Diskusia 1/2: Hlava pána botanika

Podporte scifi.sk

Diskusia

Alexander
Tak tu rozhodne nechýba pointa-výrazné až prekvapivé vyvrcholenie deja. Z toho čo som tu čítal je mi toto čitateľsky najbližšie. Ale všimol som si, že sa tu zväčša kritizuje, tak poďme na to. S uspokojením konštatujem,že aj tebe sem tam ujde nie len čiarka: ) Pre mňa boli niektoré výrazy ťažko stráviteľné( napr.Nanajvýš sa páchateľ do dnes nenašiel ...) Nadávky hlavného hrdinu-ani smiešne ani drsne. Niektoré jeho dedukcie prekvapivé a zbytočné(napr. bývali priateľ?, izba bola obývačka?)Celý čas u mňa príbeh balansoval, medzi serióznym drsným príbehom a niečim ako Adela ešte nevečerala...podľa mňa by príbehu pomohlo jasnejšie priklonenie sa k jednej z možností. Opäť si neodpustím poučovať,že poviedka by mala na malom priestore ponúknuť veľa muziky-čo sa tebe podarilo, len ta muzika by nemala rozptyľovať(napr.deti Ignáca..) Ty sám však vieš ,že písať vieš-tak snáď pre kritiku jedného pisálka naňho nezanevrieš...: )
06.03.2021

YaYa
Pozitívom poviedky je ten gore nápad, mohol byť z toho fajn horor. Veľkým negatívom je spracovanie. Z technického hľadiska sú postavy dosť ploché (good cop, bad cop, neviem viac), odľahčené prvky príliš kontrastujú s gore. Prvá sekvencia sa mohla úplne vynechať, lebo sa z nej len trikrát za sebou dozvieme, že našli telo bez hlavy. Krimi kulisy neboli dobrý výber. Systém práce policajtov mi príde neuveriteľný a často aj nelogický. Človek nemusí byť priamo policajt, už keď si prečítaš nejaké realistickejšie kriminálky, napríklad od Roberta Bryndzu, tak sa dozvieš viac o práci na mieste činu. Napríklad ma zarazilo, že Majského tam privítal nadriadený s tým, že bez neho nič neurobili. Logiku nedáva ani postup kriminálnikov. Najprv čakan do chrbta, až potom policajtom poviem, že sú na súkromnom pozemku a majú vypadnúť? Po útoku na verejného činiteľa sa ich už budeš zbavovať zbytočne. A nemal byť Majský po tom čakane do chrbta viac zranený? Lebo si funguje ďalej celkom dobre, a pritom, ak dostal ostrou časťou, tak to asi narobilo riadne škody, a ak tupou časťou... Počkať, čakan má veľký železný výčnelok z oboch strán. Takže to malo narobiť vážne škody. No nielen to, prečo by Herman zabíjal tie zvieratá vo vlastnom byte? Veď má na to výborný úkryt na odľahlom mieste za mestom, kde ho nikto neuvidí, neodhalí. Poviedka je proste dobrý príklad toho, že aj fantastika musí mať svoju logiku, aby sme uverili tomu fantastickému. Škoda toho, námet fakt nemusel skončiť zle. Stačilo to lepšie premyslieť, možno overiť a naštudovať nejaké fakty. Veľa šťastia nabudúce.
06.03.2021

Zlodejisnov
Úplne súhlasím s YaYa. Nápad by bol dobrý, no spracovanie a nerealistické konanie postáv, ako aj mnoho čechizmov či preklepov dosť kazilo chuť k dočítaniu. No zaujímalo by ma čo je toto: "Karol si nevedel predstaviť, kto by tu dokázal žiť, naopak Majský to vedel jasne – stoky a feťáci." Čo sú tie stoky? Je to nejaký preklep? Pokiaľ áno, z akého slova? Vŕta mi to v hlave, a to nemám rád :D
06.03.2021

Amaterius
zhodujem sa s negatívami, na ktoré poukázala YaYa
čo sa týka pozitív: dobre sa to číta :) bol som zvedavý, ako to dopadne a čakal som niečo podobné, ale nie toto a preto je rozuzlenie prekvapivé. Napadlo mi, že tam budú rastliny so zvieracími hlavami, alebo nejaká chodiaca rastlina, ktorá vraždí svojich stvoriteľov :D a nadávky sa mne osobne páčili, škoda, že ich nebolo viac. Nadávajúci detektív je možno klišé, ale sme na Slovensku a Slováci nadávajú :D :D
06.03.2021

