Diskusia 1/1: Od Lucie po Luciu

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

Veles
Dal som možno o trošku vyššie hodnotenie, no mám slabosť pre príbehy odohrávajúce sa po katastrofe ktorá uvrhne svet naspäť do stredoveku. A najmä mám rád keď sa autor vracia ku svojim poviedkam, a rozširuje svoj svet. Viem že ten príbeh je trošku poslabší momentálne, ale ako celku mu dávam šancu. Autorom je podľa mňa jendoznačne Chabo, keďže to nadväzuje na jeho poviedku Dedičstvo :)
03.09.2022
ama_rilla
Príbeh sa mi veľmi páčil, dobre sa čítal, je pútavý. Problém mám ale s tým, že je zase výsek nejakého väčšieho deja a na konci vlastne nedôjde k uspokojivému záveru. Na záver mám dojem, že som prečítala jednu kapitolu a teraz neviem, čo bude ďalej. Škoda.
03.09.2022
Ray Janonoff
Úvodná myšlienka sa mi páčila, aj ďalšie odkazy na minulosť/súčasnosť, okrem Pottera. Že sa stratí nejaké poznanie, neznamená, že budú ľudia vymletí - áno, podľa názvu si môže myslieť, že je to o hrnčiaroch, ale prečíta knihu o čarodejníckej škole a stále si myslí, že je to návod? Chápem pokus o vtip, ale tento nefungoval.
Inak to bolo fajn čítanie, nevadil mi fakt, že ide len o časť, proste to bolo postapo o večných mužských problémoch.
Skôr mi chýbal výraznejší záver, či už s Mestom a/alebo druhou Luciou, ktorá je viac, než menovkyňa, o ktorej nestačíme nič zistiť.
08.09.2022
Arcey
Poviedka napísaná dobre, len niektoré veci ma donútili znížiť hodnotenie. Predchádzajúce udalosti sa možno odohrali v inej poviedke, ako to prezentuje Veles, ale chýba o nich informácia, krorá by dokázala oba texty lepšie prepojiť. Je celkom humorné, že práve náš národ minula katastrofa, pochybujem však že by sa za 80 rokov rozšírili potomkovia preživších po svete, hlavne ak neboli k dispozícií moderné dopravné prostriedky, ktoré urýchlili globalizáciu a miešanie kultúr. Taktiež ma štvali pokusy o humorné odkazy na kultúru pred kataklyzmou, prišli mi naivné a hlúpe. Príbeh by chcelo skĺbiť do väčšieho diela, určite by to potom vyznelo lepšie.
21.09.2022
Martin Chabada
Ďakujem všetkým za komentáre, pochvalu a hlavne za kritiku. Tá ma najviac posúva ďalej.
Približne 3/4 tejto poviedky vzniklo pred dvomi rokmi. Pár týždňov po tom, ako som dopísal Dedičstvo. Je mojou treťou (začatou) v štvrtou (dokončenou). Potom prišla "tvorivá kríza", múzy sa odmlčali a skončila "v šuplíku". K jej dokončeniu a poslaniu do súťaže ma motivovali hlavne pozitívne hodnotenia Dedičstva na tomto portáli.
@Veles
Uhádnuť autora naozaj nebola úloha pre génia. :-) Aj keď nastala drobná zmena. Prvú poviedku som tu, ako nesmelý pokus, zverejnil len pod nickom. Tu je už reálne meno.
V podstate som nepotreboval ani anonymné kolo, bolo len najbližšie možné.
@ama_rilla
Mám za sebou uź nejaké životné skúsenosti, preto si plne uvedomujem, že ak žena nedosiahne "uspokojivý záver", je frustrovaná. :-)
Hoci sa snažím, nie vźdy to vyjde. Je nutné počkať na nejaké dalšie kolo (súťaže).
@Ray Janonoff
Výraznejší záver chýba aj mne. :-) Pôvodne to malo končiť v Meste. Iná Lucia sa mala stať jeho manželkou. Mal sa dokonca aj vrátiť po svojho syna, ktorého mal s tou prvou. Ale na tento záver "neprichádzali múzy" a pravdepodobne by som bol zabrzdený počtom znakov (toto má už skoro 20 000). Nejaké pokračovanie/dokončenie skúsim nabudúce. Vo forme viac-menej samostatnej poviedky. Ak prídu múzy.
K tomu Potterovi. My, ćo žijeme v našej civilizácii, si ani neuvedomujeme aké množstvo vecí beriame za samozrejmosť. Napríklad človek, ktorý rozumie po slovensky ale nepozná počitačovú myš, bude výraz "kliknúť na myš" interpretovať dosť čudne. Bude sa pravdepodobne snažiť niečo urobiť s myšou - zvieraťom. :-)
Teda aj hrdina poviedky, po letmom prelistovaní knihy o Potterovi, môže robiť, z nášho pohľadu, veci dosť divné. Ak napríklad vie, že v Starom svete fungovala "mágia" - napríklad hlasové ovládanie mobilu.
@Arcey
Predchádza júca poviedka (Dedičstvo) je tu:
https://www.scifi.sk/povi edky/8473/Dedicstvo.html
Tát o poviedka však nie je jej priamym pokračovaním, len voľne nadväzuje na svet, v ktorom sa odohráva.
