Diskusia 1/1: Tvoja bolesť je moja

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

ama_rilla
Vadilo mi v poviedke striedanie minulého a prítomného času. Veľkú časť poviedky tvorilo rozprávanie o realizácii atentátu, ktoré bolo dosť nerealistické, nepostrehla som, že by sestry mali nejaký špeciálny výcvik alebo schopnosti, aby si takto poradili s celou jednotkou...
Pre mňa by bolo zaujímavejšie vedieť viac o tom režime, ktorý nemal obdoby. Viac o tom, ako si Aja uvedomila svoj omyl, keď sa z prívrženkyne režimu stala členka odboja. Myslim, že v tom príbehu bolo viac momentov, ktorých rozpracovanie by ma zaujímalo viac ako ako akčná scéna atentátu a scény čakania na popravu. Navyše som veľmi neporozumela tomu záveru... Aký malo zmysel, že hrdinka dostala infarkt (predpokladám)?
Páčil sa mi nápad, mám rada dystopické romány, vnímam tam možno aj pokus o reflexiu súčasného diania... Ale príbeh samotný sa mi až tak nepáčil.
05.05.2022
Veles
Nie je to zlé, ale ani dobré. Ten koniec je tiež taký zvláštny, príde mi to akoby poviedka nebola dokončená. Ešte jeden alebo dva odstavce by podľa mňa pomohli. Ten atentát mi nepríde až tak nerealistický, je spomínané že Aja bola členkou nejakého protiteroristického komanda, a Nina tam len strieľa, čiže to mi až tak nevadí. Skôr mi vadí táto veta "Jedna strela prevŕtala Aje prilbu.", lebo absolútne neviem, čo si mám pod ňou predstaviť :D Trafila ju guľka do helmy, a ostala v nej? Potom ju neprevŕtala. Guľka prešla celou prilbou? Ako je potom možné že žije? Akoby povedal klasik, "Hm, to mi nevychádza."
05.05.2022
Marco Ottra
Z môjho pohľadu bol okrem nudného záveru najväčším problémom poviedky pokus vtesnať na malý priestor námet, ktorý by potreboval minimálne dvojnásobnú dĺžku textu. Chcelo by to podrobnejšie rozpracovať jak prostredie režimu, tak priebeh/prípravy na atentát.
Inak to je podľa mňa celkom sympatický, aj keď trochu obohraný nápad.
05.05.2022
Ray Janonoff
Viacero tém, niektoré len načrtnuté, pritom by ma zaujali - ako súčasný režim, tak aj ciele odboja (alebo ich absencia, zabijeme vodcu a potom nevieme čo ďalej).
Orlovov prejav mi príde zvláštny, ktorý diktátor priznáva, že na niekoho musíme byť sadistickí, miesto aby zdôrazňoval dobro, ktoré tým robíme? Zaujalo ma to, no vysvetlenie prečo hovorí práve takto, nikde nebolo a chýbalo mi.
Oceňujem M24 a P90, detaily sú super - akurát by ma zaujímal dôvod výberu P90 vo svete po štvrtej svetovej, kde asi nebude najdostupnejšou voľbou.
Čo ma vyslovene irituje je záver, gradujúci na trikrát ako vo vtipe, pritom, na rozdiel od vtipu, neprináša nič zaujímavé - napr. príde sám Orlov a zistíme, že všetko bolo márne. Prípadne príde sestra.
Guľka je úplne jasná, veď jej hučalo v hlave a cítila tlak, to sú zvyčajné príznaky prechodu projektilu mozgovým tkanivom. Otázkou zostáva, čo za bytosť tu máme, keď prežije guľku v hlave a zomrie na infarkt?:D
08.05.2022
Mardafot
Povídka celkem ušla, ale měl jsem s tím asi více problémů než pozitiv?
Můžu se kinda vymluvit na to, že slovenština není můj první jazyk, což je dost možné, ale dost jsem se ztrácel v tom "wall of text" co příběh měl.
Popravdě mě ani osobně nezaujal, ale to nebudu uplně brát jelikož to je osobní preference.
Každopádně hlavně ty části na začátku pro mě byly těžké číst s tím jak málo rozdělené to bylo, na tom bych nejspíš zapracoval.
12.05.2022
Smrtislav Pierko
Tie... steny... textu... Bolo by treba popracovať na rozčlenení tých obrovských blokov, v ktorých sa potom niektoré informácie zbytočne strácajú. Aj keď taký chudák Oliver s jeho dramatickým úmrtím by sa asi stratil aj tak.
Veľký nápad na malom priestore. Tu by som možno vypustil detaily o režime a určil si kratší dejový úsek, kde by sa dalo všetko potrebné natrepať do dialógov. Napadlo ma napríklad, že by sa poviedka mohla odohrávať iba v mučiarni po atentáte a vonkajšie informácie by čitateľ dostával z rozhovorov oficírov, ktorí by sa pri mučení striedali. Sledovali by sme to z pohľadu hrdinky, ktorú práve nemučili a mohla počuť utrpenie svojej sestry z chodieb temnice. To by dobre sedelo aj s názvom poviedky. A taká dobrá bodka, by bola, keby sme sa dozvedeli, že atentát sa nevydaril. Alebo pre optimistickejší koniec ich prišli vyslobodiť kolegovia z odboju.
13.05.2022
Olex
Ahoj,
udalosti odohrávajúce sa vo väzení – čas prítomný, všetko ostatné retrospektíva – čas minulý. Ďakujem za všetky komentáre.
17.05.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.