Goran
Mal si to naozaj pekne premyslené. Záver ma "na totálku" dostal. Zaujímavý, neopozeraný, nápaditý, skutočne originálny. A prekvapí aj úplný koniec - vyústenie vyšetrovania. Krásne rozuzlenie :D Úplne bizarná šialenosť v dobrom slova zmysle. Téma (zvieracieho) rastlinného horroru, bláznivého vedca alá dr. Moreau a Frankenstein dokopy, to všetko rámcované vyšetrovaním - mám veľmi rád detektívnu literatúru a keď je krimi kombinované s fantastikou, tak to si nechám páčiť! Nevadila mi vytýkaná nerealistickosť vyšetrovacieho procesu, to tak odsledované nemám, beriem, že v detektívnej literatúre by to neobstálo, ale toto nebola "crime fiction", ale v prvom rade hlavne fantastika. Žánrové klišé tiež nevadilo, lebo to bolo vhodne použité. Zatrpknutý a nadávajúci a hláškujúci detektív zaúčajúci nováčika pri bláznivom prípade. To je v poriadku. Dobre mi padli aj dialógy a otočený vzťah dvojice vyšetrovateľov, kedy bol Watson vlastne "chytrejší" ako Sherlock. V neposlednom rade ma poviedka bavila a dobre sa čítala. Spolu s Alexandrovým mini hororom mám zatiaľ z tohto najlepší dojem. Lenže teraz prídu na pretras negatíva. Sú dve veľké nelogickosti: a) ak je Karol šikovnejší ako Gabriel, a podľa textu výrazne, tak prečo z tejto dvojice ich šéf uprednosťuje práve Karola? Iste nie iba preto, lebo je služobne starší. Mohol si to ale napríklad zachrániť tým, že Karol bol buďto dobrák alebo ťuťmák a tak za neho všetku smotanu zlízne jeho nadriadený. b) Vidno, že si, chvalabohu, nedostal čakanom do chrbta (a či do boku?!) lebo by si ináč písal :D, a aj Karolova bezprostredná reakcia a to jeho zvolanie, to bolo skôr trápne než čokoľvek iné a sotva uveriteľné (napriek kopancom).
Pravopis. Nie je toho veľa, ale je toho dosť, aby to pokazilo pôžitok z čítania. Nespisovné slová, hovorové, slangové a čechizmy sú ok v rozhovoroch, v inej textovej časti je to ale chyba. Štylistika. Slovosled je občas je prehodený a nepôsobí prirodzene. Niektoré výrazy sú nesprávne použité, niektoré slovné zvraty sú nadužívané - napríklad tam každý krúti hlavou a prevracia očami (lepšie by bolo, keby to bola napríklad charakteristické len pre jednu z postáv) a niektoré slová sú tiež viackrát po sebe použité, takže sa čitateľ prestáva sústrediť na dej, ktorý inak pekne plynie a postupne graduje. Neublížila by textu ani väčšia literárnosť. Je trochu strohý na môj vkus. Viac trópov - metafor, prirovnaní a pod. Ale opatrne s tým.
Nie ako chybu, ale ako špecifikum textu vnímam jeho béčkové vyznenie. Miestami som si pripadal, ako vhodený priamo doprostred nejakého kultového hororčeku z 80. rokov, a ja som malý fagan vzrušený pri zrniacej VHS páske, tá nadsádzka nevadila, ALE mne osobne veľmi vadila tá odľahčenosť. Tu sa to nehodilo. Či už tie mená postáv, Karolove bohovanie-kristovanie alebo výsluch správkyne hrdiacej sa melírom... to bolo vhodné skôr do nejakej komédie, humoresky. Humor zväčša zabíja strach. Existujú horory, ktoré sú vtipné, napríklad ten úplný záver, to bol fajn príklad čierneho humoru, ktorý dobre fungoval, ale to predtým, aj keď samé osebe nebolo zlé, ma vyložene rušilo. Myslím, že by sa to hodilo do celkom iného žánru a typu príbehu. Ak chceš zároveň rozosmiať čitateľa, ale aj mu pripraviť zimomriavky, vedz, že to si sa dal na tú najťažšiu úlohu a treba to robiť s mimoriadnym citom.
Veľká škoda týchto nedostatkov, veľká. Inak to mohlo byť super.
Pre Amateria - "stoka" je pomerne bežný slangový výraz pre socku či somráka, aha, to sú tiež slangové výrazy :D - hovoríme o stratených existenciách.
06.03.2021

