Diskusia 1/1: Skořápka tuku

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Zas budem prvý hodnotiť? No čo už :D
Príbeh bol obstojný neurazil, aj keď už som čítal podobné (mimozemšťan pristane, nevie si pomôcť, zachráni ho nejaký kúsok z človeka), čiže to je v poriadku. Tá čeština... nie som Čech, to by bolo najlepšie ak by sa Lucia vyjadrila, no aj tak som tam videl hŕbu chýb. Nehovorím aby si nepísal po česky, ale skús potom výslednú poviedku ukázať niekomu, kto plynule hovorí po česky, alebo to skús možno prehnať cez Google Translate? Tuná si neodvážim tipnúť autora.
01.05.2022
ama_rilla
Čeština by potrebovala doladiť, aj to aj príbeh. Nápad môže byť, celkom vtipný, ale spracovanie by potrebovalo trošku viac času a snahy - priestor by tu bol. Na začiatku máme nejaké pozorovanie, záhadu, čo sa to deje s Petrom, no následne o pár riadkov na to už máme polopatistické vysvetlenie. Ten záver som veľmi ani nepochopila, prečo uniesli Petra, keď mali v Milanovi spojenca? A Milanovi je to teda jedno? O postavách tiež nič nevieme, iba to, že Milan bol tučný a teraz je menej... Takže chcelo by to dlhší príbeh, viac prepracovať postavy, vymyslieť nejakú zápletku.
01.05.2022
Olex
Ahoj,
neviem, kde sa vzala motivácia autora napísať text česky. Príbeh je originálny a zaujímavý, keby ho autor ešte upravil, mohla to byť výborná poviedka. Tá čeština je tragická. Škoda.
01.05.2022
Marco Ottra
Námet je zaujímavý a podľa mňa máš v rukách príbeh s potenciálom, ale súhlasím s komentármi hore, chýba tomu lepšia zápletka a rozpracovanie postáv.
Čo sa týka češtiny, fajn je si to prehnať cez korektúru vo worde. Tá ti červenou podčiarkne aspoň všetky slová, ktoré do jazyka nepatria. :)
01.05.2022
Kei
Ou, ou, ou... Tá čeština zabolela. Chápem nutkanie písať v iných jazykoch, tiež ho občas mávam, ale ak to autor nerobí často, tak naozaj je potrebné prejst slovo po slove so slovníkom, alebo viac čítať česky, prípadne skúšať s niekým kto česky vie rozprávať. Je tam dosť veľa chýb a aj elementárne slová nepreložené. ich by malo byť jich, obličej je mužskýho rodu, teda nemôže byť milanova, atď. Na niečo určite upozorní aj kontrola gramatiky vo worde, ale nie na všetko, lebo máme aj spoločné slová s iným významom - napríklad slovo stávka - u nás si ľudia stavia v nejakej kancelarii a v čechách stávkujou pracujíci (štrajkujú)
Chce to hodně číst, a ještě víc číst v češtině. Český jazyk pro slováka není tak snadný, jak by se zdálo.
Ok, k príbehu - pobavila som sa. zopár vecí bolo nejasných ale nie v miere, aby sa nad tým nedalo mávnuť rukou. Chcelo by to trochu prehĺbiť postavy a trochu okoreniť, na humornú poviedku je tam málo humoru, na normálu je trochu pomalá, ale môže to byť aj tým jazykom, ktorý škrípal a odvádzal pozornosť. Ja ak by som ju ešte trochu preškrtala, lebo nie je veľmi proporcionálna, a prípadne by som ju viacej zdramatizovala a dotiahla niektoré nejasnosti.
01.05.2022
Ray Janonoff
Mohlo to byť fajn, príbeh jednoduchý, ale viem si predstaviť rozvinutie viacerými smermi.
Rozumiem aj, prečo skúšať poviedku v češtine, hoci sa dá napísať poriadna tuzemská a rovnako poriadne preložiť.
Osobne som skúšal skôr jednu postavu, takže v češtine bola len priama reč, výnimočne myšlienky.
Žiadna sláva.
02.05.2022
8HitBoy
Kamoš Čech sa vyjadril že “Literally nerozumím, o čem se tam píše”, čo asi naozaj nie je dobrá vizitka. Príbeh čiastočne pobavil, nápad to bol vtipný, aj keď nedotiahnutý. Forma ale nebola hodná poviedkovej súťaže.
02.05.2022
Veles
"Pokrm každému telu" od Zenny Henderson mi to pripomína, konečne som našiel tú poviedku :D Nápad to má podobný, mimozemšťan ktorému pomôže časť z človeka (tu je to tuk, v tej poviedke si musí z neho odhryznúť aby prežil).
02.05.2022
Cpt. Ko Alia
toto som tuším videl prednedávnom na blogu pravdy. ale tam bolo tuším menej chýb. nič moc teda.
03.05.2022
Pospíšilová.luca
Ehm... wtf? Omlouvám se, ale to bylo to první, co mě napadlo. Taky jsem přispívala ve slovenštině, ale nechala jsem si to přeložit od kamarádky slovenky, aby to nedopadlo takto. Neber to zle, ale tohle už prosím nedělej. Dost to zkazilo dojem z povídky, která měla jinak docela dobrý potenciál, kdyby byla propracovanější a čistě slovenská. Ale chybami se člověk učí, no ne? 😉
05.05.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.