Diskusia 1/2: Ťažký (ne)život

Podporte scifi.sk

Diskusia

Lukáš Polák
Neviem prečo, ale pripomínalo mi to film/seriál Pehavý Max a strašidlá, bolo to milé, skôr uvoľnené ako strašidelné, ale záver na mňa až tak nefungoval, akosi som tušil, že to dopadne nejak takto.
07.09.2021
BocianSara
Veľmi som sa tešila keď som videla, že si sa rozhodla opäť poslať poviedku. Prekvapilo ma ale, že je v slovenčine :) Súhlasím, že to malo príjemnú atmosféru a tento koniec sa k príbehu hodí ale tiež sa z neho dalo asi vyťažiť trošku viac :)
07.09.2021
Monika Kandriková
Pekne napísané, ešte by som možno prijala viac takých výrazov a vyjadrení, aké som ešte nikde napísané nevidela. Ale to zrejme veľmi rýchlo príde. :D :D
08.09.2021
WriterInTheDark
Ukončenie ma pobavilo. :)
Veľmi sa mi páčila jedna veta: ..."slnko sa lenivo schúlilo za obzor a stiahlo z oblohy všetky lúče." príde mi to trochu rozprávkové, čo sa do tejto poviedky hodí, pretože sama je rozprávkou :) Kvitujem opis napínavých scén. Naučila som sa aj nejaké to nové slovo (donjon) ale nápad mi príde trochu obohraný, čo je škoda, pretože písať vieš.
09.09.2021
Pospíšilová.luca
Děkuji za komentáře. Povídku jsem nechala přeložit, aby byla přijatelnější pro více čtenářů. V minulém kole to několik lidí komentovalo. Ale musím přiznat, že některé výrazy a věty pak působí jinak v češtině a slovenštině. Z obou kol jsem si odnesla poznatek, že konce mi moc nejdou 😀 Mám co zlepšovat, takže sem s kritikou, ať vím kudy dál.
09.09.2021
Goran
Veľmi pekné. Nie, pekné nie, to je slabé slovo - krásne. A doslova roztomilé. Nevtieravo, nenútene, rozkošne humorné. Podobný koniec sa od istého momentu dal čakať, ale to nevadí, nemusí všetko ohúriť neočakávateľnosťou, niečo môže aj pekne-krásne potešiť takouto milotou a úsmevným koncom.
Píšeš naozaj dobre. Čisto, hladko, profesionálne. Vieš čo chceš, a to aj bez akýchkoľvek zakopnutí a nedostatkov v texte predložíš čitateľovi, ktorý si to bez pochýb užije. Poviedke prakticky nemám čo vytknúť a hodnotil som ju nemalým počtom...
Lenže práve v jej samotnej skladbe, v jej charaktere sú isté limity. Vo svojej kategórii nemá chybu, ale prekoná v súťaži prípadné ťažšie kalibre? Čo v súboji s poviedkou dlhšieho rozsahu, kde má všetko viac priestoru a všetko viac vynikne? Od postáv, cez príbeh, zápletku, rozuzlenie a ďalšie atribúty... je to ako keď postavíš skvelého boxera v ľahkej váhe proti borcovi ťažkej váhy... a v tejto súťaži, v rámci istých mantinelov, samozrejme, je váhová kategória otvorená. Snáď som sa v tomto "podobenstve" vyjadril dostatočne zrozumiteľne. Problém je aj v tom, že svojou minulou poviedkou si nastavila laťku tak vysoko, že...
Každopádne, ďakujem za milý zážitok. Máš jednoznačne talent, o tom niet sporu a budem sa tešiť na Tvoju ďalšiu poviedku - to nie je zdvorilostná fráza :)
10.09.2021
8HitBoy
Dobré, ale nie až tak dobré ako tvoja minulá poviedka. Slovenčina prekvapila a čiastočne aj potešila, aj keď verím že čeština nie je problém pre nikoho z našich čitateľov :)
Tematika vykrádačky je v týchto časoch pomerne obľúbená, sám som ju použil pri jednej zo svojich posledných poviedok, čiže toto celkom oceňujem. Tvoj štýl je fakt vycibrený a číta sa to parádne. Formálnu stránku máš v malíčku a preto nám ako čitateľom ostáva už len tá príjemnejšia povinnosť - komentovať dej.
Poviedka ako taká je naozaj veľmi feel good príbeh, ale pôsobí možno čiastočne nedotiahnuto. Približná pointa čitateľovi napadne pomerne skoro, preto si sa mohla ešte viac pohrať s dávkovaním informácií, gradovaním "napätia", po ktorom by samotné odhalenie mohlo byť ešte o kúsok údernejšie a na "sánku dole".
Je to, samozrejme, pekná poviedka a toto ber len ako mudrovanie s návrhmi na zlepšenie. Navyše súhlasím s Goranom - tvoja víťazná z minulého kola bola tak sakra dobrá, že všetci možno mali latku vyhnanú až do nebies. To k tebe ako autorke nie je fér, ale popasovala si sa s tým so cťou. Hodnotím (s Goranom) deleným najlepším počtom bodov v tomto kole FP doposiaľ.
11.09.2021
Zlodejisnov
Čítalo sa to jednoducho, čo je tvoja prednosť. No na rozdiel od ostatných u mňa si laťku vysoko nenasadila, no nie je to štýlom. Ten sa hodí aj do kníh. Mne vadí tá priamočiarosť príbehu. V minulom kole si vyzradila pointu v úvode. V tomto kole to bola taká micro poviedka, ktorá tým, že bola písaná milým rozprávkovým štýlom, napovedala, že sa bude jednať o veselý koniec. Chcelo by to nejakú zápletku, niečo trochu iné. Pritom by stačilo málo. Mala si priestor, mohla si napríklad ukázať deň zo života chlapcov a ich snahu ukradnúť niečo napríklad starcovi. Nachytali by ich a oni by museli utekať preč z mesta. Tam by si prezreli lup a našli by mapu s cestou k prekliatemu hradu. Tiež by tu nemusela byť úvodná pasáž, ktorá vysvetlila, čo sa v hrade stalo. Vysvetľovanie vo forme hrozivého varovania by mohlo byť na mape, ktorú by ukradli alebo aspoň na nejakej varovnej značke pred hradom. Už by sa dej, ktorý by vyzeral na život bežných zlodejíčkov, zmenil na snahu zachrániť si život a následne na hon za pokladom.
12.09.2021
Pospíšilová.luca
Goran - rozumím, co myslíš. Ostatní povídky jsou vážné a je jich tu dost propracovanějších, než moje. To uznávám. Tak trochu Víla Amálka mezi berserky 😀. Zatím jsem si netroufla na něco vážnějšího. Ale časem to určitě zkusím. Zlodejisnov, děkuji za postřehy, máš výbornou fantazii, ne každého napadne děj hned teď . Někteří z nás musí přemýšlet dlouho a urputně 😀. HB, je pravda, že jsem mohla trochu přidat, no, příště znovu a lépe 😀. Děkuji všem
12.09.2021
Smrtislav Pierko
Náramne som sa pobavil. Pravda je, že ten koniec padol tak naplocho, ale poviedka sa mi vynikajúco čítala ako celok. Niektoré poviedky môžu mať úplne úchvatný koniec, ale kým sa k nemu človek dostane, tak je to utrpenie. Ja som vlastne raz čítal knihu, ktorú som celú len pretrpel, ale koniec... koniec bol bombový. Prečítal by som si takú knihu znova? Určite NIE!! Feel-good humorné poviedky ti veľmi dobre idú. Teším sa na tvoju ďalšiu tvorbu.
16.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.