Diskusia 1/2: Nepríjemné uvoľnenie

Filmová história scifi

Diskusia

Zlodejisnov
Dlhočizné opisy sú pre mňa veľmi ubíjajúce a nepríjemne. V tomto prípade ale klobúk dole. Boli fakt skvelé a navodili výbornú atmosféru, ako keby som tam bol. Celkovo 3/4, až 4/5 textu boli naozaj špička, no ten záver ma sklamal. Už samotný začiatok vymierania bol zvláštny. Ako prvý umrel väzeň, ktorý dorazil pred pár hodinami a v zapätí na to všetci ostatní? Akoby tam chýbala akási postupnosť. Keď bolo celé vedenie na onom svete a aj bežní strážnici mŕtvi, tak to sa hlavná postava nikomu do služby nehlásila? Len tak si tam prišiel, vzal veci a šiel na svoj post? Potom, keď už boli mŕtvi a on šiel po nováčikov: "Stáli pred ním dvaja mladí chalani a jeden chlap, čo mohol mať po tridsiatke." V zapätí na to ale píšeš: "Všetci piati vyšli smerom k hlavnej bráne." Akí piati? To mi nejako nesedí. No a ten záver.... Samotný bossfight bol nezáživný a občas až smiešny. To, že mu vykvákali ich plán, ok, ale to, ako zabral anabolický elixír bolo veľmi divné. Z kontextu som ho mal za akýsi steroidový nápoj, ktorý pomáha naberať svaly, nie ako niečo, čo ti dodá ohromnú silu. Ale fajn, možno som si to zle vysvetlil. No to, že šiel na vežu a nevšimol si kráľovo vojsko, ktoré kráčalo k väzeniu, z ktorého sa nedalo privolať pomoc (viackrát si to zmienil v texte), mi už vôbec nedávalo logiku. Neber to zle, no ten kontrast medzi fakt prepracovanou väčšinou a akoby odfláknutým koncom, bol priveľký. To, čo som napísal, je len výsledkom rozčúlenia. Naozaj som sa tešil, ako to dopadne, a preto ma to tak sklamalo. Čiže za mňa skvelá čokoládová torta, ktorej si dal na samotný vrch niekoľko nahnitých čerešničiek.
PS: "V posteli bola ako zviera. Alebo skôr hmyz. Jej obľúbená a jediná poloha ktorú prevádzkovala bola mŕtvy pavúk. Nohy hore a nehýbať sa." Najlepšia veta :D Takto si istotne niekedy vystrelím z manželky :D
08.05.2021

Grimbur
Zlodej, ďakujem za tvoju chválu aj kritiku. Máš pravdu, koniec som trošku odflákol. Mal som veľa práce a ešte posledný deň som nevedel, čo to bude. Rozmýšľal som nad otravou, možno vírusom, nakoniec mi prišlo prirodzenejšie spraviť z toho Inside job. A tvoje otázky. Povedzme, že otrava vo večeri mala nejakých 12-15 hodín, aby začala účinkovať. Ako u koho, prvý zomrel ten, čo už mal hnačky a bolesti brucha. Potom sa spustila lavína úmrtí. Až sa to začalo diať, prirodzene sa strhla panika. Nie všetci boli otrávení, pár úmrtí bolo násilných. Taký vydesený mukel ti urobí čokoľvek. Keď náš hrdina prišiel do práce, ešte bolo všetko ok. Všetko sa spustilo keď už bol pár hodín v službe. V počte som sa asi len pomýlil. Bol tam Randolf, mladší strážnik, tridsiatnik. Narazili na muklov a jedného pribrali do partie. Obyčajný ľudský omyl, jednoducho mi to ušlo. Anabolický elixír je čosi ako Asterixov magický nápoj. Ale má aj dlhodobé účinky. Rastú z neho svaly aj keď ho užívateľ nemá v krvi, ale zase sa z neho zmenšujú genitálie. Keď bol Randolf na veži, náhlil sa nenapadlo ho obzerať sa. Je to roztržitý chlapík. Máš pravdu, koniec, ale aj celý príbeh si zaslúžil ešte trochu lásky a prebrúsenia. Nebudem sa vyhovárať, proste som na to nemal podmienky. Nabudúce si skúsim vyhradiť viac času. Teraz ma stresuje cena fantázie.... Ale, ešte raz dík za koment. Tieto písané hodnotenia sú pre mňa viac, než výsledok súťaže.
08.05.2021