8HitBoy
Ahoj!
Viem presne o čo si sa v texte snažil, cítiť z teba, aké veci ťa bavia a aké sleduješ. Celá táto poviedka je taký veselý pulpový loveletter splatterpunku. Myslím si ale, že je treba fakt silno rozlišovať medzi filmom a literatúrou - to čo funguje vo filme, nemusí nutne fungovať ako text.
Už ten úvod je písaný tak kostrbato, akoby si ho chcel rýchlo preletieť, aby si sa konečne dostal k tomu desivému, tomu gore.
Toto je v podstate celý tvoj úvod a potom ideš rovno do akcieTým pádom si podľa mňa podcenil a nevyužil dostatočne ten povestný build-up a zvyšok poviedky nevyznie až tak úderne, ako mohol.
Čo mi osobne veľmi vadilo, bolo neustále oslovovanie hrdinov hodnosťou a priezviskom alebo menom a priezviskom. Ruší to, používaj synonymá, resp. len krstné meno, len priezvisko. Detektív Majský nemusí byť vždy detektív Majský, ale trebárs len Majský, len detektív alebo inšpektor, vyšetrovateľ, whatever.
Tiež mi trošku vyskočilo obočie pri scéne s krompáčom. Možno nebol bodnutý, ale len udretý? Neviem. Ale to ako zrazu začal človek, ktorý šialene zaútočil na policajtov, s nimi spolupracovať... to bolo zvláštne.
Námet výborný! Hravo desivý, zľahka satanisticky pôsobiaci, zábavne splatterpunkovo prestrelený, za mňa fungujúci. Ale tie veci okolo dosť dojem zrazili. Písať vieš, to o tebe už dávno vieme. Teraz to treba už len šperkovať. Pomôžu pravidelné účasti v PnP, to je jasné, čiže som veľmi rád, že ťa tam pravidelne vidíme.
Ako ďalší tip odporúčam niekoľko autorov, ktorí by ti mohli žánrovo sedieť a mohli by tvoj štýl písania posunúť na ďalší level. Prečítaj si od nich niečo, rozober si v hlave alebo s niekým (pokojne aj so mnou ak budeš chcieť, alebo možno s Goranom(?), ktorý tiež má horor rád) že čo v tých románoch funguje, a čo naopak nie. Okrem môjho klasického Jacka Ketchuma skús možno Edwarda Leeho, Johna Skippa, Matta Shawa, Richarda Laymona alebo Clivea Barkera.
Potenciál v tebe, samozrejme, je, to je jasné. A bol by som veľmi rád, keby sa z teba vypracuje kvalitný autor hororov, keďže na Slovensku niekoho takého nemáme. Je to pre teba jedinečná šanca, niekto predsa to vákuum zabrať musí! :)
07.03.2021

8HitBoy
Hop, mne tam nenakopírovalo link z poviedky a nejako to celé zgrclo dokopy. Zlý, zlý web!
Kopíroval som tam tie prvé vety:
"Detektív Majský miloval spánok. Zbožňoval sny, ktoré ho dostali ďaleko od jeho reálneho života, kde na každom kroku čakal nejaký problém alebo zložitý prípad. Najhoršie bolo, že inak už žiť nevedel a preto neznášal, keď ho niekto zobudil pred tým ako zazvonil budík. Takýto prípad nastal jeden jesenný deň, keď o pol šiestej ráno zazvonil telefón."
07.03.2021

Goran
Mne sa práveže úvod veľmi páčil. Bol stručný, jasný, výstižný, neriedený a bohato stačil jediný odsek, aby si sa vrhol priamo na vec. To ja sa zvyknem rozpisovať, rozkecávať a úvod naťahovať do neznesiteľnej nudy. S ostatným, čo Martin uviedol musím jedine súhlasiť. Veľmi trefne Ti to zhodnotil, Lukáš. Aj tých autorov, čo menoval, môžem len a len odporúčiť. Ketchum je skvelý, ale tak drsný, že aj ja mám s ním problém, niektoré z kníh, čo napísal, som pre tú hrôzu nedokázal dočítať. Barker je pán spisovateľ, veľký umelec, ale kolísavej kvality, Richard Laymon je kráľ trashu :D, ktorý podľa mňa nevie dobre písať, ale jeho knihy sú tak (ne)chcene zábavné a Tvojej tvorbe blízke tou filmovou technikou, hláškami, nadsádzkou a gore a číta sa to doslova samé, že tiež odporúčam hodiť na ne očko. A keď sme pri ultrahorrore, tak to myslím ako metaforu, nie doslovne - s tým očkom :D Zvyšných dvoch menovaných nemám vôbec načítaných, ale sú považovaní za významných autorov splatterpunku. Čo sa mňa týka - vycibriť cit pre to, čo sa hodí a čo nie a "vypilovať" štylistiku a bude to!
07.03.2021

Lukáš Polák
Ďakujem veľmi pekne za komentáre, budem makať ako drak aj naďalej, už mám od tejto zverejnenej hotové dalšie dve poviedky, rozmýšlam, že jednu uvoľním ako "nezávislú" na stránku. Taktiež díky za tipy na knihy, hneď na výplatu si spravím objednávku, akurát škoda, že všetko je to len v češtine a potom sa môžeme diviť, prečo mám v poviedkách čechizmy, keď si to ani neuvedomím a hneď sa to na mňa nalepí.
07.03.2021

Goran
S čechizmami mám tiež veľký problém a vyplýva to isto z toho, že veľa čítam v češtine, ale dnes už nemusíš žonglovať so slovníkmi, hoci niektoré sú i super - stačí, keď v niečom nebudeš mať jasno, opýtať sa uja googlea, zvyšok je tiež práca pre prvočitateľa - betareadera. A aj nesúťažné poviedky čítam a veľmi rád. Takže som zvedavý. Len PNP ma nebaví čítať... ale tie sú zas skvelé na tréning, ako Martin pripomína.
07.03.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami