Diskusia 1/2: O rybárovi a perle

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Veľmi milá, azíjska, rozprávka, ktorá opäť vyžarovala takou "detskou" krásou a optimizmom. Normálne som mal úsmev od ucha k uchu počas celého čítania. Jediný môj osobný problém (ktorý nemá s tebou nič spoločné) je, že som si hlavnú postavu predstavoval ako mňaukajúce dieťa z Ju-on :D Tam bolo tiež celé biele - zrejme mám už totálne vygumovaný mozog z tých hororov, čo furt kukám. Každopádne, dobrá práca. Viem si tvoje veci predstaviť v nejakej knižke pre mládež a čítal by som to mojim deťom pred spaním.
01.07.2021
Goran
Ďakujem veľmi pekne.
Áno, takéto texty píšem s úmyslom priniesť čitateľovi Krásu a Dobro.
A veruže si treba občas odskočiť aj k niečomu roztomilému a poetickému, ja si to tiež kompenzujem (jedno druhým). Na ľavej strane nočného stolíka Macko Pú od Milneho, na pravej zas nejaká antológia hororových poviedok :D
02.07.2021
Smrtislav Pierko
Veruže rozprávkovo povznášajúce. Možno to nebolo "veľkolepé" a "úderné", ale čítalo sa to pekne plynulo a zanechalo to príjemný pocit v dušičke :)
04.07.2021
Zlodejisnov
Takže, pôvodne som chcel počkať, kým nebudú zverejnené všetky poviedky, no nevydržal som. Čo musím pochváliť, sú tvoje opisy a metafory. To je niečo, čo ti fakt ide a klobúk dole. Len škoda, že používaš také neskutočne dlhé vety. Vtedy sa to ťažko číta a uberá to zo zážitku. Celkovo boli príbeh a pointa zaujímavé, no keby si to obohatil o viac scén a dialógov, (priestor si na to mal) bolo by to oveľa lepšie. Aspoň trochu rozvinúť jeho putovanie. Takto v skratke napísať, že ho prepadli banditi, bolo pre mňa frustrujúce. Chcel som viac :)
04.07.2021
Pospíšilová.luca
Krásný pohádkový příběh o tom, že dobro vždy zvítězí a že by se k sobě měli lidé chovat hezky. Poselství, které má každý takový příběh obsahovat. Přečetla jsem jedním dechem a obdivuji tvůj styl psaní. A jak už bylo napsáno výše, trochu mě mrzí, že není rozvinuto AI-wejovo putování. S chutí bych si jej přečetla. Výborná práce 🙂
06.07.2021
BocianSara
Trošku ma mrzí, že mám asi viac negatívnych pripomienok. Čo sa týka tvojho štýlu tak tá rozprávková nadľahčená atmosféra bola príjemná, no dosť mi stále vadia tvoje dlhé vety alebo skôr ako sa rozhoduješ vety členiť. To množstvo viet začínajúcich spojkou "A" bolo úmyselne kvôli menu hlavnej postavy? Viem, že to nie je chyba no na môj vkus ich tam bolo naozaj veľa. Čo sa príbehu týka tak si ho zvládol dosť slušne. Teda zrejme som z rozprávok už vyrástla ale vadilo mi ako na konci otrhaného hrdinu v paláci neotočili už pri bráne, poprípade mu tú perlu niekto z cisárovho dvora neukradol ale namiesto toho ho upravili, obliekli a naozaj mal šancu dostať sa k cisárovi :D No a láska na prvý pohľad... Naozaj to nie je text pre mňa :D Rovnako ako komentujúci nado mnou si myslím, že ak by si niektoré časti rozvil tak by to bola skvelá poviedka :)
08.07.2021
Goran
Ďakujem za všetky komentáre, beriem ich a mnohé sú naozaj k veci, či už tie pozitívne, alebo i tie kritickejšie.
Bežne začínam vety spojkou A. Robím to schválne. Dodáva to tomu pátos a archaickosť. Mám to z básní či lyrizovanej prózy. Chápem, že to môže niekomu vadiť. Takisto ako bude mnohým prekážať, že som putovanie "odbil" pár vetami. Text je sústredený na iné a v rozprávkach sa to skutočne tak často podáva - niektoré najakčnejšie momenty sú zhustené alebo vágne podané. Úplne ale rozumiem, že nejeden to bude vnímať ako ukrátenie zážitku.
