Diskusia 1/1: Veľký skok vpred

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

BocianSara
Páčilo sa mi to! Milá rodinná scénka v neľahkej situácii :D Nič vážne ti asi veľmi vyčítať nebudem ale pár drobností by sa asi našlo :) Nebudem za to znižovať svoje hodnotenie ale poviedka sa mi zdala veľmi realistická, akosi pramálo dystopických prvkov aby to zašlo do fantastiky (dokonca som si hovorila, že Strana ani nemusela byť). Podobné veci sa isto diali počas všetkých hladomorov v histórii :) Tiež možno pre mňa trošku logická chyba - prečo šla vybrať deti na zabitie ak sa práve jedno varilo? Neboli by lepšie čerstvé? :D Zrejme si sa snažil vážnu situáciu odľahčiť detským tónom Yāozhé ale uvítala by som asi trošku viac drsnosti v niektorých scénach práve pre výraznejší kontrast :)
02.09.2021

HB
Intenzívne a nepríjemné, dystopia, ktorá nám odhalila zaujímavé prekrútenie ľudských hodnôt. Páčil sa mi kontrast medzi mladistvou hrdinkou (ktorej si vymyslel parádne meno) a hrôzami okolitého sveta. Fantastický prvok by som neriešil, jedná sa o dystopiu / post-apo, kde svet nezničili klišéoidné jadrové výbuchy ale bezmála biblické Egyptské rany, čo je fakt strašne cool nápad!
Model stravovania sa inými ľuďmi, samozrejme, nie je udržateľný, ale človeku sa hneď vybavia rôzne prípady (najmä z Ruska) kedy boli krátkodobé silné hladomory riešené práve týmto strašným spôsobom, čo textu dodáva desivý rozmer navyše.
Z formálnej stránky píšeš už pomerne vyzreto, veľká pochvala. Možno by sa dalo zapracovať na dynamike príbehu. Je to komorná minimalistická záležitosť, ale s ozrejmovaním sveta by sa dalo pracovať šikovnejšie, takto je to síce zaujímavý, ale stále infodump. Možno sme mohli niektoré informácie získať prostredníctvom rozhovoru postáv? Neboj sa viac narábať s priamou rečou, ide ti a je uveriteľná. Priama reč je korením písaného textu, keď je výborná, dokáže ho pozdvihnúť na vyššiu úroveň.
Páči sa mi aj úvod aj koniec. Priamo si nás hodil do stredu dialógu, do nejakej situácie, je to akčný a výborný začiatok. Rovnako dobre doznieva myšlienkové posolstvo (relativita hodnôt v krízovej situácii) aj v úplnom závere a poslednej vete, ktorá je výborná.
Dávam fajn hodnotenie, keby bol text (ešte) o kúsok viac šťavnatý, dynamickejší a údernejší, hodnotil by som ho vynikajúco.
Pekná práca a teším sa na ďalšie poviedky.
03.09.2021

Lukáš Polák
Za každý horor som veľmi rád, okrem technických chýb - čiarka pred ktorý/ktorá/ktoré či ukončenie priamej reči bodkou, mi vadilo, že poviedka nestihla nabrať takú krutú atmosféru ako by i to žiadalo. Možno aj preto, že sme do toho vhupli veľmi rýchlo a nestihla atmosféra kedy vzniknúť ani sa naladiť. Tomuto nápadu (ten kvitujem) by sa zišiel lepší rozsah a viac sa pohrať aj detailmi a celkovo ju rozpísať, takto je len "jednohubka", ktorá rýchlo vyfučí z hlavy.
07.09.2021

Goran
Aj mne sa to páčilo. Naozaj brutálne drsná antiutópia (či dystópia, ako je to dnes obľúbené volať), ale možno nie až tak nepredstaviteľná... veď k takýmto udalostiam - neviem či až natoľko sadistickým a perverzným síce, ale v rámci žánru to má svoje opodstatnenie, posúva to celé až za hranice tvrdého "reál" hororu - naozaj v minulosti dochádzalo, komunistické diktatúry v tom mali dlhú prax. Práve pre toto mám istý problém so zaradením poviedky do fantastiky. Veď práve takýmto niečím si prešla Čína počas Veľkého skoku vpred (odtiaľ aj vhodne použitý názov + naozaj historický boj na život a na smrť proti chudákom vrabčekom), druhým peklom na Zemi bola zas Kultúrna revolúcia. Je to fiction, ale sotva science-fiction. A uchronia či horor v pravom zmysle slova? No neviem, neviem...
Vadia mi tiež logické nezrovnalosti. Ak by bol takýto fatálny hladomor, čím by kŕmili svoj budúci pokrm? - teda obete. Kobylkami? Ináč, práve tie kobylky by dokázali zahnať najukrutnejší hlad, a že sa malá Číňanka štítila kobyliek? Veď vieme, že Číňania pripravia všetko, čo sa nehýbe, a niekedy aj to, čo sa ešte hýbe (a aj na tanieri :D) a je to skvelééé, sotva by to vnímala ako hanbu. Myslíš, že by taký dlhý čas dokázali lákať cudzie deti z okolia a nikto by s tým skôr nič nespravil? Čo cudzincov výstrel? - zrejme teda padol na prázdno, ale nebol by ešte úchylnejší a potvrdzujúcejší koniec, keby skonali obaja? Ak by naša malá hrdinka rada ochutnala aj svojho tatina, to by bolo čosi :D Ináč bol koniec fajn. Ale ešte jedna vec - naozaj je tak dobre počuť prerezávanie hrdla? Hmmm, treba vyskúšať :D
Na poviedke sa mi ale páčil rozprávací štýl, ktorý bol úmerný veku hl. postavy. Kontrast rodinnej idylky s neskutočnými hrôzami naokolo a aj odľudštenie, akého je človek schopný (a predsa si aj zachová isté svoje rysy, práve tie, ktoré ho robia človekom, nech už sú to aj slabosti).
Poviedka je napísaná celkom dobre, hoci sa dalo iste ešte lepšie. Ale som rád, že som si od Teba prečítal niečo skutočne autorské, Lovecrafta mám veľmi rád, ale nie pastiše naňho. Týmto si ma pomerne pozitívne prekvapil. Rozhodne fajn, no rozhodne ani nič svetoborné. Som zvedavý, aká bude Tvoja druhá poviedka v súťaži.
08.09.2021

BocianSara
Goran: Ak sa nemýlim tak je rozdiel medzi antiutópiou a dystopiou :) Toto je zatiaľ najlepšia definícia toho ako to ja chápem :)
A dystopia, is a society that is horrible in every aspect.
A utopia is a society that is perfect in every aspect.
An anti-utopia is a society in which people think it is perfect but in reality it is horrible.
08.09.2021

Goran
Na sto percent sa to dlho používalo ako synonymum, respektíve označenie dystópia sa v našich krážoch udomácnilo pomerne nedávno, hlavne cez anglické označovanie young adult dystópií, to, že nejaký priehradkár v tom našiel rozdiely a začal to ešte deliť; môže byť, to mi ušlo, nehádam sa a rád si doplním informácie. Citácia z (nie wikipédie :D) ale Literárneho ústavu: "Literárna antiutópia (prevrátená utópia, metautópia, dystópia) je špecifickým žánrom („antižánrom“ ) vedeckej fantastiky v modernej európskej literatúre 20. storočia." Relevantné asi bude to, ako vníma toto delenie trebárs taká SFWA.
Ale dosť už k žánrom a podžánrom, toto je diskusia k poviedke.
09.09.2021

Veles
Vďaka za komentáre. Som si vedomý že balansujem na hrane fantastična s touto poviedkou, no prišlo mi nedôstojné tam dávať výraznejšie znaky fantasy, ja sám by som ju asi zaradil medzi horor a uchroniu. Meno som našiel pomocou Google, len som zadal "evil chinese names" a už som vyberal :) To, kde sa odohráva poviedka, nechám na čitateľovi, preto som to ani bližšie nešpecifikoval, aj keď som nad tým rozmýšľal. Možno sa ku nej vrátim, a pre seba si ju rozšírim. Ďakujem za každý jeden komentár.
P. S. Goran, vážne musíš pro každej jednej mojej poviedke spomínať moje predošlé ako sa veľmi podobali na Lovecrafta? Keď budem mať v najbližšom kole ktorá sa bude letmo podobať na jednu z jeho mnohých poviedok, zase mi dáš menej bodov? Ja ťa tiež nekritizujem za tvoj kvetnatý štýl ktorý mi nesedí.
09.09.2021

Goran
Veles, to nebolo myslené v zlom, naopak, ako pochvala, že si prišiel s vlastným štýlom. Jasné, že čitateľovi nemusí sedieť nejaký štýl toho ktorého prispievateľa, ale je rozdiel, keď je jeho, a keď je okopírovaný. Ale tu si sa už vydal vlastnou cestou, čo veľmi kvitujem. Práveže je táto poviedka jednoznačne nadpriemerná a hodnotil som ju dobre. Keď Ťa tak veľmi vytáča to moje spomínanie Lovecrafta (dám si na to bacha), tak sľubujem, že odteraz ho spomeniem iba vtedy, ak by sa tam priamo vyskytol Cthulhu :D
P.S. táto poviedka je dobrá, aj keď mi tam čiastkové veci nesedeli.
10.09.2021

Zlodejisnov
Toto bolo oveľa lepšie ako tvoja minulá poviedka. Chválim atmosféru aj spracovanie. Chybičku krásy by som videl v nápade, tam to pre mňa vŕzgalo. Podľa mňa to bola klasická Čína 1958-1962. Vyvraždili tam vrabcov a prišiel hladomor. Čiže mi tu chýbal aj fantasy prvok. Pri tom by stačilo zasadiť dej na inú planétu a napísať, že tam vznikala prosperujúca kolónia, kým niekoho nenapadlo vyhladiť škodcov a až neskoro si uvedomili, aký to malo vplyv na nich, a tak zostali na planéte bez možnosti návratu a vystavení hladu. Zvyšok by už pokračoval tak temno a pútavo, ako si napísal. Škoda, ale aj tak veľký skok vpred :D
12.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami