Diskusia 1/2: V moci diabla

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Páčilo sa mi to, ale mám zopár výhrad. Ja osobne by som privítal tvoje poviedky v originálnom znení, lebo občas mi tam tá gramatika škrípala, hlavne na začiatku. Dej bol svižný, ale trochu vuac nás uviesť do deja by nebolo na škodu. A úprimne som dúfal v temnejší koniec, ale to už je asi len moja deformácia😀 Inak nemám čo vytknúť.
04.11.2021
Goran
Veľmi som sa tešil na Tvoju poviedku, píšeš dobre a Tvoje texty sú svižné a pútavé a čítajú sa samé. Hlavne sa nechám unášať rozprávaním a nie som nastavený tak, že od začiatku hodnotím a hľadám chyby, ako sa mi občas stáva u iných príspevkov. Napriek tomu, aj keď je voľba nechať si preložiť prózy do slovenčiny chvályhodná (keďže milujem svoj rodný jazyk :)), možno predsa len čosi prekladom strácajú, a ja osobne v češtine mimoriadne rád čítam. Veles mal dobrú pripomienku, ktorú by som možno ani nevyslovil nebyť jeho komentára. Je to na Tebe, ale myslím, že nik z čítajúcich by nefrflal, keby boli príbehy v Tvojej materčine. Veď azda všetci tu hojne čítame fantastiku z Čiech či v českom preklade, takže sme zvyknutí. Potom totiž môžu vzniknúť také komické prešľapy, ako je napr. "udusená" tráva. Určite malo byť udusaná/udupaná.
K príbehu nemám, čo by som vytkol, zbožňujem fantastiku okorenenú detektívnymi prvkami. Sú tu ale nejaké nezrovnalosti, ktoré mi vŕtajú v hlave, a prečo nedávam poviedke až také vysoké hodnotenie (ale je aj tak jednoznačne nemalé a pozitívne). V prvom rade - myslíš, že démon by mal takýto charakter? Zmysel pre spravodlivosť, dokonca aj istú zhovievavosť k otcovi? Je možné, že otec by pravú podobu svojho syna odhalil až tak neskoro? Že by nikto v dedine nezistil skôr, že s chlapcom je čosi v neporiadku? A technicko-biologická otázka: čo pôrod? Píšeš, že démon môže na seba brať ľudskú podobu, ale to sa teda už narodil s ľudským výzorom, a plne si vedomý svojich schopností a síl? Určite nie je možné, že Alter by démonovu totožnosť zistil v záverečnej fáze svojho vyšetrovania, už keď bolo takmer neskoro, veď nebol hlúpy, vedel, že to je kambion a spojil by si indície dovedna. Takisto by sa určite chlapec-démon bránil sám a nečakal by na pomoc zvonka, veď nevedel, že príde. Keď bojoval s Altarom v jaskyni, ako mohol odtiaľ potom ujsť, veď kapitán sa tam hneď prihnal a strážil okolie. Prípadne, prečo kapitán neprehľadával jaskyňu, aby čelil kambionovi, ale len sa tak zvesela pobral preč?
A nakoniec, príde mi veľmi nepravdepodobné, aby kňaz ozbrojený dýkou premohol vo férovom súboji cvičeného rytiera s mečom, navyše ten kňaz narábal dýkou ako nejaký trénovaný fantasy zlodej či asasín.
04.11.2021
ama_rilla
Tvoja poviedka sa mi veľmi dobre čítala, závidím Ti štýl písania :D príbeh ma zo začiatku veľmi zaujal, atmosféra bola skvelá, no pokazil to podivný záver. Jednak to nebolo veľmi prekvapivé, ale ok, to nemusí byť vždy, ale celkovo si myslím, že si tá poviedka zaslúžila záver lepší než "krvák" a polopatisticke vysvetlenie. Takisto by mi vôbec nevadilo, keby si poviedky písala v češtine :)
04.11.2021
Lukáš Polák
Tvoja poviedka má veľkú prednosť - ťah na bránu. Príbeh sa čítal sám, celý čas sa tam niečo dialo a nebolo tam ani jedna veta, ktorá by ma vyradila z tempa. Za to máš veľkú pochvalu. Nelogickosti skvelo vypísal Goran, a mne ten "tradičný" záver vôbec nevadil, síce som čakal, že to tak dopadne, ale prečo nie. Čo sa týka jazyka a autenticity, tiež som za to, aby si ostala doma vo svojom jazyku, čeština nie je pre nás žiadny problém.
04.11.2021
Zlodejisnov
Väčšina tu už bola povedaná, tak len v skratke. Tvoj štýl je fajn a dá sa pekne čítať bez rušenia. Čo ale chválim je príbeh. Mal kostru a záver. Nebolo to len také jednoduché niečo, čiže v tomto ohľade sa veľmi posúvaš, čím si si aj vyslúžila veľmi dobré bodové hodnotenie. Časom verím, že sa k príbehu pridajú aj zvraty a koniec, ktorý vytvorí wow efekt. Mňa záver trochu sklamal, no len subjektívne. Som fanúšik nepochopených dobrých démonov, a tak ma jeho smrť ranila :D ale toto nemalo žiaden vplyv na hodnotenie 😊 tak si to chcela a je to fajn. Čo sa týka češtiny, ako už povedali ostatní, každý z nás vie čítať po česky :D Problém je len v tom, že so slovenskou gramatikou a štylistikou ti vie pomôcť/poradiť takmer každý z ľudí na tomto blogu. No z českou štylistikou nie. Pochybujem, že by tu bol niekto, kto by ti s týmto vedel poradiť, a tak sa hodnotenie zameria len na príbeh a jeho dojem. Čiže pokiaľ chceš písať v slovenčine, tu nájdeš veľa námetov a rád. No pokiaľ chceš písať v češtine, tak štylistické chyby by museli byť obrovské, aby sme si ich my Slováci všimli a už podľa tvojej prvej poviedky viem, že takéto chyby tam neboli. No je to tvoja voľba a mala by si písať v tom, v čom sa cítiš ako doma 😊
04.11.2021
Aleš Horváth
Asi budem za divného, ale budem sa snažiť o konštruktívnu kritiku: medzi prvou a druhou vetou mi chýbal popis, či ako to Veles napísal, uvedenie do deja alebo vysvetlenie, kde sa to odohráva.(doba, miesto).
v prvej tretine ma to prestalo baviť a išiel som rovno na komentáre preto som to radšej číselne nehodnotil.
prišlo mi to až moc strojené a tá prvá scéna sa dala celá predvídať akoby som ju už videl/čítal niekde inde.
možno je to tvojou schopnosťou písať po slovensky(ako som sa dozvedel z komentárov), ale ozaj, skus svoj rodný jazyk a rozpìš sa v ňom aby text nebol taký strohý.
napriek všetkému, držím palce nech sa ti darí.
05.11.2021
Aleš Horváth
zlodeji snov, ak môžem odporučiť, Juraj Červenák má výborné knihy v češtine. Lepšie sa mi tam čítali ako v originál slovenčine. Neviem prečo, mne začína čeština pripadať bohstšia na výrazy a zo slovenčiny sa stáva skôr funkčný jazyk. Netvrdím ze pre Slovákov sa nedá umelecky vyziť, no prekladať z češtiny do slovenčiny sa mi zdá nerozumné a kvôli súťaži aj krokom späť.
05.11.2021
Zlodejisnov
Aleš, nepochopil si ma. Je mi jedno, či je text v slovenčine, češtine, angličtine, nemčine alebo ruštine, ja to viem prečítať, pochopiť a ohodnotiť. No jedine v slovenčine si viem okrem príbehu pozrieť aj štýl. V ostatných jazykoch mi zostane len dojem z príbehu. Čo sa týka českej literatúre, tej sa vyhýbam už len preto, lebo potom používam čechizmi. Stačí, že je veľmi veľa filmov v češtine. No mám aj pár českých kníh. Sú to ale gamebooky, ktoré do slovenčiny nie sú preložené, a tak nemám na výber. No môžem povedať, že ak porovnám Verax s Rytierom temného slnka, tak viem že Verax je napísaný ľahko a pekne sa to číta. Rytier temného slnka je ale úplne iný. Ako keby to písal český Goran. Čiže zaujímavé plné metafor a niekedy aj slov, ktoré podľa mňa ani neexistujú, no zároveň po prečítaní pár strán príde bolehlav. Čiže viem odlíšiť, ktorá česká literatúra je písaná naozaj literárnou češtinou, ale nájsť v bežnom českom texte to, čo by z neho urobilo literárny text, neviem a pochybujem, že niekto tu to vie.
05.11.2021
Goran
Ja mimoriadne rád čítam v češtine, dokonca, kebyže to porovnám, asi som prečítal viac kníh v českom ako v slovenskom jazyku. Je to určite spôsobené aj tým, že keď som s fantastikou začínal, v ČR už existovala silná scéna, zatiaľ čo na Slovensku to bolo len v plienkach, teda mi ani neostávalo nič iné, ako čítať v češtine. Aleš má pravdu, lebo aj keď mám svoj rodný jazyk naozaj rád, čeština je bohatšia. Myslím, že ja by som si trúfol posúdiť i štylistickú stránku textu v poviedke v českom znení. Ale tým sa nemienim "vyťahovať", aj tak tu už máte všetci zo mňa žarty :D
Ja sa, každopádne, teším zas na ďalšiu Luckinu poviedku, veľmi ma bavia.
05.11.2021
Aleš Horváth
zlodeji, myslel som to ako doplnok k tvojmu komentáru pre Lucku.
inak suhlas, keď čítam anglicky tak to nie je tak hrozné ako po česky. ale zas na druhej strane ak vieš dobre česky tak vieš rozlíšiť čo je čisto česky(klidne), čo je čechizmus(kľudne) a čo slovensky(pokojne).
Podobne ako Goran, trúfam si tiež na češtinu aj z umeleckého pohľadu. Raz som tu, tuším HB-čkovi čosi vytkol v češtine(že používa hovorové slová mimo priamej reči). u mňa je totiž na úrovni rodného jazyka a posledný rok sa snažím dovzdelať. Gramatika mi robí problém.
05.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.