Diskusia 2/2: V moci diabla

Filmová história scifi

Diskusia

Pospíšilová.luca
Všem děkuji za komentáře. V psaní jsem zatím, řekněme, nováček a i když Goran uvádí, že česká scéna vplula do světa fantasy mnohem dříve, stránky, kdy by se konala soutěž co dva měsíce, navíc s tak bohatou zpětnou vazbou, nemáme, což mě dost mrzí. Sama vidím, že čeština je slovně bohatší, tedy se pro příště vrátím ke svému rodnému jazyku. Ale teď k povídce. Nepřikláním se k tvrzení, že démoni jsou čisté zlo, jak to vykresluje Malleus maleficarum, navíc kambion je v podstatě napůl člověk, tedy něm mohlo zbýt něco lidského? Mytologie moc informací neposkytuje, takže jak je to s porodem, o tom jsem Gorane nepřemýšlela, ale je to zajímavý postřeh :), děkuji. Jako autorce, přiznávám, mi některé věci dávaly smysl, ale když to zhodnotí někdo jiný...najednou ty nesrovnalosti vyjdou na povrch. V tom je zpětná vazba tak důležitá. Navíc, můj problém je v tom, že když se rozepíšu, najednou je z toho 40 000 znaků a vejít se do 25 000 a při tom objasnit vše potřebné a vmáčknout nějaký zvrat nebo obrat, jak píše Zlodějisnov, je téměž nadlidský výkon :) Děkuji, že si najdete chvilku pro postřehy a kritiku a budu se těšit příště :)
06.11.2021
Terry Chrapúňzel
Inak, neviete niekto, ako došlo k tomu, že slovo "kľud" je považované za nespisovné? Spolu s fúrou iných slov, vďaka ktorým bola slovenčina jazykom bohatým na nádherné synonymá? Mali sme spiknutie aj sprisahanie, krajku aj čipku, cop aj vrkoč, mlsanie aj maškrtenie, sklenicu aj pohár, rajdu aj fľandru, stoletie aj storočie... Všetko bolo OK až do roku 1968 a potom, akoby niekto uťal a zrazu koniec. Slová, ktoré v pohode používali Hviezdoslav, Kukučín a mnohí ďalší boli naraz diskvalifikované a v neskorších slovníkoch už nie sú vôbec, alebo je pri nich poznámka, že ide o nesprávny výraz.
Mne to príde ako snaha o arteficiálne prehĺbenie rozdielu medzi slovenčinou a češtinou, akoby sa dostali k slovu nejakí puristi, ktorým bol čechoslovakizmus strašným tŕňom v oku alebo čo. Nenájde sa tu náhodou nejaký slovenčinár, ktorý by poznal historické pozadie tejto zmeny? Celkom by ma to zaujímalo :3
06.11.2021
Terry Chrapúňzel
Čo sa týka poviedky, spočiatku mi robilo problém sa zorientovať, v akej dobe sa asi pohybujeme a či ide o úplne imaginárny svet alebo historickú fantasy zasadenú do skutočných dejín. A potom prišlo slovo "kilometer" použité v priamej reči a to mi pri čítaní doslova strelilo facku :D Ale inak super poviedka.
Pripájam sa ale k fanúšikom nepochopených dobrých démonov, ktorých smrť kambiona ranila :(
06.11.2021
Goran
Nevadí, Luci, stále je to dobré a ja sa vždy teším na Tvoje poviedky, a nie iba ja! Tiež ich musím niekedy veľmi "osekávať."
Terry, netuším, ale posnorím, tiež by ma to veľmi zaujímalo, a áno, myslím si, že obsesívna snaha o očistenie jazyka súvisí len a len s národnou hr. ... teda ješitnosťou. Podaktoré výrazy sú jasné čechizmy, iné však, podľa mňa, sú dvojdomé :), kľud isto patrí medzi ne!!! Tiež za to budem bojovať! :) Keď čítam starých autorov, žasnem nad bohatosťou nášho slovníka. Veľmi sa odvtedy oklieštil. Je v poriadku, že preberáme zahraničné slová, keď pre ne nemáme ekvivalent, ale načo prevziať nejaký anglický výraz, keď sa to dá povedať v slovenčine? A krajšie... A tak ako sa urbanizuje a modernizuje život, tak sa zjednodušuje, až primitivizuje jazyk. Eskymáci majú vraj dvadsať výrazov pre sneh a jeho kvalitu (ak to teda nie je nadsadené), my sme boli roľnícky národ, mali sme desiatky slov, ktoré pomenovávali veci a javy, s ktorými sa dedinský človek bežne stretal, všetko to ostalo zabudnuté v čase. Keď som čítal jednu novelu (napísanú v súčasnosti), ktorá sa odohrávala na Slovensku dvadsiateho storočia, a autor používal autentický jazyk, skoro som to vzdal, po pár stranách som mal chuť knižku odložiť, - každú chvíľu som si musel hľadať významy nárečových a archaických slov a ujo gúgeľ nepomohol, našťastie som vytrval a kniha sa mi odmenila svojimi literárnymi kvalitami. Je normálne, že jazyk sa vyvíja, ale mám pocit, že tu ide skôr o regres.
06.11.2021
Anitram
Až na konci som si uvedomila, že to nie je v pôvodom znení :D Poviedka je super, len na konci som sa nejak v tom deji stratila, aj keď to je možno kvôli nepozornému čítaniu. To neosvetlenie doby by mi na začiatku ani tak nevadilo, keby to bolo niekde neskôr vysvetlené alebo pomocou viacerých nápovied ozrejmené, aby sme si nemuseli dávať dokopy historické súvislosti.
08.11.2021
Goran
Prišlo mi to ako historická fantasy, ale to je vlastne jedno, mohlo sa to KĽUDNE :) odohrávať aj v nejakom imaginárnom pseudostredovekom svete alternatívnej reality :D. Ale Terryho pripomienka o kilometroch bola zaujímavá. Určite je dobre použiť v takomto príbehu staré miery. (Ja som to vo svojom sparodoval, keď sa kocúr s kuchárom snažili premietnuť stopy a míle na modernú európsku metrickú sústavu.)
08.11.2021
Pospíšilová.luca
Terry, omlouvám se za pomyslnou facku kilometrem 😄. Příště si dám pozor a načtu víc historie. Jinak si beru k srdci to osvětlení doby a místa. Děkuji všem za postřehy.
14.11.2021
Smrtislav Pierko
Ten koniec bol úžasný... ale to ako sme sa k nemu dostali už nebolo také dobré. Goran vo svojom prvom príspevku niektoré tie nezrovnalosti už vymenoval a tak len dodám, že viem aké to je. Človeku príde na um priam epický námet na temný fantasy príbeh a netrvá dlho(v mojom prípade tak okolo druhej tretej normostrany) a zistí, že sa nevmestí do vymedzeného priestoru. Potom už nestačí škrtať text, treba povykrúcať aj samotný dej. Človeka to zabolí, ale občas treba vypustiť jednu drsnú scénu, aby sa urobil priestor pre podstatnejšie časti príbehu. Ešte budú iné príbehy kde sa budú dať tie scény použiť ;) Trošku to pokazilo celkovo dobrú chuť keď sa na konci démon vyslovene musel vysvetliť. Ale ja som v podstate jednoduchý človek. Vidím nadšenie pre fantasy, tak som spokojný a tento námet bol naozaj dobrý.
Čo sa týka tej diskusie k nášmu malebnému jazyku, tak tiež mám pocit, že sa skôr nezmyselne ochudobňujeme, namiesto toho aby sme podporovali prirodzené kultúrne a umelecké obohacovanie.
16.11.2021
Pospíšilová.luca
Smrtislav Pierko, máš naprostou pravdu. Dalo by se to rozepsat lépe, ale je tu omezený počet znaků...já neumím nacpat příběh do 5000 znaků a udělat z něj něco waw. Ale zkusila jsem něco složitějšího a vyšlo to tak na půl 😄. Vždycky bude co zlepšovat.
18.11.2021
Aleš Horváth
fp je od 6000 do 25000 znakov.
hlavne píš v rodnej reči. lebo aj to dosť zrazí kvalitu.
18.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.