Diskusia 1/1: Pliaga

Podporte scifi.sk

Diskusia

Marco Ottra
Kvalitu poviedky už potvrdili iní odborníci, takže ja ponúkam len svoj subjektívny čitateľský zážitok. V tej súvislosti si myslím, že trochu uškodili veľké očakávania, ktoré prišli s informáciou o umiestnení v súťaži. Preto som sa v úvode asi trochu trápil a čakal som divokejší rozjazd a hlbšie temno, ale približne od polovice, keď už do seba zapadli niektoré časti príbehu, ma to bavilo veľmi. Aj keď o trochu menej ako tvoja poviedka Utopený hriech. ;)
21.03.2022

Terry Chrapúňzel
Dobré to bolo. Ale ten úvod je naozaj trochu problematický a možno je to dôvod, prečo ti prvé miesto vyfúkol niekto iný. V úvode poviedky je totiž veľa tellingu a málo showingu. Sú tam dlhšie bloky textu bez dialógov, emócií alebo senzorických informácií, kde nám sucho a zdĺhavo vysvetľuješ Urianovu minulosť, ako sa naňho zavesil démon a ako sa spoznal so Zinou. Možno by sa tieto informácie dali sprostredkovať čitateľovi napríklad pomocou scény z bojiska, v ktorej sa otvorí portál s démonom - táto by mohla byť hneď v úvode poviedky. Alebo by si nám ukázal ako Urian vyrozpráva svoj príbeh pri pití Kainerovi.
Neskôr sa ale poviedka rozbehne a odsýpa veľmi dobre :)
22.03.2022

Terry Chrapúňzel
Technické poznámky:
- hrúbka: miestny štamgasti (miestni)
- čechizmy, preklepy, subštandardné výrazy: hapkať (habkať), namol (na mol - pozri krátky slovník slovenského jazyka pod slovom "opiť sa"), ochľasta (ožran, opilec, prípadne ochmelenec - to je už také hviezdoslavovské, ale pri jazykovej korektúre Ti to prejde skôr ako ochľasta...), parťák (druh, kumpán, pajtáš), štamgast (toto súdruhovia jazykovedci nedomysleli, takže v slovenčine máme len slovo hosť), paprsok (lúč).
22.03.2022

Terry Chrapúňzel
Môžeme sa tešiť aj na Posledné Knieža z MaCeFa? :)
22.03.2022

Goran
Gratulujem k dobrému umiestneniu, poviedka jednoznačne mala svoju úroveň a ako som sa mohol presvedčiť aj pri Tvojej minulej poviedke, určite veľmi veľa vyťažila z pútavosti. Si naozaj zručný rozprávač, aj keď chyby sa tam našli, niektoré vypichol Terry, pridám ešte čechizmus "zrovna" či neštandardný výraz "akonáhle", miestami by sa hodilo učesať štylistiku, menej opakujúcich sa výrazov apod., no všetko hravo prehluší napínavý dej, hoci tiež som si povšimol, že vyobrazenie Urianovej minulosti by sa dalo podať zaujímavejšie a nápaditejšie než jednoduchým skonštatovaním, ale ani to nijako nevadí, mne však akosi nesadlo, že je to vlastne taký thriller vo fantasy háve, na môj (osobný) vkus tam bolo príliš veľa "cool" filmových zvratov, -twistow- a vôbec tak trochu hollywoodskych postupov. Mne osobne Tvoja minulá, zaklínačovsky vodníkovská sadla oveľa viac. A potom - nedá sa povedať, že by tam vyložene škrípala logika, ale prekombinovanosť veru nepomohla uveriteľnosti... máme tu schizofrenika, ktorý je posadnutý démonom, ktorý ho všemožne sužuje, no nakoniec sa ho z nepochopiteľných príčin rozhodne nezahubiť, iba preto, lebo prežitie s výčitkami je najhoršie ;), plus ten záver - celý boj i osud veliteľa tak lapidárne, trochu frajersky zhrnutý do jednej vety... je to dobrá poviedka, jednoznačne je, ale nie je (podľa mňa) výborná. Ja som hodnotil ako 7 z 10, možno necelých osem, ak by tu taká známka jestvovala. Ale keďže literatúra nie je šport, povedzme, že som si dobre počítal a za to som Ti vďačný.
22.03.2022

Rondan
Ďakujem každému, kto si našiel čas a poviedku si prečítal, takisto som rád za vašu kritiku a postrehy! A Terry, áno. Plánujem sem zavesiť aj Posledné knieža. Ale už by som rád konečne niečo napísal aj pre Fantastickú poviedku tu na scifi.sk :D
22.03.2022

ama_rilla
I keď bol záver predvídateľný, musím povedať, že má veľmi bavilo čítať tvoju poviedku. Najviac sa mi páčilo, ako sa ti podarilo vykresliť atmosféru a vnútorný svet hrdinu. Aspoň vo mne text vyvolal akýsi smútok, bezradnosť
... Možno prvá časť poviedky nie je najlepšia, ale druhá polovica to statočne zachraňuje;)
03.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.