Diskusia 1/2: Volavka

Podporte scifi.sk

Diskusia

Zlodejisnov
Príde mi to podobné ako minulá poviedka v tom, že to vyzeralo akoby autor písal bežnú poviedku a umelo pridal záver, aby to bolo scifi. Inak celkom ok, len nie som fanúšik nadávok v poviedkach, no sedeli tam. Facka na záver bola tiež ok.
10.01.2022

WriterInTheDark
Páči sa mi, ako autor vierohodne vykreslil osoby pracujúce na linke. Nadávajú, frflú na život a nič preto neurobia, aby to zmenili. Vlasnte im vyhovuje každý večer jesť pizzu a uspokojovať sa v kresle pri porne. Je to ich jediná svetlá chvíľka, ktorá ich drží pri živote - svetlo na konci tunela ( alebo na konci zmeny ).
Sám o sebe sa mi ale príbeh nijako extra nepáčil, koniec mi príde silený a celé to mohlo byť napísané šikovnejšie. Pre mňa je to jemne pod priemerom.
10.01.2022

Veles
Na poviedku z prostredia slovenských fabrík je tam príliš málo nadávok podľa mňa, a to viem o čom hovorím. Napísané celkom dobre, nevšimol som si tam nejakď väčšie gramatické chyby. Príbeh bol okej, nezaujal ani neurazil, až na ten koniec. Prikláňam sa ku Zlodejom, tiež mi to príde ako keby niekto písal poviedku, dostal sa na koniec a až vtedy si všimol že to nemá žiadny fantasy alebo scifi prvok. A ten zvrat na konci bol podľa mňa úplne mimo, v predchádzajúcej poviedke sme mali aspoň náznaky počas celého textu, tu sa to proste otočilo o 180 stupňov na konci. Myslím si že toto je jedna zo slabších poviedok tohto kola.
A Writer, prostredie fabriky je pre mňa oáza kde mi na um prichádzajú najlepšie nápady na poviedky :D
10.01.2022

ama_rilla
Hm, mne sa poviedka nepáčila, ale dala som nejaké bodíky za nápad. Ten mi prišiel zaujímavý, je pravda, že v tomto podaní je to taký umelý záver... ale keby bol tento nápad rozvinutý, hoc by sme aj prišli o prekvapenie na záver, bolo by to veľmi fajn. Čo sa týka prostredia a postáv, všetky mi boli nesympatické :D To bolo v minulom kole vyčítané aj mne a teraz už chápem prečo. Ale na druhej strane, čítalo sa to veľmi dobre a je to napísané vcelku šikovne.
10.01.2022

Lukáš Polák
Mne sa aj text zdal dosť drsný a dal by sa lepšie prečesať a vyčistiť (alebo už mám od vás vygumovaný mozog a všade vidím nadbytočné slová a mám chuť ich mazať, škoda, že ich takto nevidím pri svojich veciach :D ). Rovnako sa pripájam ku "nasilu" vytvorenému záveru, ktorý mi ani nedáva moc zmysel a ako pointa je skôr od veci ako trefa do stredu terča. Zišlo by sa "náznaky" vsúvať postupne, nech sa vytvára akási skrytá otázka - je niečo v neporiadku? - takto to pôsobí veľmi umelo.
10.01.2022

Aleš Horváth
Pripájam sa k ostatným. Preškrtať preštylizovať a celý príbeh napísať nanovo. Žiaden scifi/fantasy prvok, pointa samoúčelná. Ako píše Ama, postavy nesympatické, čo dosť znižuje pôžitok z čítania. Príbeh nefunguje ani ako erotika, ani ako reálny z bežného života, nič o čo by sa dalo aspoň trochu pozitívne oprieť.
10.01.2022

WriterInTheDark
Veles, ak som to správne pochopila - pracuješ vo fabrike?
10.01.2022

Veles
Správne si pochopila Writer, a nemôžem sa sťažovať :D
10.01.2022

WriterInTheDark
Tak sme na to rovnako, teda až na to, že ja sa sťažujem :D
10.01.2022

Goran
Aj keby to bol autorov úmysel, a ja verím, že bol (povedať všetko až a IBA na konci, bez predošlého naznačenia, tak náhle, tak odrazu a s dodatočným vysvetľovaním, hoci i vo forme dialógu), no to veru nepôsobí dobre. Naozaj sa potom zdá akoby bol ten záver umelo dodaný. Viem, že nie, že v pláne bolo po celý čas čitateľa viesť nesprávnym smerom a až celkom na konci mu ukázať správnu cestu, ale až na výnimky, lebo tie existujú, ale tie aj potvrdzujú pravidlo ;), to nie je šťastné riešenie, lebo čitateľ má pocit, že je vodený za nos. Prekvapivé závery a zvraty či aj dvojité zvraty sú síce populárne, ale azda nie až na úkor všetkej logiky. Mne veru nejde do hlavy ani to, ako by taká droga pôsobila, prečo má vo zvyku volavka vyhľadávať ďalšie obete, za akým presne účelom bola vôbec tá droga vypustená a pod. Áno, viem, že si sa to snažil na konci vysvetliť, ale čitateľovi naďalej vŕta celá tá vykonštruovanosť v hlave.
Nápad ako taký - pootočenie nášho vnímania reality a prehodenie sna a bdenia, je výborný. To nie je len o živých snoch, to je o tom, že si to prevrátil celé naruby, čo je rozhodne zaujímavé, ani napísané to nebolo zle.
Lenže ma nebavilo, ono ma priam vyložene nudilo čítať o obyčajných ľuďoch v obyčajnom prostredí. Práve preto preferujem fantastiku pred realizmom, aby som sa vyhol opisu každodennej rutiny človeka-milión, navyše tu máme hneď trojicu nesympatických... čoby nesympatických, ale čo je úplne najhoršie na svete - OBYČAJNÝCH :D ľudí. To je hrôza čítať o takom čomsi :D - aspoň pre mňa. Áno, o to väčšmi vynikne ten kontrast medzi snami a skutočnosťou u hlavnej postavy, ale - mrzí ma to - poviedka ma nijako nedokázala zaujať. Možno keby bola forma nejako mimoriadne novátorsky a avantgardne podaná, ale aj tá bola... obyčajná.
10.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami