Diskusia 1/1: Zlodej duší

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Chválim spôsob akčného a dyniamického písania, ktoré ma hneď pohltilo a čítal som to bez zaváhania a rušivých miest. Škoda ale, že mi to prišlo ako jedna scéna vytrhnutá z nejakého diela. Taktiež sme sa toho veľa nedozvedeli - ani o postavách a motiváciach, prostredí a celom "svete", kde sa dej odohrával. Taktiež mi záver neprišiel až tak vypointovaný ako by sa takémuto príbehu zišlo. Rozhovory ti idú, ale občas treba zamakať aj na opise, aby sa čitateľ toho dozvedel viacej, čo je veľké plus, keďže ma to zaujíma, ale cítim sa neuskopojený.
09.03.2021

Zlodejisnov
Rozhovory boli rýchle a niekedy až príliš rýchle. Celé to tak trochu budilo dojem, ako keby sa autor niekam ponáhľal. Čo sa týka opisov, tie mi veľmi vyhovovali. Mám rád jednoduché opisy, pretože to mi stačí na to, aby som si predstavil, ako to tam asi vyzeralo. V príbehu zostalo ale priveľa nevysvetleného. Týkalo sa to hlavne pointy. Akoby si preskočil to záhadné, čiže to, ako sa dostal do zrkadlovej miestnosti, kto bola Greta a podobne. Namiesto toho si skočil do dobrodružstva, ktoré nevysvetlilo nič z príbehu postáv. Občas mi to ale pripomenulo seriál Rick a Morty. Rick (teda Greta) vedel všetko a mal pri sebe akéhosi ťuťka Mortyho (Valentín). Len tu nebolo toľko grgania a nadávok :D
09.03.2021

HB
Výborné! Prvá poviedka tohto kola, ktorá si zaslúži splniť výzvu FP a potencionálne vyhrať (aj keď verím že ešte aspoň jedna sa k nej pridá).
Zaujímavý, hravý nápad podávaný cez sakra dobré dialógy. Viem, minule si sa tomu označeniu bránila, ale podľa mňa si už ozaj autorka, ktorá vie čo chce písať a vie ako to písať dobre. Je to dobrý text, ktorý sa číta plynule - absolútne pri tebe netreba rozoberať formálnu stránku a môžeme sa ako komentujúci venovať už len obsahu (a veru, tak by to aj malo byť).
Ešte raz, držím palce. Ešte som nečítal posledné dve poviedky (a mám od nich podľa mien autorov vysoké očakávania), ale myslím si, že budeš oprávne topfavorit tohto kola a bol by som naozaj rád, ak by si vyhrala.
09.03.2021

YaYa
Má to taký nádych Doctora Who. Takže me likey :D Vlastne takáto Maggie by ako nová doktorka bola lepšia ako doktorka z posledných sérií ;) Oproti epizódam tohto seriálu mi ale chýba odpoveď na najzaujímavejšie otázky: prečo a kto a odkiaľ boli tie tvory, takže na 10 bodov spokojná nie som. Ono istý náznak je v názve, ale pýta si to viac. A zaujímalo by ma aj pozadie postáv. Takýto pocit, že mi chýbajú informácie, som mala z viacerých tvojich poviedok. Vlastne je to taká kritika, ktorá sa dá brať ako kompliment, čitatelia pýtajú viac. Možno by si mala skúsiť dlhší útvar, kde by sa to všetko zmestilo.
09.03.2021

