Diskusia 1/2: Dar?

Filmová história scifi

Diskusia

8HitBoy
Ahoj!
Pekný nápad, ale dosť nedotiahnutý a s dvomi výhradami z mojej strany.
1. "Priznávam, aj mňa to hneď napadlo, keď som ho konečne stojaceho pred dverami spoznal."
Napadnúť ho môže medveď, blázon s medveďom, alebo vírus, ak je hlavný hrdina počítač, nie myšlienka.
2. Priama reč. Ešte na nej zamakaj, škrípe.
„Teba asi skôr zaujíma tá premena, čo ma postihla?“
Toto je veľmi neprirodzená veta. Nikto by tak nerozprával a som si istý, že by si ju dokázal napísať aj lepšie. Vadí mi aj ten obrovský monológový blok priamej reči. S ním by sa dalo tiež šikovne pohrať.
Opakujem ale, nápad máš pekný a nehádzal by som ho do koša, aj keď toto kolo to na víťazstvo nebude. Pokojne na ňom zamakaj a pošli nám updatovanú verziu! Ja osobne sa budem veľmi tešiť!
02.03.2021
Alexander
Ďakujem HB. Dúfam mi nebudeš mať za zle ,keď ťa navšťívim medzi prvými- možno ti aj rozšírim obzor :)
Slovník slovenského jazyka : napadnúť2, -ne, -nú, -dol dok. často neos. (komu, zried. i koho) prísť na um: napadla mu dobrá myšlienka;
A máte soli? — napadne Ilčíkovi. (Ráz.) Napadlo mu hneď, že to budú tí traja blázni. (Jes.) Napadla mu šťastná myšlienka. (Tim.);
nedok. napadať2
Ostatné preberieme pri tej návšteve-Ešte raz ďakujem za koment-tvoj čoskoro priateľ A
02.03.2021
YaYa
Ahoj, Alexander, citát, ktorý uvádzaš, pochádza zo Slovníka slovenského jazyka z r. 1959 - 1986. Jazyk sa však vyvíja, a tak treba pozerať aj novšie príručky. V Krátkom slovníku slovenského jazyka z roku 2003 je uvedená už len väzba s datívom (zdroj: slovniky.juls.sav.ba). Odporúčania v rovnakom zmysle sa nachádzajú aj v odpovediach na rôzne otázky čitateľov v Jazykovej poradni SME tu https://jazykovaporadna.sme.sk /h/napadlo%20mi/112/. K poviedke sa ti vyjadrím neskôr, keď už budú vonku všetky ;) Zatiaľ sa maj!
02.03.2021
Alexander
....nuž uviedol som tento.Možno preto,že tiež nie som najmladší : ( .Ďakujem ,za rozšírenie obzoru YaYa-tentokrát mne-na veci, to však nič nemení. Vďaka za zastavenie a budem teda čakať. ...alebo by si mal(a) čakať TY?!?!
02.03.2021
Goran
Minule som Ti povedal, že tvoja poviedka je fajn, dobre sa číta, baví, ale objektívne je len priemerná. To isté platí aj pri tejto, ibaže táto je už nadpriemerná. To rozhodne. Nápad je vynikajúci, netvrdím, že nejako objavný a predsa... má akýsi nádych originality a príbeh má atmosféru. Veľká škoda "technických" nezrovnalostí: nie je to zle napísané, to určite nie, ale keby si to zvládol ešte o čosi lepšie - nijaká chyba v texte a hladkejšia štylistika, určite by hodnotenie bolo ešte vyššie. To, že táto krátka poviedka, doslova "short story" nemala epický rozmer, ale bola to taká prozaická "jednohubka" v tomto prípade nijako nevadilo. Mala všetko, čo by mala obsahovať i na tak malom priestore a veruže niekedy je menej viac!
Má však jednu charakteristiku, ktorá nie je negatívom, nie je to záporom, ale vyplýva priamo z podstaty takéhoto útvaru postavenom na nápade a samotnom závere - vyložene niekoľkých posledných vetách či priamo na poslednej vete, na ktorej je dôraz. A síce; je to akoby hra s čitateľom, netvrdím, že hra nečestná, ja som na ňu mimoriadne rád pristúpil, ale vždy bude takýto druh prózy ťahať za kratší koniec oproti poviedke s regulárnym príbehom a dejom. Skrátka je to skvelý kúzelnícky trik, ktorý je najsilnejší v prvom predvedení. A druhé... si už nik nepozrie. V tomto prípade neprečíta. Opakovaním stráca kúzlo, preto to nie je poviedka, ku ktorej by sa čitateľ vracal. Aj z povahy vecí to nemôže byť víťazný materiál, ako už Martin vyššie spomenul. Ja Ti ale ako čitateľ ďakujem! Neanalyzoval som ako pri predchádzajúcej súťažnej poviedke, ktorú som doslova pitval, ale jednoducho som to čítal s chuťou. A dokonca by som povedal, že poviedka by sa dala zaradiť do môjho obľúbeného žánru - hororu.
02.03.2021
Alexander
Goran! Mením poradie návštev -budeš prvý! Ďakujem.
02.03.2021
Amaterius
tak sa zdá, že si tu niekto spisuje proskripcie :D :D :D ja sa na ten zoznam nechcem dostať, takže napíšem asi len, že to nebolo zlé, malo naozaj lepšie momenty aj slabšie momenty a hodnotenie ostáva skryté :D
03.03.2021
Alexander
Amaterius- nuž-už-neunikneš: )Ďakujem!
03.03.2021
Lukáš Polák
Najhorší je ten "úvodný" text, kde je strašne veľa chýb a preklepov, až som sa bál, čo príde, no našťastie ma to celkom prekvapilo. Podobne ako Goran, tiež by som to zaradil už do takého "light" hororu. Možno by dielu pomohlo ho kus viac rozšíriť a viac povedať, čo sa deje v pozadí, ale inak je to fajn jednohubka.
04.03.2021
Alexander
vYdíš Lukáš a to bol zámer poviedky-aby si sa bál! : )Teraz ťa už dúfam neprekvapí, kto alebo čo ,čaká za dverami....
04.03.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.