Zlodejisnov
Cena fantázie stresuje aj mňa, ale asi inak ako teba. Poviedku už mám nachystanú minimálne mesiac a prešla desiatkou ľudí, ktorí mali nájsť všetko, čo im nesedelo. Teraz ma ale stresuje, či sa vôbec zapojiť alebo nie. Predsa len, prvý zverejnený porotca má toto v profile: "Ako literárny autor zatiaľ veľa vody nenamútil, má na konte zopár vydaných poviedok a popredných umiestnení v literárnych súťažiach (na Martinus Cene Fantázie sa zúčastnil trikrát bez výraznejšieho úspechu)." Preto si nie som istý, či to má zmysel. Z minulej súťaže mám veľmi zmiešané pocity, a to tam boli v porote aspoň ľudia, ktorí majú niečo vydané. No to by bolo asi nadlho :)
08.05.2021

Smrtislav Pierko
Strašne som sa nasmial :D Ako bolo už vyššie napísané, prvá polovica bola naozaj pútavá a to vo veľkej miere aj vďaka tomu humoru. Až som bol sklamaný, že to nemalo nejaký poriadny kameňák na záver.
Ak by som chcel zájsť do zbytočných a nepodstatných detailov, tak by som ti možno odporučil aby si si dával trocha pozor na moderné reálie, ktoré môžu u niektorých čitateľov pokriviť obraz tvojho sveta. Napríklad z rozprávania o jeho žene som si domyslel, že tam majú povinnú školskú dochádzku :)
09.05.2021

Goran
Veľmi zábavná poviedka, ktorá mohla byť skutočne aj dobrou, keby... si to neušil horúcou ihlou. Aspoň si sa priznal :), ale to sa robí? Poslať poviedku na poslednú chvíľku a neupravenú? Lebo sa sústredím na Cenu fantázie... to je ako keby sa športovec vyhováral, že odflákol prípravu na majstrovská sveta, lebo sa orientuje na Olympiádu. Zámerne nadsadzujem, lebo sa hnevám - lebo je to škoda! Mohlo to byť super!!! Stačilo po sebe niekoľkokrát prejsť text a vychytať chyby, ktoré vznikli pre unáhlenosť. A ako sa im, prepána, mohlo podariť z väzenia naplánovať takéto dačo??? No zato koniec, ktorému ostatní vytýkali urýchlenosť, sa mi páčil. Chudák Randolf zase vyšiel skrátka... pekne cynické, ale hodilo sa to tam.
Dobre sa to čítalo, človek sa mohol smiať od začiatku do konca, ale na mňa bolo toho humoru koncentrovaného na jednom mieste až-až. Prejedol som sa toho, menej je viac. Aspoň pre mňa. Inak bola slovná i situačná komika dobre zvládnutá. Ako hovorím, škoda - mohlo to byť super, stačilo tomu len venovať viac času.
Jedno ale ešte podotknem, a to mi nijako nijakovato "neštimovalo": nápad s elixírom bol síce skvelý, ale nebyť tohto jedného aspektu, vlastne to vôbec nebolo fantasy. Keď čítam žánrovú poviedku, chcel by som tam predsa len tej fantastiky mať viac...
12.05.2021

Tomáš Staviteľ
V mnohom úplne súhlasím s Goranom. Príbeh je dobrý, humor funguje výborne, opisy ti idú, dialógy sú super a v pozitívach by sa ešte dalo pokračovať. Ale! To veľké množstvo preklepov, nešťastnej štylistiky a jednoducho nedotiahnutosti... neuveriteľne ma to pri čítaní vyrušovalo. Preklepy sa samozrejme stávajú, občas niečo autorovi ujde, ale tu sa to tiahlo úplne celým textom. Pôsobí to na mňa, akoby túto poviedku písal veľmi šikovný talentovaný autor o 3tej ráno s pivom v sebe. Poloslepý to o 6tej dopísal, narýchlo po sebe prečítal a odoslal. Je to fakt škoda. Má to obrovský potenciál. Veľmi často aj ja bojujem s extrémnou časovou vyťaženosťou a nestíham venovať poviedkam toľko času, koľko by si zaslúžili. Toto mi už ale prišlo trošku za hranicou niečoho, čo by som nazval "odfláknuté". Píšeš, že hodnotenia sú pre teba viac než výhra. S tým sa s tebou srdečne stotožňujem. Dobrá kritika je pre autora nad zlato. Popravde ale neviem, čo si od tohto úplne očakával. Má dobrý kritik (samozrejme nehovorím o sebe) venovať svoj drahocenný čas poviedke, ktorej autor jej nevenoval jeho vlastný drahocenný čas? :( Samozrejme sa ale vrátim na začiatok, kde som písal, že poviedka má veľa pozitív a zlé to určite nebolo. Rád si od teba niečo prečítam aj nabudúce :). Teším sa na ďalšiu poviedku a prajem jej (aj tebe) dostatok času.
12.05.2021