08.07.2021
Tomáš Staviteľ
Ten tvoj rukopis sa opäť nezaprel :). Musím sa priznať, že niektoré tvoje vetné konštrukcie sú pre mňa neprirodzené a krkolomné, niektoré vety pridlhé. Ja by som napríklad aj hneď prvú vetu poviedky formuloval a členil úplne inak. To samozrejme na jednej strane patrí k štýlu autora, na druhej strane to ovplyvňuje a dráždi oko čitateľa. Ak by som ti z môjho pohľadu mal odporučiť, na čom zapracovať, bola by to práve táto tvoja skladba viet. Výborne sa dokážeš hrať a pracovať s jazykom, občas by som ale ubral z tejto "komplikovanosti", zjednodušil a skrátil.
V poviedke si mal pár veršov krátkej poézie, na mňa to zafungovalo a páčilo sa mi to, osobne by som ich trošku ešte dotiahol a pohral sa aspoň s počtom slabík. Ale to nie je samozrejme nutnosťou, tento formálnejší spôsob poézie ja preferujem kvôli estetickosti, rytmu atď. :).
Celkovo ide ale o veľmi podarenú poviedku s príjemnou atmosférou, modernú, otrepanú námetom avšak originálnu spracovaním. Osobne by som tiež preferoval nejaký zvrat na záver, podobne ako Sara som tragéd pesimista, čiže jej nápad smutného konca (a zároveň taký zlom) by mi bol sympatickejší. Ale za to sa body nesťahujú, ani ti to nemôžem vyčítať. Ty si autor a je to tvoja poviedka, a ak by si nás počúval, potom by to bola už úplne iná poviedka :). Pritom ako si to udržal, sa skutočne dá uvažovať o takej rozprávke, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Vyrozprával si to fakt pekne.
Osobne mi vôbec nevadili tie dejové skratky a barly, ktoré si musel použiť, v zmysle Ai-wejovej výpravy. Poviedka je krátky žánrový útvar, a podobné veci sa v ňom tolerovane "fejkujú", ako práve dlhé výpravy či komplikovanejší worldbuilding. Mne to vôbec nevadilo, že si tieto informácie jednoducho podal "polopate" oznamovacou formou. Ak by si mal dostatočný priestor a rozpisoval to, asi by som ti naopak skôr odporučil to zoškrtať, keďže príbeh kladie dôraz inde :). Čiže za mňa to bolo takto v poriadku.
Prečítal som už všetky poviedky v tomto kole a za mňa si vyhral súťaž najpríjemnejšej "feel good" atmosféry :). Sympatický hrdina, zaujímavý svet, chytľavý príbeh, moderná romanca, čiže celkovo dobrá práca :). Aj keď tá tvoja vetná skladba ma bude ešte strašiť v spánku ;) :)
11.07.2021
xius
Prepracovana stylistika a forma krasne sedi k obsahu. Mam ale pocit, ze ta zbytocne zvazuje tento pristup. Napr. tie detaily okolo zazitkov jeho cesty. Jasne, dava to vdaka formy zmysel, pointa legendy/baje je skratka inde, ale ako poviedka to potom posobi az prilis prazdne.
Velmi sa mi paci zasadenie do inych kutov. Mena, prejav, naznaky kultury okolo a toho, co povazuju za samozrejme. Ak je to nieco, v com sa vyznas, urcite znesieme viac pribehov z azijskeho prostredia! :) Basen prijemne prekvapila, zvycajne ich preletim.
Najvacsiu vyzvu poviedky vidim prave v zapletke a jej rozuzleni. Malo priestoru nuti k skratkam a v tom sa vedia naplno prejavit napady a zaujimavy pristup autora. Tuto mi to chybalo. Davas si nelahke vyzvy a plnis ich, ale chcel by som zazit aj Goranovu poviedku. Taku priamociaru, klasicku s kuskami autora! :)
16.07.2021
Goran
Ďakujem za nevšedné a zaujímavé zhodnotenie. Určite stojí za zamyslenie. Len chcem povedať, že každá moja práca je bytostne MOJA, vyviera zo srdca, neštylizujem sa do ničoho - takýto skrátka som. Či už je to dobre alebo zle.
17.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.