sem-tam vsimla, ale nic co by mi vyslovene udrelo do oci. Napad s demonom sa mi velmi pacil (pripomenulo mi to Venoma) a urcite by som si precitala aj nejake dalsie casti :)
11.12.2022
Timotej
Tie moje sú ešte krátke, skús si prečítať Hru o tróny- čítam zatiaľ nič strašné až na jeden moment, kedy sa Martinko trocha hlúpučko upustil. Čo sa týka poznámky, že to robíš správne. Je to v podstate jedno. Moje posledné poviedky na tento štýl to už aj tak mali takto ako ty. Ak nebudú mať, tak asi potrebujem k očnému lebo doslova medzi tvojím a mojim už tam nevidím rozdiel. A aj tak píšem v nových dielach iba s úvodzovkami.
11.12.2022
Arcey
@Ray: Rozmýšlal som, ako by Nemeckých križiakov volal pospolitý ľud a vyšlo mi to, že pokojne ich mohli nazývať Čiernymi podľa kríža, ktorý mali väčšinou na bielej tunike čierny. Oni sa tuším aj nejako rozlišovali, že kto nosil biele oblečenie s čiernym krížom a kto čierne oblečenie s bielym, mne sa Gerhard hodil do tej druhej skupinky. Čo sa týka naturalistických vecí, ešte je to stále slabé a krotím sa, ale nechcem zase úplne skĺzať do surových detailov. Teda surovejších ako mám. Ten vtip mi trochu nevyšiel, malo ísť o nejakú alegóriu na dnešné nadávky, išlo v podstate o to, že panovník, alebo nejaký vladyka, knieža či hradný pán mohol vydať rozhodnutie Vlčia hlava, ako znamenie, že dotyčného na ktorého to bolo vydané môže ktokoľvek beztrestne zabiť.
@Lucika: Jo, mám rozrobenú poviedka, ktorá dá sa povedať nasleduje pár mesiacov po tejto a v hlave mám asi tak 1 či 2 vetami načrtnutý dej románu, tak verím, že niekedy prídeš do činenia aj s týmito príbehmi. Som rád, že sa ti to príjemné čítalo.
@Timotej: Hry o tróny, tuším v 4 diely sú také dlhé opisy hostiny a jedál, že som doslova preskakoval celé strany a o nič som neprišiel. Som zvedavý na tvoje ďalšie poviedky. A prosím, ber moje kritiku ako konštruktívnu, nemám vôbec záujem o to, aby som ti znechutil písanie.
11.12.2022
Ray Janonoff
@Arcey: Myslím, že rádová symbolika nie je dodnes istá, niektoré rády mali rozdiely podľa hodnosti, podľa vysvätenia - myslím, že u nemeckých mal byť práve duchovný čierny, alebo ak nebojoval - u johanitov zostal pôovodný čierny podklad personálu špitálov a bojové zložky mali biely kríž na červenom. Ono to je celkom náročné sledovať, keďže spomínaní johaniti existujú ako maltézski rytieri dodnes a nosia červenú, hoci dávno nie sú bojoví.
Ak mám s duchovným pravdu, Gerhardov problém by bol ešte zaujímavejší - ako môže kňaz prijímať pomoc od moslimského démona? Pritom v tejto poviedke by to ani nepotrebovalo byť výslovne uvedené.
Čo sa týka naturalizmu, nevidím dôvod sa krotiť, ak to má zmysel - ak má postava primerané pozadie a psychológiu, aby bola zlá a krutá, potom je pochopiteľné, ak sa to tak napíše.
@Timotej: Na ten rozdiel som upozorňoval, keď si nás odkázal na Zaklínača, ak je dodržaná forma, potom sa to dá čítať. Plus pri takýchto zdôrazneniach, že sa čosi odohráva vnútri alebo inak ako bežný rozhovor, si tu na scifi musíš pomôcť nejako takto, pretože napríklad kurzíva nefunguje, pokiaľ som si všimol.
11.12.2022
Martin Chabada
Pekné. Mohol si ju dať do súťaže. Mala by vysokú šancu na výhru.
12.12.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.