Goran
Och, tak toto bolo zlaté! Radosť čítať! Dosiaľ najlepšie napísaná poviedka v tomto kole súťaže. Takmer bez chýb, hladučko plynúce, pekne gradujúce, ba povedal by som, že ako dej plynul, tempo sa zvoľňovalo, ale nebolo to na škodu. Začiatok, typické in medias res, kedy sme vhodený do deja bohatého na udalosti, cez nejaké tie zauzlenia a zvraty, až na koniec, ktorý bol pekným, ale nie lacným happyendom. To je všetko ohromne fajn! Dobrá štylistika, zvládnuté dialógy, správne načrtnuté charaktery - trochu klišé - neodolateľná šikovná "zločinka", cool agent, milý nerd, ktorý rozrieši problém nie silou, ale vlastnou hlavou. Ale dobre! - to je u mňa pocta žánru, nie jeho zneužívanie. Celá poviedka je maximálne roztomilá a ja som si ju užíval ako malý chlapec. Má presne takú tú dobrodružnú chlapčenskú mentalitu a prekvapilo ma, že ju napísala žena, ale prečo nie? :) Ženy majú tiež veľký zmysel pre dobrodružstvo a dobrodružno, pokiaľ sa nenechajú uniesť opisom vzťahov medzi postavami a Ty jednoznačne vieš písať. A to dobre. Máš talent, ja budem doslova očakávať ďalšie poviedky od Teba! Týmto dielkom si si u mňa spravila vďačného fanúšika.
Povedal som, že je to (zatiaľ) najlepšie napísaná poviedka v súťaži, ale netvrdím, že je aj najlepšia - v tomto je veľmi ťažké rozhodnúť... Poviem Ti, čo mi na nej trochu vadilo: stále opakujem, že nemusia byť isté reálie vysvetlené, ale niečo mi pôsobilo nedomyslene: spôsob prenosu medzi dimenziami si mohla aspoň nadhodiť, predsa len sa nejedná o čisté fantasy, rozhodne inklinuje text k science fiction. Hodí sa tu aj rozuzlenie, prípadne rozťatie goridckého uzlu záplety - vnímam ako objektívnu chybu, že nebolo ani len letmo spomenuté, čo alebo kto spôsobil(o) paralýzu. Sama si sa pripravila o dôležitý prvok. Pocit, čo som mal z poviedky bol akoby som čítal len jeden diel série či seriálu poviedok zasadený do jedného univerza, kde figurujú tí istí protagonisti. To nie je nutne chyba, skôr taký podnet pre Teba, či v tom nechceš pokračovať - mala by si minimálne u mňa spokojného čitateľa.
Vytknem niečo iné. Je otázne, či je to negatívum, ale mne osobne to vadilo. Pocit, ktorý som mal z poviedky, čo vyplýva z jej konceptu, obsahu a námetu je istá detskosť - čo mám inak veľmi rád - ale tak trochu aj naivita. Pripomenulo mi to niektoré poviedky zo staručkej éry science fiction... Niekomu to môže vadiť. Mne by nemalo, lebo ja preferujem práve takéto retro príbehy starej školy, ale istá naivnosť z poviedky dýchala.
09.03.2021

xius
That was the sheet! Strasne ma bavila interakcia hrdinov, ale strasne! Namakane a hrozne som sa tesil na rozuzlenie a nejaky radikalny vtip z odkazu ruzom na skle...
Nestalo sa, co je jediny problem textu a ostatni to uz spominali. Ako vravela aj Yaya: My chceme viac!! A ak toto bol plan a teraz pomaly zacnes vydavat dalsie kapitoly... tak sa sklanam, lebo to by bol dotyk geniality na vecnu otazku: "Ako donutit scifi.sk citat moju prvu kapitolu?" :D
Ale ozaj, toto ma potencial dobrodruznej serie pre deti, ktora ich vobec neuraza a aj dospely si ju naramne uzije.
31.03.2021

Amaterius
už to bolo spomenuté, takže len zopakujem: dynamické, zábavné a pripomínajúce 1. epizódu scifi seriálu :) našlo sa aj pár zvláštnych a asi nedomyslených vecí: chalan z Dúbravky ovláda pc techniku z inej planéty, alebo na tú planétu expandoval Microsoft? ako to, že si hneďrozumeli? a pod. :D čiže typické problémy scifi seriálov :D
31.03.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami