Diskusia 1/1: Núdzové pristátie

Filmová história scifi

Diskusia

ama_rilla
Ja som asi blbá, ale veľmi som nepochopila, o čom to vlastne bolo... Zdá sa mi, že si veľký fanúšik sci fi a v hlave máš nápady ako by mohli jednotlivé technologické vylepšenia fungovať (aj keď som ešte nikdy nevidela toľkokrát použité slovo "gravitačný"), ale ja som sa v záplave informácií nejako úplne stratila. Nie je mi jasné, na čo tam bola vsunutá tá druhá časová línia, čo všetci tí ľudia majú spoločné s tým príbehom...? Prečo vlastne ide nás futuristický hrdina zachrániť Esaua... Kto to je ? No neviem, ja som z toho stratená úplne :D som zvedavá, ako ostatní sa v tom zorientovali... Možno len nemám svoj deň :D
03.03.2022
Veles
Možno budem teraz tvrdší, ale len pre tvoje dobro. Mám taký pocit, akoby som sa vrátil v čase, a pozeral sa na svoje prvé poriadne pokusy o písanie :D Hneď zo začiatku by som odporúčal obmedziť slovo gravitačný, myslím si že keď raz napíšeš gravitačný plášť, že potom stačí už len v ďalších vetách použiť plášť, a to platí aj o ostatných gravitačných veciach (dnes sa mi asi bude aj snívať o gravitácii :D ). Potom, na priamu reč sú lepšie "tieto" úvodzovky (aj keď tu na stránke sú nastavené na americký štýl, vo Worde ich budeš mať klasicky), ,tieto´ úvodzovky sú lepšie na myšlienky alebo veci čo si postava hovorí v hlave, podľa mňa teda. Príbeh je... v podstate je aj nie je. Ja osobne si myslím že máš potenciál, len treba na sebe popracovať a pomaličky sa zlepšovať, niekto sa učí rýchlo, iným to trvá dlhšie, hlavné je nevzdávať sa(ja osobne patrím do tej druhej kategórie).
03.03.2022
Lukáš Polák
Ja vidím, že máš veľkú chuť a ambície stavať príbeh na atmosfére a hard scifi technologiach, možno až tak, že ten príbeh sa tam úplne vytráca a skoro ho vôbec ani nie je vidno. Pozor, niekedy nás naša vášeň pre niečo - u mňa príšery - zadusí príbeh, čo by nemalo byť. Príbeh by mal byť prvoradí a kulisy až potom. Možno, tak mi to prišlo, že je to len akási ukážka z nejakého väčšie celku a ono to pokračuje ďalej. Len tak ďalej a makaj na sebe.
03.03.2022
Goran
Neber veci osobne, neuraz sa, nebuď smutný - ale presne takto sa nepíše. Presne takto NIE.
Po lexikálnej stránke - koľkokrát je tam použité slovo gravitačný? Prečo používaš poangličtený prepis starozákonných mien? Neexistuje naša transkripcia? A prečo potom odrazu "Jordán"? Po štylistickej stránke je to maximálne nezaujímavé, nudné, celé dianie sa číta ako nejaký nezáživný technický opis či lepšie povedané návod. Skoro som po pár vetách zaspal a nesmierne som sa nútil do čítania. Nemám vedecké vzdelanie, neviem nakoľko by si potešil fanúšikov hard sci-fi, ale mne sa len zdá, že sa snažíš pôsobiť ohromne fundovane, lenže je to fantázia alá papundeklový Star trek, kde si tiež scenárista povymýšľa všakovaké termíny, aby znel futuristicky. Ale ak sa aj mýlim, jednoznačne sa to dalo podať živšie. Príbeh vlastne absentuje, je to len začiatok akejsi príbehovej kostry, dej nie je ucelený, poviedka nie je uzavretá a... nie je to ani poviedka! Motív takej tej dänikenovskej-polemickej-špe kulatívnej science fiction zasadenej do biblického prostredia rámcovaný príbehom Jákoba a Ezaua by mohol byť fajn alternatívnym výkladom dejín/mytológie/náboženstv a s prienikom mimozemskej(?) civilizácie (ale prečo používa emzák angličtinu!? - či je to návštevník v čase???), keby to nebolo napísané úplne, prepytujem: hotentotsky. Ale po studenej sprche je najlepší tréning, v tomto prípade literárny, veľa čítaj, veľa píš (konzultuj výsledky!) a prajem veľa zdaru!
03.03.2022
Aleš Horváth
Som síce matfyzak, ale toto bolo príliš technicky napísané aj pre mňa. mne to príde ako záznam z misie, priebežne aktualizované.
malo to pre mňa čaro, lebo popri týchto témach, sa tu takéto scifi málokedy objaví, ale ako ostatní spomenuli, určite nie literárny útvar. skús najprv písať nesuťažne a zbierať vedomosti či skúsenosti.
03.03.2022
Veles
Ja skôr radím zbierať skúsenosti v FP, predsa len Nesúťažné poviedky nemajú až také veľké publikum.
03.03.2022
Olex
Ahoj,
mne sa ten popisný úvod páčil, síce som sa musela dosť sústrediť, ale to mi nevadilo. Neviem, do akej miery vychádzaš z vedeckých a technických poznatkov, ale mňa si presvedčil. Neskôr uvádzaš, že cieľom misie je otestovať APGS systém a chrániť život Esaua. Toto všetko by bolo zaujímavé a v poriadku, keby si pokračoval po tejto línii, lenže...Z modulu vystúpi akýsi, slušne povedané, super mamľas, ktorý má zlý deň, a tak dá cez hubu Jacobovi. Čím predĺži, alebo skráti jeho pobyt na danom mieste, a tak môže spôsobiť hotovú katastrofu v časovej línii udalostí. Po úvode, ktorý znel tak profesionálne, je to prekvapením. A ešte odstavec kde cestovateľ stretáva Jacoba a hovorí mu: „Nechaj ma ísť. Nevšímaj si ma. Pokračuj v tom, čo chceš urobiť.“ To mi prišlo strašne vtipné, a pochybujem, že to autor takto zamýšľal.
04.03.2022
Terry Chrapúňzel
Tá poznámka pod čiarou číslo [4] je top. Chýbajúce poznámky číslo 1 až tri napovedajú, že ide o úryvok z dlhšieho textu.
05.03.2022
B.T. Niromwell
Rozhodne v tejto výzve vyhrávaš súťaž kto použije najviackrát slovo gravitačný. Horšie je, že opakuješ celé slovné spojenia: graivtačný štít, gravitačná kapsula aj niekoľkokrát v jednej veta alebo vo vetách idúcich hneď za sebou. Alebo opakuješ slová s rovnakým slovotvorným základom: V duchu ďakujem naším TECHNIKOM a výskumníkom za TECHNICKÚ dokonalosť, tisícky rokov vyvíjanej gravitačnej TECHNOLÓGIE…
Ako keby si si v každom odseku našiel nové slovo, ktoré stale opakuješ: Núdzové pristátie, KTORÉ prebehlo presne v zmysle trénovaných protokolov nespôsobila chyba overenej gravitačnej technológie, ale nový technologický prvok - APGS, KTORÝ som bol povinný z pozície elitného pilota otestovať v reálnych podmienkach kozmického telesa, KTORÝM je v tomto prípade planéta Zem…
Len vďaka tejto technologickej dokonalosti sa teraz môžem prechádzať po vlastných nohách v chladivej tôni vysokých kríkov lemujúcich koryto rieky, ktorú som pred niekoľkými minútami obdivoval z výšky niekoľkých kilometrov. – v tejto vete len tretíkrát opakuješ to, že hlavná postava je pri rieke a má super technológiu.
Prečo používaš anglickú verziu Jakobovho a Ezauovho mena a prečo používaš skratku BC a nie slovenskú skratku pred Kr./p. Kr. A prečo skloňueš cez spojovník Joseph-kom a ni normálne Jozefkom?
Používaš spojovník namiesto pomlčky.
Úvod sa rozhodne čítal zložito. Na druhej strane sa mi páčilo, že to dávalo zmysel, otázka je, či čitateľa toľko technických detailov skôr neodradí. Po príbehovej stránke sa mi páči, že si zbytčne neprerozprával tú časť, ktorá je verejnosti známa.
25.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.