Diskusia 1/2: Na sever

Filmová história scifi

Diskusia

Unknown
Postrádam napätie. K takýmto scénam by sa mi hodila viac snaha vytvoriť dusnú bojovú atmosféru, ako vykecávanie sa postáv o ničom, vrátane démonov.
„Dnes si pochutím na vašich ustrašených dušiach." - ocenil by som, keby to urobil skôr spisovateľ s čitateľom.
13.03.2022
Veles
Nehovorím že to bolo zlé, ale podľa mňa je Bosorečka lepšia. Príbeh bol celkom dobrý, kvalita prirovnaní a urážok dosť kolísala, boli tam aj chyby a preklepy. Ale nápad s východniarčinou sa mi páčil.
13.03.2022
Goran
Viem, že niekomu sa to bude páčiť, je cieľová skupina, ktorá presne tento typ textov vyhľadáva, viem, Grimbur, že takéto druhy príbehov rád píšeš a iste aj rád čítaš, ja to beriem tak nejako športovo: ženy majú historické romance, muži zas takýto štýl fantasy, nenahnevaj sa, ale vnímam to ako dokonalý, učebnicový príklad braku. Myslím, že trošku tej studenej sprchy zvládneš, lebo je očividné, že písať vieš a celkom dobre (viď. Tvoje dve minulé poviedky). Použijem asi takéto podobenstvo s maliarom - predstav si pomerne schopného portrétistu a krajinkára, ktorý však z neznámych príčin, zrejme jeho osobné "guilty pleasure" ;) sa vyžíva v maľovaní gýčových západov slnka. A tak Ty si šikovný autor psychologizujúcej fantasy, ktorý sa ale priam rochní v úpadkových (ne)vtipných rubačkách :) Som hnusník, ja viem, iste si fanúšikov nájdeš, ale keby som povedal čokoľvek inak a miernejšie, bol by som podlý luhár sám pred sebou :) Držím však palce do budúcna, lebo písať vieš a naviac sa ešte zlepšuješ.
13.03.2022
ama_rilla
Tiež sa mi viac páčila tvoja predošlá poviedka. Celkom nerozumiem, prečo si zvolil východniarsky nárečie, aj keď to bolo miestami vtipné. Páčil sa mi úvod, aj atmosféra v opustenej dedinke zapadnutej snehom, ale potom to nejako vysumelo do prázdna.
13.03.2022
Aleš Horváth
Mne sa táto páčila viac ako bosorečka, ale netvrdím ze to je dobre, len lepšia.
Na jednej strane zábava, aj vďaka vychodniarčine, na druhej strane som postrádal väčšie napätie, eventuálne lepšiu atmosféru. Pripadalo mi to, že sa nevieš rozhodnúť medzi humornou fantasy a severskou fantasy a primiešal si do toho tasmánskeho čertíka spoliehajúc sa na to, že každého už niečo osloví ale tadiaľ cesta nevedie.
Mená si si požičal z pc/mobil hier?
Otázka na Gorana: V poezii je "sťa" staromodne Je dovolené ho použiť v próze? viem že opakovať "ako" sa nedá stále, ale ani "ani" nie je dovolené. Jako je čechizmus. Obmediť prirovnania či nejako inak povedať "ako"?
13.03.2022
Marco Ottra
Aj mne sa to páčilo viac ako Bosorečka, pretože som fanúšik žánra a sword&sorcery je ako pizza, aj zlé sword&sorcery zhltnem a niečo dobré si na ňom určite nájdem. Páčil sa mi nápad, no mrzí ma, že si ho nedotiahol. Chýbalo viac napätia, temnoty, boja. Vadila mi aj prvoplánovosť príbehu, no taktiež to, že si sa očividne nerozhodol, ako to poňať, či vtipne alebo temne (ako spomenul Aleš), čiže veľa úsekov mi tam jednoducho nesedelo. Určite by som ocenil, keby si trochu rozvinul bojové scény, vyslovene mi to chýbalo.
Štylisticky by som si dal pozor na používanie toho istého slova často po sebe, mne napríklad to dosť reže uši (alebo skôr oči).
Východniarčina bola podľa mňa super nápad (neviem, či si sa inšpiroval Sapkowskim, tam v českom preklade trpaslíci hovoril akousi moravštinou) a pobavila.
13.03.2022
Goran
Marco, aj ja mám rád meč a mágiu, ale nie každý je Howard, Leiber, Kuttner, Wagner... a veru málokto si môže dovoliť to, čo oni, aby to bolo čitateľné... tí páni mali sakra rozprávačský talent a neuveriteľný zmysel pre vykreslenie atmosféry a popis akcie.
Aleš, takto - to je večný problém, ako sa dá nahradiť akoby, ako keby, ani čoby, ani keby, sťa, sťaby a jasné, posledne menované je možné použiť aj v próze, ale keďže sa dnes tak už nerozpráva, ja osobne by som to využíval len občas a v štýle/žánri, ktorý sa k tomu hodí. Niečo historické, niečo z ľudového prostredia, povesť, prípadne nejaká poetická próza... neviem si predstaviť, že by niekto bachol "sťa" do gangsterky :)
14.03.2022
Aleš Horváth
ok, ďakujem.
14.03.2022
Marco Ottra
Goran, ja si hlavne pripravujem pôdu pre moju poviedku podobného typu. :D
14.03.2022
Goran
:D v pohodičke, ja si vždy všetko rád prečítam, takže sa teším na každý ďalší príspevok. Som asi jeden z mála, ktorý tu číta každú poviedku, aj nesúťažnú.
14.03.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.