Väčšie vzdialenosti dokáže bez problémov (peši) prejsť aj rozmaznaný súčasný človek. Napríklad púť do Cantiago de Compostela (niektoré trasy majú aj 1000 km) alebo Cesta hrdinov SNP (Dukla-Devín, 770 km). Pokiaľ je človek poháňaný túžbou po zisku (hrdina poviedky je "prospektor") jeho motivácia je silná.
Čo sa týka kultúrnych odkazov na súčasnosť, snažil som sa vytvoriť myšlienky človeka, ktorý našu kultúru vníma len cez nájdené artefakty a skreslené rozprávanie svojich predkov. Beriem na vedomie, že nie každému to "sadne".
@B.T. Niromwell, YaYa, Xius
Plne súhlasím s tým, že záver je slabý. Bolo to dokončené dosť narýchlo a začal ma už obmedzovať aj počet znakov. Nevylučujem možnosť, že sa prepracovaná poviedka objaví v súťaži, kde sú vyššie limity. A možno, tak ako moja poviedka O kravatách a úsmevoch, ktorú som dokončil ako tretiu, sa dostane aj do finále sci-fi kategórie MaCeFa. :-)
04.10.2022
Arcey
Chabo: Ja som nehovoril o tom, že ľudia nedokážu prejsť veľké vzdialenosti, ale po kataklyzmatickej udalosti sa cestovanie zákonite musí spomaliť. Jednak z dôvodu, že prišli o moderné dopravné prostriedky, potom určite pozostatky Starého sveta zahltili krajinu tak, že bolo ťažšie schodná a v poslednom rade asi aj samotná krjaina sa musela po akolypse zmeniť. Mne 80 rokov na rozšírenie jednej populácie na takú obrovskú vzdialenosť príde málo, ak zoberieme, že po apokalypse (neviem, aká bola tá tvoja) sa možno desiatky rokov nedalo z bunkra, či odkiaľ ani nos vystrčiť. S tým Harry Potterom to podlľa mňa stáe vnímaš zle. Ak sa hrdina dostal aj k iným anglickým knihám, tak musel časom sám prísť nato, že Harry je nejaká fikcia alebo niečo podobné. Zvolil by som možno nejaké iné zdroje z minulosti.
Inak, čo sa týka toho, že ak žena nie je uspokojená ak nedosiahne záver - pobavilo ma to. Nie je to pravda, myslím, že ešte nejaké skúsenosti by sa ti zišli, neber to v zlom. Každá normálna, alebo primerane inteligentná žena, ak nedostane vrchol, či uspokojivý záver neberie to ako pohromu a dôvod na frustráciu. Netreba ženy podceňovať a čo sa týka toho, že nápad poviedky je rozpracovaný tak ako keby mal z tooh byť román, tka to vnímam podobne a to nie som žena. Ide skôr o to, že ak máš dobre vytvorený svet tak je logické, že ťa baví o ňom písať čo najviac, ale poviedky majú iné pravidlá ako novely, či romány, alebo trilógie. Svet sa dá opísať cez poviedky aj tak, aby každá jedna poviedka sa týkala iba jednej, najlepšie dôležitej udalosti. Vezmi si poviedky od Sapkowskeho, či Červenáka. Kým začali písať romány, ich poviedky dávali zmysel a boli logicky ukončené a tvorili samostatné texty, nemuseli na seba priamo nadväzovať. Ja by som na tvojom mieste budˇskúsil z toho urobiť novelu a dokončiť všetky myšlienky, čo k tomu máš, ale tak aby to malo uspokojivý záver a všetky nejasnosti by boli dovysvetlované, alebo by som túto poviedku rozdelil na dve, možno tri samostatné časi, ktoré by ako celok do seba zapadali ale zároveň boli samostatné.
04.10.2022
Martin Chabada
@Arcey
Odkaz pre ama_rillu bol písaný ako irónia na jej príspevok, nemusíš ho brať až tak vážne. :-) Som zvedavý skôr na reakciu adresátky. K tretiemu miestu jej gratulujem. Rovnako ako autorovi (či skôr autorke) víťaznej poviedky. Tá si svoje víťazstvo plne zaslúžila.
Sci-fi, a nielen poviedky, čítam viac ako 40 rokov, preto si uvedomujem aj nedostatky tej mojej. Záver je naozaj slabý. Zvažujem jej rozšírenie a poslanie do súťaže, kde je limit 45 000 znakov. Odkaz na Pottera tam však zostane. :-) Snažiť sa vo fantastickom žánri vytvoriť svet, ktorý sa bude páčiť bezvýhradne každému, je nemožné.
04.10.2022
Arcey
Veď ako uznáš za vhodné. Ja, ako aj iní sme ti dali radu, nič viac. Vždy sa snažím o konštruktívnu kritiku, tak isto to platí aj pri tvojej poviedke. Humor,ak nejde o výlučne humorný text, je vždy bonus, je ale celkom umenie urobiť vtip tak, aby bol dobrý pre väčšinu čitateľov. Ja sa napríklad tomu vyhýbam, lebo vždy mi to príde trápne, keď sa o to pokúšam.
04.10.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.