Grimbur
Dobre páni a páni. Vaše rady si vezmem k srdcu. Úprimne, o štylistike viem len toľko, že má niečo spoločné so štýlom :D Ok viem aj to, že existujú odseky a strofy. Pravdu povediac, nebol som v škole jedničkár. Doučujem sa na staré kolená pravopis a gramatiku, aj keď mám z toho fóbiu ako príslušník nemenovanej menšiny z práce. Aj keby som sa jej venoval dlhšie, nie som si istý výsledkom. Preklepy by som si všimol. Čiarky ešte nemám zmáknuté a to nevravím, o tom ako ma skoro zaliali slzy keď som v knižke našiel zhodné prívlastky a ďalšie fintičky. Mám sa skrátka ešte veľa čo učiť. Ako o umení spisovateľskom, tak o našom jazyku. Nanešťastie mám aj iné povinnosti. Dôležitejšie ako písanie poviedok pre zábavu. No na ďalšej si dám záležať viac. Do ceny fantázie mám zatiaľ 8 strán a bojujem každý deň dovolenky. A zaujíma ma kritika obecenstva. Je to asi jediná odmena ktorú kedy dostanem. Preto ak som vás chalani pobavil, nebola to strata času. Ak poznáte knihy alebo články, ktoré by mi pomohli moje hobby zlepšiť, nebojte sa mi to všetko odporučiť.
12.05.2021

Goran
Och, krásne si to zobral, a nemysli si, nebola to pre mňa ani pre Teba, ani z hľadiska vyššej duchovnej reality a usporiadania Univerza :D zbytočná námaha - veď všetci sme si to tu radi prečítali. Každému vždy odporúčam tri knižky - O písaní (Stephen King), Zen a umění psát (Ray Bradbury) a Utrpenie mladého poeta (Jozef Urban - ale to len v prípade, že sa chceš venovať poézii :D), lenže ak potrebuješ natrénovať "techniku", nadrilovať to remeslo, to je už o inom. Existujú, samozrejme, i na to knihy, a či už je to pomôcka pre školákov "Kde sa píšu čiarky", alebo priamo učebnice, alebo dokonca odborné knihy ako Mistríkova Štylistika slovenského jazyka, lenže... či by Ťa to bavilo? Či by to normálneho smrteľníka bavilo? :D Toť otázka... na ktorú asi každý z nás pozná prirodzenú odpoveď :D Mne veľmi pomohlo čítanie. Ale nie pasívne, lebo to sa človek sústredí na dej a možno len do podvedomia sa nasúka aké i/y sa píše, ale to, že som si nejaké pasáže prečítal sústredený na gramatiku a štylistiku. Nie je to vôbec taká nuda, ako to vyznieva. Veľa, veľa čítať (a občas sa pri čítaní sústrediť na formálnu stránku veci) a veľa písať, to je najlepší tréning. Pri tom písaní je potom dobré, keď máš kamoša "grammar naziho", ktorý Ťa priamo upozorní na chyby. Lebo keď sa človeku nedostane spätnej väzby, tak môže písať aj tridsať rokov, no stále s chybami a ani si to poriadne neuvedomí.
12.05.2021

8HitBoy
Nejdem to rozpitvávať, všetko povedali kolegovia. Pekný nápad, máš sranda jazyk, vieš vybudovať príbeh, ktorý má hlavu aj pätu... tak prečo to nedotiahnuť do konca? Mohol si počkať a poslať to ďalšie kolo, kedy by si mal text dotiahnutý do konca a nebilo by sa ti to s inou súťažou. FP by predsa neušla! :)
Formálna stránka veci text dosť zrazila. Posielaj texty betareaderom a chci od nich, nech sú tvrdí a hnidopišskí. Treba to a len tak sa posúvame ako autori.
Talent tam je, makaj na sebe a budeš super. Drž sa!
14.05.2021

Grimbur
Ďakujem ti pekne za povzbudivé slová. Úprimne povedané, nemám nikoho čo by mi to čítal a daj bože ešte aj opravoval. Tu dostanem jediný feedback. Ale tak postupne sa účím. Formálnu stránku proste ešte nezvládam. Pravda je taká, že sa mi to ani samostatne veľmi študovať nechce. Baví ma niečo napísať, prejsť si to raz, či dva razy a poslať. Pri tejto poviedke som odflákol koniec príbehu. Ale čo sa týka gramatiky, štylistiky .... nechcem povedať priamo, že mi to za námahu nestojí. To by som vyzeral ako blbec. Povedzme len, že momentálne je pre mňa dôležitejší obsah ako forma (čo som svojou prácou teraz asi veľmi nedokázal). Ale tak, vždy si rád prečítam nejakú kritiku. Podľa toho sa potom riadim.
14.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami